Doporučuji: Chlorella, spirulina, kelp a mladý ječmen – rostlinná detoxikace, aneb čisté střevo je základ zdraví, tvoří se v něm 60% imunity

25.6.2015 v Zdravověda 16

Ing.Zdeněk Rozehnal

Chlorella je řasa, ale spirulina je sinice a ta je někdy nesprávně označovaná jako zelenomodrá řasa, přičemž rozdíl mezi řasou a sinicí je dost zásadní. Řasy a sinice sice získávají energii pomocí fotosyntézy a jsou si vzhledem podobné, ale ve skutečnosti jde o úplně jiné skupiny organismů. Zatímco řasy se zařazují mezi primitivní rostliny, sinice jsou příbuzné spíš s bakteriemi. Obě rostou v teplejších vodách, ve kterých jsou uměle pěstovány. Optimální podmínkou pro růst a kvalitu chlorelly i spiruliny je extrémně silný sluneční svit po dobu minimálně dvanácti hodin denně. Kvalitní produkt, který vyrostl v optimálních podmínkách především při dostatku slunečního svitu by měl mít tmavě zelenou až modrozelenou barvu.

Další rozdíl je v tom, že zatímco usušenou nepomletou spirulinu dokáže tělo člověka dobře využít, usušenou a neupravenou chlorellu ne, protože buněčná stěna chlorelly je totiž tvořena celulózou, kterou člověk nedokáže plnohodnotně zužitkovat. Z toho důvodu je potřeba si při koupi chlorelly dát pozor. Pokud totiž nedojde k narušení buněčné stěny, které se dosáhne jen velmi jemným namletím, koupíte si pouze produkt, který vám poslouží tak maximálně na mechanické pročištění střev. Pro dobré vstřebání chlorelly je nutné rozrušit buněčné stěny (dezintegrace). Na trhu jsou i výrobky, které tímto procesem neprošly a vyšší cena některých chlorell v žádném případě není zárukou kvality. Především u tablet to není vždy dost možné poznat.


Na trhu je ale i chlorella, jejíž vysoká cena je způsobena její vysokou čistotou, dosaženou vyčištěním od zbytků z celulózových stěn. Chlorella se nahrubo namele, oddělí se vnitřek a ten se pak dojemna znovu pomele. Technologie může být i jiná, ale podstata je v tom, aby konečný produkt byl čistý koncentrovaný prášek (tableta).

Pro svůj růst potřebuje chlorella (spirulina více) dostatek slunečního svitu. Pokud jej nemá, dá se to nahradit roztokem glukózy, odkud pak chlorella živiny čerpá. Výsledkem je chlorella, která má jiné složení, má nižší obsah biologicky aktivních látek, jako například karotenoidů. Takto vypěstovaná chlorella je potom světlá, žlutá, nebo jen světle zelená. Není závadná, ale je nekvalitní a doporučuje se spíš jen jako potrava pro dobytek než pro detoxikaci člověka.

Buněčné stěny spiruliny na rozdíl od chlorelly jsou tvořeny polysacharidy, které se v trávicí soustavě člověka dobře rozpouštějí a trávicí enzymy si pak s nimi jednoduše poradí. Proto pomletí spiruliny na ultrajemný prášek tak není na škodu, ale ve své podstatě je zbytečné.

Chlorella i spirulina umožňují efektivně odbourávat toxické látky a volné radikály z těla a zároveň dodávat potřebné látky, které v naší běžné stravě zpravidla chybí. Stávají se tak čím dál větší nutností člověka k jejich užívání. Chlorella i spirulina mají vysoký obsah aminokyselin, přičemž chlorella je na tom v tomto měřítku o něco lépe než spirulina. Oba produkty jsou také vysokým zdrojem minerálů, vitamínů.

Chlorella má na rozdíl od spiruliny vysoké množství vitaminu K, obsahuje fosfor, tryptofan či kyselinu pantotenovou, které ve spirulině nejsou. Spirulina obsahuje naopak fykocyanin, látku důležitou pro krvetvorbu. Je tedy přínosem pro lidi postižené chudokrevností. Chlorella je vhodnější pro potřeby regenerace či doplnění živin, vyčištění organismu, pomáhá při diabetu, spirulina je zase o něco vhodnější pro posílení vitality, nárůst svalové hmoty, zvýšení metabolismu, neutralizuje škodlivé radikály, působí antivirově, má výborné účinky na zažívací trakt, a je velmi vhodná při dietních kůrách. U chlorelly i spiruliny byly prokázány protinádorové vlastnosti. Obě zvyšují odolnost vůči infekcím a virům, fyzickou i psychickou výkonnost organismu, regulují krevní tlak, hladinu cukru a cholesterolu v krvi a jsou skvělou prevencí před civilizačními chorobami – především kardiovaskulárního systému. Ideální pro zdraví je logicky možné užívání obou produktů souběžně například v polovičních dávkách, nicméně spirulina požadavky na detoxikaci splní a je levnější.

Chlorella je přírodní superpotravina obsahující 18 aminokyselin, přes 20 vitamínů a minerálů. Pomáhá tělu bojovat proti invazi jedů a povzbuzuje celkově zdraví. Chlorella je vypěstovaná v čisté, nekontaminované, ekologicky chráněné horské pramenité vodě. Má extrémně vysokou míru stravitelnosti díky patentovanému nízkotlakému rychloexpanznímu procesu dezintegrace buněk.

Chlorella obsahuje 100% sladkovodní Chlorelly pyrenoidosy. Její výroba chráněná patentem zaručuje šetrnost a vysokou míru dezintegrace, což umožňuje lepší vstřebatelnost jejích účinných složek. Nejdůležitější složkou chlorelly je růstový faktor (CGF, což je směs RNA, DNA, aminokyselin, vitamínů, minerálů a dalších látek). Vícevrstevná vláknina na sebe naváže toxiny a jedy ve střevech, hlavně těžké kovy, které se pak vyloučí stolicí a nevstřebávají se zpátky do krve.

Chlorella je trvale zkoumána jako alternativa běžné potravy a to proto, že obsahuje velké množství bílkovin. Po usušení chlorella obsahuje přes 50% bílkovin, kolem 15% tuků, asi 15% cukrů, 15% dalších vitaminů a minerálů.

Kdy Chlorella pomáhá:

 • zmírňuje záněty a vyživuje dásně, omezuje afty,
 • urychluje hojení ran a bércových vředů,
 • podporuje trávení,
 • příznivě působí na činnost střev,
 • detoxikuje organismus, čistí trávící ústrojí a podporuje vylučování,
 • díky obsahu DNA, RNA a dalších látek významně podporuje regeneraci jaterních tkání,
 • prodlužuje mládí buněk, protože obsahuje unikátní růstový faktor CGF,
 • neutralizuje vnitřní pH,
 • působí silně prebioticky – je vhodnou detoxikační kúrou po užívání léků (hlavně antibiotik),
 • omezuje výskyt plísní v těle,
 • zlepšuje kvalitu spánku,
 • povzbuzuje myšlení a paměť,
 • ochraňuje organismus před degenerativním onemocněním,
 • zvyšuje imunitu – stimuluje tvorbu interferonu,
 • zásobuje tělo účinnými antioxidanty, které zpomalují proces stárnutí,
 • optimalizuje hladinu cholesterolu v krvi,
 • omezuje vznik kardiovaskulárních chorob,
 • má pozitivní účinky při chudokrevnosti.

Když z těla odstraníme rtuť, opouštějí další toxiny tělo téměř samy od sebe. Když ale rtuť neodstraníme, když se nejdříve zabýváme dalšími toxiny, musí být tyto odstraněny jednotlivě.
Neurotoxiny, to jsou těžké kovy a ty nejsou v první řadě karcinogeny ale neurotoxiny, což znamená nervové jedy. Mnoho dalších chemikálií, které známe jsou také neurotoxiny.

Neurotoxiny jsou neustále vylučovány játry – přes žlučník do střev, 100% z nich je opět na své cestě dolů reabsorbováno a dochází tak k nekonečnému cyklu, který udržuje tělo v chronickém onemocnění. Začíná začarovaný kruh, při kterém jsou poškozovány játra, které přestávají rtuť vylučovat a ta se dostává do různých orgánů.

Pokud se podaří díky látkám, které dáme do střev, a které na sebe neurotoxiny váží, tento koloběh přerušit, nastane masivní redukce jedů a může tak velmi rychle dojít k uzdravení i velmi vážných nemocí. K tomuto účelu používáme řasu chlorella. Dnes víme, že ji musíme dávkovat 4 krát denně a dávky jsou u vážných onemocnění vyšší, než jsme si dříve mysleli. Začínáme se 4 až 5 gramy 4x denně po dobu 4 až 6ti týdnů. V průběhu 6ti týdnů se množství cirkulujících neurotoxinů zredukuje o 90%. Pokud se po krátkou dobu pracuje s vysokými dávkami, dochází k dramatickým zlepšením.

Mladý zelený Ječmen

je nejúčinnější spolu s Chlorellou Pyrenoidosou (Spirulinou). Obě složky zelených potravin mají nejblahodárnější vliv na lidské zdraví společně.

Jaké jsou účinky mladého (zeleného) ječmene?

 • svým velkým obsahem chlorofylu mladý ječmen výrazně okysličuje krev a tkáně, čímž nám mj. poskytuje zvýšené schopnosti déle a intenzivněji myslet a pracovat
 • šťáva z mladého ječmene svým lehce zásaditým ph obnovuje acido-alkalickou rovnováhu. V zásaditém vnitřním prostředí, které mladý ječmen v lidském těle vytváří, se nedaří plísním, zánětům, kvasinkám a například ani rakovinným buňkám…
 • šťáva z mladého ječmene obsahuje vitamíny, které aktivují enzymy pomáhající při prevenci nemocí a má také vysoký obsah betakarotenu

Pomoc u velké řady nemocí ukazuje, že zelené potraviny podporují správné fungování lidského těla a nezaměřují se jen na určité symptomy jako to dělají klasické léky. Je jasné, že produkt působící proti nadváze a ekzémům, rakovině a cévním chorobám je buď zázračný lék nebo to není lék vůbec.

Mladý (zelený) ječmen udělá zázrak tím, že pomůže tělu léčit se samo

Doporučení: Zamíchejte si prášek z mladého ječmene do cereálií nebo do jogurtu. Všeobecně se doporučuje užívat mladý ječmen a sladkovodní řasu Chlorellu či Spirulinu současně a dlouhodobě, protože jejich účinek se společným užíváním několikanásobně zvyšuje (synergický efekt). Protože zelené potraviny podporují organismus ve vylučování cirozodých látek z těla, je vhodné užívat klasické léky půl hodiny před užitím zelených potravin.

Zelené potraviny není vhodné užívat:

 • po transplantaci orgánů (nejméně 9 měsíců po transplantaci neužívat)
 • při akutní plicní embolií
 • při akutním zánětu hlubokého žilního systému
 • po operaci trávícího systému nebo jeho části (alespoň týden nejíst zelené potraviny)
 • při ozařování (3 dny před a 3 dny po ozařování)
 • při Crohnově chorobě v aktivní fázi (chlorella nevhodná – dráždí, ječmen je vhodný – hojí) – nicméně vždy konzultujte s lékařem

Řasy proti radioaktivitě

Řasy spirulina, chlorela, kelp a další řasy mají schopnost pomáhat odstranit z těla radioaktivitu. Například po havárii jaderné lektrárny v Černobylu byly řasy spirulina využívány k odstranění radioaktivity z těla dětí. Institut pro radiaci v Minsku prokázal, že při užívání 5g spiruliny denně po dobu 45 dnů, došlo u dětí k zlepšení imunity, zvýšení počtu T lymfocytů a snížení radioaktivity.

Izraelští lékaři léčili děti podáváním čistého betakarotenu z řasy Dunaliella, který pomáhal normalizovat jejich krevní obraz.

Řasa chlorella, známá pro své imunostimulační a detoxikační účinky, má také radioprotektivní účinek a jelikož má schopnost vázat těžké kovy, může být užívána při jakékoliv formě radioaktivní kontaminace.

Mořská řasa kelp i další mořské řasy mají vysoký obsah jódu. V Nagasaki ochránila konzumace mořských řas tisíce lidí od rakoviny. Mořská řasa neutralizuje radioaktivní stroncium. Je bohatá na jód a chrání štítnou žlázu před radioaktivním jodidem. (Zdroj)


Zdroj: http://www.uspesna-lecba.cz/chlorella-a-spirulina/

Kam dál:

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

– Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

.

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho Marek 2015-06-25 16:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji za skvělý článek. Souhlasím, že čistá střeva jsou velmi důležitá. Pokud střevo pořádně vyčistíme, dokáže získat mnohem více živin z naší stravy. Existuje mnoho způsobů na pročištění těla.&nbsp;&nbsp;Například tibetská Shankprashalana, klistýry, až po moderní hydrokolonoskopii. Málo kdo ale snese velké množství vody ve svém těle. Proto to někteří řeší pomocí půstů, šťávových očist apod. Je zřídka známo, že velmi dobře čistí střeva také <a href="https://www.rawmarket.cz/seminka/lnene-seminko">lněné semínko</a>! Stačí ho přidat do kaše, sušenek, či existuje speciální léčící a čistící metoda pomocí lněného semínka, lněného oleje a kvalitného zdroje síry. Vymyslela ji dr. Budwigová. Více se dozvíte na http://www.uspesna-lecba.cz/lnene-seminko/. Vřele doporučuji.

Ikona diskutujiciho Fellien 2015-06-26 11:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já beru vždy balení chlorelly, pak si koupím spirulinu, pak zase chlorellu… Nebo beru tabletky ve kterých je jak sinice, chlorella, tak i zelený ječmen. Nemůžu si stěžovat, hlavně od doby, co to beru, nebývám vůbec tak často nemocná a cítím se víc fit :). Čistá střeva jsou hodně důležitá, kromě výše zmíněného beru ještě i psyllium, to je taky výborné :).

Ikona diskutujiciho Evča77 2015-06-26 16:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Super článek 🙂

Ikona diskutujiciho Nikola H. 2015-06-26 16:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Alusko,

Ikona diskutujiciho Mína 2015-06-27 09:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mila Alusko☺,opet moc dekuji za skvely clanek….Mlady jecmen uzivam nyni v tabletkach,mela jsem ho i v prasku,ale fakt mi to nechutnalo?.Co se tyce vyskedku tak jsem se celkove citila lepe a zmizelo i nafoukle brisko.Zajimalo by mne jak dlouho se doporucuje uzivat tyto zelene potraviny a take jak ja jako laik poznam jestli jsem si koupila kvalitu?Pokud je to mozne dekuji za odpoved?.

Ikona diskutujiciho Eileen 2015-06-27 12:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Se spirulinou zkušenosti nemám, ale chlorellu můžu jenom doporučit. Ta je velmi dobrá i při chřipce a nachlazení – 1-3 dny (podle síly infekce) brát každý den třeba 20-30 tabletek a za 1-2 dny nemoc odezní 🙂 To mám odzkoušené.

Ikona diskutujiciho A. 2015-06-27 15:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahojky, je možné zmínit od jaké značky chlorellu, ječmen a další produkty kupuješ?

Ikona diskutujiciho Fellien 2015-06-28 00:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: Kvalitní chlorellu seženeš ve zdravých výživách, ty si kvalitu hlídají velmi dobře, naopak třeba v lékárnách ti můžou vnutit i předražený nekvalitní šunt. Dobrou zkušenost mám i s chlorellou z dm drogerie. Jinak od pohledu to nepoznáš. Kvalitní spirulinu ale od pohledu poznáš. Pokud jsou tabletky zelené, je kvalitní, pokud jsou ty tabletky ale hnědé, nažloutlé nebo jakékoliv jiné, tak byla spirulina pěstována ve špatných podmínkách a není pak tělu k ničemu. Co se týče délky užívání, záleží na tvé životosprávě celkově, pokud jíš zdravě a dost zeleniny, tvá strava je pestrá a vyvážená, stačí jednou za čas jako detox. Vegetariáni a vegani by ale tyto produkty měli užívat ideálně pořád, protože chlorella jako jediná rostlinka obsahuje vitamin B12, který nám vegetariánům dost často chybí. Sice jsou i jiné rostlinné zdroje B12, ale lidské tělo ho dokáže kvalitně zpracovat a vzít si ho jen z velmi dobře pomleté a jemné chlorelly, jinak rostlinnou B12 využít nedokážeme.

Ikona diskutujiciho Ondřej 2015-06-30 18:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Také můžu jen doporučit 🙂

Ikona diskutujiciho Macin 2015-06-30 20:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

S&nbsp;&nbsp;chlorellou mám zkušenosti a mohu vřele doporučit, jen pozor na výrobce."Přirozeně usušená Chlorella je zcela nestravitelná. Proto doporučuji věnovat zvýšenou pozornost při výběru zpracovatele a prodejce Chlorelly. Může se snadno stát, že dáváte peníze za něco, co nemůžete využít. Chlorella musí být velmi sofistikovanou a složitou technologií napřed dezintegrována. Mechanicky se naruší pevná a nestravitelná celulózová slupka. Podvodník, který tuto drahou technologii nemá, ušetří mnoho peněz a času a důvěřivý zákazník nic nepozná. Z několika jistě poctivých prodejců jsem měl možnost osobně si ověřit poctivost a kvalitu pěstitele, zpracovatele a distributora, firmu Vedan Enterprise Corporation. Chlorellu od Vedanu již od 90. let minulého století prodává poctivá česká firma Chlorella centrum s.r.o., které mohu důvěřovat."

Ikona diskutujiciho Zelený ječmen 2016-11-10 11:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já používám zelený ječmen na detoxikaci a jsem velmi spokojen!

Ikona diskutujiciho kalia 2017-09-02 17:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak zrovna dneska jsem se dozvěděla o chlorelle:

Ikona diskutujiciho Alue 2017-09-02 18:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]:&nbsp;&nbsp;To se mi nezdá moc logické. Pokud má v sobě jednu látku která naváže kovy a tu chlorellu máš ve střevě a pak ji vykadíš, tak kde asi skončí… v krvi podle mě určitě ne. Střevo není debil aby vstřebávalo jedy, leda by bylo nemocné a špatně fungovalo… A pokud správně funguje hemoencefalická závora, tak se rozhodně bordel z krve do mozku nedostává, leda by si člověk smažil lebku mobilem.

Ikona diskutujiciho marketa 2018-09-12 09:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

koupila jsem si spirulinu a chlorellu u firmy fit-day,uzivam ji asi pul roku a urcite se citim lepe, nechala jsem si poradit od kamaradky a super ;-)&nbsp;&nbsp;:-D

Ikona diskutujiciho Libor K. 2019-03-18 19:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

S chlorellou mám tkaé pozitivní zkušenosti. Od 17 let trpím crohnovou chorobou, což je střevní zánět a jedná se již o nemoc, která dokáže potrápit – kd os tím má zkušenosti, určitě ví 🙂 Asi jako každý s tímto onemocněním jsem měl problémy s trávením a plynatostí. V cca 18 jsem dostal od mamky chlorellu v tabletách, které jsem užíval každý den po 4 tabletách. První 4 dny jsem měl srač** a skoro jsem s tím skončil. Po těch 4 dnech se situace měnila k lepšímu a já si řekl, že zkusím ještě vydržet. Cca po 2-3 týdnech se mi zlepšilo trávení a na záchod jsem chodil přibližně 3x denně (předtím někdy 6x, druhý den ani jednou). S tímto zlepšením jsem také zaznamenal nárůst energie – jak fyzické tak psychické. Zlepšilo mi to také ekzem na vnější straně stehen a rukách. Doporučuji zkusit. Výrobce máte skoro jedno, ale osobní zkušenost mám s Chlorella od Advance Nutraceutics a také Blendea (což je sypká směs zelených super-potravin).

Ikona diskutujiciho Alue 2019-03-19 10:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[15]:&nbsp;&nbsp;Beru to kombinovaně už několik let a je to opravdu velmi dobrý detox, i když člověk vyloženě akutně nemocný není.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek