Tak už se to konečně stalo. Lékař nakonec přece jen pojmenoval vaši diagnózu. Předcházely tomu však roky únavy, bolestí, zamlžené mysli a celkově stavů, kdy jste se necítili dobře. No, a teď se to už všechno dá vysvětlit: máte autoimunitní onemocnění. Možná je to roztroušená skleróza, celiakie, lupus, revmatoidní artritida, případně něco jiného… Bez ohledu na to, o kterou nemoc jde, konečně máte její jméno. Toužili jste po odpovědích tak dlouho, až skoro cítíte, že ode dneška už bude všechno v pořádku. Jméno diagnózy totiž zároveň znamená dostupný léčebný plán, nebo ne?
Zvyšující se výskyt autoimunitních onemocnění
Nejste v tom sami. V dnešní době má téměř každý desátý člověk nějaké autoimunitní onemocnění a každý šestý člověk se celé roky necítí dobře kvůli neustálé únavě, či bolestem. Jejich symptomy však zatím nejsou natolik intenzivní, aby jim byla stanovena diagnóza. Celkově to znamená, že má přibližně každý čtvrtý člověk v těle buňky imunitního systému, které napadají jeho vlastní tkáně a způsobují mu poškození organismu.
To je mnohem více, než těch, kteří jsou zasaženi rakovinou, nebo chorobami srdce, dohromady. Vědci nevědí přesně, proč míra autoimunitních onemocnění za posledních 20 let stabilně a prudce roste. Momentálně existuje až 140 různých diagnóz, které řadíme do kategorie autoimunitních onemocnění a také toto číslo se každým rokem zvyšuje.
Váš doktor vám umí poskytnout název onemocnění, protože mnohé z nich jsou pěkně kategorizována, ale ne všechny. U některých příznaků proto stále mluvíme o ,,nespecifickém“ autoimunitním onemocnění. Lékař vám také asi bude říkat, že při těchto onemocněních si imunitní systém spletl vlastní buňky a orgány těla s vetřelcem a proto je napadá.
Vědci stále přesně nevědí, proč se tak děje, ale vědí, jaký je výsledek: postupné poškozování orgánů (jako jsou ledviny, srdce, mozek a další) a tkání (klouby a kůže).
Léčba automimunitních onemocnění a její vedlejší účinky
Následně po stanovení diagnózy vám lékař navrhne léčebný plán, tedy léky, které potlačují imunitu, případně nějakou fázi imunitního procesu, aby zpomalily škody napáchané buňkami imunitního systému. Nemoc však nevyléčí.
První léky na autoimunitní onemocnění byly slabé jedy, které bránily rychlému množení imunitních buněk. Dnes se vyvíjejí silnější a efektivnější léky, které již blokují nějaký konkrétní krok v procesu imunitní reakce. Uvedené léky jsou součástí miliardového byznysu farmaceutických firem a vůbec nejsou levné. Jejich ceny se pohybují od 1000 do 45000 dolarů (i více) za měsíční kúru.
Mnoho lidí si je proto nemůže dovolit, a to i v zemích EU, kde si za léky pacient jen doplácí a zbývající částku hradí zdravotní pojišťovny.
Tyto léky mají často vážné nežádoucí účinky. Od únavy, přes bolesti v ústech, srdeční arytmie, bušení srdce, až po život ohrožující infekce. O autoimunitních onemocněních byste však měli vědět víc, mnohem víc.
Co vám lékaři neřeknou
Nyní se dostáváme k jádru článku, a to je, co vám lékaři zřejmě neřeknou… Tedy pokud nejsou zastánci funkční (celostní) medicíny. Neřeknou vám o stovkách a možná tisících studií, které potvrzují, že autoimunitní onemocnění jsou výsledkem komplexní interakce našich genů s prostředím.
Každý individuální gen, o kterém se ví, že zvyšuje riziko vzniku autoimunity, toto riziko zvyšuje jen mírně – zhruba o 1 až 2%. Zbytek má na svědomí interakce mezi těmito geny a prostředím. Jde o velmi podstatnou věc!
Znamená to, že autoimunita má část své příčiny v genetice (jak jsme si i dlouho mysleli), ale jde o velmi malou část. Hlavním faktorem je náš životní styl, respektive vlivy z prostředí.
To je pro vás náramně dobrá zpráva! Škoda, že o ní lékaři nemluví častěji.
Odhaduje se, že 70 až 95% rizika vzniku autoimunitního onemocnění (včetně cukrovky, onemocnění srdce či rakoviny) spočívá v tom, co děláte a jak žijete. Tedy to, co jíte, jak mnoho se hýbete, jak žijete svůj život a jakým chemickým toxinům jste každodenně vystaveni z průmyslu a zemědělství.
Silné léky, které lékaři předepisují, vůbec nezohledňují výše uvedené faktory, ani nenahradí stravu, ve které chybí vitamíny, minerály či zdravé tuky, které potřebují vaše buňky, abyste zůstali zdraví. Také tyto léky nic neudělají s rozpouštědly, pesticidy, rtutí, olovem, arsenem či jakýmkoliv jiným toxinem nacházejícím se ve vaší tukové tkáni, který dramaticky zvyšuje reaktivitu imunitních buněk. Výsledkem je pak zhoršený průběh onemocnění a potíže s jeho udržením pod kontrolou.
Jak předcházet a léčit autoimunitní onemocnění
Vaše zdraví a vitalita, které se tak velmi snažíte dosáhnout, vyžadují optimální prostředí, ve kterém operují vaše buňky. To znamená:
konzumovat stravu bohatou na živiny (ideálně v bio kvalitě) a vyhýbat se potravinám, na které můžete mít alergii
snížit vystavování se toxinům
detoxikovat tělo
aktivovat a používat své svaly (více se hýbat)
mít stres pod kontrolou
budovat a udržovat dobré mezilidské vztahy
Dodržování těchto jednoduchých a oproti tradiční léčbě malých kroků představuje nejúčinnější způsob, jak snížit projevy téměř každé chronické autoimunitní nemoci, která dnes trápí svět. Je čas, abychom přestali házet vinu za chátrající zdraví na naše geny a také omezili přílišnou spotřebu farmaceutických léků. Namísto toho změňme svůj životní styl. Tímto způsobem odstraníme 70 až 95% důvodů, pro které jsme na začátku onemocněli.
překlad www.aluska.org 2021 / podle Zdroje
Poslední komentáře
-dodo Třezalka se spolu s antidepresivy brát nesmí. Jinak…
-Maria Tak i Mojžíš na hoře Sinai (stojícím na…
-***** ... abyste se náhodou neposrali z obrázku.
-koblih potřebovala jsem náhledový obrázek a něco jsem prostě…
-Alue K. Loskotová