Deprese a sebevražda: Povídání o osobní zkušenosti a doporučení

2.5.2016 v Psychologie 17

Narazila jsem na moc hezkou a velice inteligentní youtuberku ze Slovenska a našla jsem u ní toto povídací video, které mě zaujalo nadpisem, tak jsem si ho pustila. A velice mě její pohled oslovil.

Jmenuje se Andrejka a popisuje tady v kostce své dětství, okolnosti které daly vzniknout její depresi, popisuje své rozhodnutí a mluví i o tom, co se stalo, když se její pokus nepodařil a skončila měsíc zavřená na psychiatrickém oddělení.

A varuje, aby si člověk dobře rozmyslel co dělá, protože nikdy nemá jistotu že se to povede a to co přijde potom, bývá mnohdy mnohem horší, než to kvůli čemu deprese vznikla.

Nejvíce hodnotný je závěr videa, kde mluví o tom jak ke svému smutku zaujmout zdravý postoj a hledat řešení, protože vzdávat se je snadné…

Uvažovala jsem, jestli to dám do zápisníčku, ale myslím si že video je natolik pěkné, citlivé a upřímné, že si zaslouží jít na titulku.


https://www.youtube.com/watch?v=r89oH60nsYI

Já se tady veřejně omezuji pouze na tzv. duchovní pohled, tedy že když se člověk ,,úspěšně“ zabije, vyplývá z toho velmi velký problém v posmrtném životě a to co bylo za života, není nic oproti tomu, co bude potom. A ono to funguje, ,,postrašit“ pravdou opravdu funguje a je to určitě jednodušší, než mluvit otevřeně o vlastních zkušenostech s depresí, nebo o své bolavé minulosti. Ale Andrejka tu odvahu má a pokud se s těmito problémy někdy perete, určitě si ji poslechněte.

Je vám asi jasné že mi to téma není cizí vzhledem k mé minulosti, něco málo tady občas vylezlo a něco málo najdete v náznacích i v mých knihách. Ale vždy jsem řešila problémy tak, jak Andrejka říká. Hledat řešení a jít si tvrdě za ním, nenechat se sežrat problémem, který mě dusí. Nenechat se udolat zlými lidmi, kteří mě trápí. Nenechat se odradit smůlou, nebo neúspěchem, nebo nepřejícností ostatních… Každý problém zle řešit, hlavně když na sobě člověk pracuje a má se rád.

Dostávám také dotazy lidí kteří uvažují nad sebevraždou a nejsou mi jedno, je však velice těžké někomu něco radit, kdo je v tak těžké situaci a často už neuvažuje moc střízlivě, protože má mysl zatemněnou svým trápením… Chodí mi děkovné dopisy od lidí, kteří TO nakonec neudělali, právě protože u mně četli, co se stane po sebevraždě. A jsem za to velice ráda.

Rozhodně však funguje i jemný přístup, ale ten bychom měli poskytnout především my sami sobě. Neodsuzovat se a nelámat nad sebou hůl! – Jemnost, ale sebedisciplína. To je správná cesta…

Komentáře

Ikona diskutujiciho Lela 2016-05-02 03:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Aluško tak přesně to se stalo mi v osmi skočil sebevrah z devátého patra já ho chtěla chytit a pak jsem si prošla neléčeným traumatickým šokem stálo to fakt za to…ted mi zjistili maniodepresi a to nevím teda jestli jde ovládat vůlí

Ikona diskutujiciho Angelus 2016-05-02 11:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pro Lela

Ikona diskutujiciho M. 2016-05-02 14:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A co se stane po sebevraždě? ¨

Ikona diskutujiciho kluk z lesa 2016-05-02 14:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Více takových holek co se nebojí povídat o svých vnitřních hlasech. :-)

Ikona diskutujiciho Alue 2016-05-02 19:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]:  Je to v knize Svítání, ale i mnohokrát řečeno v poradně a v dotaznících.

Ikona diskutujiciho armag 2016-05-02 19:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]:Zase až tak strašně bych to neviděl. Protože jsou na světě státy, kde se sebevražda považuje za jedno z optimálních řešení některých situací. Například v Japonsku.

Ikona diskutujiciho Jarka 2016-05-02 20:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alu, toto sem asi nepatří, ale toto je už přespříliš co ty jelita už vypouští do étéru….http://cz.sputniknews.com/svet/20160502/2946018/americti-vedci-svobodna-vule.html

Ikona diskutujiciho Lela 2016-05-03 17:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: díky ale já vůbec nemám představu jak se mi to střídá prostě jenom přežívám

Ikona diskutujiciho M. 2016-05-04 10:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Knihu Svítání mám. Na jaké je to stránce, prosím Tě?

Ikona diskutujiciho Alue 2016-05-04 10:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]:  .. zalistuj ? :D

Ikona diskutujiciho :) 2016-05-04 18:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: me tahle nemoc neprijde jako nemoc, ostatne asi jako vsechny psychicke choroby(projevy) jen mi to prijde ze proste vsechno prozivate intenzivneji a extremneji. Protoze clovek tohle ma normalne, jednou naladu ma jindy zase trebas ne a tak je to i ok. Ono samozrejme by bylo fajn bejt furt v manii a vsechno co chci dokazat,  ale nejde to protoze i tohle to telo unavuje. U tohohle je ale aspon velmi viditelne ze trebas za ten vyhazov a za ty problemy si clovek muze sam a ze si je sam i nadelal, ale vemte to tak, ze takove veci se nekterym deji normalne a ne kvuli manii, ale trebas jen proto ze natrefil na spatne lidi kolem sebe..Jen tedy nerozumim moc tomu ze kdyz mas to nutkani a neusnes kdyz to neudelas tak co delas, to takhle pak nemusis spat nikdy a pak zkolabujes ne. Protoze kdyz mam velke trapeni taky trebas nemuzu dobre spat dokud se to nejak nevyresi. A ted predstava kdyz ma nejakej psychopat nutkani vrazdit a kdyz nezabije neusne, tak bud tim zabije jakoby sebe, protoze telo taky nevydrzi vse nebo nekoho jinyho…To je jak bud, anebo, protoze jemu nejde nebo neumi sklidnit svou mysl.

Ikona diskutujiciho M. 2016-05-04 21:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Alue 2016-05-04 22:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]:  No když se podíváš na Rejstřík, tak kapitola o sebevraždě je 278

Ikona diskutujiciho Farah 2016-05-05 21:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]:Krátce, než mi to náhoda-nehoda stihne zase utnout- bez štávy v notebooku to nejede no..svět není dokonalý já také ne, ačkoliv jsem odmala perfekcionistka, což nadělalo spousta bolesti samo o sobě- samotný rozpor s očekáváním- OČEKÁVÁNÍ dělá přesně to, co nahrává rozporu tomu, co se posléze skutečně stane. A tento rozpor způsobí těžkosti na duši. Bovisy například taky nejdou tak jak očekávala většina..a to se kvůli tomu budeme trápit? Ne. A zrovna to samé s tím stavem, jak říkají (někteří) duchovní… a to se mám pořád natahovat, až tělo řekne v křeči DOST a být zklamaná a zdeptaná a začít se vnímat jako slaboch? Také ne. Prostě JSEM. A nikdo nemá nárok za toho druhého říkat, že je nebo není správný a posuzovat ho. Kouzlo spočívá v umění střídat období akce a tvořivosti s odpočinkem. Takto aspoň za mne. Buďme zdrávi a rádi 🙂 Každopádně hodnotné video i zkušenosti.

Ikona diskutujiciho Irča 2016-12-13 13:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: Nemyslela si to spíš naopak, že problémy které má TADY nejsou nic oproti tomu co by zažívala TAM? 🙂

Ikona diskutujiciho Siginitou 2017-02-19 13:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, já hodně často přemýšlela nad sebevraždou, nikdy jsem se tomu nepoddala, zatím. Kolikrát už sem byla na té hranici že to udělám ale pak mi přišlo na mysl co by bylo pak?

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek