Keď sa pozrieme na štatistiky, tak percento úmrtí žien na rakovinu, ktoré chodili na mamograf bolo rovnaké ako tých, ktoré naň nechodili.
Ak sa chce dnes žena chrániť pred rakovinou, jedna z prvých preventívnych vecí, ktoré urobí je, že pravidelne chodí na mamografické vyšetrenie.
Podľa najnovšieho výskumu je však toto vyšetrenie nielen úplne zbytočné, ale aj škodlivé a pre ženy priam nebezpečné.
Medicínska komunita to samozrejme nikdy neprizná, pretože nechcú prísť o peniaze, ktoré z tohto vyšetrenia získavajú. Práve naopak, urobia všetko preto, aby pravdu ukryli.
Čo zistila najnovšia štúdia
Posledná a doteraz aj najrozsiahlejšia štúdia skúmajúca mamografiu ukázala, že hlavným problémom mamografického vyšetrenia sú dve veci.
Tou prvou je vysoké percento falošne pozitívnych výsledkov (ukáže rakovinu, kde žiadna nie je). No a tou druhou vecou je, že samotné vyšetrenie vyvoláva rakovinu svojím röntgenovým žiarením.
Uvedená štúdia bola vykonaná na takmer 90 000 ženách za posledných 25 rokov.
Jej závery vzbudili značné obavy. Zistilo sa totiž, že úmrtnosť žien s ním je rovnaká ako bez neho.
Ako škodlivý je mamograf
Pacientky, ktoré podstupujú mamografické vyšetrenie, sa vystavujú nadmerným dávkam radiácie. To u nich značne zvyšuje riziko vzniku rakoviny z ožiarenia.
Mamograf im tak nieže nepomáha, ale doslova škodí.
Ďalším vážnym problémom je nepresnosť mamografov, kedy je rovnaká šanca, že vám rakovinu neodhalia, ako aj šanca, že odhalia chorobu, kde žiadna neexistuje.
Podľa Národného inštutútu rakoviny (NCI) existuje až 20% šanca, že mamograf rakovinu neodhalí, pretože diagnostikovať rakovinu vo veľmi počiatočnom štádiu je ťažké aj pre mamograf.
Celý tento zmätok okolo mamografie spôsobuje, že ženy dnes nevedia ako sa majú pred rakovinou chrániť.
Všetko sa to ešte viac komplikuje s príchodom 3D mamografov, ktoré vyžarujú oveľa viac radiácie ako doterajšie 2D mamografy. Riziko rakoviny z ožiarenia tak ďalej stúpa.
Ako sa teda chrániť?
Ak ste aj vy, podobne ako ostatné ženy, zmätené ohľadne prevencie rakoviny, máme pre vás zopár užitočných tipov, ako sa pred ňou chrániť.
Tak ako aj u ostatných typov rakoviny, aj tu jej rozvoj závisí od množstva faktorov. Snažte sa preto dodržiavať nasledujúce zásady:
1. Vyhýbajte sa spálenému mäsu. Aj keď si varíte pre seba, snažte sa mäso radšej normálne variť namiesto grilovania či vyprážania, pri ktorých vzniká najviac karcinogénov.
2. Uistite sa, že konzumujete v strave dostatok jódu. Pre istotu ho užívajte aj vo forme doplnkov.
3. Vyhýbajte sa ftalátom, hormonálnym terapiám, BPA a ďalším xenoestrogénom (hlavne v plastoch, plastových obaloch, plastových pohároch a v kozmetike).
4. Riziko rakoviny môžu tiež zvyšovať elektrické paplóny. Nepoužívajte ich. (elektrické dečky)
5. Vyhýbajte sa elektromagnetickým poliam (mobily, wifi, mobilné vykrývače na strechách, elektrické zásuvky v blízkosti hlavy v spálni, vedenia vysokého napätia a podobne).
6. Obmedzte konzumáciu alkoholu.
7. Snažte sa do vašej stravy zahrnúť každý deň trocha kurkumy obsahujúcej kurkumín, ktorý výrazne znižuje riziko vzniku rakoviny. Kurkumu užívajte so štipkou čierneho korenia.
8. Nenoste tesné podprsenky a na noc si ich dávajte vždy dole.
9. Konzumujte potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny (avokádo, ľanový olej, morské ryby).
10. Vypite každý deň aspoň jednu čerstvú zeleninovú šťavu.
11. Udržujte si zdravú telesnú váhu, vyhýbajte sa obezite.
12. Budte počas dňa viac aktívna, pravidelne cvičte alebo aspoň chodievajte na dlhšie prechádzky v prírode.
13. Zlepšite si citlivosť na inzulín, posilňujte leptínové receptory.
14. Vyhýbajte sa sóji a nefermentovaným sójovým produktom (niektoré tofu sú fermentované, ale nie všetky druhy).
15. Udržujte si zdravú hladinu vitamínu D v krvi. Pri nedostatku slnečného svitu hlavne v zime si ho dopĺňajte doplnkami stavy.
16. Vyhýbajte sa rafinovaným cukrov a výrobkom, ktoré ich obsahujú (hlavne spracované potraviny obsahujúce fruktózu alebo glukózovo-fruktózový cukor).
17. Z preventívnych vyšetrení sú namiesto mamografu vhodnou alternatívou nasledovné: samovyšetrenie ohmatom, sonografia a magnetická rezonancia.
Záver
Pri ochrane zdravia sa musí dnes človek spoliehať hlavne sám na seba.
Je to smutné, no aj pri odporúčaní lekárov absolvovať rôzne procedúry je potrebné, aby ste boli obozretní, pretože lekári majú často konflikty záujmov a skryté finančné motívy.
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová Presne môj problém, ja som v takom štádiu…
-Andrej Proboha, že takovým nesmyslům věříte, buď je někdo…
-armag Mám kámoše co byl na mužské síle i…
-Alue K. Loskotová Teda, díky moc! Napsal jsem jim mail s…
-astrei swingař