Co se stane s vaším zdravím, když 28 dnů nepijete alkohol

10.4.2019 v Zdravověda 27

Běžný člověk s průměrným příjmem vypije podle statistik asi 9,5 litru alkoholu za rok. Tento člověk ani není na alkoholu závislý – pouze rád tráví čas s přáteli a dá si pár alkoholických nápojů. Někdy vypne během týdne a trochu si vypije, možná si dá na zmírnění stresu skleničku vína před spaním. Co by se stalo s tělem tohoto člověka, kdyby přestal pít alkohol po dobu 28 dní? Stránku Bright Side zaujal experiment několika dobrovolníků, kteří chtěli zjistit, zda se to na jejich zdraví a vzhledu projeví, když vydrží jen 4 týdny bez alkoholu.

Odpověď pro ty netrpělivé je: Ano, projeví se to a dost dramaticky!

1. Týden
Když lidé pijí alkohol, o dost více jedí. A když pít přestanou, instinktivně hledají něco, čím by si zaměstnali ruce, a obvykle je to jídlo. Nejlepší je poté, co přestanete pít, nahradit jídlo džusem, nebo ovocem. Může růst také chuť na sladké. Alkohol, zejména ten sladký, může zvyšovat hladinu krevního cukru, což zase může vytvářet chuť na sladké. Různí lidé však mají různé reakce a u některých dochází k poklesu hladiny cukru. Obzvláště nebezpečné je to pro lidi s cukrovkou.

Vlevo jídlo po alkoholu, vpravo jídlo bez alkoholu.

Je těžké mít kvalitní spánek poté, co přestanete s pitím. Může to platit i pro lidi, kteří jsou zvyklí na rychlejší usínání a pijí alkohol i před spaním. Přestože vám alkohol může umožnit rychleji usnout, kvalitu vašeho spánku naopak snižuje. Pokud se tedy vzdáváte alkoholu, váš spánek nebude hluboký a někteří lidé mohou mít i noční můry.

Vlevo sny pod vlivem alkoholu, vpravo střízlivé sny

V některých případech mohou mít lidé bolesti hlavy, což je signál velkých změn v těle, které se detoxikuje od alkoholu. Může to postihovat játra, či dokonce způsobit vysoký krevní tlak.

V této fázi odvykání si od alkoholu může vaše tělo dokonce zažívat opačné účinky a bolest potlačovat (když lidé pijí pravidelně, jejich tolerance bolesti roste) a v prvním týdnu v těle nějaká podoba tolerance bolesti stále existuje.

2. Týden
Játra se začínají zotavovat. Když lidé pijí alkohol pravidelně, jaterní buňky hynou a na jejich místě se objevují jizvy. Tento orgán se sice dokáže zotavit, ale je to velmi pomalý proces. Čím méně člověk pije, tím rychlejší bude zotavení.

Regenerace střízlivých jater 1. den vs. 14.den

Další silnou motivací proč nepít, mohou být změny zbarvení kůže.  Alkohol narušuje krevní oběh, což v kůži vede k nedostatku kyslíku. V důsledku toho dělá alkohol kůži suchou, což vede ke vzniku pigmentových skvrn a časným vráskám.

Začíná se zlepšovat trávení. Alkohol zvyšuje tvorbu žaludeční kyseliny. Řečeno jinak, žaludek pomalu „požírá“ sám sebe. Mimochodem, to je také důvod, proč lidé více jedí, když pijí alkohol.

Žaludeční kyseliny u střízlivého člověka klesnou. Trávení se zlepšuje, odlehčuje, nepálí žáha. Člověk se také přirozeně odkyselí, protože alkohol se v těle rozkládá na cukr.

Lidé, kteří experimentovali s vynecháním alkoholu tvrdili, že odmítat pozvání na setkání s přáteli se druhý týden stává mnohem těžší. Na začátku jsou lidé velmi nadšení,  druhý týden však potřebují hodně silnou vůli.

3. Týden
Kolem 3. týdne mizí viditelné známky pití alkoholu (jako jsou tmavé kruhy pod očima a otok obličeje). Je to proto, že nyní může konečně správně fungovat močový systém.

Obličej střízlivého člověka 1. den, vs. 15. den

Ráno se vám snadněji probouzí. Když má člověk vypito jen zlehka, upadá okamžitě do hluboké fáze, kdy preskočí počáteční fázi. A když koncentrace alkoholu v krvi klesne, spánek již není hluboký a lidé se častěji budí. Když se alkohol dostane z jejich systému úplně, jejich spánkový cyklus se vrací zpět k přirozenému stavu, takže se snadněji probouzejí.

Pití alkoholu snižuje tvorbu slin, což ovlivňuje stav zubů. Pokud tedy nepijete alkohol, máte nižší riziko výskytu zubních kazů a sílí vám zubní sklovina.

Zuby střízlivého člověka 1. den, vs. 21.den

Alkohol nezabíjí jen bolest, ale i chuťové receptory a čich. Schopnost cítit pachy a chuť se postupně vrací.

4. týden
Pokud má člověk nadváhu, při vystřízlivění dramaticky klesá jeho tělesná hmotnost. Čísla jsou samozřejmě individuální, ale v průměru je to kolem 2,7 až 3,6 kg za měsíc. Čím déle člověk nepije, tím více zhubne.

Den 1. vs den 28. Přestat úplně pít alkohol je jedna ze základních rad pro začátečníka, když se člověk snaží zhubnout. Bez toho to zkrátka není možné.

Alkohol zvyšuje krevní tlak. Pokud se to stává příliš často, vzniká riziko vzniku hypertenze. Lidé, kteří nepijí žádný alkohol, nemají tento stav tak často. A kromě toho, dramaticky klesá riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Kůže je celkově mnohem čistější. Mizí akné a podráždění. Většinou se to děje proto, že se v těle normalizuje vodní bilance a totéž se děje s krevním oběhem. Barva obličeje se stává sjednocená a mizí pigmentové skvrny.

Lidé mají jasnější mysl a pracují efektivněji. Jde zřejmě o nejméně viditelnou změnu.

Výsledky výzkumu také ukazují, že když člověk pije alkohol pravidelně, jeho mozek trochu otéká a kvůli nedostatku kyslíku hynou miliony mozkových buněk. Tyto změny jsou velmi pomalé a bohužel nevratné.

Uvažovali jste někdy nad tím, že byste tuto výzvu vyzkoušeli, abyste zjistili, co se děje s vaším zdravím? Nebo nikdy nepijete alkohol?

zdroj: brightside.me
překlad: Aluška.org 2019Komentáře

Ikona diskutujiciho armag 2019-04-10 07:31:20 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

O lkoholu si myslím, že to je skutečně nástroj pro likvidaci lidí, ale ten článek mi přijde dost přehnaný. Určitě se po měsíci bez alkoholu nezlepší zuby, ani nezmizí vrásky pod očima, a ty sny jsou také ovlivněné něčím jiným než pitím.

Jediné, co je skutečně pravda, že játrům se uleví, ale vzhledem k tomu, že dnes jíme otraviny a ne potraviny, tak je poškodí třeba chemie v jídle…

Ikona diskutujiciho jirik 2019-04-10 07:49:56 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

*Běžný člověk s průměrným příjmem vypije podle statistik asi 9,5 litru alkoholu za rok.*
A jak se nazývá člověk, který nepije alkohol vůbec?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-04-10 08:50:10
Ikona diskutujiciho
sipka

Moudrý člověk 🙂

Ikona diskutujiciho jirik 2019-04-10 09:13:56
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue K. Loskotová 2019-04-10 08:50:10

chtělo by to pořešit textové smajlíky….v posledních komentářích se zobrazuje dvojtečka se závorkou a v komentáři pod článkem obdélníček na výšku…..

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-04-10 09:59:10
Ikona diskutujiciho
sipka

To je divné, protože já vidím kresleného žlutého smajlíka. Žádný čtvereček. Napiš co máš na kompa a jaký prohlížeč.

Ikona diskutujiciho Radek 2020-05-24 14:32:29
Ikona diskutujiciho
sipka

Výzva může začít každý vikend v lihu aj 2 flašky na osobu uvidíme no ;))

Ikona diskutujiciho kuník 2019-04-10 10:53:23 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moudrý člověk nejsem, pil jsem minimálně 1 pivo denně, o víkendu však klidně 3-5 piv. Většinou ale 13 stupňové speciály, tedy piva s vysokým obsahem alkoholu. Na základě informací z těchto stránek jsem s tím přestal úplně, na 100%. Cca na tři měsíce. Překvapilo mě, že kromě dobrého pocitu, že si neničím zdraví, se vůbec nic jiného nestalo. Žádné zlepšení čehokoli jsem si na sobě nevšiml. K pivu jsem se tedy vrátil, ne v takové míře, ale po víkendovém obědu si klidně dám, protože na něj prostě mám chuť.

Ikona diskutujiciho hanka 2019-04-10 20:03:33
Ikona diskutujiciho
sipka

Co je určitě dobré vědět je, že pokud se pije alkohol na večer tak spánek je potom velmi nekvalitní. Lidi se pak budí nedostatečně odpočatí, nejsou svěží a mají tendenci spát déle. Je to paradox protože se (z mně neznámého důvodu) doporučuje na spaní si dát skleničku vína, ale to je ve skutečnosti naprostý zabiják dobrého spánku. Kamarád na měsíc přestal pít a říkal že se mu spí neuvěřitelně dobře a že tělo mnohem lépe regeneruje. Já kdybych si dala skleničku před spaním tak se budím po půlnoci žízní, a ráno vstávám jak mátoha.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-04-10 20:15:48
Ikona diskutujiciho
sipka

Potvrzuji, nikdy jsem neusnula, pokud jsem měla trošku alkoholu. Jedině střízlivá.. alkohol mě vždycky úplně rozhodil.

Ikona diskutujiciho manu 2019-04-11 01:07:19
Ikona diskutujiciho
sipka

Já myslím, že to je individuální. Někdo nemůže spát, ale spousta lidí co vím spí po alkoholu dobře, ba i líp. Já spím líp, bez alkoholu se budím a mám v noci děsy. Jinak taky jsem teď měla úplně bezalkoholové období, dva a půl měsíce a k tomu ještě půst či později zdravá strava, a jako dobrý, ale myslím, že efekt to nemělo žádný, jen co se týče spánku, ten byl značně horší. Nic prostě neplatí univerzálně pro každýho.

Ikona diskutujiciho jirik 2019-04-10 16:05:40 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue K. Loskotová 2019-04-10 09:59:10

linux PCLINUXOS; prohlížeč Brave a Vivaldi

Ikona diskutujiciho Luk 2019-04-10 16:38:02 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A je špatný i trochu alkoholu? Třeba pod procento v Birelu, nebo nějakém produktu bylinném antidepresivum 😀 nebo někdy bývá v Bachovích kapkách

Ikona diskutujiciho armag 2019-04-10 20:31:25
Ikona diskutujiciho
sipka

Alkohol je tělu vlastní, protože je to součást metabolismu. Malé množství neškodí.
Problém konzumace alkoholu je ten, že většina lidí se nezastaví u první skleničky a potom vznikají problémy…

Ikona diskutujiciho hanka 2019-04-10 21:53:18
Ikona diskutujiciho
sipka

No úplně malinké množství třeba v bylinné tinktuře bych neřešila, když to není pravidelně. Ale například lihové kapky s informačním preparátem nekapu do pusy, ale natírám na kůži. Je jedno jestli se informace dostane přes sliznici nebo přes kůži.

Ikona diskutujiciho Ferko 2019-04-10 20:17:58 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

. Alkohol čiže ethanol je neurotoxín, ktorý oslabuje imunitu ničí mozog osobnosť a charakter človeka je to bordel nepite to zničilo to už nejedno manželstvo Ale je to váš život ludia len aby už potom nebolo neskoro

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-04-10 22:10:44
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám známé co se uchlastali.. a alkoholiky v blízkém okolí když jsem byla dítě… je to humus. Alespoň jsem se poučila z cizích chyb a nemusím je opakovat. Připadá mi divné ještě něco pít po tom všem co se dá vyčíst ze studií o alkoholu.

Ikona diskutujiciho zz 2019-04-10 20:58:47 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

clovek by mal robit to, co mu je prirodzene a netlacit sa zbytocne nasilu do niecoho „len aby“, zivot vo fejku dokaze byt vycerpavajucejsi ako ten „nezdravy“, koniec-koncom forma je podriadena bytiu a niekedy aj ten alkohol ma svoj ucel.. len to vediet cele odhadnut ze 🙂

Ikona diskutujiciho .lak 2019-04-11 01:06:28 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

https://www.youtube.com/watch?v=SzTXPxUv794

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-04-11 08:42:36
Ikona diskutujiciho
sipka

😀 😀 😀 tenhle jsem neviděla

Ikona diskutujiciho Hana 2019-04-11 10:01:25 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na foru stránky alkoholik.cz lidi hodně řešili jak je to s tou váhou. Když člověk začne abstinovat a stravuje se zdravě, tak razantně zhubne, zmizí otoky, tělo přestane zadržovat vodu, pleť se vyčistí, oči projasní a člověk celkově zkrásní.Bohužel mají lidé po vysazení alkoholu tendence nahrazovat ho jídlem, přemírou sladkého a tak, což je logický.Takoví lidé potom můžou naopak přibírat a mít otoky z konzumace nezdravých pokrmů.Tohle jsou ale zkušenosti alkoholiků, kteří se prolévali značným množstvím alkoholu.U těch je ta transformace těla a vlastně i psychiky po vysazení asi fakt hodně zřetelná.Samozřejmě to ne vždy musí být nutně tak růžový.

Ikona diskutujiciho armag 2019-04-14 20:30:27 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jen taková technická. KDyž se divám na ty obrázky a vidím tu meditující ženu na úvodním obrázku, tak mám pocit jako bych viděl sukubu. Ty vystouplé klíční kosti vypadají děsivě…

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-04-14 21:04:41
Ikona diskutujiciho
sipka

To není technická. To je jenom tvůj nezvyk na štíhlé ženy.

Ikona diskutujiciho armag 2019-04-15 08:09:23
Ikona diskutujiciho
sipka

Je rozdíl mezi štíhlá a podvýživená.

Ikona diskutujiciho hanka 2019-04-15 08:15:55
Ikona diskutujiciho
sipka

Já mám taky vystouplé klíční kosti, má to spousta lidí, je to dané stavbou těla. Pokud má člověk správné držení těla tak to ničemu nevadí, každý jsme originál a nějaká drobná anomálie se může klidně vyskytnout.
Mně zase třeba děsí když má někdo lordozu nebo hypermobilitu, to mi přijde nesrovnatelně horší a smutný pohled. O to smutnější že s tím se něco dělat dá a lidi nedělají…

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-04-15 09:01:28
Ikona diskutujiciho
sipka

nebo hypertyreozu :O

Ikona diskutujiciho Martin 2019-04-14 23:13:55 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Skvělý informace! Naposled co jsem si dal alkohol, tak to byli 2 plzně místo oběda se spřízněnou duší a ještě jsem si je naspinoval, chuť to mělo výbornou a atmosféra byla taky super, jen jsem se hrozně potil a vadila mi ta opilost, nevěděl jsem jak se jí co nejrychleji zbavit, tak jsem šel spát a po probuzení mě bolela šíleně hlava až se to skoro nedalo vydržet, další den přestala, ale byl jsem tak nějak ještě rozhozenej, bylo třeba si jít zaběhat do lesa a pít hodně vody … jinak tvůj web vypadá super narazil jsem na tebe zas po 3 měsících =o)

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-04-15 09:03:08
Ikona diskutujiciho
sipka

díky 🙂

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek