Dokážou mezi sebou stromy komunikovat?

3.4.2015 v Nezařazené 12

Velice vám doporučuji toto kraťoučké čtyřminutové video, které je však vteřina od vteřiny úplný bujónek na správná data a vědění o přírodě.

Film vysvětluje, že stromy mezi sebou nesoupeří, ale komunikují. Spolupracují s rostlinami i houbami a dokážou si na dálku nejenom předávat data, ale i živiny, pokud je to potřeba. Je tam dokonce povídání o tzv. ,,alfa stromu“, což je také moc zajímavé. Zpravidla to bývá největší a nejsilnější strom v okolí, který má tím pádem nejvíce rozvětvené kořeny, pokrývá největší plochu a tím dokáže předávat a sdílet nejvíce dat/živin se svým okolím. (Možná proto právě alfa stromy člověka nejvíce přitahují, když se o ně zajímá.)

Je to naprosto ÚŽASNÉ. A pokud jste viděli film Avatar, tak si vzpomenete na jednoduchou analogii. Tam je scéna, která říká to samé. Že stromy mezi sebou komunikují a dá se to změřit. To samé existuje na této planetě, nemusíte ani létat na Pandorru!!


Video najdete se slovenskými titulky zde:

Stromy dokážu medzi sebou komunikovať

Originál z youtube.com zde:

Do trees communicate?

https://www.youtube.com/watch?v=s8V0IJ11CoE

Kam dál:

• Kontakt: [email protected]

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

http://www.kramky.cz/alue/

Komentáře

Ikona diskutujiciho vea 2015-04-03 11:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

:D to mi připomíná že když jsem byla malá tak jsem pořád říkala dědovi a babičce: "nekácejte tu švestku! tý třešni se to nebude líbit!" bohužel to nemělo úspěch 🙁

Ikona diskutujiciho CouBee 2015-04-03 13:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Toho ze stromy vypadají podobně jako nervová buňka jsem si nedávno taky všiml, video se mi moc líbilo 🙂

Ikona diskutujiciho Petra 2015-04-03 15:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Díky za toto video,Aluško,je to tak,jak jsem si myslela…..miluji stromy♥

Ikona diskutujiciho betrusgar 2015-04-03 16:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nedávno nám učitelka biologie ve škole pouštěla zajímavý kanadský dokument Mazané rostliny (Smarty plants), kde přesně tohle o stromech říkali… a byla tam i spousta dalších věcí o chování a komunikaci kytek. Bohužel jsem to nenašla dostupné online, určitě by se ti to líbilo :-)

Ikona diskutujiciho aves passeri 2015-04-03 17:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo… švagr chtěl kdysi pokácet starou hrušku u nás na zahradě… naštěstí hruška stále stojí… švagr už ale švagrem není….

Ikona diskutujiciho Adonajpetr 2015-04-03 20:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Skvělé ! :-) Nedávno jsem byl v lese a šum větví mě přivedl k úvaze, že komunikují také zvukem, který vytváří větve stromu díky větru(tvary větví, listí). Každý druh stromu má podle mě své specifické zvukové rozhraní(např. duby díky svému tvaru listí nebo javory, atd.). Mám hypotézu, že když se vyvrátí (vyvrací) strom i se svými kořeny, že ostatní stromy tuto skutečnost zaznamenají a kdo ví, možná uzpůsobí chemické pochody uvnitř sebe, aby třeba něco dvojnásob zpevnily. Dřevo jak víme neustále pracuje- když jste uvnitř rodinného domu praská to v trámech, atd., takže věřím, že živý strom je o to živější a je schopen něco uvnitř sebe ovlivňovat. Přeci jenom vítr fouká z různých stran! A míza jím proudí, takže živí jsou! Abych prokázal, že nemusím být až tak mimo: četl jsem v jedné knížce, že když les napadne kůrovec(červíci) druhá zdravá půlka lesa to ví a má potom na příští rok dvojnásobek šišek. Otázkou je věrohodnost, ale tehdy mi ta kniha a popis v ní přišel věrohodný. Zajímavost na konec: na zemi existuje les, kde celý les je jeden velký organismus(starý hodně desítek tisíc let)!= šíří se jako šlahouny od ostružin(akorát myslím v podzemí-kořeny) a rostou z nich nové stromy dál a dál. Viděl jsem to v dokumentu o přírodě, takže by tato informace měla být víceméně věrohodná. :-) :-)Jo a alfa stromy mohou být adepty na památný strom!- Jeden jsem před měsícem našel- 760 cm obvod kmene ve výšce 130cm nad zemí, hned jsem ho šel nahlásit na místní životní prostředí, zatím jsem tam znovu nebyl tak nevím, co vyřídili.. ouřadové :-D. Takže jestli bydlíte ve vesnici najděte největší strom a pohledejte na internetu informace.. :-). Takové stromy se dneska řežou rychle…

Ikona diskutujiciho Petr Hynek 2015-04-03 22:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavá synchronicita. Zrovna včera jsem četl zajímavé povídání o komunikaci stromů mezi sebou. Vědci potvrdili, že se tak děje i na velké vzdálenosti, nemusí jít čistě o komunitu lesa, hovoří se o určitém napojení na morfické pole, které existuje mimo prostor a čas. Je to trochu složitější. I když vlastně není :-) To jen my lidé si to děláme složité, příroda vždy hledá to nejjednodušší řešení. A nepotřebuje k tomu "složitou" techniku, která nám lidem naopak bere přirozené schopnosti komunikace a vnímání. Ale vše se dá změnit, Les je úžasné místo, kde se dá velmi rychle dobít ztracená energie, já tam chodím dobíjet baterky poměrně často :-)

Ikona diskutujiciho Amálka 2015-04-04 19:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Konečně jsem se na video podívala a je velmi pravdivé. Pořád říkám "všecko souvisí se vším a nic není pro nic." – a v přírodě to platí dvojnásob! Jen my lidi pořád do něčeho zasahujeme a vyčleňujeme se.. Líbilo se mi také info o hlavním stromu, dnes večer si asi zase po dlouhé době pustím toho Avatara:)

Ikona diskutujiciho slecna22 2015-04-05 21:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hm, pěkný..:)

Ikona diskutujiciho BE 2015-04-06 18:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pekné video.

Ikona diskutujiciho Maria 2015-11-09 10:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

-ano,stromy komunikuju medzi sebou a tiez dobre nacuvaju ludskemu mysleniu-mam viac zazitkov z prirody-s mojimi rodicmi som ako male dieta chodievala velmi casto do lesa-a rada-vzdy skoro rano ,ked slniecko svojim lucmi precvecovalo konare stromov-vsetci sme najprv nacuvali sum vetviciek stromov-vysoke stromy sa hojdali napravo nalavo -niekedy uplne opacne-bolo zjavne -ze sa tesili z nasho stretnutia-bolo to uzasne-kedze les bol v nasom vlastnictve-otec -pred vyrubanim stromu-klepal po stromoch s casto pouzil pri tom kus dreva-ktory bol takej velkosti aby ho dlanami ruky mohol objat -klepal po strome ,pocuval reakcie jednotlivych sromov-boli to zvuky velmi zaujimave -neopisatelne-doveryhodne -co sa tyka ozveny-ak sme dali ucho k stromu-to je fantasticke ze bolo velmi zretelne citit chvenie stromu-jednoducho uzasne-napr.jablon v nasej zahrade dlho neprinasala urodu-stali sme pred nou s mojou nebohou mamkou a otcom-to nikdy nemozem zabudnut-a otec hovoril ,ze na buduci rok ju musime dt prec  lebo nerodi ,zbytocne zabera miesto-a co sa stalo nasledovne-strom v jari krasne zakvitol a v jeseni bola uroda neopisatelna-krasne jablka-objali sme vsetci ten strom a dakovali Bohu za ten nadherny dar-uzasne  priroda je ziva-treba jej dobre ncuvat,ucit sa ju poznavat a tesit sa v tom nadhernom tichu lesa a energie ktoru tam mozme cerpat-

Ikona diskutujiciho Dagmar 2016-02-06 13:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Erwin Thoma:Tajná řeč stromů  - úžasná kniha, nestíhala jsem žasnout

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek