Nejúčinnější přírodní antidepresivum? Bazalka!
Bazalka je jedno z nejúčinnějších přírodních antidepresiv. Možná proto jsou Italové pořád v pohodě…
Žádná středomořská kuchyně se bez ní neobejde. Tato královna mezi bylinkami má velmi aromatickou chuť i vůni. Málokdo ale ví, že bazalka je také léčivá a mimo jiné patří mezi nejúčinnější přírodní antidepresiva. Možná i proto mají Italové nebo Francouzi mnohem lepší náladu, než my Středoevropané. Na zahnání našich zimních depresí je tedy jako stvořená…
Její název pochází z řečtiny: Basileus znamená král a tato bylina je svého jména opravdu hodna. Pochází z Íránu a Indie, ale už ve starověku se rychle rozšířila do Evropy. U mnoha národů byla bazalka posvátná jako symbol ochrany a průvodce zesnulého na druhý břeh. Římané ji zase považovali za kouzelnici lásky…
Všelék, uklidňující žaludek i mysl, výborný repelent
Bazalka má velmi příznivý vliv na náš trávící trakt. Ve středomoří se používá jako čaj pro uklidnění žaludku, při kolikách a katarech. Stimuluje tvorbu žluči, pomůže při trávení těžkých jídel. Pomáhá také při léčení chřipky a nachlazení, kdy usnadňuje odkašlávání.
Silice, které bazalka obsahuje, patří k nejúčinnějším látkám, působícím na naši nervovou soustavu. Éterický olej významně pomáhá odstranit bolesti hlavy, snižuje stres, únavu a tlumí pocity úzkosti. Jde o silné antidepresivum, které umí zlepšit náladu a zažene tak přírodní cestou naše zimní depky.
Šťáva z listů také pomáhá při bodnutí hmyzem. Ten ostatně její aromatickou vůni nesnáší, takže se bazalka hodí i jako repelent, díky kterému se mouchy, vosy a další raději vašemu bytu vyhnou.
Bazalku můžete v bytě pěstovat celý rok. Jak na to?
Na záhoncích se dá v našich podmínkách pěstovat bazalka jen jako jednoletka. Pokud chcete sklízet lístky celý rok, pak ji můžete pěstovat v květináči nebo truhlíku doma třeba na okně. Nesnáší přesazování, proto je vhodné vysít do kvalitní a humózní zeminy přímo její semínka.
Květináč musí mít otvor pro odtok vody. Bazalka je žíznivka, bude tedy potřebovat stálé zalévání a rosení. Pokud má žízeň, dá vám to vědět svěšenými lístky. Ty je nejlépe sklízet v době, kdy nasazuje na květ. Staráte-li se o bylinu dobře, dočkáte sklizně i dvakrát do roka. Listy můžete použít zelené, naložit je do oleje, octu nebo soli nebo se dají usušit. Vhodnější je ale dát je na mražák, uchovají si tak všechny své léčivé látky.
Zázračná levandule: Pohladí po duši, zklidní i největší hysterku
Levandule umí pohladit po duši a také zabránit hysterickým záchvatům
Říká se o ní, že umí pohladit neklidnou duši. Tiší bolesti hlavy, migrénu, tlumí pocity napětí a nervozity. Nu a zmírní také hysterický záchvat nebo mu předem zabrání. To je jen několik důvodů, proč doma v truhlíku pěstovat levanduli. Jedním z těch dalších je také to, že krásně vypadá i voní…
Levanduli dnes známe spíše jen jako součást kosmetiky, maximálně si koupíme voňavý polštářek pro příjemné spaní. Ale například ve Francii se sklízí ve velkém. A naše babičky moc dobře věděly, proč jim nesmí chybět za oknem nebo na zahrádce…
Krásná na pohled, užitečná nejen tělu
Používaly její kvítky jako přírodní deodorant, posloužila i jako prostředek proti molům v šatníku a repelent, odpuzující hmyz. Dobře také věděly, že je prospěšná i našemu zdraví.
Kromě již zmíněných účinků na náš nerovový systém navíc působí levandulový čaj také při trávících potížích – uleví při žaludeční nevolnosti, plynatosti i kolice. Tato bylina umí navíc léčit dýchací problémy, angínu i chřipku. Ale pozor: těhotné ženy by se jejímu užívání měly vyhnout.
Ve Francii se levandule pěstuje ve velkém, vám ale pro radost určitě postačí i pár keříků.
Ve středomořských zemích levanduli rádi používají také jako koření při přípravě ryb, grilovaných mas nebo do dušených pokrmů. Pokud to chcete doma v kuchyni také vyzkoušet, mějte na paměti, že má velmi silné aroma a nahořklou chuť, proto s tímto kořením šetřete.
Jak levanduli pěstovat?
Nejčastěji se pěstuje levandule lékařská, můžete ale vyzkoušet některý z mnoha desítek dalších druhů. Je to dřevitý keřík, dorůstající do výšky 60 cm.
Do květináče můžete zasít semena, zasadit řízek nebo koupenou sazenici. Vyžaduje lehčí půdu s neutrálním nebo zásaditým pH. Nepotřebuje příliš zalévat, ale pamatujte na to, že miluje sluníčko! Pokud chcete, aby se keřík zahustil, seřízněte na jaře výhonky,nikoliv dřevité větvičky!
Drobné kvítky levandule provoní vaši zahradu i byt, navíc z ní můžete udělat voňavé polštářky, mýdlo a poslouží i v kuchyni.
Jak levanduli sklízet?
Pokud ji používáte také jako koření, můžete lístky otrhávat po celý rok. Květy se sklízejí podle druhu od června až do srpna a to těsně před tím, než plně vykvetou. Můžete obrat květenství a sušit je na papíře nebo pergamenu, nebo ustříhat celé větvičky, jejichž svazečky zavěsíte. Usušené květy skladujte v hermeticky uzavřené nádobě.
Zázračná aloe léčí spáleniny i obezitu. Jak ji pěstovat?
Aloe považovali za zázračnou rostlinu už ve starověku. Účinně hojí popáleniny a léčí mnoho nemocí. Pomáha také v boji s obezitou
O tom, že umí hojit popáleniny a odřeniny, se všeobecně ví. Ale tušíte, že je to účinný lék také na vysoký krevní tlak, obezitu, působí preventivně proti rakovině a má spoustu dalších „doktorských“ vlastností, pro které se jí říká zázračná rostlina?
Aloe roste skoro sama, potřebuje minimální péči
Aloe je přes 200 druhů, ale pro léčebné účinky se pěstují především tři z nich: Aloe pravá (vera), kapská a stromovitá. Můžete ji koupit v květinářství, nejjednodušší je ale získat odnož nebo řízek od známých.
Květináč by měl mít šířku poloviční délky listů. Rostlina má ráda propustnou lehkou půdu. Ideální je 1 díl kompostu, 1 díl listové půdy a 1 díl písku. Vyhovuje jí umístění na slunném místě, v létě ji můžete venčit na balkoně, terase nebo na zahradě.
Zalévat ji stačí jednou týdně, ale unese, když ji ponecháte svému osudu třeba při dlouhé dovolené. Vhodné je několikrát do roka aloe přihnojovat hnojivy pro sukulenty a kaktusy. Na zimu se doporučuje přemístit ji do chladnější místnosti, pozor ale na teploty pod nulou, ty nepřežije!
Nejčastější chyby při pěstování:
- Rostlina přímo nesnáší průvan
- Nesmíte ji také přelévat
- Nerada bydlí i tam, kde je příliš vlhký vzduch
- Chřadne, pokud nemá dostatek slunečních paprsků
- Nelíbí se jí těžká nepropustná půda
- Teplota venku nebo v místnosti nesmí klesnout pod bod mrazu
Odkud se aloe vzala?
Vystopovat, odkud aloe pochází, je obtížné. Pravděpodobně ji už ve starověku z jižní Afriky postupně rozvezli do celého světa obchodníci. Její léčivé účinky znali ve starém Egyptě, kde je zobrazována v hrobkách, užívali ji Římané i Řekové, zmínky o ní najdete i v Bibli.
Stejně tak ji ale mayské ženy využívaly pro získání hladké a jemné pleti, její hojivé účinky při léčbě popálenin znali také Indiáni ze Severní a Střední Ameriky. Jde tedy o rostlinu, kterou už před mnoha tisíci lety uctíval celý svět.
Co možná nevíte: Gel pracuje pro zdraví jako tým
Čistý gel z listů aloe obsahuje na 75 složek, potřebných pro lidský organizmus. Je to například obrovský rozsah vitamínové řady, z nichž nejdůležitější jsou vitamíny C, E a A. Je také jedním z mála rostlinných zdrojů vitamínu B12, který potřebují vegetariáni a vegani.
Z 22 aminokyselin, které lidské tělo potřebuje, jich aloe obsahuje 18, včetně všech osmi, které náš organizmus neumí sám vytvořit.
Obsahuje také celou škálu minerálů, cukrů, enzymů, mastných kyselin, lignin, saponiny a antrachinony (ty tiší bolest a mají antibakteriální a antivirové vlastnosti). Tento koktejl výživných a léčivých látek je unikátní v tom, že všechny složky působí jako tým a navzájem zvyšují své účinky.
Co všechno tento „zelený doktor“ léčí?
Z aloe užívejte jen vnitřní gelovitou hmotu – kožnatý obal listů může působit dráždivě
Asi nejznámější je využití výtažku z aloe v kosmetickém průmyslu. Působí totiž blahodárně na pokožku, kterou zvlhčuje a zjemňuje, zpomaluje i tvorbu vrásek. Ale nejen to – gel, který z listů získáte, urychluje hojení popálenin, opařenin a jizev, tlumí také bolest a to i do hloubky pod kůží. Můžete ho použít po poštípání hmyzem – působí navíc protisvědivě. Má i desinfekční účinky, léčí plísně, lupénku a řadu dalších kožních nemocí. Působí podobně, jako steroidy, ale bez vedlejších účinků.
Užívat se může i vnitřně, ať už v podobě sirupu nebo třeba likéru. Aloe je známa svými léčivými účinky při mnoha potížích zažívacího traktu, pomáhá při migréně, působí preventivně proti rakovině a podpůrně při její léčbě.
Léčí také hypertenzi, předchází kornatění tepen, pomáhá při bolestech kloubů. Má na organizmus také antioxidační a čistící vliv. Poslední výzkumy navíc ukazují, že pomáhá i při léčbě obezity. Upravuje trávení a na úkor tukových zásob přispívá k vytváření svalové hmoty.
Zázračný celer: Výborný na potenci… i na demenci!
Celer je skvělý na potenci, ale umí také léčit spoustu nemocí
Někdo ho považuje za lahůdku, jiný ho pro jeho pronikavé aroma nemůže ani cítit. I ten nejzatvrzelejší odpůrce celeru ale změní názor, když se dozví, co všechna tato zelenina, koření i lék v jednom vlastně umí…
To, že celer výrazně zvyšuje potenci, věděli už egyptští faraóni. Ale víte, že nať této zeleniny používali staří Římané nejen ke zdobení smutečních věnců, ale také jako silné afrodiziakum? A tahle zelená viagra působí i na ženy!
Celerem proti žaludečním vředům, nachlazení i vysokému tlaku
Zvyšování sexuálního apetitu však je jen jednou z mnoha „zázračných“ vlastností této zeleniny. Co o celeru například píše na svých stránkách MUDr. Zbyněk Mlčoch?
Kromě vitaminů skupiny B, vitaminů C, A, K a E, draslíku, hořčíku, chrómu, sodíku, vápníku, železa, zinku a jódu obsahuje celer éterické oleje, které mu dodávají ono nezaměnitelné aroma, po kterém se někteří mohou utlouct a jiné odhání z kuchyně hodně daleko.
Náš organismus (především sliznice) tyto oleje velmi ocení. Působí antibakteriálně a antimykoticky, dezinfikují trávicí trakt a zabíjejí infekce v ledvinách a močových cestách. Celer prý také napomáhá léčbě bolestí kloubů, snižuje krevní tlak a působí jako prevence proti žaludečním vředům.
Celer je ideální zbraní v boji proti nachlazení. Celerové silice rozpouštějí hlen, dezinfikují sliznice a zabíjejí mikroorganismy. Pokud si dopřejete čerstvou celerovou šťávu, dodáte tělu i množství vitaminů, čímž celkově posilníte jeho obranyschopnost. (Zdroj: www.zbynek.mlcoch.cz)
Výzkumníci z Illinoiské univerzity zase oznámili, že látka, obsažená ve velkém množství v celeru, může narušit fungování klíčové složky provázející zánětlivou reakci v mozku. Tento objev bude mít vliv na výzkum stárnutí a některých nemocí, jakými je třeba Alzheimerova choroba a roztroušená skleróza.
Jak celer správně sklízet a uskladnit?
Celer ze záhonu sklízejte nejlépe rycími vidlemi
Vzhledem k umístění bulvy pod zemi a odolnosti vůči mrazíkům nechává celá řada pěstitelů celer až na konec sklizně. Dalším důvodem je i jeho růst a tím zvětšování bulvy diky dostatku podzimní vláhy. A co si budeme povídat, dobře vyvinuté bulvy se mnohem lépe skladují.
1) Celer nejlépe rycími vidlemi skliďte ze záhonu. Listy neodřezávejte, vždy je lepší jejich odtržení.
2) Ponechte pouze středové srdéčko listů.
3) Do bedýnky s piskem, rašelinou nebo zeminou ukládejte jednotlivé bulvy po zkrácení kořenů. Nesmějí se navzájem dotýkat a do substrátu by měla přijít pouze jejich spodní třetina.
Zelený čaj, expert na rychlé hubnutí. Jak mít pořád čerstvou úrodu?
Lístky zeleného čaje obsahují látku, která pomáhá odbourávat tuky v těle
Zelený čaj vám za týden pomůže zhubnout až o kilo.
Vědci z německého Ústavu pro výzkum výživy (DIfE) při pokusech zjistili, že tříslovina epigalokatechingalát, obsažená v lístcích zeleného čaje, omezuje vytváření tuku a napomáhá jeho rychlému štěpení. Při pokusech na myších, kterým podávali 4 týdny tuto látku spolu s potravou bohatou na tuky zjistili, že tyto myši mají výrazně nižší váhu, než ty, které tříslovinu nedostávaly.
Jak rychle zhubnout? Denně vypijte 5 – 6 šálků čaje
Zelený čaj má ostatně řadu dalších až zázračných vlastností. Na rozdíl od černého, který je fermentovaný, je pouze usušený a zachovává si tak celou škálu léčivých složek. Známy jsou jeho protirakovinné účinky, snižuje krevní tlak, zabraňuje i působení zubního kazu. Japonští vědci objevili, že zelený čaj dokáže léčit 21 nemocí a proti dalším 61 nemocem působí preventivně.
Pokud potřebujete rychle zhubnout, odborníci radí vypít po dobu 1 týdne denně 5-6 šálků neslazeného zeleného čaje. Připravíte ho tak, že zelené lístky zalijete 80 stupňů horkou vodou (nesmí být vařící!) a necháte cca 3 – 5 minut vyluhovat. Samozřejmostí je, že nebudete konzumovat žádná kaloricky vydatná jídla a budete se aspoň trochu hýbat. V opačném případě vám nepomohou ani hektolitry čaje a budete dál utěšeně tloustnout.
Vypěstujte si svůj vlastní čajovník
Čajovník má mnoho léčivých vlastností, navíc ozdobí váš obývák
Není nad to, mít po ruce vždy čerstvé lísky zeleného čaje. Tento keřík, který potěší i na pohled, vám dobře poroste i v obýváku. Sazenici koupíte ve specializovaném zahradnictví (na stránkách Zahradnictvikruh.cz např. prodávají sazenice pravého čínského čajovníku za 149 Kč/ks).
Rostlině bude nejlépe vyhovovat čistá rašelina. Můžete použít i jiné substráty, ale nesmějí obsahovat vápno, čajovník by uhynul! Pravidelně zalévejte a hnojte, pozor ale na přemokření. Jednou za rok nejlépe v březnu čajovník přesaďte do větší nádoby.
Sklízet můžete začít za 2 – 3 roky až čajovník vytvoří dobře rozvětvený keř. Sklízejí vždy 3 vrcholové lístky větviček. Ty potom můžete vyluhovat čerstvé, nebo je usušit do zásoby.
Čajovník čínský zajímavě kvete. Pokud chcete, aby měl i semena, v bytě musíte květy opylovat štetečkem
Kam dál:
• Zobrazit celou rubriku ,,Zdraví“
• Rádi byste na Alušce.org uveřejnili vlastní text?
• Líbí se vám stránky? Doporučujte svým známým adresu https://aluska.org/
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová Je to stejné jako s dýcháním, musíte se…
-není Jsi blázen. I kdyby ti tu psal nějaký…
-***** Všechno funguje jako obvykle, žádné změny v tomto…
-Alue K. Loskotová Chápu. Jinak poradna funguje i nadále? Chtěl bych…
-Ivo