Na film Devátá brána z roku 1999 jsem natrefila kdesi přes diskuze, kde se někdo nad filmem rozplýval, jaký je kvalitní, nadčasový a jak si ho rád pouští, že má úžasnou atmosféru. Koukla jsem na recenze, abych se dozvěděla, co to má být za údajný skvost. Prý mysteriózní drama a trošku horor s Johnym Deppem v hlavní roli.
Měla jsem obavu, abych z toho neměla trauma, tak jsem si to radši nepouštěla před spaním, ale film mě dost překvapil v tom, že i když je prezentovaný jako hororový a píše že je o knihách které dokážou vyvolat Satana, tak tam žádné obludy nejsou a není vidět ani moc krve.
Několik lidí sice ve filmu umře, ale není to žádný gore, ze kterého by se člověku chtělo zvracet. Prostě je to snesitelné i pro někoho, komu se jinak horory a násilí ve filmech naprosto hnusí.
Pustila jsem si to, protože jsem si říkala, že tam možná bude něco schovaného. A skutečně, ve filmu je několik zajímavých záběrů, ve kterých je vidět hlubší smysl, i když nutno uznat, že obsahuje i pár scén, které jsou vysloveně debilní.
Vypíchla bych dvě nejdebilnější části a to je zcela nerealistický boj se záporákem u řeky a v závěru koko bongo scéna se ženou, která Johnnyho Deppa celým filmem doprovází. Ve filmu není jednoznačně vysvětleno, kdo tato žena je, ale popis filmu tvrdí, že má představovat jeho strážného anděla. Proč filmařům připadalo jako dobrý nápad, aby si to na konci rozdali, ještě k tomu s plameny v pozadí, opravdu nechápu. Navíc to nedává smysl, protože tato žena Johnnymu pomůže se zdárně dostat k cíli – otevře devátou bránu – takže to nemůže být jeho anděl strážný, jedině by to byl temný anděl. Logicky je to spíš démonka, která ho tam prostě měla dovést.
Dean Corso je expert na staré bibliofilie, specializuje se na zjišťování pravosti a oceňování hodnoty starých knih pro významné sběratele. Je najat bohatým podivínem Borisem Balkanem, aby si prohlédl a prověřil kopii knihy „Devět bran do Království Stínů“ jejímž autorem je sám Satan. Má to být jedna ze tří existujících kopií, z nichž pouze jedna je ta pravá a tu je třeba označit. Balkan posílá Corsa do Evropy, aby tam vyhledal zbylé dva výtisky a porovnal je s už dostupným originálem. Ten brzy přijde na to, že kniha, kterou vlastní Balkan je ze sbírky Andrewa Telfera, který se za záhadných okolností oběsil. Na cestě plné tajemných i erotických kontaktů a záhad se Corso střetne s vdovou po Telferovi a také s bezejmennou, krásnou francouzskou dívkou, svým andělem strážným… (zdroj)
Johnny hraje znalce knih, který postupně přichází do kontaktu s velice bohatými a vlivnými lidmi. Jsou to snobové, kteří jsou z různých důvodů posedlí satanem. Buď je prostě fascinuje, nebo se s ním chtějí setkat. Proto byl také Johnny vyslán, aby zjistil, která ze tří satanských knih je ta pravá, protože jeho zákazník si přeje satana s její pomocí vyvolat.
Ve filmu se Johnny potká s baronkou na vozíčku, která tvrdí, že ho osobně viděla a že to byla ta nejkrásnějš bytost na světě.
,,Jednou jsem ho viděla. Bylo mi 15 a byla to ta nejkrásnější věc, jakou jsem kdy viděla. Láska na první pohled.“
To je pravda, Satan je krásná bytost. Ohavnou podobu na sebe bere spíš v symbolice a výtvarném umění. Z téhle baronky, předtím než umře, vypadne ale více zajímavých hlášek. Zejména tato:
„Poté, co Torkia upálili kvůli této knize, byl založen tajný spolek, aby uchoval jejich památku a tajemství. Řád stříbrného hada.“
,,Je to sekta?“
„Spíš sabat čarodějnic. Scházejí se po staletí, čtou si z této knihy a uctívají knížete temnot. V dnešní době zdegenerovali na společenský kult milionářů a celebrit, kteří využívají těchto schůzek jako výmluvu pro ukojení svých nízkých se*uálních choutek. Já sama jsem byla členkou tohoto řádu. Před lety. Ale čas je v mém věku moc cenný. Krom toho, dny orgií mám už za sebou, poslala jsem je k čertu. “
„Všechno je jenom o se*u?“
„Jistě, že ne. Žijí v mylné představě, že svoje peníze a úspěch mají díky členství v řádu.“
Johnny postupně zjistí, že i když měl původně ověřit, jestli je zákazníkův výtisk knihy pravý, pravé jsou všechny tři kopie. Zákazník se pokoušel pomocí knihy vyvolat Satana, ale nepodařilo se mu to, proto Johnnyho vyslal. Johnny odhalí, že v každém výtisku jsou tři obrázky podepsané Luciferovým jménem a tyto obrázky jsou brány, které otevírají cestu Satanovi, aby se s ním bylo možné setkat. Zajímavé je, že obrázky zároveň fungují i jako varovná znamení, jejich symbolika předpoví to, co se v dalším úseku filmu stane.
V závěru filmu se setkává Johnny se svým zaměstnavatelem na starém hradě, který se pomocí této knihy a devíti ilustrací podepsaných LCF (Lucifer) pokouší vyvolat Satana. Ale nepovede se mu to, protože devátý obrázek byl falzifikát. Přesto provede obřad, vyvolá ďábla (teda spíš si myslí, že ho vyvolal), udělá kolem sebe kruh z benzinu, který zapálí.
A i když se tam žádný ďábel neukáže, je tam moc zajímavá scéna. Chlápek si myslí, že má všechno správně a že se mu skutečně Satana vyvolat podařilo a že do něho vstupuje. Ve filmu se to prezentuje spíš jako velké přání pomateného fanatika, ale poté, co prohlásí, že cítí jak do něj vstupuje síla a že je neporazitelný a nesmrtelný, začne si hrát s ohnivým kruhem, který předtím kolem sebe udělal.
Dá ruce do kruhu a říká ,,Vidíš? Nepálí mě to, nic necítím!“ Poté se benzínem polije celý, zapálí se a směje se, že nic necítí. Oheň mu začne vadit až ve chvíli, kdy mu jde do očí a to už hoří úplně celý a nedá se nic dělat. Johnny z této scény uteče.
Málokdo ví, že lidem, kteří jsou ovládaní temnými bytostmi, což jsou zejména satanisti, černí mágové, čarodějnice a jim podobní, jsou odolní vůči ohni. Jejich oslavy probíhají za tmy u zapáleného ohně, u kterého nazí dělávají obřady, případně kop*lují (záleží na typu spolku) a vzývají svá božstva, ale zároveň jsou tito lidé rezistentní vůči žáru.
Osobně jsem to několikrát pozorovala i u lidí, kteří ani neměli nic společného s okultismem, ale byli prostě a jednoduše velice zlí. Brali do rukou horké věci a nepálily je. Platí to pro horké nádobí, horké plochy, ale i pro oheň, uhlíky, nebo hořící kusy dřeva. Manipulují s nimi holýma rukama a smějí se, že je to nepálí.
(Možná jste si teď vzpomněli na chození po uhlících. Určitě není dobré dělat něco, co člověku propůjčí rezistenci vůči ohni, i kdyby jen dočasně.)
Další způsob, jak poznat zlé lidi, které ovládá destruktivní energie (nebo tajné satanisty) je, že se nechtějí dotknout přírodního křišťálu (bytost, která v nich je, totiž ví, že by ji křišťál začal tahat ven) a nechtějí ani sáhnout na kartičku tm. Když se s tím k nim přiblížíte, dostanou strach, uhýbají, nebo pokud to do ruky vzali, okamžitě to pouští. Na tromlované, zahlazené křišťály, vám ale sáhnou, protože ty nemají sílu ublížit temným bytostem.
Opravdu jsem dost hleděla, že je to v tomto filmu ukázané. Normálně si toho člověk nevšimne, když o tom neví, ale tato scéna je velice pravdivá a přesná. I to, že nakonec dotyčný nadšený satanista shoří. Služba temné straně totiž sice člověku v něčem pomáhá – má moc nad jinými lidmi, může je ovládat, „beztrestně“ (to je relativní, spíš po určitou dobu) jim ničit život, může jim přinést bohatství – ale pro temnou stranu jsou tito satanisti jen poskoci, které přechod na zlou stranu nakonec zničí. To znamená, že oheň, který je předtím nepálil, je dřív nebo později stejně pohltí.
Proč je to zrovna rezistence vůči ohni, když oheň je transformační element a sám o sobě není zlý, spíš záleží kde a v jaké míře se vyskytne? Pravděpodobně jde o symboliku, je to asi v matrixu takto nastavené. Když si vezmete obecně satanskou symboliku, všude ji doprovází oheň.
A pak je tam otevřený závěr
Nebo alespoň diváci to říkají. Já to jako otevřený závěr nevidím, myslím si, že je to jasné. Johnny Depp hrál v prvním filmu, když mu bylo 21, jmenoval se Noční můra v Elm Street, to je hodně slavný horor. Johnny hrál v celé řadě velmi drahých filmů, které v sobě měly satanistickou tématiku (Připomínám Alenka v říši divů, Karlík a továrna na čokoládu) a které mu přinesly velkou slávu. Je jasné, že je členem.
Dokonce v zahraničí vyšla kniha vyloženě na tohle téma. Jmenuje se ,,Johnny Depp: Vampír, satanista, nebo Iluminát?“
Anotace knihy: „Je Johnny Depp členem skryté skupiny satanistů? Byl zasvěcen do tajné společnosti iluminátů? Připojte se k autorovi, moderátorovi podcastu a vydavateli webu IlluminatiWatcher.com Isaacu Weishauptovi, který zkoumá různé okultní motivy, jež se skrývají ve filmech, hudbě a tetování Johnnyho Deppa.
S přáteli, jako je čestný kněz Církve satanovy Marilyn Manson, usvědčený okultní vrah dětí Damien Echols, okultista Nicolas Cage, pe*ofil a mluvčí NAMBLA Allen Ginsberg – se budete divit, že jste si nikdy nevšimli Deppových ďábelských zvyků, když to máme celou dobu přímo před očima. Přečtěte si tuto obsáhlou knihu a přiveďte povědomí o nástrojích iluminátů dřív, než bude pozdě, protože Isaac předkládá argumenty, že o vaši duši se vždycky bojovalo…“
Další věc, kterou také málokdo ví (ale rozhodně je to známější než resistence proti ohni) je, že když herec hraje ve filmu s ďábelskou tématikou, je to pro něj zasvěcení. Neplatí to ale pouze pro veliké hollywoodské filmy. Počítají se do toho i menší role, malé nízkorozpočtové filmy, nebo hudební klipy. Všechno je totiž symbolika. Když něco hrajete, tak ve skutečnosti nehrajete. Protože symbolika je univerzální, je jasně daná a když nějakou symboliku děláte, tak se zkrátka zapojujete ať už tomu věříte, nebo ne.
Jako příklad se dá uvést zdánlivě nevinný seriál Comeback, který se sice okultismu nevěnuje, ale má v symbolu ruku, která ukazuje paroháče. Jeden by řekl že to je metal, druhý by řekl že to je ve znakové řeči ,,miluji vás“, ale to jsou falešné udičky. Ve skutečnosti jsou to ďábelské rohy. Kdo tam hrál, ten si zadělal. Další je slavný český film Svatba upírů, o kterém se říká, že přinesl hercům velkou smůlu. Asi nejvíc zesnulé herečce Ivetě Bartošové, které zničili život zlí lidé a odporné bulvární krysy, které jí nedaly pokoj, až ji dohnaly na koleje.
Takže jak je to s tím otevřeným koncem? Úplně jednoduché. Johnny přežije svého zadavatele, který uhoří na hradě po svém fanatickém výstupu, s nápovědou od té záhadné ženy (co je ve skutečnosti jakási démonka) najde devátou Luciferovu ilustraci a vydává se znova na ten samý hrad, kde to předtím jeho zákazníkovi nevyšlo. Takže je to jasné. Má 9 bran, jako jediný je získal a jde se spojit s ďáblem. Film Devátá brána je vlastně Johnnyho symbolické zasvěcení.
Devátá brána, anglicky na youtube:
© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2022
Poslední komentáře
-Sim nejde o mě, ale o známého...doporučil jsem mu…
-octomaník Tělové svíce jsou na bolest a na záněty.…
-Alue K. Loskotová Měl bych dotaz: Je vhodné použití skalárních svící…
-octomaník Síla modlitby a záměru je životními zkušenostmi i…
-Alue K. Loskotová