Dyssomnie: Proč se budíte uprostřed noci a co s tím dělat

4.12.2023 v Zdraví 7

Spíte špatně, nebo se neustále budíte uprostřed noci a nemůžete znovu usnout? Pak možná trpíte dyssomnií. V tomto článku prozkoumáme různé příčiny dyssomnie a také možnosti její léčby.
Dyssomnie označuje různé poruchy spánku, které narušují schopnost člověka dosáhnout klidného spánku a udržovat konzistentní spánkový vzorec. Člověk trpící tímto stavem může mít potíže s usínáním, má nepravidelný spánkový režim a opakovaně se v noci budí. Bývá z toho náladový, vyčerpaný, neschopný se během dne pořádně soustředit a má málo energie.



Dyssomnie přerušuje spánek, což způsobuje:
– Potíže s usínáním
– Časté probouzení se uprostřed noci
– Nepravidelný spánkový vzorec
– Spánek po kterém se člověk neprobudí odpočatý

Příčiny dyssomnie jsou různé. Hlavní faktory lze rozdělit do skupin:

Vnitřní faktory
Důvody mohou být tělesné, v podobě dysfunkce vnitřních mechanismů regulace spánku. Do této kategorie spadají stavy jako syndrom neklidných nohou, periodické poruchy pohybu končetin a určité typy nespavosti.

Vnější vlivy
K dyssomnii mohou přispívat i vnější faktory. Ty mohou zahrnovat nevhodný životní styl, stres, nepravidelný spánkový režim (jako ponocování, práce na noční směny), které narušují cyklus spánku a bdění. Noční přejídání sem spadá také.

Duševní zdraví
Problémy v oblasti duševního zdraví, jako je deprese a úzkosti, se často prolínají s poruchami spánku a dyssomnií. Jedinci, kteří se potýkají s těmito stavy, mohou mít potíže s dosažením regeneračního spánku, což nadále zhoršuje jejich problémy s duševním zdravím.

Práce na směny
Zejména noční směny a nepravidelný pracovní režim, mohou významně ovlivnit spánkový režim. To může vést k rozvoji poruchy, kdy je pro člověka obtížné udržovat konzistentní a klidný spánkový režim kvůli jeho pracovním nárokům.

Narušení cirkadiánního rytmu
Dyssomnie může také nastat v důsledku narušení cirkadiánních rytmů těla, zejména když pracovní nebo cestovní plány neodpovídají tradičním denním a nočním hodinám. Typický je jet lag, který může vést k potížím s usínáním a udržením souvislého spánku.

Druhy dyssomnie
1. Vnitřní poruchy spánku: To jsou stavy, které vycházejí z těla a mohou narušit spánkové vzorce. Tyto poruchy nejsou obvykle způsobeny vnějšími faktory, ale poruchami vnitřní regulace spánku v těle. Běžné vnitřní poruchy spánku, se kterými se můžete setkat, jsou následující:
a:) Syndrom neklidných nohou: Je to nutkavá potřeba pohnout nohama, často doprovázená nepohodlím, které může začít v dolních končetinách a rozšířit se do celé nohy. Tento přetrvávající neklid může představovat značnou výzvu při usínání.
b:) Spánková apnoe: Stav, při kterém dochází k ucpání horních cest dýchacích během spánku, což má za následek epizody náhlého probuzení, zatímco se člověk snaží nadechnout. Obvykle je spojeno s hlasitým chrápáním a může vést k nadměrné denní ospalosti a únavě.
c:) Nespavost: Nespavost může být akutní nebo chronická a může přetrvávat po dlouhou dobu. Příčiny jsou různé. Primární nespavost, která postrádá vnější spouštěč, může být obzvláště náročná na identifikaci. Narušuje schopnost zahájit nebo udržet spánek, což často vede k časnému probuzení a únavě během dne.
d:) Periodická porucha pohybu končetin: Vyznačuje se samovolnými pohyby končetin během spánku, které mohou zahrnovat škubání, nebo opakované ohýbání rukou a nohou. Tyto pohyby se mohou vyskytovat i několikrát za minutu, což vede k roztříštěnému a narušenému spánku, což nakonec způsobuje únavu během dne.

2. Vnější poruchy spánku: Jsou ovlivněny vnějšími faktory, které mohou mít významný vliv na spánkový režim.
Patří sem nedodržování spánkového režimu i syndrom nočního příjmu potravy. Jedinec se během noci několikrát probouzí kvůli potřebě jídla.

3. Poruchy cirkadiánního rytmu
Mohou se vyskytnout, pokud vaše pracovní směny nejsou v souladu s tradičními denními a nočními hodinami. Pokud pracujete na noční směny, nebo máte nepravidelný rozvrh, může být pro vás těžké usnout a zůstat spát.
a:) Práce na směny, nebo rotace směn. Tyto posuny mohou vyhodit vaše tělo ze synchronizace, takže je potom obtížné usnout a spát. Závažnost symptomů se může lišit v závislosti na frekvenci a délce směn.
b:) Jet Lag: Když rychle překročíte více časových pásem, narušíte obvyklý cyklus spánku a bdění. Chcete-li zmírnit jeho dopad, odborníci doporučují upravit svůj plán spánku ve dnech před samotnou cestou tak, aby byl v souladu s časovým plánem vaší destinace. Po příjezdu se ráno vystavíte přirozenému dennímu světlu a večer se vyhnete světlu, což může pomoci vašemu tělu přizpůsobit se.
c:) Syndrom opožděné spánkové fáze je rozšířenější mezi adolescenty. Znamená delší usínání a probouzení se později. Pro ty, kteří musí ráno brzy vstávat (škola nebo práce), je tato porucha běžná. Bohužel jedinci s touto poruchou mají často problém usnout dříve, i když se o to cíleně snaží. Možnosti léčby zahrnují světelnou terapii a doplňky stravy s obsahem melatoninu a l-tryptofanu před spaním.
d:) Pokročilý syndrom spánkové fáze: Tento syndrom naopak  vede jedince k tomu, aby usnul a probudil se výrazně dříve, než obvykle. Tato porucha je častější u starších lidí. Pro boj s předčasným probouzením mohou být užitečné masky na spaní a brýle blokující světlo.
e:) 24hodinová porucha spánku a bdění: Znamená to, že přirozený cyklus spánku a bdění jedince přesahuje standardní 24hodinový den. Denní časy spánku a bdění se mohou posunout o jednu až dvě hodiny, což ztěžuje synchronizaci se společenskými plány.

Dyssomnie vs parasomnie
Obě jsou primárními poruchami spánku, ale zahrnují různé typy poruch spánku a mají odlišné vlastnosti. Dyssomnie je typ primární poruchy spánku, která se točí kolem potíží s usínáním nebo udržením spánku.

Příznaky dyssomnie
Potíže s usínáním
Pravidelně vám trvá více než 30 minut, než usnete
Obtížné ranní probouzení
Časté noční probouzení
Příliš časné probouzení a neschopnost vrátit se do spánku
Pocit únavy po probuzení
Nadměrná denní ospalost

Na rozdíl od dyssomnie je parasomnie charakterizována abnormálními aktivitami během spánku.
Tyto aktivity mohou sahat od náměsíčnosti a spánkových děsů až po jiné neobvyklé fyzické události během spánku.

Příznaky parasomnie
Potíže se spánkem přes noc
Dezorientovanost po probuzení
Denní únava
Nevysvětlitelné řezné rány nebo modřiny po spánku

Parasomnie je charakterizována abnormálními aktivitami během spánku, které lze dále rozdělit na non-REM a REM parasomnii. Často má i genetickou příčinu.
Pro účinné zvládnutí těchto poruch spánku je nezbytná přesná diagnóza a vhodná léčba. Pokud vy nebo někdo, koho znáte, trpíte poruchami spánku, prvním krokem ke klidnému spánku je vyhledání rady zdravotníka.

Léčba dyssomnie
1. Kognitivně behaviorální terapie: Pokud zjistíte, že se v noci otáčíte kvůli úzkosti, může kognitivně behaviorální terapie změnit situaci. Je to strukturovaný přístup založený na důkazech, který vám může pomoci identifikovat vzorce chování, které ovlivňují váš spánek. Navíc vám může pomoci změnit destruktivní vzorce myšlení a chování související se spánkem. Při práci s terapeutem se naučíte cenné techniky pro zvládnutí úzkosti a zlepšení kvality spánku.
2. Relaxační cvičení: Při řešení dyssomnie je zásadní zvládání úrovně stresu. Relaxační cvičení, jako je hluboké dýchání, progresivní svalová relaxace nebo meditace, mohou být mocnými nástroji ve vaší sadě nástrojů pro zlepšení spánku. Tato cvičení mohou pomoci zklidnit vaši mysl a tělo a usnadnit tak klidný spánek.
3. Terapie jasným světlem: Pro ty, kteří se potýkají s poruchami cirkadiánního rytmu spánku, zejména s nepravidelným spánkovým plánem, může být terapie jasným světlem paprskem naděje. Vystavení jasnému světlu, zejména ráno, může pomoci resetovat vaše vnitřní hodiny. Tato terapie může účinně synchronizovat váš cyklus spánku a bdění s požadovaným rozvrhem.
4. Vyvážená strava a aktivní životní styl: Mohou také přispět k lepšímu spánku. Pravidelné cvičení, pokud se provádí dříve během dne, může podpořit klidný spánek, a dobře vyvážená strava podporuje celkovou pohodu, včetně kvality spánku.

© aluska.org 2023



Komentáře

Ikona diskutujiciho kiana 2023-12-04 11:03:12 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám teď pár dnů noční a pár dnů volna (takto se mi to střídá – jsem s tím spokojená). Ale když mám volno, tak můžu spát přes den, jak jsem zvyklá (jenže to bych si nikdy neužila den..). Takže se snažím o volnu spát v rámci možností tak nějak „normálně“ (pokud to jde, ale trvá to den až dva než se mi přehodí režim), jenže to dopadá tak, že spím 4h, pak jsem 5h vzhůru a chce se mi zase spát, spím např. další 4h, pak jsem 24h vzhůru (protože se mi nechce spát). A takto chaoticky strávím volno, až jdu zase do práce, kde už mám pevný režim (spím normálně většinou nějakých 8h). Pokud v rámci režimu ještě cvičím, tak spím jenom 7h, ale většinou mi to stačí. Můžu se teoreticky vyspat i v práci, ale tam jsem raději vzhůru (protože na židli se fakt blbě spí). Třeba na to ještě nějak přijdu, jak spát líp. Ale úplně všechny dny prospat přes den (abych měla pevný režim), to se mi už nechce (takto jsem to dělala dřív a přestalo mě to bavit být vzhůru jen v noci, když je tma..).

Ikona diskutujiciho Standa 2023-12-04 19:31:31 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

1)Na dobrý spánek? Hořčík, meduňka nebo heřmánek. Před usnutím se zklidnit a vdechy nosem.
2)Na vakcíny? Proti spike proteinům kapky MMS(koupit) či možno nahradit 3% peroxid vodíku(koupit).
Proti oxid grafenu kapky 99% DMSO(koupit). Vše stačí preventivně co druhý den. Nutný pitný režim k vyplavování metabolitů z těla!! Toto je bohatě popsáno na českých a zahraničních web. portálech.
3)Na sraženiny? Jednoznačně křen, 1/2 čaj. lžičky denně.
4)Proti vysokému tlaku a parazitům? Trochu syrového česneku(stačí 2 g).
5) Na hubnutí? Pár kapek citrónu ve vodě, fyzic. cvičení, sex. Méně jídla. Maso a sladkosti okrajově.
PAMATUJ: Někdy méně znamená více a nejdůležitější je proto VYTRVALOST!!

Ikona diskutujiciho Magdalena 2023-12-04 19:55:15 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mně pomáhá tma ,jak je „světlejší“ noc a zapomenu zatáhnout závěs budí mně to .Hlavně vypínat wifi a všechny v noci zbytečné světýlka a před spaním nekoukat na monitor PC.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2023-12-05 10:43:39 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak zrovna noc 3-4.12 bola strašná, vôbec sa ani nedalo zaspať, nervózne nohy, pichanie po tele. 4. bol jediný slnečný deň (ostatné sú fajn zatiahnuté), tak možno nejaká slnečná búrka…

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-12-05 11:00:08
Ikona diskutujiciho
sipka

Tehdy prý byly šílené sluneční erupce, říkali lidi.

Ikona diskutujiciho Standa 2023-12-05 12:57:12
Ikona diskutujiciho
sipka

Díky za info.

Ikona diskutujiciho Laco 2023-12-09 19:37:10 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám problémy so spánkom celý život a čím som starší, tým je to horšie. Zhoršilo sa to až tak, že som spával som 3. hodiny a hmatom som zistil vynechávanie tretieho, resp. siedmeho úderu srdca. Ale pomohol som si s homeopatikom na vynechávanie úderov,resp. na srdcovvé chlopne. Vˇdaka bohu za to, cítim sa lepšie, aj keď to ešte nie je ideálne.
PS: vďaka za články o Dolores Cannon, veľmi dobre sa to číta.
Laco

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek