Emoční svět hospodářských zvířat

5.3.2016 v Výživa 6

Doporučuji ke zhlédnutí následující hodinový dokument o emocích hospodářských zvířat, který je velmi krásný, citlivý, názorný a dojemný…

Každé zvíře má originální povahu, vlastní dorozumívací jazyk, sociální potřeby i vazby, a obrovskou škálu emocí. Dokument ukazuje příběhy šťastných zvířat na záchranných farmách a lásku, kterou chovají ke svým zachráncům a pečovatelům.

Nejenom krávy a prasata, ale i slepice a krocani jsou plnohodnotně emoční a sociální zvířata.

Opět si tedy člověk klade otázku, nakolik je spravedlivé dělit zvířata na užitková a mazlící, když mají všechna duši, emoce a cítí stejně bolest? Je tedy vůbec nějaký rozdíl mez zabitím psa a zabitím krávy? … Dle výzkumů a pozorování jasně vyplývá, že v tom rozdíl není.

Udělejte si čas na tento hezký dokument, přivede vás k zamyšlení a znovu ukáže, jak jsou zvířata pro člověka léčivá a přínosná.

The Emotional World Of Farm Animals – CZ tit

https://www.youtube.com/watch?v=74i6Fg1PbA4


Celkem chápu emoční pohnutky autora. Hospodářská zvířata jsou opravdu úžasná.

Když jsem byla malá, mohla jsem si pochovat týdenní selátko a byla to obrovská radost. Jako když máte v náručí velké štěně. A jeho maminka mě bedlivě sledovala celou dobu, šlo vidět že se o svoje selátko stará, že jí není jedno kde je a s kým je.

Zeptala jsem se, jestli si můžu selátko nechat, protože jsem rozuměla, že bude dřív nebo později zabito… nemohla.

Byl to obrovský zážitek, dodneška na něj vzpomínám, ale už se smíšenými pocity, protože selátko patřilo místnímu JZD a hádejte co s ním pak udělali. To samé co se všemi ostatními. Namleli ho do masných výrobků a jihomoraváci ho sežrali v některém ze zdejších obchodů… A přitom to bylo tak krásné miloučké selátko, určitě si to nezasloužilo.

Jenomže ona jsou miloučká všechna malá zvířátka. Proč jedny zvýhodňujeme a druhé zabíjíme mi stále zůstává záhadou. A hlavně je pro mě záhada, že i když se tyto věci tak dlouho ví, nic velkého se proti zvířecím koncentrákům nedělá.

Komentáře

Ikona diskutujiciho Hanyuu 2016-03-05 06:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jenže ono v tom, jestli něco člověk ví nebo jestli si to fakt uvědomuje je ohromný rozdíl. Ona to většina lidí ví, jenže už jim to pravděpodobně nepřemýšlí natolik, aby si to uvědomili.

Ikona diskutujiciho Iruš 2016-03-05 17:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alusko,dekuju.Hodne jsem si poplakala,

Ikona diskutujiciho Anonym 2016-03-05 17:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ano, souhlas … jedno videjko o mlecnem prumyslu..  - k zamysleni

Ikona diskutujiciho Alue 2016-03-05 19:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Nedávno jsem to koukala.. dávkovala jsem to na tři pauzy kdy jsem se musela jít projít a prodýchat to. Normálně to nedávám.

Ikona diskutujiciho Milan 2016-03-06 19:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Video jsem raději neviděl, celkově jde o přístup, jasně že zvířátka jsou stejně emoční jako my, nelze k tomu ale přistupovat, že když si hezké roztomilé selátko, tak tě nechám být až do smrti, tímpádem oddělujeme opravdu chované od divokých, krásně takovou tu správnější situaci ukazuje strýc, má drobné hospodářství, v ohradě ovce, slepice, kozy, o ovce se vlastně moc nestará a přitom jsem ve stádu nedávno viděl asi 6 malých oveček, ale opravdu malinkých, slepice taktéž docela hejno, i přesto že se mu pár ovcí občas zatoulá kvůli hladu blíže k lesu, vždy se vrátí, pak bečej že chtěj domů, slepice se vždy vracejí. Co na to strejda? když sem se ho ptal, povídá, takhle je nechám ať si žijou, až odrostou mladý pak pár nechám porazit, stejné je to se slepicema, je to takový koloběh, já to beru, nemusíme být striktní vegetariáni ale důležité je brát zvířata jako tvory a nikoliv jen konzumní zboží, pokud je zavřeme do klecí, celé negativní energie se přenesou s konzumovaným masem do našeho těla, když necháme ovci či slepici volnost, vychovat mladé, budeme je krmit a tarat se o ně, pak se nejedná o takové vykořisťování a řekl bych i, že pak i v tomto případě konzumace takových zvířat není takovým negativem… Slepice mu dávají vejce, kozy mléko, ovce vlnu a i maso, brambory, jablka ve sklepě, spousty lidí by takový život nepřežila, mne se ale líbí ta jeho samostatnost… leč konzumní kapitalismus vede, zisk v první řadě, lidi, zvířata a příroda nás nezajimá…

Ikona diskutujiciho Mart 2016-03-31 18:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jsou lidé opravdu masožravci?

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek