Co si kočky myslí o lidech

9.12.2022 v Zajímavosti 13

Přes všechnu radost, kterou svým majitelům kočičky přinášejí, si mnoho lidí klade otázku, co si o nich jejich kočka vlastně myslí. Všichni jsme už slyšeli příběhy o kočkách, které se po letech oddané lásky svých majitelů přesto svévolně stěhují k jiné rodině, do jiného domova. Stává se to. Možná jste také zažili, že vás vaše kočka jednoduše opustila.
Jak tedy můžeme kočkám lépe porozumět a co si o nás skutečně myslí? Jsme pro ně my lidé jen doplňovačem potravy do misky a udržovatelé teplého místečka? Nebo je mezi námi pravé důvěrné pouto, oddanost a vzájemný respekt?V poslední době vznikla řada studií, které se zabývaly tím, jak lidé komunikují se svými kočkami a jak na to jejich kočky reagují. To se pak porovnávalo s tím, jak kočky komunikují s jinými kočkami v přirozenějším, divokém prostředí. Tato srovnání ukazují, jak se liší chování k lidem a k ostatním kočkám. Tímto způsobem bylo možné vyvodit řadu závěrů.

Kočky komunikují s lidmi jinak než psi
Lidé hodně srovnávají kočky se psy a rádi se přou o to, který typ domácího mazlíčka je lepší. Jedná se však o dva odlišné živočišné druhy, oba mají svou vlastní osobnost a jiné zvyky.

Studie například ukázaly, že kočky mění své chování jen velmi málo, když komunikují s lidmi a s ostatními kočkami. Zatímco u psů dochází k dramatickým změnám a v blízkosti člověka jsou mnohem pozornější a vzrušenější. Kočky si samozřejmě uvědomují, že lidé a kočky se liší velikostí i chováním, stále se však chovají velmi podobně k oběma. Například drží ocas vysoko na pozdrav, otírají se o nohy, dokonce se o nás někdy starají jako o jinou kočku.

Bylo také zjištěno, že kočky považují člověka za svůj větší protějšek. Nikoliv za svoji smečku s vedoucí alfou, jako to má pes. To do značné míry vysvětluje, proč se zdá, že nás někdy využívají k jídlu a zábavě, aniž by nás přitom nějak extra zbožňovaly. Naopak to má pes, který svého majitele zbožňuje a prokazuje mu respekt.

Majitelé koček si většinou vůbec neuvědomují, jak moc stresující může být život kočky v lidské domácnosti. Existuje spousta viditelných i neviditelných věcí, které mohou kočce způsobovat stres. Například více koček sdílejících jeden obytný prostor může způsobit vážné problémy s teritoriálním chováním a potřebou vlastního chráněného, nikým nerušeného prostoru.
Navíc případů zdravotních problémů způsobených stresem, je u koček v poslední době více, než kdykoli předtím. Stresované kočky postihují kožní onemocnění a záněty močového měchýře.

Kočky se chovají k různým lidem různě
Pokud máte domácnost s více lidmi, pravděpodobně jste si toho sami všimli. Kočky jsou chytré. Čtou signály, které lidé vydávají. Rády přijdou k ruce, která je živí, a budou si držet odstup od člověka, který o ně nestojí.

Dá se kočka vycvičit?
To je další často kladená otázka, na kterou se pokusil odpovědět výzkum. Existuje mnoho důkazů, které ukazují, že kočky lze vycvičit. Přestože kočku nedonutíte válet sudy, nebo sedět na povel, můžete ji vycvičit tak, aby určité věci nedělala.

Například zamezení skákání na kuchyňskou linku, což je problém v životě mnoha majitelů koček. Zkoušet kočku cvičit na pamlsky nefunguje tak dobře jako u psů. Kočky však reagují na hlasité a náhlé zvuky. Pokud tedy kočku najdete na kuchyňskélince, zatleskejte nebo ji vyplašte. Není to tak drsné, jak to zní, a kočka si pobyt na lince v kuchyny brzy spojí s náhlým leknutím. V budoucnu si to pak dvakrát rozmyslí.
Nezapomeňte také kočce projevit uznání, když dělá věci správně. Mají totiž dobrou paměť.

Závěr? Pro kočku jste velká kočka
Studie o chování koček ukazuji několik zajímavých faktů. A sice, že kočky nás vnímají jako větší kočky a chovají se k nám podobně jako ke svým protějškům. Kočky jsou společenská a loajální zvířata, ale jen do určité míry. Není tedy fér srovnávat kočky se psy. Je mezi nimi příliš mnoho zásadních rozdílů.

© aluska.org 2022

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2022-12-09 01:13:06 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Krásný článek!! Kočky odmala miluju a přirozeně jim rozumím, jsou to krásná, občas trochu tajemná stvoření a odjakživa mě moc baví o nich číst knížky.

To naopak na pejsky jsem si od dětství musela hodně zvykat, ale dnes už je mám taky ráda. Kočky ale pro mě vždy budou mít své neopakovatelné kouzlo a náklonnost.

Ikona diskutujiciho Karolína 2022-12-10 13:40:40
Ikona diskutujiciho
sipka

Moc hezký článek🥰, já mám kocourka❤️

Ikona diskutujiciho zuzi 2022-12-09 12:49:08 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji. Článek je moc krásný. Zvedl mi náladu 🙂

Ikona diskutujiciho Kika 2022-12-09 13:59:39 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mačky sú inteligentné. Úplne malé mačiatko, sa snažilo chodiť ako ľudia, ale keď som jej vysvetlila, že ona ja mačička, a chodí po štyroch, už to viac neopakovala. Pomáhala vyháňať sliepky zo záhrady ako pes. Keď mala mladé, tak ho trénovala do života a učila ho všetko, čo poznala. Mláďa už nevládalo ani chodiť a matka ho nútila pokračovať vo výcviku. Mala aj zmysel pre humor. Bežala predo mnou, skryla sa v kríkoch v záhrade a potom z nich vyskočila, postavila sa na zadné labky a prednými mávala. Išla ma nastrašiť. Ja som sa pravdaže akože zľakla. Tak sa jej to páčilo, že to opakovala niekoľkokrát za sebou, ako som išla po chodníku v záhrade. Moja sestra jej raz povedala, čo ty bitkárko, keď ležala na stoličke. Mačka sa zodvihla a pomaly odkráčala k mojej sestre, ktorá si sadla na sedačku a packou jej dala po puse. Sestra vyskočila a kričala, ona ma bije. To máš za tú bitkárku, povedala som. Nič sme ju neučili, sama sa pýtala von. Brali sme ju ako člena domácnosti. K babke tiež prišla nejaká cudzia mačka, nedala sa ani pohladiť. Asi bola zdivočená, ale tiež sa sama pýtala von. Keď babka zaspala v posteli a mačka chcela ísť von, tak sa babka zobudila, že ju niekto hladká po tvári a to bola tá mačka.

Ikona diskutujiciho petr 2022-12-09 19:10:33 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je docela zajímavý že u psa člověk celkem ví co dostane. Věrného společníka a charakter se dá odhadnout podle plemene. Ale každá kočka je unikát. Takové malé překvapení.

Ikona diskutujiciho Fialka 2022-12-09 19:12:13 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji za článek a přikládám video se cvičenými kočkami. Třeba někomu zvedne náladu. Jsou tam opravdu parádní kousky 🙂 Ale s každou kočkou to nejde dělat. Vycvičit takto jde jenom některé a každou motivuje něco jiného.

https://www.youtube.com/watch?v=8e0z3-iZ_TY

Ikona diskutujiciho Naďa 2022-12-12 18:34:49
Ikona diskutujiciho
sipka

Supeeer videjko :)))

Ikona diskutujiciho Will 2022-12-09 19:16:46 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

krásný článek ❤

Ikona diskutujiciho petr 2022-12-09 20:46:16 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

My jsme kočku učili aby nelezla na linku. Po dvou letech si prosadila že tam lézt bude. Je to mezek.

Ikona diskutujiciho housenka 2022-12-10 16:50:23 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jako velká milovnice koček děkuju za další super článek a přimlouvám se za brzké další pokračování 🙂

Ikona diskutujiciho Naďa 2022-12-12 18:15:12 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já měla celý život raději psy a koně, a až teď mám mainskýho mývalího kocoura 🙂 a je to teda pán kocour, ne jen tím jak je veliký a těžký (přes 8 kg), ale i svým chováním, prostě si je vědom toho jaký je nádherný a jak ho každý obdivuje, tak se chová jako úplný suverén 🙂 ale zase na druhé straně, když mu řeknu „domů“ (v noci spí v chodbičce), tak jde spát. Nebo když jde po schodech nahoru, tak mu řeknu „dolu“ a on sice nespokojeně nadává, ale jde dolů. To jsou opatření, abych neměla chlupy všude, má jen určená místa, kde se může vyvalovat 😉

Ikona diskutujiciho Lenka 2022-12-13 22:43:10 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Náš kocour je obyčejný mourek, takováta pouliční směska, ale chová se jak ředitel zeměgule. To, že nechci, aby skákal na linku a stůl, sice moc dobře ví, ale okázale mě ignoruje. Já z něj teda původně chtěla mít vůbec venkovní kočku, co loví myši na zahradě, ale prý je to pod jeho úroveň a preferuje homeoffice z gauče. Obzvlášť teď, když je venku zima se pobytu venku brání všema drápkama, případně hlasitým mňoukacím nátlakem. Pokud nezamknu dveře, tak se pověsí na kliku a bez problémů si otevře sám (ještě kdyby se naučil za sebou i zavřít). Ale zase mu musím uznat, že je hodnej na děcka …moje dvouletá dcera ho občas nosí pod krkem jak plyšáka a on jí to necitlivé zacházení trpělivě toleruje. Vůbec si ale nedovolím odhadnout jestli někoho z naší rodiny má vlastně rád, řekla bych, že nejvřelejší vztah má s tím svým (původně naším) gaučem.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-12-14 12:23:40
Ikona diskutujiciho
sipka

myslím že jestli se nechá takhle tahat od malé tak ji musí mít hodně rád 🙂 každá jiná kočka by si zjednala utrum.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek