Duchovní význam dlouhých vlasů

25.6.2023 v Spiritualita 21

Vlasy neslouží jen k tomu, abychom dobře vypadali. Skutečnost, že ze všech živých druhů si pouze my lidé můžeme nechat narůst dlouhé vlasy, má hluboký duchovní význam. O tomto tajemství věděli i naši předkové, a proto můžeme v různých domorodých kulturách najít zmínky o duchovním významu vlasů.Duchovní význam stříhání vlasů
Když se vlasy nechají nestříhané, přirozeně rostou a samy se zastaví na určité délce, která je pro člověka vhodná. U lidí, kteří si vlasy nestříhají, například u Sikhů, je délka vlasů u každého jedince jiná. Z toho vyplývá, že stejně jako se od sebe liší každé fyzické tělo, liší se i jejich energetické nároky.
Vlasy usměrňují vitální energie z vnějšího prostředí do našeho těla podle našich jedinečných požadavků.

Duchovní přednosti dlouhých vlasů
Vlasy fungují jako antény, které absorbují energii (pránu) ze Slunce a přenášejí ji do čelních laloků, které jsou zodpovědné za schopnost meditace, vizualizace nebo manifestace.
Vlasy fungují jako vodiče, které přinášejí kosmickou energii a zvyšují vaše vibrace.
Vlasy v plné dospělé délce produkují vápník, vitamin D a fosfor, které se do našeho těla dostávají dvěma kanálky, které vedou do horní části mozku.
To vše vede k lepší paměti, vytrvalosti, fyzické energii a trpělivosti. Lidé s dlouhými vlasy proto bývají energičtější a optimističtější.
Ti, kteří mají dlouhé vlasy, lépe využívají teplo ze svého těla a nepociťují tolik chlad jako ti, kteří mají krátké vlasy.
Lidé, kteří mají dlouhé vlasy, mají posílený smysl pro intuici a předtuchu.

Nadbytečným stříháním vlasů přicházíte o tyto výhody, o vesmírnou energii a o důležité živiny. Některé zdroje dokonce uvádějí, že po každém ostříhání trvá zhruba 3 roky, než se na konečcích vlasů utvoří nové anténky, není však jasné, jak to jde dohromady s roztřepenými konečky, protože každý kdo pěstuje dlouhé moc dobře ví, že jednou za rok je nezbytné minimum, aby se předešlo zbytečnému poškození.

Indičtí mudrci, neboli rišiové, praktikují starobylou formu péče o vlasy v podobě tradičního účesu „Rišiho uzel“. Přes den si vlasy na temeni hlavy svazují do uzlu na noc si je rozčesávají. Tento „rišiho uzel“ údajně aktivuje epifýzu a energetizuje auru.

Udržování vlasů v uzlu na hlavě prý přes den napomáhá procesu vstřebávání sluneční energie.
Udržování rozpuštěných vlasů přes noc, zase napomáhá vstřebávání měsíční energie.
Zaplétání vlasů na noc vyrovnává elektromagnetické pole člověka.

Pozor na poškozené vlasy
Pokud se ke svým vlasům nechováte šetrně, mohou se vám třepit konečky. Jejich zastřižením přijdete o koncové anténky.
Poškození vlasů způsobuje: nešetrné česání, nošení rozpuštěných vlasů ve dne i v noci, barvení, kulmování, žehlení, natáčení, máchání v chlorované vodě, přesušení, drhnutí ručníkem po umytí, česání namokro. Pokud chcete dosáhnout dlouhých vlasů, musíte si nejprve osvojit návyky správné péče o vlasy. Nezapomeňte však na to, že velkou roli hraje i genetika, kvalita a hustota vlasů, které neovlivníte.

Pokud vlasy namáháte, když jsou ještě mokré, budou se při napínat a lámat. Lepší je nechat mokré vlasy přirozeně uschnout (nejlépe na slunci) a vstřebat při tom vitamin D.

Vlasy si myjte v závislosti na tom, jak moc se pokožka hlavy potí a mastí. Někomu stačí jednou za týden, někdo musí každé 3 dny.
Po prožití stresujícího zážitku si vždy umyjte hlavu, abyste se očistili od špatné energie.
Umyjte si hlavu, když vám není psychicky dobře. Uvidíte, že se vám hned po koupeli uleví.
Nenoste rozpuštěné dlouhé vlasy na veřejnosti mezi cizími lidmi. Jejich zvědavé nebo závistivé pohledy na vás mohou ulpívat.
Nedovolte ani, aby vám na vlasy cizí lidé sahali. Nevíte, co si z nich můžete natáhnout za destruktivní energie.

Spiritualita vlasů napříč kulturami
Například v Číně byli otroci nuceni si vlasy ostříhat jako symbol své podřízenosti. Když Čingischán napadl Čínu, nutil čínské ženy, aby si ostříhaly vlasy a nechaly si jen ofinu, aby nemohly vstřebávat sluneční energii přes čelo (třetí oko). Tím prý chtěl docílit toho, aby se jejich národ stal plachým.

Původní obyvatelé Ameriky věřili, že jejich dlouhé vlasy jsou zdrojem jejich intuice a válečnických schopností. Během války ve Vietnamu si američtí domorodí rekruti směli nechat dlouhé vlasy.

Uctívaný indický básník a nositel Nobelovy ceny Rabindranath Tagore si přestal stříhat vlasy poté, co si uvědomil, že je třeba zůstat autentický a co nejblíže svému Zdroji.

Také příběh Samsona a Dalily v Bibli obsahuje skryté odkazy na spiritualitu vlasů. Když Dalila ostříhala Samsona, nepřemožitelný Samson ztratil veškerou svou sílu.

Starověcí mudrci a ženy si byli plně vědomi duchovní povahy vlasů. Věděli, že když necháme vlasy narůst do plné přirozené délky, pozveme k sobě energii duchovního, fyzického a emocionálního růstu. Proto člověk, který si nikdy nestříhal vlasy a dobře je udržoval, disponoval přirozeným klidem. To je jeden z důvodů, proč mají jogíni dlouhé vlasy.
Vcelku můžeme říci, že v lidském těle má každý orgán svůj účel. Také naše vlasy plní důležitou roli v našem žití a vývoji. Mezi dlouhými vlasy a spiritualitou je hluboká souvislost. Naše vlasy fungují jako vysílač a přijímač, který vysílá a zachycuje jemné zprávy z vesmíru. Historicky měly národy, které si nikdy nestříhaly vlasy, zvýšený smysl pro ostražitost a byly skvělými lovci a válečníky.

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2023

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Jarka 2023-06-25 02:35:29 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To jsou nádherní muži. Ty vlasy jsou úžasný.

Ikona diskutujiciho kiana 2023-06-25 08:39:24 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Přemýšlela jsem, že bych nechala vlasy růst tam, kde se zastaví – ale bála jsem se, že bych je měla až na zem 😀
Možná to tedy zkusím a muži by se tedy také neměli stříhat.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-06-25 10:23:20
Ikona diskutujiciho
sipka

Jestli máš předpoklad, hustotu a kvalitu, která přesáhne zadek, tak je fakt škoda to stříhat. Jen můj názor.

Ikona diskutujiciho kiana 2023-06-26 02:02:11
Ikona diskutujiciho
sipka

No já mám po zadek, ale rostly dál a dál 😀
(tak jsem začala zastřihávat, ale s těma anténkama to bude asi pravda, jelikož jsem se předtím nestříhala min 5 let – aby mi narostly – a po zastříhávání jsem hned pocítila větší změnu k horšímu ..i když co se týče vzhledu vlasů, tak tvar účesu byl lepší..)

Po přečtení článku o tom ale vážně přemýšlím (a přemýšlela jsem nad tím už předtím = to byla intuice), že si je nechám narůst do přirozené délky. Jenže mám vlasy husté (na roztřepené konečky netrpím) a těžké – když chodím do práce, tak si je myju každý den hned jak přijdu z práce, jinak jsem se cítila po pár dnech v povlečení postele blbě kvůli očkování kolegů – a kvůli té náročné úpravě dlouhých vlasů (myslím hlavně to každodenní mytí a rozčesávání) jsem se rozhodla pro délku „jen“ po/těsně pod zadek. Také jsem je dost prostříhala, takže vypadají sice řidší, ale „provozně“ v běžných dnech je úprava v pohodě (co se dá snést). Zvolila jsem funkčnost na úkor vzhledu, ale toho prvního zastřižení docela lituju, protože čekat tři roky..

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-06-26 09:14:15
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak uvidíš jak se rozhodneš 🙂 já to musím každý rok trochu omigat, aby se mi nedělaly myší ocásky, takže mě potěšilo, že je tu někdo, kdo má zkušenost s tříletým nestříháním a rozdíl fakt poznal. Já poznám rozdíl jenom v té délce. Když jsou kratší, je mi divně. Když dorostou na maximální délku podle mých předpokladů, je mi dobře.
Nevím, jestli ještě toužit po hustých vlasech, moje sice nedělají tak úžasnou deku, ale jsou lehké, a po umytí do dvou hodin na vzduchu suché, takže o nich v podstatě nevím, údržba náročná vůbec není, nezatěžují mě… Kamarádka s hustýma si stěžuje, že se jí zapařuje hlava, musí to fénovat a když to neudělá, tak má ještě druhý den na týlu vlhko… nechápu. To jsem nikdy nezažila. A stříhá to na mikádo, nechce se o to starat a i tak s tím má starost. Já v podstatě fén použiju jednou za rok, v létě jdu klidně ven s mokrou hlavou a doschnu cestou. 😀
Tak nakonec nevím, co je vlastně lepší, co je větší výhra. Na pokuk určitě kvalitní husté, ale na údržbu je totální výhra mít vlasy jemné, jsou skoro bezúdržbové. Právě ta bezpracnost a bezproblémovost je asi důvod proč jsem nikdy neměla potřebu nějaké změny nebo odlehčení nebo ušetřit si práci.

Ikona diskutujiciho kiana 2023-06-26 23:58:06
Ikona diskutujiciho
sipka

Vzala jsem tenkrát asi 10 cm a zastřihnout to už chtělo, protože na koncích mám ty vlasy řidší (když to nestříhám) – sice nemám roztřepené konečky, ale myší ocásky. Fén nepoužívám a po umytí hlavy jsem šla spát, po probuzení jsem je měla ještě mokré a taky se mi v létě potil dost týl. Tak jsem dala 50% objemu pryč a teď je provoz bez problémů.
Bohužel i předtím jsem měla sice vlasy docela hezké, ale aby vypadaly (úplně) dobře, tak jedině po vyžehlení a nějaké péči (maska na vlasy). Co se týče krásy, tak pokud jsem se nenamalovala a neupravila si vlasy, cítila jsem se tak nějak normálně (asi podobně jako s jakýmkoli i kratším účesem). No a abych je nosila každý den rozpuštěné a upravené, tak to by se mi všude pletlo..
Jak půjde čas a bude mi dorůstat těch 50% vlasů (to je už podruhé, co jsem je nějak takto prostříhala), tak budu zjenodušovat péči (třeba vymyslím nějaké vychytávky) a pak je možná nechám růst dál (a uvidím, kde se zastaví). Jak vyřešit ztenčující se spodek (bez zastříhávání), to ale nevím..

Ikona diskutujiciho AaQby 2023-06-25 11:20:21 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak a teď bych si rád někde přečetl povídání o duchovních hodnotách krátkých či žádných vlasů. Určitě jich také je velké množství, stejně jako je vysoce rozvinutých bytostí kolem nás, jenž vlasy nemají.

Ikona diskutujiciho Jirka 2023-06-25 12:04:05 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

… a plešatec je zkrátka namydlenej a má smůlu ?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-06-25 12:37:56
Ikona diskutujiciho
sipka

Ztráta vlasů souvisí s hormonální nerovnováhou. To je zdravotní rovina, nikoli duchovní.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2023-06-25 13:49:31 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jsem naprosto ujetá na muže s dlouhými vlasy. Fakt ujetá. Vesmír mi jednoho poslal ^^

Ikona diskutujiciho Ceneon 2023-06-25 21:18:21 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hele, vybírám si kraťasy na běh a zaujaly mne tyto krátké legíny od Icebreakeru a kdopak je model, dlouhovlasý blonďák 😀
https://www.icebreaker.com/cs-cz/mens-baselayers/termo-%C5%A1ortky-merino-200-oasis/0A59KYE2.html

Ikona diskutujiciho Abcplus 2023-06-25 23:41:11 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jak vypadá rišiho uzel ve vlasech?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-06-26 08:44:33
Ikona diskutujiciho
sipka

https://www.youtube.com/watch?v=15YwMv4XAHg

Ikona diskutujiciho Diana Catalina 2023-06-26 09:23:55 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V Japonsku mají slečny zvyk si ostříhat vlasy po rozchodu, aby odstřihly staré vazby.

Jinak to s tím, že by se vlasy neměly česat za mokra, je jedna věc, ale lidi s kudrnatýma jsou potom nahraní. Když se to učeše za sucha, tak potom lítají všude možně a ani to nevypadá pěkně.

Ikona diskutujiciho Frozen 2023-06-26 11:45:05 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pridám sem aj svoju skúsenosť. Dala som sa ostrihať minulý rok po lete kvôli rozštiepeným končekom. Chcela som, aby účes pôsobil upravenejšie a bohatšie, a tak som z dĺžky po pás išla na dĺžku do pol pása (po zapínanie podprsenky). Účinok som pocítila okamžite, ihneď po odstrihnutí vlasov som sa cítila ako keby neúplne. Bol to naozaj strašný pocit, mohla by som ho prirovnať k strate končatiny a trvalo mi skoro pol roka než som si zvykla (resp. vlasy aspoň trochu podrástli). Pamätám si, že ako dieťaťu mi vadilo aj strihanie nechtov, aj po ňom som sa cítila divne. Pritom kedysi na vysokej škole som mala vlasy krátke po plecia a bola som s nimi nadmieru spokojná. Už niekoľko rokov ale nosím na krku energetický kryštál od Alušky a myslím, že aj vďaka nemu som sa stala celkovo citlivejšou.
Dcérka má vlásky ako víla, dlhé po zadok, jemné a blonďavé ako Aluška. Nestrihala som ju asi 4 roky, nechala som jej úplne odrásť mikádo z čias, keď ešte chodila do škôlky. Asi pred mesiacom som ju presvedčila, aby si nechala odstrihnúť „myšie chvostíky“ na konci vlasov, už to totiž nepôsobilo esteticky, zamotávali sa jej a nedali sa už ani zapliesť úplne do konca. Odstrihla som jej menej ako 5 centimetrov, ale napriek tomu to brala dosť úkorne a ešte stále ju to mrzí, keď si na to spomenie, takže zmenu určite tiež cítila. 
Mimochodom, na margo jedného komentára uvedeného vyššie – ostrihanie vlasov sa mi tiež spája so zbavením sa minulosti. Ak ale stačí ich umyť, je naozaj škoda ich strihať. Ešte som sa chcela opýtať – ozaj je ofina tak zlá? Mne sa vždy páčila, najmä na dlhých rovných vlasoch.

Ikona diskutujiciho Kaťa 2023-06-26 13:03:01 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ja som zase čítala, že vlasy so sebou nosia všetko čo sme prežili a po nejakej negatívnej udalosti je dobré ostrihať ich a tým sa zbaviť toho, čo by nás mohlo držať späť. A tiež je problém pri ľuďoch s kučerami. kto nemá, nepochopí, lebo česať kučeravé vlasy za sucha je veľké nie a vlasy to ničí viac ako česanie mokrých. Mám však otázku. Každý je iný to áno, ale súvisí teda prirodzená dĺžka vlasov na spiritualitu, napríklad že ten kto má prirodzene vlasy pod zadok je viac vnímavý ku svetu okolo ako ten čo má vlasy povedzme do polky chrbta? Alebo to funguje na princípe „máme to čo potrebujeme“?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-06-26 14:44:03
Ikona diskutujiciho
sipka

Každý člověk (pokud úplně odsuneme bokem nějaké zdravotní problémy, hormonální nerovnováhu, nebo chemickou zátěž, pak to samozřejmě neplatí) má jiné genetické předpoklady k délce, kvalitě i hustotě vlasů. To znamená, že každý člověk má svůj ideální stav někde jinde a musí si sám vysledovat, co mu vyhovuje. Lidé s dlouhými vlasy mají v podstatě v těch vlasech prodloužení svého nervového systému a je na každém člověku, jestli to prodloužení chce nebo nechce, nebo do jaké míry. Proto se duchovno a netypický způsob myšlení s dlouhými vlasy pojí, protože to jde obvykle přirozeně ruku v ruce. Citlivý člověk se sklonem k duchovnějšímu stylu života sám přijde na to, že se s delšími vlasy cítí lépe a je vnímavější, takže po nich většinou touží. Přesto nemůžeš říct, že člověk s dlouhými vlasy je vnímavější na energie než pleška, protože citlivost je individuální, je vrozená a vlasy jsou jen prodlouženou anténou, nejsou však zdrojem této citlivosti. Mohou pouze podpořit již existující stav.

Ikona diskutujiciho jaroušek 2023-06-27 16:53:38 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, zajímavé čtení. A jakpak je to s vousy? Mají i ony nějaký hlubší význam?

Ikona diskutujiciho Petra 2023-06-29 16:12:46 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vlasy si nestříhám od roku 1988. Ani konečky. Za tu dobu jsem se asi 3x dostala (nějakým neopatřením) do rukou tzv. kadeřnickým odborníkům a pokaždé mě prakticky „znásilňovali“ s nůžkami v ruce a vyhrožovali, že budu mít vlasy zničené, když se „nezastřihnou konečky“. Prý to je nutnost a jsem úplně vypatlaná, že to nedělám abych měla vlasy „zdravé“. Zamlada jsem si je barvila na o fous světlejší blond než mám přirozeně, po porodu se jejich kvalita mírně zhoršila a pak když jsem překročila 37. rok života se kvalita zhoršila naráz prudce, prořídly a ztenčily se (asi štítná žláza, máme ji blbou celá rodina a kromě mě jsou všechny ženské z rodiny na syntetických hormonech, sestra dokonce od dětství). Takže jsem je přestala zatěžovat odbarvováním a srovnala se s tím co mi nadělila příroda. Jsem takový ten „vílí typ“, na netu se to dá najít jako „light summer“, takže jsem beztak dost světlá i bez odbarvování. Jen si občas přibarvím šediny, když jdu někam reprezentovat. To bývá tak 3x-4x do roka. Za kovidu měly moje vlasy vyloženě leháro 😀 Z mého okolí nejvíce respektuje svou vlasovou přirozenost dcera. Když jí byly asi 3 roky, vyloženě si poručila, že vlasy stříhat nechce (nemá ráda ani když se jich někdo dotýká) což jsem respektovala (ona je vnímavější, citlivá na energie – asi to zdědila po předcích ze strany jejího otce, jsou tam léčitelé, malíři, hudebníci, takže jsem se jí od raného dětství snažila dát v tomto směru maximální prostor) a až do 22 let věku, kdy se osamostatnila z rodičovského hnízda, se jí na vlasy nesahalo. Délka přibližně do pasu. Nejspíš záleží na krevním oběhu a hormonální soustavě. Moje vlasy rozhodně tak dlouhé nedorůstají, snad v mládí, dnes už delší než do půl zad nemívám. Starší lidé holt mívají kvalitu osrstění slabší 😀 Nikdy jsem si vlasy ani nefénovala, ale asi to bude tím že jsem to neuměla – před pár lety jsem po shlédnutí tohoto videa https://www.youtube.com/watch?v=ivfu-CiEnW4 fénování jednou vyzkoušela a vlasy po něm byly super. Vše se musí holt umět. Ale vzhledem k tomu, že fén ani doma nemám, tak s fénováním asi začínat už nebudu 🙂 Je to zbytný předmět. [Konec referátu o vlasech.]

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-07-01 09:41:36
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavé, na moje vlasy mohla sahat jenom mamka. Před ostatními jsem si je bránila a věděla jsem dobře proč. 😀 Hlavním faktorem byla zejména důvěryhodnost, protože jinak jsem skončila dokudlaná, nebo proti své vůli omiganá… nevyrostla jsem z toho. Stříhám se sama a cizímu člověku bych to nesvěřila. Na ty tři chlupy ročně na konci stejně není moc co vymýšlet.

Ikona diskutujiciho rk 2023-07-29 14:00:46 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Když mě se ten „rišiho uzel“ jeví u mužů trochu legrační. raději bych preferoval cop ale ne klasický, spíš alá samurajský styl.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek