Čo vám prezradí vôňa, farba a tvar stolice o vašom zdraví

13.2.2017 v Zdravověda 16

O čom hovorí vaša stolica

Naše telá sú komplexné mechanizmy, o ktoré sa môžeme zle starať. Zvýšená teplota, bolesť, únava a depresie sú jasné známky toho, že môže vzniknúť zdravotný problém a vaša stolica vás môže včas upozorniť, že nie je všetko v poriadku.

Preto by ste mali svoju stolicu vnímať ako príležitosť diagnostikovať prípadné zdravotné problémy včas. Takže sa pozrime na to, ako si môžete sami vyšetriť svoj zdravotný stav.

Spoznajte vašu stolicu

Farba stolice, jej konzistencia, veľkosť a jej vôňa sú všetky znaky, ktoré poukazujú na vaše vnútorné zdravie.

Metóda, ktorou si budete môcť vyšetriť vašu stolicu, sa nazýva Bristol Stool Chart (BSF). Vynašli ju vedci z Bristolskej kráľovskej nemocnice vo Veľkej Británii.


Čo vám vôňa a farba vašej stolice hovorí o vašom zdraví

Perfektná stolica

Kto by si pomyslel, že mať perfektnú stolicu je znakom toho, že vaše vnútorné zdravie je v poriadku. Toto obsahuje priemerná stolica:

 • Voda (približne 75 %)
 • Pevná hmota (približne 25 %)

Takzvanú pevnú hmotu môžeme rozdeliť na:

 • Mŕtve baktérie
 • Nestráviteľné zložky z jedla (vláknina a celulóza)
 • Cholesterol
 • Iné tukové látky

Presný tvar a vzhľad vašej stolice sa bude líšiť od toho, čo ste zjedli a pili. Celý proces vzniku stolice trvá približne 18 až 72 hodín. Podľa Bristol Stool Chart sú najlepšie typy stolice 3, 4 a 5.

Keď máte hnačku, je to preto, že stolica sa spracuje rýchlo a vaše črevá nemali čas získať dosť vody na to, aby bola stolica normálna.

Na druhom konci škály je neschopnosť vytvoriť stolicu do 72 hodín, čo je znakom zápchy, ktorá môže súvisieť s inými zdravotnými problémami.

Stolica typu 1 – Malá, tvrdá, hrudkovitá stolica

Tento typ stolice môže byť znakom pre akútnu dysbakteriózu črevného traktu. Tým, že určité baktérie v čreve chýbajú, je jich příliš málo na to, aby byly schopné udržať vodu v stolici.

Hrudky stolice sú malé, pevné a drsné, a majú v priemere 1 až 2 cm. Vzhľadom k tomu, že sú pevné a trochu drsné, môžu spôsobiť bolesť pri prechode črevom. Takáto stolica môže spôsobiť análne krvácanie.

Je typická pre tých ľudí, ktorí podstúpili liečbu antibiotikami, alebo pre tých, ktorí majú v čreve málo vlákniny, alebo konzumujú stravu bez vlákniny.

Stolica typu 2 – Stolica v tvare klobásy s hrudkami

Táto stolica má priemer 3 až 4 cm a často sa objaví v dôsledku zápchy, kedy ostáva v čreve niekoľko týždňov.

Pri prechode črevom spôsobuje bolesť a môže vyústiť až do krvácania, keďže je taká pevná a jej veľkosť presahuje análny otvor. Tento typ stolice je typický pre niekoho, kto trpí syndrómom dráždivého čreva.

Stolica typu 3 – Stolica v tvare klobásy s popraskaným povrchom

Tento typ stolice je podobný typu 2, ale je spracovaný rýchlejšie (zvyčajne 1 až 2 týždne), a preto tiež súvisí so zápchou a syndrómom dráždivého čreva.

Stolica typu 4 – Stolica v tvare klobásy, jemná a hladká

Tento typ stolice má veľmi blízko k dokonalej stolici. Jej priemer je 1 až 2 cm (čo je znakom relatívne krátkej doby prechodu a dobrého obsahu vlákniny).

Tento typ stolice je typický pre niekoho, kto má stolicu raz denne.

Stolica typu 5 – Mäkká stolica s dobre vymedzenými hranami

Tento typ stolice je takmer dokonalý. Jeho priemer je 1 až 1,5 cm a je typický pre niekoho, kto má stolicu 2 až 3 krát denne po konzumácii hlavných jedál.

Stolica typu 6 – Mäkká stolica, ktorá má ostré, roztrhané hrany

Tento typ stolice má veľmi mäkkú textúru. Môže sa vyskytnúť nečakane, a tým spôsobiť ľuďom problémy, ak nemajú nablízku kúpeľňu.

Môžete mať problémy očistiť ju toaletným papierom. Bidet by bol v tomto prípade užitočný. Tento typ signalizuje vysoký krvný tlak a stres.

Stolica typu 7 – Hnačkový typ – voľný

Je podobná obyčajnej hnačke, ale v tomto prípade sa nazýva paradoxná hnačka, pretože nastáva v spojení so zápchou, sprevádzanou stolicou typu 1. Často sa s ňou stretávajú deti a starší ľudia.

Farebná stolica

Tak ako veľkosť, tvar a konzistencia stolice, aj farba stolice môže byť významným znakom rôznych zdravotných problémov.

Normálna zdravá stolica (alebo tá, ktorá nenaznačuje nejaký zdravotný problém) má strednú/svetlo hnedú farbu.

 • Čierna, sivá, alebo jasne červená stolica: Je znakom toho, že môže byť prítomné krvácanie v črevnom trakte alebo v konečníku. Odporúčame vám to konzultovať so svojím lekárom bez odkladania. Upozorňujeme však, že čierna stolica môže byť výsledkom užívania niektorých liekov, rôznych výživových doplnkov a môže sa objaviť aj po konzumácii čierneho sladkého drievka.
 • Veľmi svetlo hnedá, sivá, alebo biela stolica: Toto zvláštne sfarbenie stolice môže byť spôsobené nedostatkom žlče, hoci biela stolica môže byť výsledkom užívania antacíd. Avšak, tieto typy stolice môžu signalizovať zdravotné problémy, ako sú cirhóza, hepatitída alebo ochorenie pankreasu. To všetko sú vážne ochorenia, a preto by ste mali okamžite vyhľadať lekársku pomoc.
 • Žlto sfarbená stolica: Žlto sfarbená stolica môže byť znakom ochorenia žlčníka, infekcie žlčníka, alebo Gilbertovho sindrómu (dedičnej poruchy metabolizmu žlčového farbiva). Ak sa u vás objaví žltá stolica, mali by ste vyhľadať svojho lekára.

Páchnuca stolica

Bez ohľadu na to, akým spôsobom si stolicu vyšetríte, stolica by nemala voňať. Ale nemala by ani príliš páchnuť, pretože páchnuca stolica signalizuje:

 • Problém s absorpciou
 • Celiakiu
 • Crohnovu chorobu
 • Pankreatitídu
 • Cystickú fibrózu

originální zdroj: http://www.healthy-holistic-living.com/know-your-poop.html

použitý zdroj překladatele: http://www.badatel.net/co-vam-prezradi-vona-farba-a-tvar-stolice-o-vasom-zdravi/

Při převzetí značně upraveno a opraveno.

Komentáře

Ikona diskutujiciho [email protected]€k [email protected]$mid 2017-02-13 08:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No tak tenhle článek je celý o hovně 🙂

Ikona diskutujiciho Alue 2017-02-13 14:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]:  Ano přesně tak… Už sis dnes také vyšetřil svůj bobek, Radku? 🙂

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2017-02-13 14:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Neskúmal som to ale povedal by som že po káve býva typ 6.

Ikona diskutujiciho Mára 2017-02-13 16:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kámo fuuj :D to nechceš

Ikona diskutujiciho Fellien 2017-02-13 16:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: jsme všichni rádi že to víme! :D pojďme si teď povykládat, jaké kdo máme hovínka! :D a jako kvalitní orientaci můžeme rovnou použít tento přehled :D http://www.scritub.com/limba/ceha-slovaca/druh-sran191182461.php

Ikona diskutujiciho Ginger 2017-02-13 17:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Bože, to už je fakt moc.

Ikona diskutujiciho ginze 2017-02-13 19:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No nevím, co na tom některým lidem přijde nechutné 🙂 Pokud se člověk opravdu zajímá o svoje zdraví, tak do toho zahrne všechny aspekty a ne, že budu dělat fuj, to je nechutné.

Ikona diskutujiciho Alue 2017-02-13 20:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]:  Taky trochu nechápu, proč jsou někteří lehce pobouřeni. Podle mě jsou to takové jednoduché základní věci, které by člověk měl znát… a taky odlehčení od náročnější série, která teď vychází :D

Ikona diskutujiciho zdeněk 2017-02-13 20:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]: Mi připomnělo jedno takové…krátké videjko :D

Ikona diskutujiciho Michaela 2017-02-13 20:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nekteri tady asi nekadi nebo se tvari ze se jich to netyka :D

Ikona diskutujiciho Alue 2017-02-13 21:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]:  Ježiš.. takové lidi jsem fakt znala, co vyšli ze záchoda a začali ti vyprávět, co tam vyrobili a ať tam hlavně teď nikdo nechodí, jinak zemře na plynovou komoru. Nějak mě ten styl humoru nepohoršuje.

Ikona diskutujiciho Luz 2017-02-13 22:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Je to pravda… Kava ten proces znacne zrychli a vlastne sedi i to zvyseni krevnuho tlaku.

Ikona diskutujiciho Fellien 2017-02-13 22:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Takovéto články jsou náhodou moc fajn, já už na tohle téma viděla už před lety spoustu povídacích anglických videí a přijde mi to teda dost užitečné znát. Je škoda že se taková osvěta nešíří víc. Moje spolužačka to vystihla: "To je strašné, člověk aby si připadal blbě že se jde na záchod vykadit, protože pak na něj všichni čumí jak kdyby v té kabince spáchal zločin. Přitom kadí všichni, tak nechápu, proč z toho všichni dělají vědu." Přijde mi, že lidi co pracují na ranči nebo farmě tohle vůbec tak nehrotí. Asi je to tím že jsou zvyklí to po zvířatech uklízet (myslím konkrétně koně) a taky se ty jejich bobky jen tak zběžně zkouknou jakou mají konzistenci, protože se tak často pozná lehčí otrava z jídla apod. To si myslím by mělo být samozřejmostí u všech, co mají nějaká zvířata, bohužel když člověk nedokáže posoudit ani to své, je to horší.

Ikona diskutujiciho Mára 2017-02-14 01:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A tady něco ve zhudebněné formě :D https://youtu.be/qb_HE3RZuf4

Ikona diskutujiciho Firzen 2017-02-25 22:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nechápu, že je hodnocení článku tak nízko. Přitom znalost podoby zdravé stolice může i zachránit život.. Podle mě velmi přínosný článek, i když, uznávám, tak trochu o hovně. :-))

Ikona diskutujiciho Alue 2017-02-25 22:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[15]:  Je zajímavé sledovat, jak lidé předstírají, že nedělají bobky, nechtějí se o tom bavit a dissují články na takové téma. Přitom vedle jídla a spánku je to snad ta nejpřirozenější a nejnormálnější věc na světě, která navíc úzce souvisí s naším zdravím. Takže ano, vyznat v bobcích bychom se měli 🙂

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek