Pokud jste někdy cestovali do nové a neznámé země, s největší pravděpodobností jste pociťovali napětí z toho, že sice chcete zažít co nejvíce, ale nevíte, kde začít. Ptáte se místních, hledáte informace a studujete mapy. V podstatě tím hledáte vedení; někoho, kdo již prošel místní cesty, zná zkratky a je schopen upozornit vás na nebezpečí a problémy na cestě… Takový výlet do cizí země by se dal snadno přirovnat i k situaci, kdy objevujete krásy a nástrahy duchovna, nebo i esoteriky.
Cesta k opětovnému spojení s naším vyšším Já, se jen těžko obejde bez nápovědy a bez pomoci. Ne proto, že bychom byli neschopní najít odpovědi uvnitř sebe, ale protože jemný hlas naší intuice a lehké éterické náznaky z duchovního světa snadno přehluší tvrdost a výraznost světa fyzického, materiálního.
Bez mapy potřebujeme alespoň průvodce, který nám dá správné pokyny, potřebné povzbuzení a někoho, kdo nám pomůže vyhnout se nástrahám našeho ega. Když většina lidí začíná svou duchovní cestu, dělá chybu v tom, že používá hlas ega a omezující vzorce, aby jejich rozhodnutí řídily.
Bez zralého duchovního vedení se v tom snadno ztratíme. Někdo nás třeba může oklamat, to nás následně zmate a pak i odradí. Proto je účelem dnešního článku, pomoci vám najít autentické duchovní průvodce, kteří mohou prohloubit vaši cestu vnitřní transformace.
Autentické formy duchovního vedení
Pokud se na své životní cestě cítíte ztraceně a potřebujete duchovní vedení, možná zde najdete dobrou nápovědu. Pořád máte k dispozici mnoho cest, i když je možná teď hned nevidíte. Mezi hlavní patří:
1. Duchovní učitelé (zkušení lidé z oboru, kteří mají osobní zkušenost, tudíž zasvěcený náhled na to co prožíváte a mohou vám poradit)
2. Osobní duchovní průvodci (vaši strážní andělé)
3. Duchovní knihy, kurzy a workshopy (některé jsou užitečné, jiné ani tak ne… musíte moudře vybírat)
4. Práce se sny
5. Naučit se důvěřovat své vlastní intuici
6. Astrální cestování
7. Automatické psaní rukou
8. Meditace a vizualizace
9. Změněné stavy vědomí
10. Esoterické techniky a orákula, jako je I-ťing, runy nebo věštci a tarot
11. Vedení zaměřené na přírodu, jako je hledání vize, nebo používání rostlinné medicíny.
Výše uvedený seznam není vyčerpávající, určitě je toho i víc. Zatímco některé z těchto cest vyžadují obrovské nasazení (ty jsou obvykle i ty nejlepší, kde je největší výtěžnost), jiné vyžadují pouze dočasné, nebo minimální úsilí. Je důležité zaměřit se na své aktuální potřeby a talenty, abyste určili, kterou cestou se máte vydat.
Pokud jste například zaneprázdněná matka tří dětí, vyprdnout se na všechno a odjet na duchovní pouť do Indie asi nebude zrovna dobrý nápad. Buďte citliví ke svému životnímu tempu a ke své situaci.
Další malá napověda pro vás, dobrá duchovná cesta je taková, která se nebije s vaším životem, ale příjemně ho doplňuje, zpestřuje a harmonizuje. Měli byste cítit, že je to vyjádření toho, kým skutečně jste, měli byste se cítit komfortně a jako doma. Abyste se mohli efektivně duchovně rozvíjet, nemusíte nutně obětovat nic z toho co máte rádi, ani vaše vztahy, ani majetek, ani životní styl. Naopak, dobrá duchovní cesta přináší do vašeho života nové možnosti a hojnost – i když to může být jiný typ hojnosti, než bohatství. Zároveň od vás ale logicky vyžaduje, abyste se jí věnovali pravidelně a brali ji vážně.
Proč potřebujeme duchovní učitele
Můžeme celý život studovat knihy, můžeme z nich být velmi sečtělí, ale nakonec zjistíme, že jsme se vlastně duchovně vůbec nevyvinuli, pouze jsme nabrali spoustu informací… K rozproudění vašeho ducha někdy musí přijít impuls od jiné duše. Osoba, z jejíž duše takový impuls vychází, se nazývá duchovní učitel.
Jiný způsob, který může odstartovat vaši duchovní cestu, může být životní situace, ale i když prvotní impuls je třeba životní krize, stejně se dostanete do situace, kdy se potřebujete na někoho obrátit a své věci s ním rozebrat. Tím se dostáváme opět k duchovnímu učiteli.
V oblasti spirituality vás dobří duchovní učitelé neučí konvenčním způsobem. Nechtějí vám vnutit svá přesvědčení, nebo pravidla, kterých se musíte držet. Místo toho vám pomohou odstranit to, co vám stojí v cestě, co vás odděluje od pravdy o tom, kým skutečně jste a co už v hloubce svého bytí víte. Jinými slovy, úkolem opravdového duchovního učitele je sloužit jako zrcadlo, dokud si neuvědomíte, že světlo v něm je také světlem ve vás a dokud ho v sobě neuvidíte.
Prostřednictvím dobrého duchovního učitele můžeme zažívat neomezený oceán lásky, nebo přijímat vedení. Skrze něj si také uvědomujeme, co blokuje naši schopnost prožívat a vidět naše vnitřní dobro a světlo. Ať už se jedná o minulá zranění, mentální připoutanos, nebo egoistické touhy, tyto bloky se stanou součástí naší vnitřní práce.
Mnoho duchovních hledajících začíná s touhou najít podnětné myšlenky, teorie, techniky, přesvědčení a vyhledávají intelektuální diskuse. Ze setkání se skutečným duchovním učitelem pak mohou být zklamaní. Proč? Hledači, kteří hledají pozlátko a senzace, jsou rozčarováni ze zjištění, že skutečné duchovno je cestou k vnitřní Pravdě, nikoli o pouťouvých tricích, čarování, dělání zázraků a budování vlastního pocitu výjimečnosti, či důležitosti. K jejich zklamání také může přispět zjištění, že duchovno nemá jasně daná pravidla, protože pro každého člověka nabývá jiné podoby, a proto není jediná cesta, kterou by mohli obkreslit po někom jiném, aby se dostali ke svému vysněnému cíli. V duchovnu prostě zkratky nejsou…
V mnoha případech se neotřelé a senzační myšlenky ve skutečnosti stávají rozptýlením, které nás svádí do labyrintu egoistické mysli. Nejlepší duchovní učitel je v nás a nejlepším průvodcem je naše vlastní Duše… Duchovní učitel nám ukazuje způsob, jak se k nim můžeme sami dostat a pomáhá nám naskočit zpátky na koně, když spadneme a nemůžeme se sami zvednout. Je to berlička, ale také není samotným cílem.
Kde hledat
A jak toho učitele máme najít? Podle starověké šamanské moudrosti nenajdeme učitele, ale učitel najde nás. Duchovní zvířata jsou jedním příkladem této pravdy: My nenacházíme naše duchovní zvířata, ale naše duchovní zvířata vyhledávají nás.
Jakmile se probudí naše potřeba najít odpovědi a zahájíme své duchovní probuzení, naše vnitřní světlo zesílí, a čím silnější je, tím více přitahujeme průvodce a lidi, kteří podporují náš další růst. Proto je běžné, že duchovně hledající dostávají vedení prostřednictvím znamení, prorockých snů a dokonce i náhodných vět, knih, nebo článků. Někdy to trvá roky, než nás duchovní učitelé a duchovní vedení najdou.
Jak poznáme, zda je někdo tím pravým učitelem pro nás?
Je pochopitelné, že většina lidí pociťuje určitou míru nervozity, když zvažují, jestli si nechají pomoci na duchovní cestě. Hluboko uvnitř se bojíme, že budeme zneužiti, vykořisťováni, nebo obelháni. Pravdou ale je, že jsme skutečně vězněni pouze svými vlastními touhami, připoutanostmi a tím, co si projektujeme na učitele. To znamená, že tam, kde není vhodný prostor a připravené podhoubí, se žádná hypotetická manipulace, ani podvod neuchytí, protože ve zdravém nitru se to hned rozezná a proběhne automatická vnitřní obrana. Taková věc hrozí jenom v situaci, kdy naše nitro není zdravé a náš úsudek není jasný.
Můžeme říct, že jsme našli svého učitele, když cítíme bezprostřední a intenzivní spojení a lásku k jeho poselstvím. Naše srdce bude otevřené a povznesené, když budeme číst slova této osoby, nebo sedět v její přítomnosti.
Jak ale poznáme, zda jsou tyto pocity opravdové? Jak poznáme, že nejsme jen okouzleni nějakým narcisem, který nám dává falešný pocit bezpečí?
Súfijská tradice má k této věci zajímavý přístup. Žáci mohou zkoušet své šejky (učitele) a v této tradici existuje deset ustálených charakteristik duchovního učitele, které mohou být užitečnou nápovědou i dnes.
1. Musí ztělesnit duchovní poselství, aby mohl mít učedníky.
2. Musí osobně projít mystickou cestou, aby mohl tuto cestu ukázat jiným.
3. Musí být vytříbený a vzdělaný, aby mohl být vychovatelem pro jiné.
4. Musí být velkorysý a postrádat sebedůležitost, aby mohl obětovat bohatství ve prospěch žáka.
5. Nesmí mít ruku v majetku žáka, aby nebyl v pokušení použít je pro sebe.
6. Kdykoli může poradit prostřednictvím náznaku, nepoužije přímé vyjádření.
7. Kdykoli může vychovávat prostřednictvím laskavosti, nebude používat násilí a tvrdost.
8. Cokoli žádá po jiných, to nejdříve splní sám.
9. Cokoli žákovi zakáže, zdržel se toho sám.
10. Neopustí své studenty pro širý svět.
Na rozdíl od jiných učitelů, stojí duchovní průvodci před tím nejtěžším úkolem ze všech: učit ostatní lidi k cestě smrti ega a odevzdání se božské pravdě. Nakonec je učitel převozník, který vás odveze od břehů vašeho ega ke břehu vnitřního sjednocení. Postoj žáka, je důležitější, než učitel. Nakonec nám totiž nikdo nemůže dát seberealizaci. Musíme si to v sobě najít sami. Duchovní učitel může odhalit pouze skutečného učitele skrytého v nás.
Dokonce i falešní učitelé, na které cestou zákonitě narazíme, nám pomáhají pochopit hodnotu rozvoje naší vlastní schopnosti rozlišování a střízlivého úsudku.
Poctiví hledající chápou, že vnější svět je pouze katalyzátorem, který nás přibližuje k pravdě, která je již v nás, akorát dočasně skrytá.
© aluska.org 2024
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová Teda, díky moc! Napsal jsem jim mail s…
-astrei swingař Dostala jsem velmi pochvalné reference na mužské kurzy…
-Alue K. Loskotová Děkuji za článek, velmi se mě týká. Nejsem…
-astrei swingař Opravdu to byla velká osobnost. Byla čest ho…
-Alue K. Loskotová