Desetiminutový pohled do očí změní naše vědomí

12.9.2018 v Zajímavosti 8

Intenzivní a dlouhý pohled do očí zjevně stačí k pozměnění stavu našeho vědomí. Tento fascinující objev byl učiněn Giovanni Caputem (vědcem zaměřeným na výzkum zraku) z univerzity v Urbinu v Itálii.

Nejedná se však o jeho první studii zaměřenou na zírání. Před několika lety shromáždil 50 dobrovolníků a dal jim za úkol zírat na jejich odraz v zrcadle po dobu 10 minut, v místnosti s tlumeným osvětlením. Mnohým z nich trvalo dokonce méně než minutu, než se u nich dostavil pocit extáze.


Jejich tváře se začaly křivit a měnit, braly na sebe podoby zvířat, příšer či dokonce zesnulých členů rodiny – to je vynalézavě pojmenovaný fenomén iluze zvláštního obličeje. Zdá se však, že bizarní efekty jsou dokonce mnohem dramatičtější, když zrcadlo nahradí jiná osoba.

Jak bylo uvedeno v Psychiatry Research, Caputo shromáždil 40 mladistvých a rozdělil je do dvojic, které se následně posadily v místnosti s tlumeným světlem na židle. Byli umístěni metr od sebe.

Osvětlení bylo nastaveno na takovou úroveň, že účastníci stále dokázali rozeznat jemné rysy v obličeji toho druhého, ale jejich vnímání barev bylo zeslabeno. Polovina párů seděla tak, že jeden z dvojice seděl naproti druhému, zírajíc navzájem na své neutrální výrazy, zatímco zbylí účastníci seděli zády k sobě, zírajíc do zdi. Aby se vědci ujistili, že žádný z výsledků nebude ovlivněn očekáváním účastníků, nebyli dobrovolníci s povahou studie seznámeni. Pouze se dozvěděli, že se daná studie zaměřuje na meditativní prožitky.

Účastníci výzkumu vyplnili po uplynulých 10 minutách dotazníky zaměřené na jejich zážitky z místnosti a byly odhaleny některé fascinující účinky.

Podle Britské psychologické společnosti popsali ti členové zírající jeden na druhého vyšší hladinu barevné intenzity oproti zbylým účastníkům, a také se jim zvuky zdály být hlasitějšími, než ve skutečnosti byly. Čas se zdál být zpomalený a cítili se být nepřítomni.

Navíc téměř 90 % z nich uvedlo, že se obličej jejich partnera zdeformoval, 75 % vidělo příšerné tvory a 15 % dokonce rysy jejich příbuzných vykreslené na tváři partnerů ve dvojici.

Tyto výjimečné úkazy poukazují na projevy odloučení, tvrdí Caputo, což je termín používaný k popisu odklonu člověka od reality.

Zajímavé je, že Caputo zjistil souvislost těchto symptomů s deformací obličeje, avšak ne se zjevováním zvláštních tváří.

Předpokládá, že tyto halucinace, nazvané ,,zjevení zvláštní tváře“, mohou být důsledkem skoku zpět do reality po vstoupení do odklonu od reality navozeného nedostatkem smyslových podnětů. To vše se však momentálně zdá být protipólem dalšího možného Caputova vysvětlení.

Když dlouho upřeně hledíme na určitý bod, začnou nám body na periferii pozvolna mizet, což je známo pod pojmem Troxlerův efekt. Pokud by však toto stálo na cestě za vysvětlením daného jevu, očekávali bychom, že se budou rysy tváře postupně vytrácet, než aby se objevovaly zvláštní úkazy.

A jak bylo zmíněno ve Scientific American, když nám chybí nějaká vizuální informace, mozek tyto mezery vyplní na základě našeho očekávání nebo zkušeností.

Stále však máme mnoho se učit o těchto zvláštních jevech a sám Caputo přiznal, že je jeho práce ještě v plenkách. Bylo by zajímavé zjistit, co tyto halucinace vyvolává, protože přestože se tlumené světlo zdá být nezbytným, nemůže se jednat o jediný faktor halucinací. Stejné výsledky totiž nebyly zaznamenány v druhé skupině testovaných.

zdroj článku: https://www.iflscience.com/brain/you-can-alter-your-mind-staring-someones-eyes-10-minutes/

 

Komentáře

Ikona diskutujiciho astonova cesta 2018-09-12 13:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je dobrý, to musím zkusit :D!

Ikona diskutujiciho Verča 2018-09-12 15:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ano, tohle je velmi známý jev a poprvé mi ho ukázala kamarádka na střední škole. Říkala tomu výlet do minulých životů. Zkoušely jsme to ve dvojicích mnohokrát, a tváře se obvykle opakují. Byly jsme schopné určit i historické období, ze kterého výjev pochází. Příšery jsme ale neviděli. Jen tváře lidí z různých dob, byly jsme pak schopné i vyčíst příběh, který se k danému výjevu váže. Ale se zrcadlem bych to o samotě nedoporučovala, je to jiné, zdaleka ne tak přesné a provokuje to astrál. Vůbec jakoukoliv spirituální práci se zrcadlem (mimo afirmací:-)) bych označila jako dost rizikovou.

Ikona diskutujiciho Ježovka 2018-09-12 23:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jojo! Tohle si moc dobře pamatuju. Zkoušela jsem to ve dvanácti, když jsem "s těmihle věcmi" začínala, vždycky jsem dlouze koukala do zrcadla např. na nos a čekala, do čeho se začne měnit, tehdy jsem si myslela, že je to nějaký druh magie či tak :D

Ikona diskutujiciho Kuník 2018-09-13 08:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alu, jak je to s tím zrcadlem viz [2]: ? je to bezpečný nebo ne? Aj bych to zkusil, ale mám strach :-)

Ikona diskutujiciho Jirka 2018-09-13 21:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

10 minut jsem koukat nevydrzel :-)

Ikona diskutujiciho Daniela 2018-09-13 22:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]:Ahoj, to s tím zrcadlem bych nedělala. Jak už Alue psala, i jiní, tak zrcadlo je brána do jiné dimenze a přes zrcadlo chodí i duchové. Pár let zpátky jsem na Najdise.cz našla diskuzi a jedna paní, která vykládá karty atd, tak tam popisovala, jak měla myslím kurz Tarotu někde a v pokoji tam bylo veliké zrcadlo, tak vyzkoušela pokus a chtěla se podívat myslím na svůj minulý život nebo do něj jen tak zírat. Začla se jí měnit tvář a pak se jí tam prý zjevilo něco tak strašného, že odskočila a už to nikdy nechtěla znova vidět. Popisovala to jako temnou bytost. Já se toho třeba bojím. Jednou jsem si nerozsvítila v koupelně a začla jsem se dívat do zrcadla a lákalo mě na sebe zírat, pomalu jsem viděla jakoby jinou tvář a pak jsem raději přepla vědomí a vrátila se do normálu a raději si s tím nehrála, protože jsem si vzpomněla na tu paní.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-09-14 08:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]:  Pokusy s čučením do zrcadla jsem dělala jako malá. Můj odraz se tehdy měnil tak, že pokožka vybledna na skoro bílou a na obličeji se dělaly takové světle zelené čárečky. Vypadalo to jako nějaký elf z wowka a neděsilo mě to. Spíš jsem nevěděla co to je. Ale když to zkoušela jiná děcka, tak říkala že tam byly neskutečně odporné děsivé obludy. Tak jsme toho všichni nechali.

Ikona diskutujiciho Kuba 2018-09-19 00:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dříve jsem pracoval na nočních šichtách u CNC stroje kde jsem při práci v brzkých ranních hodinách občas zahlédl svůj odraz obličeje na uspaném displeji stroje v podobě kdy místo očí a úst jsem měl pouze hluboké temné jámy které se stále zvětšovali. Poprvé jsem byl tím pohledem na sebe tak zhypnotizován až ke mě musel přijít a probrat kolega. :-) Vždy jsem si myslel že za to může jen únava a dále jsem to neřešil. Teď je můj malý otazník v hlavě zotpovězen. Díky za článek.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek