Nechcete se už stýkat s vaším rodinným příslušníkem? Přerušit kontakt s členem své rodiny je pravděpodobně jednou z nejtěžších věcí, pro kterou se ve svém životě můžete rozhodnout. Někdy jsou však právě ty nejdůležitější kroky nejtěžší. Když nemáte kontakt s problémovým člověkem, upřednostníte tím svou emocionální a duševní pohodu.
Proč spolu nekomunikují členové rodiny?
Rodinní příslušníci se mohou rozhodnout pro nulový kontakt kvůli zneužívání, zanedbávání, duševní nemoci nebo užívání drog a alkoholu. Vyžaduje to provést určitá ochranná opatření a stanovit si hranice, pravidla. Přerušit vztah, nenabízet ani neumožňovat jakoukoli komunikaci, nebo interakci. Je to rozhodující krok k ukončení fyzického, psychického nebo emocionálního utrpení. Někdy je to jediná funkční taktika, jak se chránit před dalším zraněním a je to obecně poslední možnost, kterou člověk zvolí, když všechna ostatní řešení nenávratně selžou. Mají totiž pocit, že už nemají na výběr; vyčerpali všechny možnosti.
„Můj bratr měl vážný problém s drogami, který zničil naši rodinu. Nedalo se mu věřit a léčbu odmítl. Vyčerpal rodinu emocionálně i finančně, takže jsem ho musel vyškrtnout ze svého života. Je to narcista s bipolární poruchou. Můj terapeut mi doporučil, abych přerušil kontakt pro své vlastní blaho. Zpočátku jsem měl velký problém ho nekontaktovat. Přál jsem si mít bratra. Ale už ne, už to prostě nevydržím. Je součástí mnoha zlomených, zvrácených vzpomínek, na které chci zapomenout. Truchlím nad myšlenkou blízké rodiny a sourozence, ale jsem šťastnější bez něj. Udělal jsem to pro zachování svého zdravého rozumu.“
Proč je někdy nutné přerušit kontakt
V zásadě pokud někdo nekomunikuje se svou rodinou, má pro to důvod. Ten důvod je skutečný, nemusí však být na první pohled zjevný. Mnozí lidé se rozhodují ukončit vztah s členem rodiny z těchto důvodů:
Celoživotní zneužívání nebo zanedbávání
Pokračující dysfunkce vztahu
Zrada
Duševní nemoc
Nedostatek respektu
Drogy nebo alkohol
Náboženské rozdíly
Politické rozdíly
Morální neshody
Kriminální chování
Bezohledné nebo nebezpečné chování
Narcistické chování
Odmítnutí uznat nebo se omluvit za nepřijatelné chování
Nedostatek reciprocity ve vztahu
Neúcta k manželovi/manželce
Vlezlé, arogantní a podkopávající chování
Hry na oblíbence u dospělých sourozenců („Bratříček dostal všechno a já prd.“)
Ignorování hranic
Finanční spory
Kritizující, zlehčující nebo zesměšňující chování
Nedostatečná schopnost řešit konflikty
Pokud zvažujete přerušení kontaktu s rodinou, je užitečné zvážit klady a zápory situace. Zvažte i nevýhody, které jsou s tím spojené. Zde je seznam možných výhod:
Mír
Stabilita
Svoboda
Konečně se můžete uzdravit z traumat
Více si vážíte sami sebe a budete žít více autenticky
Zlepší se vaše sebevědomí a sebehodnocení
Větší pocit sebekontroly, sebedůvěry a svobody výběru
Možné nevýhody a problémy, které vám takové rozhodnutí může přinést:
Truchlení po sourozenci/rodiči/babičce, které si přejete mít
Pocit viny („Ale třeba to nebylo až tak zlé, možná jenom reaguju přehnaně a soudím je moc jednostranným pohledem.. anebo ne?“)
Pocity lítosti
Návazný odpor v rodině
Odplata ze strany odcizených osob
Osamělost
Deprese
Úzkost
Je pravděpodobné, že příbuzní a přátelé se budou snažit přesvědčit člena rodiny, který už je jednou nohou našlápnutý na spálení mostů, aby udržoval tyto zraňující vztahy i nadále. Obvyklá omluvná prohlášení, která mají dotyčného přesvědčit o nesmyslnosti tohoto rozhodnutí, jsou:
Je prostě takový, jaký je.
Stárne.
Nemůžeš to tam prostě vydržet?
Ale však s nimi nemusíš bydlet ve stejném domě.
Nikdo není dokonalý.
Reaguješ přecitlivěle, přeháníš to.
Takhle to přece nemyslel.
Máš jen jednu matku, otce, bratra, sestru.
Nepochopíš vtip?
Musíš se naučit nechat věci plynout.
Každý příběh má dvě strany.
Proč se nemůžeme všichni dohodnout?
Neměl jsi ho naštvat.
Tak buď ten lepší.
Když se člověk opravdu pevně rozhodne přerušit kontkt s členem rodiny, efektivní postup vypadá takto:
Zablokujte svého odcizeného příbuzného na všech účtech na sociálních sítích a zablokujte účty na sociálních sítích komukoli, kdo je v nejužším kruhu této osoby. Zablokujte číslo mobilního telefonu dané osoby. Dejte si pozor na ostatní členy rodiny, kteří mohou s původně dobrými úmysly dál sdílet vaše osobní údaje.
Stanovte si hranice. Přidejte zabezpečení a dvoufázové ověření online účtů nebo aplikací, abyste zabezpečili všechny své účty. Dejte o svém rozhodnutí vědět důvěryhodné osobě a mějte někoho, kdo může v případě potřeby zasáhnout.
Přijměte své pocity, jako je hněv, smutek a vina z odříznutí. Uznejte tyto pocity a pak je nechte odejít. Všimněte si, jak se cítíte a zda se vám žije pohodlněji bez obtížného příbuzného ve vašem životě. Soustřeďte se na sebe; upřednostňujte své osobní blaho nade vše ostatní.
Přerušený kontakt nemusí trvat navždy. Po uplynutí určitého času se někdo, kdo se původně rozhodl odříznout, může cítit stabilněji a může se rozhodnout kontakt obnovit. Také pokud se po nějaké době ukáže, že se problémový člověk polepšil a má zájem napravit své chyby, není špatný nápad dát mu šanci a zkusit ho vzít na milost.
Často se stává, že rodina, podporující ukončení násilného vztahu s toxickým partnerem, často tlačí na svého vlastního odcizeného člena, ale sami si neřeší trhliny v rodině ani násilnou minulost, která je častou příčinou následných špatných partnerských vztahů u potomků. Někdy dokonce žádají, aby tyto trhliny za ně řešil potomek.
Také předem počítejte s tím, že kdykoli se převalí svátky, nebo se nějaký příbuzný ožení či zemře, odcizení členové rodiny jsou nuceni přehodnotit své rozhodnutí nemít mezi sebou kontakt. Tyto situace zákonitě přijdou a budete jim muset čelit, i pokud jste se postavili mimo rodinný okruh.
© aluska.org 2023
Poslední komentáře
-***** Diky za sdlieni tvych postrehu, myslim, ze jsou…
-pepe To 444 vidím docela často, jednou i 3x…
-martin ****** Tak mně se toto naštěstí nikdy nestalo, příbuzní…
-Myšodlak Myslím že tornádo na Moravě a letní katastrofální…
-Magdalena