Dopis ,,pro maminku“

10.11.2012 v Poselství 22

Zazvonila mi u dveří moje oblíbená paní pošťačka. Oblíbená proto, že je sice většinou taková lehce nabručená a unavená, ale je na ní vidět, že má moc dobré srdce, akorát to prostě nemá jednoduché. A já mám pořád takovou potřebu být strašně hodná na lidi, na kterých to jde vidět, tak se mi občas podaří jí zlepšit náladu. Baví mě to.

Dala mi pěkný stoh a říká: ,,Joa a tady mi to ještě podepište, máte tu dopis z ciziny… No, z ciziny… Vlastně ze Slovenska… No a tady Německo…. No, pro Vás… asi spíš pro maminku…“

Radši jsem ji zastavila: ,,No, prostě pro mě…“

,,Prostě pro vás. Jo.“ Ukončila úvahu, vzala si lejstra a šla zase dál.

A to mě přivádí hned k trojnásobnému zamyšlení…


Zamyšlení první: Je vůbec Slovensko cizina?

Není. Slovensko je v podstatě Česko, akorát že tam lidi mluví trochu jinak, jsou tam více úslužní, více děkují a zdraví, na východě jsou mnohem více (někdy až moc) pobožní… a jinak mezi námi žádný rozdíl není.

Abych byla upřímná, že jsme rozdělení na dva státy, mě opravdu štve. Kdyby mohlo být po mém, tak nás spojím a abysme se nehádali, dám nám jiný název, třeba ,,Slovansko“ od ,,Slované“, což my češi jsme.

Vadí mi také, že mám zproblematizovaný a zdražený prodej knih na Slovensko. Kdybysme byli jeden stát a mohli mezi sebou v pohodě obchodovat bez poplatků, povolení, převodů měn a podobných krávovin, bylo by to skvělé!

Zamyšlení druhé: Paní poš’ťačku vzrušují dopisy z ciziny

Občas mi zkrátka chodí a teď mi jich chodí více. Česko není jediný stát na celém světě, okolo je spousta jiných národů, kde je plno inteligentních a dobrých lidí, kteří zkrátka taky občas posílají dopisy. Já se tomu prostě nedivím, ale paní pošťačka je z oboru a má denně hromady dopisů a pohledů, co musí roznést. Je to pro ni rutina, prý denně nachodí 12-16kilometrů (páni, ta má určitě skvělou fyzičku) a všechny dopisy jsou skoro stejné. Nuda.

A pak se z těch štosů konečně vynoří dopis, který je plný nálepek, zajimavých přiložených kartiček (třeba z Německa byla vzadu nalepená taková růžová), polepený hromadou různých známek, které ještě neviděla a je na tom spousta zajímavých klikyháků. Čím víc států zásilka prolezla, tím je to celé víc a víc olepené.

Kdybych byla pošťačka, co monotonně roznáší pořád ty samé obálky, tak by mě to také vzrušilo.

Paní pošťačka, vždycky když přijde den D a nese dopis z ciziny, tak vypadá taková lehce vzrušená, jakoby prožívala dobrodružství a nesla mi poklad… Když je to z Česka, tak se zase nudí. 🙂

Zamyšlení třetí: Nyní mám asi fiktivní maminku

Že dopisy z ciziny asi nejsou pro mě, ale pro maminku? – Když to zaznělo, připadala jsem si, jakobych se ocitla v nějakém jiném světě, miliony světelných let vzdáleném tomu, ve kterém žiji teď. Jakobych najednou byla někdo úplně jiný… Tak moc je pro mne představa, že beru dopisy pro maminku, sci-fi.

(Po pravdě řečeno, přijde mi hodně zvláštní, jak lidé automaticky předpokládají, že všichni máme maminku, tatínka a nebojí se na ně ptát, nebo o nich mluvit. Taky se bez skrupulí pořád ptají, kde bydlí ti ostatní… Nepřijde jim to divné, ani vlezlé. Považují to za samozřejmost, já ale ne.

A pak se hodně diví, když se někdo najednou ošívá, mlčí, vykrucuje a nechce na to nic říkat… Ti inteligentní to pochopí, nechají toho, převedou řeč na jiné téma, případně se omluví. Ti hloupí vyzvídají, vyvíjejí nátlak, chtějí znát podrobnosti, důvody, ptají se ,,Proč mi to nechceš říct…“, vrací se k tomu i později, vrací se k tomu nenápadně oklikou… a když z vás nakonec nic nevypáčí, tak se urazí, nebo naštvou…. Nebo se urazíte a naštvete vy, to je také možnost.)

Přemýšlela jsem, jestli vypadám tak mladě, nebo jestli paní neví, že dopisy chodí do firmy… No třeba jsem nezletilý brigádník, co vypadá trochu starší, i to je možné…. Nebo považuje známé, hosty či kolegy, zkrátka lidi co tam zahlédne, za moje rodiče… Ačkoliv by to asi bylo hodně divné, protože mě by se muselo ubrat a jim zase přidat, abysme mohli být příbuzní…

Holt cizí lidé mají pořád potřebu mě spojovat s jinými lidmi do rodinných vztahů. Nevím vlastně proč, jakoby člověk prostě nemohl někde být, žít, pracovat a přebírat poštu jentak, sám za sebe… Když mi bylo 16, chápala jsem, že cizí lidé neustále hledají někoho, kdo ke mně patří. Byla jsem taková pěkná sladká prostořeká, ke které zkrátka patřila nějaká maminka… Tak se po ní všichni dívali, ptali se kde je… Jenomže teď už by to tak být přece nemuselo.

Ještě pořád vypadám tak moc mladě, že lidé hledají, kde mám maminku? – Maminka není… ale vykládejte to někomu, raději se usmějte, vezměte si ty dopisy a svoje pohnutky si nechte pro sebe…. A do toho mě zdraví malé děti na ulici. – Tak jak to teda je?


Kam dál:

Zobrazit celou rubriku ,,Deníček“

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Na Aluška.org najdete také interaktivní chat Vstoupit do Chatu – ZDE

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

Komentáře

Ikona diskutujiciho ok 2012-11-10 10:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ale nejvíc vzrušené jsou důchodkyně v den výplaty důchodové dávky.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2012-11-10 11:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Spojiť česko a slovensko a vytvoriť slovansko je dobrý nápad. By sme potom už nemohli hrať proti sebe futbalové zápasy a furt vo všetkom súperiť.

Ikona diskutujiciho Adelaine 2012-11-10 11:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Podle mého Slovensko cizina je a nevidím důvod, proč bychom měli být spojení. Česko, Slovensko, dva jiné státy. Ale samozřejmě proti nim vůbec nic nemám.

Ikona diskutujiciho Vesmírná Sestra Khalia 2012-11-10 11:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavý článek, ohledně těch rodičů plně souhlasím.. V tomhle věku je to takový zvláštní období.. Aspoň už vím, co mě čeká. :D

Ikona diskutujiciho BBSeeker 2012-11-10 11:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ja tiež čechov nedokážem brať ako cudzincov a to hlavne moravákov. Tí sú úplne ako my. Alebo my ako oni 🙂

Ikona diskutujiciho Alue 2012-11-10 12:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: Nějakou úplně jinou, ale aktuálně spíš korunu, neboť euro šlo do háje a stáhlo s sebou i Slováky. Ještě že my máme pořád korunky.

Ikona diskutujiciho Jindra 2012-11-10 13:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pěkná, sladká a prostořeká jseš přece pořád :-) Není ale kam spěchat, snažit se být starší, víc dospělejší. V USA je tou toužebně očekávanou hranicí 21 let, dřív tam nesmí alkohol v podnicích, ale ty se můžeš radovat, že máš ten nejideálnější věk a nikam už nespěchat. Hodně řešíš, jestli působíš mladě nebo staře, ale to bere každý vždy vůči sobě. Pro malé děti jseš stará a pro hodně staré lidi jseš dítě, pro všechny ostatní kategorie jseš v tom nejepším věku. Po 30 už začínají zdravotní problémy podmíněné genetikou, aspoň to mi řekla moje obvoďačka, u mě se to potvrdilo, takže není kam spěchat.

Ikona diskutujiciho Houbička 2012-11-10 13:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

"Dosaďte mě na hrad a já tu hranici hned zruším." / Mám pocit, že už je na kandidaturu docela pozdě. :D

Ikona diskutujiciho Ryshoun 2012-11-10 13:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Alue, asi vážně vypadáš mladě ( buď ráda ) a pošťačka asi neví jak to je a co máš za sebou ….

Ikona diskutujiciho Marty 2012-11-10 13:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Alue, ten pocit dobře znám z vlastní zkušenosti. Je to někdy nepříjemné, to mlčení a vykrucování ještě víc. Dobře jsi to ustála. Přeji hezké dny :-)

Ikona diskutujiciho Arten 2012-11-10 14:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jen připomínka,to Slovensko se chtělo oddělit. Tlačilo na hlavy státu demonstracemi a tak.

Ikona diskutujiciho P.K. 2012-11-10 17:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Alue, připomnělo mi to mou vlastní zkušenost, kdy u mně zazvonily dvě ženy, které nabízely takové ty drahé vysavače. Když jsem otevřela ptaly se : "Máš doma rodiče?" V té době mi bylo 27 let a byla jsem krátce po porodu mé dcerky :DD. Protože prostě nemám potřebu se líčit a vypadám mladě, dodnes někdy lidé tápou (a to je mi 38 a se zdravím nemám žádný problém!). :)) Krásný den!

Ikona diskutujiciho sophia-world 2012-11-10 17:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

úplne si to vystihla aj ja by som chcela aby Slovensko a Česko bol spojený štát. 🙂

Ikona diskutujiciho Alue 2012-11-10 18:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]: JÉ! – V 38, to by se mi líbilo 🙂 To jsi vlastně mladá navždy… Jak se po věčném mládí lidé pídí stovky let, ty to máš jentak? :D

Ikona diskutujiciho Míša 2012-11-10 19:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]: To je ale blbost. Alue, tohle není o velikosti. Pokud budeme mít veliký stát a národ srabů, je nám to stejně k prdu. To je jako u našeho předsednictví v eu. Jeden evropský politik se taky vyjadřovat, že to nezvládneme, protože jsme malý stát, avšak mnohem mnohem menší státy to zvládli a jsou hodny obdivu celé eu … Můžeme být menší stát ale silný v konání a odvaze, pak si na nás také nikdo nic nedovolí …

Ikona diskutujiciho Luz 2012-11-10 21:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]: Tak to jsem na tom podobně, taky z vlastní zkušenosti myslím, že hodně dělá to, když se žena nelíčí, a možná taky přirozené nebarvené vlasy.

Ikona diskutujiciho Gunar 2012-11-10 22:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nie že by som bol proti, ale keby spojíme naše dva štáty opäť dohromady, pani poštárka by mala v rukách o pár vzrušujúcich dopisov z "cudziny" menej 😛

Ikona diskutujiciho vlaja 2012-11-11 10:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Referendun nebolo ,urobili podvod

Ikona diskutujiciho pavel 2012-11-11 18:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Třeba považují za matku, tzv svatou matku… když klikneš v internetu na Lasana, tak to je taky jedna ze svatých matek, za kterou ji vydávala zase jiná matka, její vlastní, taky svatá matka, matka Diesana.

Ikona diskutujiciho cheveux 2012-11-13 19:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluska, ja si nemyslim ze Slovaci su usluzni, dakuju  a zdravia.. ked to robia, je to len zvyk a nemyslia to od srdca. Velmi ma to mrzi, ale vacsina Slovakov su stroje, ktore sa nevedia zaradit..resp najst svoju pravu individualitu. 🙁 Ked nas porovnam s Cechmi, tak sme vzdy boli  a stale aj sme podrobeny narod bez hrdosti. Slovaci maju v kutiku duse stale komplex menejcennosti a zavidia druhym aj chorobu ako sa vravi 😛 Naopak ja, moja rodina, aj znami mame velmi dobre skusenosti s Cechmi. Ste dobrosrdecnejsi, prajnejsi, otvorenejsi a pozitivnejsi. Proste ide z vas energia, kdezto Slovaci energiu viac saju. Cize mozno mas pravdu.. sme jeden celok ako Jing a Jang.. i ked musim priznat, ze trosku ma mrzi, ze my sme ti, co tu energiu saju a saju.. a nevedia aj vyprodukovat.

Ikona diskutujiciho Fox 2012-11-15 21:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

S tím zdravením od malých dětí bych to moc neřešila je mi 16 a taky už se jich dost našlo co mě zdravily je to divný ale co.. :D

Ikona diskutujiciho Kristýna 2013-07-31 19:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jsem ráda, že Česko a Slovensko nejsou jeden stát. Slovensko je prostě cizina. Nejpřipadají mi zrovna přátelsky naladění vůči ČR a nemám jim to za zlé. Když jsem byli jeden stát (nemůžu si pomoci) hráli "druhé housle" a komu by se to líbilo, že ?

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek