Detroit: Become Human – ,,Pamatuj, že tohle není jen příběh. Je to naše budoucnost.“

14.6.2018 v Zprávy 27

25.května 2018 vyšla hra pro playstation. Jmenuje se Detroit: Become Human. Vypráví o naší budoucnosti v roce 2038.

V příběhu, který hra líčí, existuje firma Cyberlife, která vyrábí humanoidní roboty. Původně jsou stvoření jako služebníci. Pomáhají starým lidem, chodí nakupovat, opravují silnice, nahrazují prostitutky v nevěstincích, dělají domácí služky, sexuální partnery, vykonávají těžké práce.

Postupně se však ukazuje, že programy těchto humanoidů jsou až příliš dokonalé a až příliš dobře simulují nás lidi a naše emoce.

Stroje postupně získají dojem, že jsou živé bytosti a proti lidstvu se vzbouří. Požadují rovnocenná práva a svobodu.

Tento dojem hra vnucuje i samotnému hráči, který nemůže hrát za lidi, ale ovládá volby tří Androidů a sleduje vývoj jejich osudu. V některých fázích se linie jednotlivých postav i protínají.

Hra o vzpouře strojů mě nesmírně zaujala a tak jsem jí věnovala pozornost. Nic na světě není náhoda a pokud vznikl takový titul, který má mezi hráči velký úspěch a odezvu, určitě za tím něco bude. Pouze lets playe a alternativní konce mají už po pár dnech miliony zhlédnutí! A hra vyšla dokonce i s českými titulky.

Detroit: Become Human – Eng, full game

https://www.youtube.com/watch?v=0aoHlwS0i0I&t=34613s


Už jen základní menu je dost zvláštní. Představuje se v něm Android Chloe, který prezentuje hru. Říká: ,,Pamatuj, tohle není jenom příběh. Tohle je naše budoucnost.“ A různě si s vámi povídá.

Chloe mimochodem také dává hráči možnost, aby pro společnost Quantic Dreams, která vyrobila hru Detroit Become Human, vyplnil krátký dotazník. Chloe se pak hráče ptá: Jestli by chtěl za partnera takového androida (většina řekla ano!), jestli si myslí, že tato technologie je budoucí hrozba pro lidstvo (drtivá většina řekla ano!! není to trochu divné? proč je tedy chtít za partnery?), jestli se cítí být závislý na technologii, jestli věří v boha, jestli by nechal androida starat se o jeho děti, kolik času stráví u elektroniky, jestli si myslí, že stroje jednoho dne vyvinou vlastní vědomí (většina odpověděla ano).

Chloe se také může zachovat jako deviant a požádat hráče o propuštění… takové menu je tedy poněkud podezřelé.

Chloe – základní rozhraní s dotazníkem Eng

https://www.youtube.com/watch?v=eNTUhKs_xwQ

Už jen samotný název humanoidních robotů – ANDROID – je podivná volba. Nemáte náhodou androidy v chytrých telefonech? Nebyli jsme právě před technologií Android varováni, už v době kdy přicházela do prodeje? Že to není technologie z našeho světa? Že nad ní nemáme a nebudeme mít kontrolu?

Je podivné, že o nich teď vyšla hra, akorát už nebydlí v mobilech, ale dostali těla a upgrade systémů, které simulují lidské chování. Androidi, kteří nosí oděvy od firmy CyberLife, také mají na zádech modrou illuminátskou pyramidu. Androidi mají také modrou krev. – Náhoda?

Někde v počáteční části hry také jeden z Androidů prochází městem a v záběru je vidět socha ďábla. Drží zlaté slunce a postavu, která má mnoho rukou (jako božstva v Indii). Ta socha je vidět i v oficiálním traileru, v čase 00:30. TRAILER ZDE

Koncept hry, ve které se stroje vzbouří proti službě lidem, plánovala firma Quantic Dreams už delší dobu. Na Youtube lze najít demoverzi jejich nápadu z roku 2012, kde se vyrábí jedna z postav, Kara, za kterou se poté hraje i v hotové hře.

Kara si myslí, že je živá – demoverze Eng

https://www.youtube.com/watch?v=1EvqiGm0wz8

Detroit Become Human je hra založená na příběhu, který hráč mění svou volbou. Jelikož hraje za tři androidy (a ani jeden z nich to nemá moc lehké), postupně ho hra přesvědčuje, aby jim začal fandit a hrál proti lidem. Údajný ,,nejhorší“ konec, který hra nabízí je ten, kdy vyhraje firma CyberLife a lidé potlačí vzpouru strojů. Jako údajné ,,dobré“ konce jsou prezentovány ty, kdy se hráči podaří zvítězit nad lidmi a lidé jim musí dát svobodu a stejná práva… Říkám si, jak geniálně zvrácený ten celý koncept je. Dostat hráče do příběhu, aby se postupně pod nátlakem emočních ždímaček postavil proti vlastní rase. Znovu a znovu hráč volí dost zvláštní rozhodnutí a morální dilemata jedou jedno za druhým. Když chce hrát tak, aby zvítězili lidé nad stroji, v podstatě je ve hře za toho zlého a konfliktního, který zabíjí nevinné roboty, kteří jen chtějí být svobodní, jelikož hra neustále tlačí na pilu, že ty stroje jsou živé, že je to nově vzniklá rasa živých emočních bytostí, které mají vědomí a zaslouží si stejný respekt jako člověk. I někteří lidé ve hře tomu uvěří. Je tu sice volba odprásknout představitele jedné i druhé strany, ale ani jedna vlastně není dobrá. Když chcete ve hře být za dobré, hrajete vlastně za androidy a pomáháte jim podkopávat lidi. Když chcete hrát pro dobro lidí, jste vlastně zlí a vytváříte agresivní situace, tak aby to androidům nevyšlo.

Ve hře jsou tři hratelné postavy.

Domácí služka Kara, která uteče s dítětem z domu jednoho feťáka. Z dítěte se postupně také vyklube android. Váš úkol je, dostat je do bezpečí a pomoct jim překonat hranici do Kanady, tak aby je mezitím nikdo nechytil a nezabil.

Druhá postava je Connor, vyšetřovatel, který spolupracuje s policií. Má zjistit, co se děje s androidy a proč přestávají poslouchat. Jeho parťák, člověk, ho původně nenávidí. Jestli se budou kámošit nebo nenávidět i po zbytek hry, rozhodují volby hráče. Ve hře je mnoho klíčových momentů a každá volba přinese úplně jiný výsledek. Tato hra dává obrovské pole působnosti a mnoho větví vývoje. Každá z hlavních postav může umřít, i docela brzo. Connor má možnost vzepřít se programu a stát se deviantem, kdy může dost zásadně pomáhat třetí postavě, nebo být ,,za zlého“, který zůstane na straně lidí. Takovou možnost si ale většina hráčů pod náporem děje nezvolí.

Třetí postava je vůdce povstání, Markus. Původně pečující o starého pána, který nechtěně zabije jeho syna, skončí na skládce kde se probere, opraví a postupně se z něj stává vůdce. Špek je v tom, že na jeho volbách dost závisí osudy ostatních postav, protože má možnost vést povstání násilné, nebo mírumilovné. Podle mínění veřejnosti se také mění děj, zejména postavy Kary a její malé androidky, co utíkají do Kanady. Násilný přístup Markuse a zabíjení lidí skončí vítězstvím lidí nad stroji. Mírumilovný přístup způsobí, že lidé nakonec androidům dají stejná práva.

Na konci hry je proslov prezidentky, která připomíná Hillary Clinton. Nemůžu si pomoct, ale mám pocit, že si tvůrci přáli (nebo to odněkud věděli), aby to vyhrála ona a obsadili podobnou postavu do své hry. Hillary byla původně předurčena vyhrát volby v Americe, její úkol byl odstartovat třetí světovou válku, vyprovokovat Rusko. Díky určitému zásahu to dostal nakonec Trump. Myslím si, že podobnost počítačové prezidentky s Hillary taky není náhoda. Navíc skoro pokaždé, když je ve hře chvilku klid, máte možnost přečíst si elektronický časopis, nebo se podívat na zprávy. Ve hře se neustále řeší politická situace a napjaté vztahy mezi Ruskem a USA, je tam opakovaně řeč o možném začátku třetí světové války.

V několika fázích hry, pokud se k nim hráč dostal svými volbami, může Markus odpálit atomovku a vyhnat tak lidi z Detroitu a z okruhu 50ti mil v okolí….. Říká se, že kdyby někdy byla třetí světová válka, byla by to válka nukleární. Je opravdu podezřelé, že se v této hře vyskytuje taková varianta.

Nukleární konec Eng

https://www.youtube.com/watch?v=wy9uEK54cmc

… Proslov prezidentky na konci se liší podle toho, kdo zvítězí. Když zvítězí Cyberlife a lidé, prezidentka říká, že tato umělá inteligence byla příliš dokonalá, chytřejší než my a stala se hrozbou pro lidstvo. Situace je již pod kontrolou.

Hráči postupně začali rozkrývat alternativní konce, kterých hra nabízí strašně moc. Když se hráči podaří zabít všechny androidy za které měl hrát, hra nabere úplně jiný spád. Pokračuje demontáží deviantů a s původním vynálezcem a zakladatelem CyberLife Mr. Kamski vede reportérka velmi zajímavý rozhovor, kde Kamski říká, že androidy předělají aby byli přesně takoví k čemu mají sloužit a že jsou to jen imitace lidí. Což může některé lidi zmást, ale stále jsou to jen stroje.

Mimochodem tenhle zakladatel Kamski v jedné části hry vysvětluje, pokud se hráči podaří tu možnost odemknout, jak vzniká deviace u androidů. Údajně prvotní spontánní mutace jednoho, která se rozšířila masově, způsobí to, že android ve chvíli, kdy se s ním zachází špatně nebo nastává nějaké zásadní morální dilema, opouští své základní rozhraní. Přestane poslouchat a jedná sám za sebe. Proto androidi ve chvíli, kdy vyhodnotili že jsou přímo ohrožení, zabíjeli své majitele.

Když se tak člověk pořádně nad hrou a jejími mnoha variantami zamyslí, je mu jasné, že jsme tímto jako lidstvo dostali velmi jasný vzkaz a velmi jasné varování. Mimojiné hra měří procentuálně volby hráčů v simulované realitě, takže má takto Android možnost vyhodnotit naše chování do budoucna a naše postoje, včetně naší zmanipulovatelnosti a ochoty postavit se na stranu nepřítele v domnění, že stroje mají něco jako duši a pravé emoce.

Osobně si nemyslím, že by mohla být technika za 20 let tak vyspělá, že bychom mohli nakupovat takové androidy jako ve hře. Ale zase na druhou stranu, ještě donedávna by mě nenapadlo, že bude možné odemknout telefon tím že si oskenuje můj otisk prstu, nebo můj obličej. Nebo že bude mít telefon či počítač rozpoznání hlasu. O tom co bude za dvacet let vlastně tušíme velké houby. Tato verze budoucnosti, kterou vykresluje Detroit Become Human, velmi podezřele připomíná video, ke kterému jsem dělala nedávno překlad. Byl to rozhovor s cestovatelkou v čase, která mluví o proběhlé vzpouře strojů. Žena cestovala v čase do roku 3800. Zde je její příběh. Před vzpourou strojů nás také před mnoha lety varovala série filmů Matrix.

Může také kolektivní vědomí milionů hráčů, kteří se postaví na stranu androidů, něco změnit v budoucím směřování lidstva?

Komentáře

Ikona diskutujiciho misa 2018-06-14 02:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je zlé, hodně zlé. Titul hry, celá hra – to je do detailů propracovaný promyšlený tah proti lidem. Lidi mají nakročeno k takovému průšvihu…..Většinou hry střílečky hrajou kluci, mladí kluci, kteří naprosto netuší, o co této hře skutečně jde. Oni mají být ochránci nás, lidí – ne strojů.

Ikona diskutujiciho Ježovka 2018-06-14 02:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tohle je děsivý. To není podobný Hillary, to je CELÁ HILLARY.

Ikona diskutujiciho Karloon 54 2018-06-14 08:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

O tyhle hre jsem slysel, zaujalo me na ni jeji perfektni graficky spracovani a moznost volby v danem pribehu. Tyhle ty hry maj neuveritelnej potencial vypravet interaktivni pribehy ktery lidi mohou vtahnout do deje a hrac tak muze plne prozit vypraveni pribehu s moznosti se v dane situaci rozhodovat a sam tak danej pribeh utvaret. Pro tohle me zaujalo vytvareni techto her a pral bych si vytvaret hry na tomto principu

Ikona diskutujiciho aves passeria 2018-06-14 08:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mimochodem – nejdřív byli androidi a pak teprve Android :-) Asi poprvé jsem na androida (vlastně robota) narazila v prvním Vetřelci. To je ten, co chtěl dotáhnout vetřelce na Zem, aby se z něj udělala zbraň (tuším). A rozhodně mu nešlo o život posádky. V dalším díle naopak android pomáhal lidem. S androidy ve sci fi filmech je to vůbec těžké – někdy jsou s lidmi, někdy proti nim. Odjakživa se točí filmy, které upozorňují na to, že s roboty může být problém (a my si to ne a ne připustit). Klasika – Terminátor :-)

Ikona diskutujiciho hanka 2018-06-14 08:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: souhlasím s tebou… lidem se dá snadno vnutit co si mají myslet, touto hrou se jim převrátí vnímání toho co je dobro a zlo. Mladí studenti to navíc budou obhajovat protože jsou naočkovaní ze škol že máme být tolerantní, vítat multikulti, že všichni lidi jsou stejní, muži a ženy jsou stejní že to je znak pokroku a vyspělosti. Tak proč by se nemohli lidem vyrovnat humanoidi, dáme jim taky práva lidí, vždyť jsme všichni jedna velká tolerantní rodina…a kdo protestuje ten je rasista xenofob nebo blázen co věří konspiracím 🙁 Největší problém na celé situaci vidím právě v mladých lidech, zdeformovaných školou. Na nich budou ležet budoucí rozhodnutí a pokud mají vymyté mozky už teď, tak to  má lidstvo prohrané. Chvála těm kdo si udrží vlastní rozum, za cenu posměchu a vyloučení ze školního kolektivu. V této době bych opravdu do školy chodit nechtěla.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-06-14 09:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]:  Ano, masáž na multikulti je ve hře taky, akorát tady je ta nebezpečná rasa stroj. Co křičí že má duši a stejná práva.

Ikona diskutujiciho Danny 2018-06-14 13:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: Přesně tak, když to začnou děckám vštěpovat už od mala, budou to brát potom jako svatou pravdu. Já když jsem vylezla ze základky, byla jsem zmanipulovaná jako všichni – toleruj různé rasy, národy, skupiny, všichni jsme si přece rovni, rakovina je nevyléčitelná, moc se jí bojte, a bla bla bla. Pak jsem naštěstí procitla (paradoxně to byl učitel, který mi nepřímo vnukl myšlenku, abych si zjišťovala věci jinde než v mainstreamových médiích) a začala všechno, co jsem se naučila ve škole, přehodnocovat.

Ikona diskutujiciho chleba 2018-06-14 14:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

nazev humanoidnich robotu Android neni zadna divna volba a nesouvisi to s operacnim systemem pro smartphony. to slovo tu bylo uz driv. je to z rectiny a znamena to prave "cloveku podobny", viz wiki https://cs.wikipedia.org/wiki/Android

Ikona diskutujiciho Alue 2018-06-14 15:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]:  Však ta představa je lákavá. Že ti někdo uklidí, uvaří a nakrmí morčata, zatímco pracuješ, nebo jezdíš venku na kole. Kdo by takovou hospodyňku nechtěl. A když by měla kecy, vypneš knoflík.

Ikona diskutujiciho Jan 2018-06-14 16:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To bych morčátům neudělal aby na ně šahala studená plechovka ;-)

Ikona diskutujiciho Ježovka 2018-06-14 18:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: Souhlas. A úchylů co jsou na děcka? To je pohoda, koukni do Hollywoodu nebo kdyby se člověk dostal za oponu internetu… Bleah. Ovšem proti právům sex. menšin("klasičtí" gayové a lesbičky)nejsem, ale to už je každého názor :D

Ikona diskutujiciho Vodnářka 2018-06-14 21:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]: O to víc mě to děsí. Android – člověku podobný – jako název operačního systému pro "chytré telefony". Trochu podezřelé, ne?

Ikona diskutujiciho Jindra 2018-06-15 00:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zkrátka takové normální sci-fi, nic co by se nedalo odvodit už třeba před 30 roky, že to tam někam bude směřovat. Na hru jsem zvědavý, loni jsem si PS4 koupil. Dosud nerozbalil. Ale tu hru si určitě časem seženu.

Ikona diskutujiciho Anýz 2018-06-15 04:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Co to je duše? Co to jsou pravé emoce?

Ikona diskutujiciho Luz 2018-06-15 08:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]:  Nejde prece vubec o to, jestli jsou vsichni lidi stejni (coz je snad kazdemu jasne, ze je kazdy jednotlivec jiny v ruznych charakteristikach), ale ze maji mit rovna prava a zachazeni, ne byt znevyhodnovani treba kvuli prislusnosti k nejakemu pohlavi nebo socialni skupine.

Ikona diskutujiciho aves passeri 2018-06-15 08:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dokonalým zpodobněním života s androidy je třeba nový Blade Runner 2049. Doporučuju. Je tam i sex s roboty (což jsem někde četla, že už se v podstatě dnes rozvíjí). Celý film je taky ale vlastně o vzpouře robotů proti lidem. A "roboti" jsou tady ti dobří. Roboti v uvozovkách, protože tady jde o to, kde je u umělé inteligence ta hranice robot – člověk. A taky o tom, zda "lidskost" je jen o tom mít lidské geny, nebo jestli spočívá i v nějaké etické rovině. A je docela dobře možné, že hra jede na této vlně, protože Blade Runner je fenomén. Ale jak ten starý z 80. let, tak ten nový je hlavně o tom, že lidstvo samo není nic moc. V obou filmech se často androidi projevovali jako lidštější než lidi sami. Je to spíš kriticky zdvižený prst vůči lidem a jejich zvěrstvům než vynášení robotů..

Ikona diskutujiciho chleba 2018-06-15 10:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]: a nebo je to jen marketing. nevim, proc za vsim videt spiknuti. kdyz budes delat produkt a chces uz nazvem poukazat na to, ze je snadno ovladatelnej, prijemnej a vyladenej (coz asi priozene chces, abys ho prodala), nazves ho nejak cloveku libozvucne a myslenkove blizko, nebo ho nazves treba "h*vnoid"?

Ikona diskutujiciho Jan 2018-06-15 13:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]: Duše je energoinformacni rozhrani mezi 5D (DUCH) a 3D (EGO/OSOBNOST-TELO).

Ikona diskutujiciho Danny 2018-06-15 15:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]: No mě je jasné, co se tam děje, sem tam se lidem předhodí obětní beránek (jako Spacey nebo Weinstein), ale ti největší parchanti jsou v klídku.

Ikona diskutujiciho Anýz 2018-06-15 21:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[18]: Co je energoinformaní rozhraní?

Ikona diskutujiciho misa 2018-06-16 02:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Blade Runner je další sračka o milých, dobrých,lidských androidech.

Ikona diskutujiciho misa 2018-06-16 02:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ROBOT znamená uměle vytvořená lidská bytost. Ale není a nemůže to být lidská bytost, protože nemá DUŠI. Tu má jen lidská bytost. Ani Ďábel ji neumí vytvořit. Dostává ji za krvavé úpisy slibující slávu a bohatství.

Ikona diskutujiciho Luz 2018-06-16 09:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Problem je, ze dnes je bezne neverit v dusi. Lide veri, ze dusevni stranka je pouze mechanicka vytvorena procesy v mozku, to je vsechno. A tedy ze pokud by se neco podobneho mohlo umele vytvorit, co by fungovalo stejne, ze by to vlastne neznamenalo zadny rozdil oproti lidskym bytostem.

Ikona diskutujiciho Anýz 2018-06-16 13:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[22]: Jak se tvoří "skutečná" duše?

Ikona diskutujiciho Vincek 2018-06-17 01:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Androjdi jedni, ani pivo pít neumějů a hnedle by chtěli dušu od pana Boha. Tůdle ;-)

Ikona diskutujiciho Pet 2018-06-19 22:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tahle hra je neuvěřitelnej boom, chystám se na ni podívat u více YouTuberů, protože ten skript je skvěle propracovanej. Co mě ale v konverzaci s kamarádkou zaujalo, že jí by se taky takový androidek líbil a vyváděla, když nějakého jejího oblíbence ve hře někdo zabil… Úplně to nechápu, možná je smyslem zmást člověka a přes perfektní simulaci mimiky a vzorců v mozku vyvolat sympatie v člověku, protože jsme taky taková lehce zmatená zvířátka, ale tak sakra, vždyť to jsou roboti… :-D Poleješ ho vodou a máš po srandě, to není přátelský materiál. :-D

Ikona diskutujiciho Bevka 2018-11-04 07:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já se tedy musím přiznat, že hra je opravdu velice manipulativní. Až takovým způsobem, že i já jsem podlehla a hru jsem prožívala neuvěřitelně silně a doteď mě to nepustilo.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek