Vlasy neslouží jen k tomu, abychom dobře vypadali. Skutečnost, že ze všech živých druhů si pouze my lidé můžeme nechat narůst dlouhé vlasy, má hluboký duchovní význam. O tomto tajemství věděli i naši předkové, a proto můžeme v různých domorodých kulturách najít zmínky o duchovním významu vlasů.
Duchovní význam stříhání vlasů
Když se vlasy nechají nestříhané, přirozeně rostou a samy se zastaví na určité délce, která je pro člověka vhodná. U lidí, kteří si vlasy nestříhají, například u Sikhů, je délka vlasů u každého jedince jiná. Z toho vyplývá, že stejně jako se od sebe liší každé fyzické tělo, liší se i jejich energetické nároky.
Vlasy usměrňují vitální energie z vnějšího prostředí do našeho těla podle našich jedinečných požadavků.
Duchovní přednosti dlouhých vlasů
Vlasy fungují jako antény, které absorbují energii (pránu) ze Slunce a přenášejí ji do čelních laloků, které jsou zodpovědné za schopnost meditace, vizualizace nebo manifestace.
Vlasy fungují jako vodiče, které přinášejí kosmickou energii a zvyšují vaše vibrace.
Vlasy v plné dospělé délce produkují vápník, vitamin D a fosfor, které se do našeho těla dostávají dvěma kanálky, které vedou do horní části mozku.
To vše vede k lepší paměti, vytrvalosti, fyzické energii a trpělivosti. Lidé s dlouhými vlasy proto bývají energičtější a optimističtější.
Ti, kteří mají dlouhé vlasy, lépe využívají teplo ze svého těla a nepociťují tolik chlad jako ti, kteří mají krátké vlasy.
Lidé, kteří mají dlouhé vlasy, mají posílený smysl pro intuici a předtuchu.
Nadbytečným stříháním vlasů přicházíte o tyto výhody, o vesmírnou energii a o důležité živiny. Některé zdroje dokonce uvádějí, že po každém ostříhání trvá zhruba 3 roky, než se na konečcích vlasů utvoří nové anténky, není však jasné, jak to jde dohromady s roztřepenými konečky, protože každý kdo pěstuje dlouhé moc dobře ví, že jednou za rok je nezbytné minimum, aby se předešlo zbytečnému poškození.
Indičtí mudrci, neboli rišiové, praktikují starobylou formu péče o vlasy v podobě tradičního účesu „Rišiho uzel“. Přes den si vlasy na temeni hlavy svazují do uzlu na noc si je rozčesávají. Tento „rišiho uzel“ údajně aktivuje epifýzu a energetizuje auru.
Udržování vlasů v uzlu na hlavě prý přes den napomáhá procesu vstřebávání sluneční energie.
Udržování rozpuštěných vlasů přes noc, zase napomáhá vstřebávání měsíční energie.
Zaplétání vlasů na noc vyrovnává elektromagnetické pole člověka.
Pozor na poškozené vlasy
Pokud se ke svým vlasům nechováte šetrně, mohou se vám třepit konečky. Jejich zastřižením přijdete o koncové anténky.
Poškození vlasů způsobuje: nešetrné česání, nošení rozpuštěných vlasů ve dne i v noci, barvení, kulmování, žehlení, natáčení, máchání v chlorované vodě, přesušení, drhnutí ručníkem po umytí, česání namokro. Pokud chcete dosáhnout dlouhých vlasů, musíte si nejprve osvojit návyky správné péče o vlasy. Nezapomeňte však na to, že velkou roli hraje i genetika, kvalita a hustota vlasů, které neovlivníte.
Pokud vlasy namáháte, když jsou ještě mokré, budou se při napínat a lámat. Lepší je nechat mokré vlasy přirozeně uschnout (nejlépe na slunci) a vstřebat při tom vitamin D.
Vlasy si myjte v závislosti na tom, jak moc se pokožka hlavy potí a mastí. Někomu stačí jednou za týden, někdo musí každé 3 dny.
Po prožití stresujícího zážitku si vždy umyjte hlavu, abyste se očistili od špatné energie.
Umyjte si hlavu, když vám není psychicky dobře. Uvidíte, že se vám hned po koupeli uleví.
Nenoste rozpuštěné dlouhé vlasy na veřejnosti mezi cizími lidmi. Jejich zvědavé nebo závistivé pohledy na vás mohou ulpívat.
Nedovolte ani, aby vám na vlasy cizí lidé sahali. Nevíte, co si z nich můžete natáhnout za destruktivní energie.
Spiritualita vlasů napříč kulturami
Například v Číně byli otroci nuceni si vlasy ostříhat jako symbol své podřízenosti. Když Čingischán napadl Čínu, nutil čínské ženy, aby si ostříhaly vlasy a nechaly si jen ofinu, aby nemohly vstřebávat sluneční energii přes čelo (třetí oko). Tím prý chtěl docílit toho, aby se jejich národ stal plachým.
Původní obyvatelé Ameriky věřili, že jejich dlouhé vlasy jsou zdrojem jejich intuice a válečnických schopností. Během války ve Vietnamu si američtí domorodí rekruti směli nechat dlouhé vlasy.
Uctívaný indický básník a nositel Nobelovy ceny Rabindranath Tagore si přestal stříhat vlasy poté, co si uvědomil, že je třeba zůstat autentický a co nejblíže svému Zdroji.
Také příběh Samsona a Dalily v Bibli obsahuje skryté odkazy na spiritualitu vlasů. Když Dalila ostříhala Samsona, nepřemožitelný Samson ztratil veškerou svou sílu.
Starověcí mudrci a ženy si byli plně vědomi duchovní povahy vlasů. Věděli, že když necháme vlasy narůst do plné přirozené délky, pozveme k sobě energii duchovního, fyzického a emocionálního růstu. Proto člověk, který si nikdy nestříhal vlasy a dobře je udržoval, disponoval přirozeným klidem. To je jeden z důvodů, proč mají jogíni dlouhé vlasy.
Vcelku můžeme říci, že v lidském těle má každý orgán svůj účel. Také naše vlasy plní důležitou roli v našem žití a vývoji. Mezi dlouhými vlasy a spiritualitou je hluboká souvislost. Naše vlasy fungují jako vysílač a přijímač, který vysílá a zachycuje jemné zprávy z vesmíru. Historicky měly národy, které si nikdy nestříhaly vlasy, zvýšený smysl pro ostražitost a byly skvělými lovci a válečníky.
© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2023
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová Je to stejné jako s dýcháním, musíte se…
-není Jsi blázen. I kdyby ti tu psal nějaký…
-***** Všechno funguje jako obvykle, žádné změny v tomto…
-Alue K. Loskotová Chápu. Jinak poradna funguje i nadále? Chtěl bych…
-Ivo