Co vám ve skutečnosti prodávají supermarkety?

18.12.2013 v Prevence 29

Malý úvod do reality: Víte, co vlastně kupujete v supermarketech? – Někdy jsou situace, kdy je opravdu lepší být o hladu, než kupovat něco takového:

Hypermarketové rajče

Rajče se sklízí ještě zelené. Pak je uloženo do velkoskladů, kde je podchlazeno při teplotě do deseti stupňů. Cílem je zpomalit proces dozrávání o zhruba dva týdny a tím oddálit krajní termín ideální konzumace.
Jenže následný osud rajčete je mnohem závažnější a také méně známý. Aby byla rajčata zbavena eventuelních bakterií, projdou chlorovou koupelí. I když v ní pobudou jenom dvě minuty, přesto část této tekutiny vstřebají.
Absorpce se usnadňuje zejména tehdy, je-li na některém místě porušena slupka.
Pak přichází dvou až třítýdenní pobyt v komoře pro dozrávání. A právě v tomto ovzduší naplněném etylénovým plynem nabírá rajče, podobně jako mnohé další plody, charakteristickou barvu.
Doporučuje se, aby tato fáze zrání nepřesáhla 72 hodin, protože pak by se na plodech mohly objevit houby. Jenomže toto doporučení je velmi často porušováno, protože je třeba dosáhnout přijatelné barvy u plodů sklízených ve stále ranější fázi vývoje, čili zelenější a zelenější.
Nyní začíná kosmetická fáze celého procesu. Aby rajče vypadalo lépe a lákavěji, využívá se umělého barviva. Než se rajčata vydají na pulty obchodů, je jim do kůže vstříknuto barvivo, které jim dodá jednotný vzhled.
Ještě než se rajče dostane na náš stůl a dřív než je položeno na pult, musí projít další procedurou, voskováním. Tím se zabrání vypařování vody, scvrkávání a vráskám a dužina rajčete se uchová tak dlouho, jak je to jen možné.
Některé deriváty vosků jsou z petroleje a další mohou být pro zjemnění obohaceny mýdlem.


Takto vypadají kuřecí McNuggets:

10 nechutných faktů o jídle, co jste neznali

Tato fotografie kolovala po internetu, a z dobrého důvodu: je to pohled do zřídka vídaného světa mechanicky odděleného masa, či AMR (vyspělého získávání masa).

Toto je mechanicky separované kuřecí, vynález konce 20. století. Někteří v 60. letech zjistili, že zpracovatelé masa mohou vyrazit dalších pár procent zisku z kuřat, krůt, prasat a krav tím, že oškrábou kosti dohola. Provádí to stroje, ne lidé, které protlačují kosti zbylé po původním ořezání sítem pod vysokým tlakem. Pasta, kterou vidíte na obrázku, je výsledek.

Tato pasta se stává hlavní přísadou mnoha hot dogů, boloňských salámů, kuřecích nugget, pepperoni, salámů, jerky atd….

Průmysl tuto metodu nazývá AMR – vyspělé získávání masa.

Jakmile je „kuře“ zpracováno, musí být ponořeno do čpavku ( aby se zabily bakterie), pak se musí přidat koření (protože jinak to chutná jako h****) a musí to být obarveno, protože lidé by se vyděsili, pokud by jejich McNuggets měly jahodovou barvu (barvu masa a krve).

Pozn. redakce. Je možno popřemýšlet, proč rychlé řetězce míří s kuřecími nugetkami primárně na dětské zákazníky, zajímavé, že? Jamie Olivier, známý kuchař, občas dětem ve své zemi (Velká Británie) ukáže, jak se nugetky dělají.. a spolehlivě je tím znechutí. Ne tak mladé Američany.

Chleba

Kromě toho, že se z chleba vytratily přirozená chuť a vůně, mnohem rychleji podléhá zkáze. Plesnivá střída není nijak výjimečná už po třech dnech. Ještě před dvaceti lety přitom potravinářské normy určovaly, že chleba musí vydržet poživatelný čtyři dny. Dnes se „záruční lhůta“ u většiny chlebů smrskla na čtyřiadvacet hodin od upečení.

„Každý chleba je dobrý, když je čerstvý. Ale jde taky o to, aby byl k jídlu ještě druhý nebo třetí den. A to už je dnes řada chlebů plesnivá anebo úplně ztvrdlá,“ říká docent Josef Příhoda z VŠCHT.

Běžnou praxí je v českých pekárnách přidávání rozmočených neprodaných pecnů do nového těsta. „Starý chleba může tvořit

klidně desetinu objemu toho nového,“ potvrzuje Vladimír Doležal z České zemědělské univerzity.

Nijak výjimečné není ani úmyslné nedopékání chleba. Ten je pak měkčí a zákazníci jej považují za čerstvější. „Hodně lidí vybírá chleba tak, že ho ohmatají a vyberou ten měkký, protože to je pro ně synonymum čerstvého. No, a když necháte chleba místo padesáti minut péct pětačtyřicet, tak je měkčí na omak. A právě tohle někteří pekaři dělají,“ vysvětluje používané postupy Jaromír Dřízal z pekařského svazu.

Pekaři s pytli předmíchaných směsí a pecny, co plesnivějí za tři dny, ale nepředstavují jediné záporné hrdiny tohoto příběhu. Dalšími jsou supermarkety. Tlačí pekárny k co nejnižším cenám, vybírají od nich různé poplatky a smlouvami nutí pekaře k dost nevšednímu počínání. Český chléb schází na úbytě… Týdenní nákup nacestoval 68 077 km: Kopr z Izraele, hrozinky z Chile, holandská rajčata a salát ze Španělska. Potraviny z nákupu, jaký děláte každý týden, toho

najezdily víc než vy za celý život. A vy si díky tomu můžete u regálů užívat svět bez ročních období. Jenže něco v tom světě je strašně špatně. Zmizela chuť, vůně a vitamíny.

Máte rádi módu posledních měsíců v Česku, různá ovocná piva? Pak se nyní o nich něco dozvíte.

Hit tohoto léta – ovocná piva, tzv. radlery. Staropramen Cool Grep obsahuje celkem 13 éček, z toho 5 velmi škodlivých:

Sladidlo E952 je 40x sladší než cukr bez jakéhokoliv energetického obsahu. Vyrábí se z cyklohexylaminu, který se jinak používá na hubení hmyzu nebo proti korozi. Zvyšují účinky karcinogenů. V USA ZAKÁZÁNO!

Sladidlo E954 je dokonce až 500x sladší než běžný cukr bez energetického obsahu!! Vyrábí se z toluenu.

Další sladidla E950 a E951 ještě zvýrazňují sladivost ostatních sladidel. Údajně vhodné pro hubení krys.

E120 je skutečná lahůdka – rozemletí broučci Dactylopius Coccus. Dodávají potravinám zdravou červenou barvu. Mohou ale způsobit kožní nádor, astma, kopřivku, sennou rýmu, u dětí hyperaktivitu.

Celkem pět velmi nebezpečných éček.

Kam dál:

Otevřít rubriku ZDRAVÍ: ZDE

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho Venëa 2013-12-18 08:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Od jisté doby se vyhýbám jahodovým jogurtům, protože téměř ve všech je E120 nebo také jinak řečeno karmín. a v lentilkách je kromě E120 ještě šelak… no humus.

Ikona diskutujiciho gretka 2013-12-18 10:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je strasny ja uz se bojim i jist.uz me stve jak to na svete chodi!!!!!!!!

Ikona diskutujiciho Jakub 2013-12-18 10:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Chléb: co jednoduššího může být než si pořídit malou domácí pekárnu, v některém mlýnu koupit 50 kg mouky a péct si sám? My to tak v Čechách provozovali více než rok, než jsme odešli do zahraničí, kde chléb sice stojí třikrát víc, ale zase je poživatelný, chutný a bez plísní.

Ikona diskutujiciho Fred 2013-12-18 11:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Móda ovocných piv – radlerů: mám k této módě shovívavý postoj, ale i tak

Ikona diskutujiciho Jindra J. 2013-12-18 12:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Musim uznat, oni ty rajčata pak chutnají opravdu skvěle. :D

Ikona diskutujiciho aves passeri 2013-12-18 12:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aha… já si ten chleba asi fakt budu péct sama. Jednou jsem se už pokoušela, ale nepovedl se… a pekárnu si kupovat nechci.

Ikona diskutujiciho Števo 2013-12-18 13:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Chlieb – zásadný problém je skladovanie. Uzatvorený chlieb v sáčku sa nemôže zbavovať vlhkosti – schnúť, ale dochádza k rastu plesní.

Ikona diskutujiciho Evča77 2013-12-18 14:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nejlepší je péct si vlastní kváskový chleba, pokud člověk nemůže žít bez pečiva 🙂 a náhodou nezabere to ani moc času, jak by se mohlo zdát. A ten pocit když se krásně povede a celý dům od něho voní, mňam 🙂 Kdo by chtěl zkusit, tak můžu vřele doporučit stránky, kde jsem se inspirovala a kde je všechno hezky vysvětlené pro začátečníky: http://www.maskrtnica.cz/jak-na-prvni-domaci-chleba/

Ikona diskutujiciho mariankosnac6 2013-12-18 14:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Radlera si občas dám, ale inak móda ovocných pív asi upadne, nikto to nekupuje.

Ikona diskutujiciho prazdnahlava 2013-12-18 14:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

sežente si kvásek a chleba bude zas co byl dřiv

Ikona diskutujiciho mariankosnac6 2013-12-18 14:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No mnohí ľudia sú radi ak si môžu kúpit tie poľské šmejdy, niečo sa jesť musí, čo majú robiť tí čo majú málo peňazí?

Ikona diskutujiciho Bára 2013-12-18 15:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A nepíšou náhodou na těch ovocných pivech, že je to slazeno přírodně,tedy stévií? Značku nevím, to bych se musela kouknout.

Ikona diskutujiciho Avene 2013-12-18 21:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A stejně si radši dám nějakou nedozrále-dozrálou mandarinku, než chleba s ramou a salámem! :D

Ikona diskutujiciho B 2013-12-18 23:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Haha, ja a piecť, som vždy vravela.

Ikona diskutujiciho Broly 2013-12-18 23:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak řekněte lidi.. co máme začít jíst abychom nejedli sr**ky ale přitom jedli to co nam chutná a neplácli se přes kapsu??? :/

Ikona diskutujiciho Luboš 2013-12-19 02:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

dolezite je ze medzi tie sladidla E95x patri aj ASPARTAM KTORY JE V KAZDEJ ZUVACKE!!! alzheimer a strata pamete hra iluminatom do karat tak pozor na to aby ste sa moc neotupili….berte radsej tiktaky

Ikona diskutujiciho Alue 2013-12-19 09:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[15]: Napíšu to lapidárně: Když jsou lidi jako kobylky a s prominutím ,,žerou" 5 x denně, tak jasně že kupují levné srajdy. Když ale jíš jedno středně velké jídlo k obědu a večer ti stačí kousek pečiva s něčím, tak si za stejné peníze koupíš kvalitnější, dražší suroviny, akorát jich bude míň.

Ikona diskutujiciho Mája 2013-12-19 12:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[17]:Ano pravda,ale muži a děti musí jít častěji a pořádně, kvalitně. Snažím se nakupovat kvalitní suroviny (někdy jsou dražší, někdy ne) a vařím doma. Umím upéct dobrý chléb a i rohlíky, jenže dělám na tři směny a to toho moc nestihnu. Než péct chleba raději uvařím pořádné jídlo a někdy musí bohužel člověk udělat kompromis. Bydlíme v paneláku tak musím všechno kupovat.Zelený a bílý a bylinkové čaje jsou na denním pořádku, máme je rádi. Při nakupování surovin se řídím hlavně vlastním rozumem.

Ikona diskutujiciho Domča 2013-12-20 09:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[18]: Alue žije zřejmě sama, o tom jak to funguje v realitě s rodinou nemá ani páru…Když někdo prostě potřebuje jíst 5x denně stěží to bude marketingový trik. Navíc mít doma pubertální chlapce který sní 7 krajíců chleba a pořád nemá dost???:)To je pak libovka. Zelený čaj mě po delším užívání akorát tak prohání.

Ikona diskutujiciho Alue 2013-12-20 11:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[18]:[19]: Případ, kdy máte doma dospívající děti/mládež a případně rozjedené manžely, jsem do svého vysvětlení nezahrnula (každý to má doma jinak, tak se musí umět přizpůsobit vůči svým podmínkách, není na všechno jeden mustr), ale posuzovat jestli tím pádem žiju sama nebo ne, mi přijde v tomto případě dost nemístné, Domčo.

Ikona diskutujiciho Domča 2013-12-20 23:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[20]: Vždyť to samé bych mohla já říct o tvých kobylách, které žerou srajdy 5x denně;-)To je pouze můj názor a já přece nikoho neházím do jednoho pytle a na nic nemám pouze jeden mustr, spíše naopak…

Ikona diskutujiciho Mája 2013-12-21 09:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[20]:Promiňte, ale mně zase přijde nemístné říkat nám,že žereme jako kobylky.Házet nás do jednoho pytle. Když můj manžel pracuje fyzicky (máká jako barevnej) tak mu krajíček chleba večer nemůže stačit. Musí se pořádně najíst, dodat živiny, když jde druhý den zase do práce. My neznáme Vás, ale ani vy nás, ale pořád nás házíte do jednoho pytle.

Ikona diskutujiciho Alue 2013-12-21 12:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[22]: ,,psát obecně" a ,,házet všechny do jednoho pytle" jsou dvě úplně jiné věci. Já píšu obecně. Pokud si to berete osobně, urážíte se, s tím bohužel nic nenadělám, to už bych nemohla psát vůbec nic, protože nelze všechny příspěvky ušít na míru všem, co si je přečtou a cizím lidem. Lze psát jenom obecně. Každý ať se podle toho potom zařídí nebo nezařídí, podle toho jak na tom je.

Ikona diskutujiciho Domča 2013-12-21 14:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[23]: Nikde nevidím napsáno že bys psala všechno obecně,vyšlo to z tebe až teď. Pokud ano máš to tam zmínit aby se lidé nemohli ohrazovat, protože z tvých příspěvků žádná obecnost nevyznívá, to právě naopak…Navíc nemáme teď namysli článek, ale tvůj neobecný komentář: Když jsou lidi jako kobylky a s prominutím ,,žerou" 5 x denně, tak jasně že kupují levné srajdy. Když ale jíš jedno středně velké jídlo k obědu a večer ti stačí kousek pečiva s něčím, tak si za stejné peníze koupíš kvalitnější, dražší suroviny, akorát jich bude míň.

Ikona diskutujiciho Alue 2013-12-21 16:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[24]: Ale jo, klidně si ulev… Já to snesu, jestli ti pak bude lépe.

Ikona diskutujiciho Domča 2013-12-21 17:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

O žádnou úlevu mi rozhodně nejde, pokud tohle někomu uleví, pak není normální. Jen říkám svůj názor, že nemůžeš po druhých chtít aby brali tvé psaní všeobecně pokud to tak nepíšeš;-)

Ikona diskutujiciho zxz 2013-12-26 03:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

2 Alue: Zelený čaj? Víte vůbec kolik je v tom fluoru?

Ikona diskutujiciho Broly 2013-12-30 00:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[17]: Takhle, nejím 5x denně, vážím 60 kg a jsem dost ve formě,takže hubnout fakt nepotřebuju :),s přežíráním nemám taky problémy, s pitím čaje taky ne,aspon ten mi chutná, jen se chci zdravě stravovat,jsem dost přes maso, toho však moc škodí a do zeleniny se cpou něaký gmo čka.. a pěstovat si vlastní jídlo na celý rok.. to bych musel mít hodně velkou farmu, tak mi poraď, co zbývá takovýmu člověku? 🙁

Ikona diskutujiciho Alue 2013-12-30 12:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[28]: Když kupuješ jídlo jen ze supermarketu, tak je jedno, jestli si koupíš maso nebo zeleninu. – Chemie je v obojím a pomalu to vyjde nastejno, skoro i to maso je někdy zdravější než skleníkový rajčata.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek