Běžný člověk s průměrným příjmem vypije podle statistik asi 9,5 litru alkoholu za rok. Tento člověk ani není na alkoholu závislý – pouze rád tráví čas s přáteli a dá si pár alkoholických nápojů. Někdy vypne během týdne a trochu si vypije, možná si dá na zmírnění stresu skleničku vína před spaním. Co by se stalo s tělem tohoto člověka, kdyby přestal pít alkohol po dobu 28 dní? Stránku Bright Side zaujal experiment několika dobrovolníků, kteří chtěli zjistit, zda se to na jejich zdraví a vzhledu projeví, když vydrží jen 4 týdny bez alkoholu.
Odpověď pro ty netrpělivé je: Ano, projeví se to a dost dramaticky!
1. Týden
Když lidé pijí alkohol, o dost více jedí. A když pít přestanou, instinktivně hledají něco, čím by si zaměstnali ruce, a obvykle je to jídlo. Nejlepší je poté, co přestanete pít, nahradit jídlo džusem, nebo ovocem. Může růst také chuť na sladké. Alkohol, zejména ten sladký, může zvyšovat hladinu krevního cukru, což zase může vytvářet chuť na sladké. Různí lidé však mají různé reakce a u některých dochází k poklesu hladiny cukru. Obzvláště nebezpečné je to pro lidi s cukrovkou.
Je těžké mít kvalitní spánek poté, co přestanete s pitím. Může to platit i pro lidi, kteří jsou zvyklí na rychlejší usínání a pijí alkohol i před spaním. Přestože vám alkohol může umožnit rychleji usnout, kvalitu vašeho spánku naopak snižuje. Pokud se tedy vzdáváte alkoholu, váš spánek nebude hluboký a někteří lidé mohou mít i noční můry.
V některých případech mohou mít lidé bolesti hlavy, což je signál velkých změn v těle, které se detoxikuje od alkoholu. Může to postihovat játra, či dokonce způsobit vysoký krevní tlak.
V této fázi odvykání si od alkoholu může vaše tělo dokonce zažívat opačné účinky a bolest potlačovat (když lidé pijí pravidelně, jejich tolerance bolesti roste) a v prvním týdnu v těle nějaká podoba tolerance bolesti stále existuje.
2. Týden
Játra se začínají zotavovat. Když lidé pijí alkohol pravidelně, jaterní buňky hynou a na jejich místě se objevují jizvy. Tento orgán se sice dokáže zotavit, ale je to velmi pomalý proces. Čím méně člověk pije, tím rychlejší bude zotavení.
Další silnou motivací proč nepít, mohou být změny zbarvení kůže. Alkohol narušuje krevní oběh, což v kůži vede k nedostatku kyslíku. V důsledku toho dělá alkohol kůži suchou, což vede ke vzniku pigmentových skvrn a časným vráskám.
Začíná se zlepšovat trávení. Alkohol zvyšuje tvorbu žaludeční kyseliny. Řečeno jinak, žaludek pomalu „požírá“ sám sebe. Mimochodem, to je také důvod, proč lidé více jedí, když pijí alkohol.
Lidé, kteří experimentovali s vynecháním alkoholu tvrdili, že odmítat pozvání na setkání s přáteli se druhý týden stává mnohem těžší. Na začátku jsou lidé velmi nadšení, druhý týden však potřebují hodně silnou vůli.
3. Týden
Kolem 3. týdne mizí viditelné známky pití alkoholu (jako jsou tmavé kruhy pod očima a otok obličeje). Je to proto, že nyní může konečně správně fungovat močový systém.
Ráno se vám snadněji probouzí. Když má člověk vypito jen zlehka, upadá okamžitě do hluboké fáze, kdy preskočí počáteční fázi. A když koncentrace alkoholu v krvi klesne, spánek již není hluboký a lidé se častěji budí. Když se alkohol dostane z jejich systému úplně, jejich spánkový cyklus se vrací zpět k přirozenému stavu, takže se snadněji probouzejí.
Pití alkoholu snižuje tvorbu slin, což ovlivňuje stav zubů. Pokud tedy nepijete alkohol, máte nižší riziko výskytu zubních kazů a sílí vám zubní sklovina.
Alkohol nezabíjí jen bolest, ale i chuťové receptory a čich. Schopnost cítit pachy a chuť se postupně vrací.
4. týden
Pokud má člověk nadváhu, při vystřízlivění dramaticky klesá jeho tělesná hmotnost. Čísla jsou samozřejmě individuální, ale v průměru je to kolem 2,7 až 3,6 kg za měsíc. Čím déle člověk nepije, tím více zhubne.
Alkohol zvyšuje krevní tlak. Pokud se to stává příliš často, vzniká riziko vzniku hypertenze. Lidé, kteří nepijí žádný alkohol, nemají tento stav tak často. A kromě toho, dramaticky klesá riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.
Kůže je celkově mnohem čistější. Mizí akné a podráždění. Většinou se to děje proto, že se v těle normalizuje vodní bilance a totéž se děje s krevním oběhem. Barva obličeje se stává sjednocená a mizí pigmentové skvrny.
Lidé mají jasnější mysl a pracují efektivněji. Jde zřejmě o nejméně viditelnou změnu.
Výsledky výzkumu také ukazují, že když člověk pije alkohol pravidelně, jeho mozek trochu otéká a kvůli nedostatku kyslíku hynou miliony mozkových buněk. Tyto změny jsou velmi pomalé a bohužel nevratné.
Uvažovali jste někdy nad tím, že byste tuto výzvu vyzkoušeli, abyste zjistili, co se děje s vaším zdravím? Nebo nikdy nepijete alkohol?
zdroj: brightside.me
překlad: Aluška.org 2019
Poslední komentáře
-***** Diky za sdlieni tvych postrehu, myslim, ze jsou…
-pepe To 444 vidím docela často, jednou i 3x…
-martin ****** Tak mně se toto naštěstí nikdy nestalo, příbuzní…
-Myšodlak Myslím že tornádo na Moravě a letní katastrofální…
-Magdalena