Máte rádi koupelové soli? A napadlo vás někdy, že se vlastně dají snadno vyrobit za zlomek ceny za co byste je normálně koupili v obchodě a dokonce budou i lepší? Nebudou v nich totiž žádná éčka, syntetické vůně ani jiné nevhodné látky, na které byste mohli mít kožní reakci. Svoji vlastní koupelovou sůl si můžete vytunit na míru a ovonět podle svého vkusu.
Koupelové soli jsou velice zdravé, očišťují jak fyzické tak i energetické tělo od nečistot. Můžete si samozřejmě do vany nasypat hrubozrnnou himálajskou sůl a máte hned hotovo, ale pokud byste rádi svou koupel povýšili na vyšší stupeň, nebo hledáte nápad na výrobu originálního vánočního dárku který bude od srdce a vlastníma rukama udělaný, výroba koupelové soli by vás mohla skutečně nadchnout.
Jako dárek má koupelová sůl potenciál sklidit veliký úspěch, zejména u žen a dívek které preferují přírodu a umí ocenit ruční práci. Podle mě je ten nejlepší dárek zejména praktický. A pokud je navíc netoxický a ještě vlastníma rukama dělaný, je to ideální kombinace.
Výroba je velmi snadná a existují různé recepty s různými poměry přísad. Dnes vám představím dva snadné recepty. První postup je na velkou pixlu a budete potřebovat kuchyňskou váhu. Druhý postup je na menší pixlu a na odměření ingrediencí vám bude stačit obyčejný hrnek.
Koupelová sůl do velké pixle:
Ingredience:
1 kg epsomské soli
250 gr hrubozrnné soli. Himálajské, nebo mořské.
125 gr jedlé sody
do směsi můžete přidat 5-7 polévkových lžic sušených bylinek (v tom případě ale počítejte s tím že je budete po vypuštění vany honit po stěnách a ne každý to má rád). Hodí se sušená levandule, růže, heřmánek, chrpa, máta, zelený čaj, nebo měsíček (nebo jiné sušené bylinky které máte rádi, našli jste doma, rostly u vás na zahrádce…)
asi 40 kapek vašeho oblíbeného éterického oleje. Hodí se levandule, šalvěj, mandarinka, meduňka, nebo třeba pomeranč.
Koupelová sůl do menší pixle:
Ingredience:
1 hrnek epsomské soli
1 hrnek hrubozrnné soli. Himálajské, nebo mořské.
půl hrnku jedlé sody
asi 20 kapek esenciálního oleje dle vaší preference
Všechny vypsané složky jednoduše smícháte dohromady, nasypete do sklenice s víčkem a po protřepání sklenice přidáte esenciální olej navrch. Pak to zase promícháte. Pokud děláte větší množství, můžete předem promíchat ve velké míse, nakapat olejíčky a pak rozsypat do jednotlivých sklenic.
Můžete tam v podstatě namíchat a navonět cokoli co máte rádi a najdete doma, ale ujistěte se, že nemáte na některou z přísad kožní alergii… nebo váš budoucí obdarovaný miláček. To by bylo faux pas.
Pokud to bude dárek, přidejte na víčka sklenic ozdobnou látku a pěknou kreslenou cedulku s věnováním, ať to má štábní kultůru. Na tento domácí výrobek je dobré napsat datum výroby, vhodný způsob skladování, dávkování a jaké obsahuje ingredience. Předejdete tak zbytečným zmatkům do budoucna, hlavně pokud sůl darujete.
Skladujte v suchu. Na jednu relaxační koupel stačí zhruba 100gr koupelové soli. Měla by se spotřebovat do půl roku od výroby.
Kombinace esenciálních olejů do koupelových solí
Nevíte co nakapat a z toho co jste našli doma nejste dvakrát moudří? Zde jsou odzkoušené kombinace pro váš domácí koupelový zázrak. Ale s levandulovým éterickým olejem nemůžete nikdy šlápnout vedle a pravděpodobně ho i najdete doma, je totiž velmi dobře dostupný.
- pro osvěžení a dobré dýchání se hodí eukalyptus a máta peprná
- romantickou vůni vytvoří růžový olej s kardamomem a vanilkou. Problém ale je, že tyto přísady jsou hodně drahé.
- relaxační směs vytvoříte smícháním bergamotu, levandule, heřmánku a šalvěje
- pro osvěžení a povzbuzení smíchejte citron s rozmarýnem
- pro harmonii a duševní rovnováhu se hodí kombinace šalvěje, máty a tea tree oilu
- uklidňující směs vytvoříte z egyptského gerania, levandule a růžového oleje
- pro uvolnění svalů smíchejte jalovec, levanduli a ylang ylang
- energizující, nabíjející kombinací esenciálních olejů je citron, červený pomeranč a rozmarýn
- proti stresu funguje citron, pomerančová esence, cedrové dřevo a hřebíček
Zajímavá kombinace je také mojito koupelová sůl (na posledním obrázku), do které dáte celkem dva hrnky soli a sody ve vámi preferovaném poměru, čerstvou mátu, šťávu a kůru z jedné limetky a 3-5 kapek esenciálního oleje z máty peprné. Díky obsaženým čerstvým surovinám (vlhkost) je ale potřebné takovou sůl skladovat v lednici a spotřebovat do čtyř dnů.
Epsomská sůl
Epsomská sůl je síran hořečnatý a jde pravděpodobně o nejznámějšího a nejdostupnějšího pomocníka, který dokáže uvolnit bolavé svaly. V teplé vodě se z epsomské soli uvolňuje hořčík, který zmírňuje bolest svalů. Používat se může samostatně, ale i s jinými přípravky, které umocňují její účinek. Seženete ji běžně i v drogerii, nebo objednáte na internetu. Přimíchat ji do koupelové soli se jistě vyplatí.
© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2022
Poslední komentáře
-octomaník Zhruba od roku 2019 na aluska.org přebíraný obsah…
-Alue K. Loskotová Koukám, že tento web se poslední rok nějak…
-AMD Článek fajn, jen jsem možná přehlédl, nebo ta…
-Marfuška Neviem, či neznášam reggae (nikdy som ho nepočúval)…
-mariankosnac