Endokrinní disruptory a jejich vliv na naše hormony

17.11.2022 v Prevence 21

Chemické látky narušující endokrinní systém a jejich vliv na naše hormony
Za pouhých 70 let bylo do životního prostředí uvolněno téměř 100 000 nových chemických látek. Přesto více než 85 % z nich nebylo nikdy testováno na zdravotní účinky na člověka!
Máme také velmi málo vědeckých poznatků o tom, co se děje, když se tyto chemické látky v našem těle kombinují. Víme však, že již v okamžiku narození jsou novorozenci kontaminováni přibližně 300 chemickými látkami z životního prostředí. Nové výzkumy nyní naznačují, že mnohé z těchto chemikálií mohou být extrémně toxické. Jednou z oblastí s největším dopadem jsou naše hormony.Chemické látky narušující endokrinní systém jsou obsaženy v plastech, v obalech na potraviny, v herbicidech, pesticidech a hormonech používaných při pěstování potravin, v našich vodovodních systémech jako důsledek zemědělských a výrobních kontaminantů. Nacházejí se také ve zpomalovačích hoření v oblečení, autech a ve vybavení domácností, v cigaretovém kouři (počítá se sem i pasivní kouření), a dokonce i v naší kosmetice.
Prostředky na mytí rukou, které jsou po příchodu médii milované chřipkovité nemoci všudypřítomné, spolu se zubními pastami, běžně obsahují triclosan, chemickou látku narušující endokrinní systém. Ten se objevil v krevních testech u pacientů, kteří se potýkali s hormonální nerovnováhou, včetně problémů s plodností.

Mezi časté hormonální potíže, které jsou spojené s endokrinními disruptory, patří mimo jiné:
Akné
Deprese
Endometrióza
problémy s plodností
Myomy
Inzulínová rezistence/metabolický syndrom
Nepravidelná nebo bolestivá menstruace
Opakované potraty
Citlivost prsou při menstruaci a bulky
Premenstruační syndrom PMS
Syndrom polycystických vaječníků
Předčasná puberta
Problémy s váhou
Rakovina prsu nebo rakovina dělohy

Pojem „hormon“ slýcháme často, ale co to vlastně znamená?
Hormony jsou chemické látky produkované v těle, v přírodě nebo synteticky, které ovlivňují růstové a vývojové procesy v těle tím, že vysílají zprávy mezi buňkami. Naše tělo produkuje celou řadu hormonů. Nepochybně jste už slyšeli o estrogenu, což je skupina chemických látek, které dámám během puberty dodávají ženské křivky, udržují kosti silné, pěstují děložní výstelku, zajišťují měsíční cyklus, a udržují vlhkost na těch správných místech. Progesteron zase u žen pomáhá regulovat cykly a stabilizuje těhotenství. A testosteron, který je hlavně považován za mužský pohlavní hormon, hraje důležitou úlohu také u žen.

Mezi další hormony patří:
Hormony štítné žlázy – regulují energii, hmotnost, metabolismus, vytvářejí zdravé vlasy, zaručují pravidelné menstruační cykly a bystrou funkci mozku.
Inzulín – reguluje, jak využíváme krevní cukr, bílkoviny, tuky a sacharidy
Leptin – říká nám, kdy jsme sytí
Kortizol – určuje naši schopnost reagovat na stres z prostředí a reguluje imunitní systém
Oxytocin – „hormon lásky“, který se hojně vyskytuje u novopečených maminek po porodu. Ovlivňuje lásku a pocit sounáležitosti po celý náš život.

Hormonální disruptory jsou chemické kontaminanty v životním prostředí
Napodobují naše vlastní přirozené hormony. Tím narušují zprávy, které si naše buňky předávají. To může mít větší či menší vliv na kterýkoli z výše uvedených hormonů. Častěji však napodobují estrogen. Tyto smíšené zprávy mohou způsobit nerovnováhu související s většinou hormonálních potíží, které ženy zažívají. Mohou také způsobit závažná onemocnění, jako je cukrovka a rakovina.
Pokud jsou hormonálním disruptorům vystaveny těhotné maminky, mohou zasahovat do kritických vývojových fází a zvyšovat u dětí riziko vzniku vrozených vad.
U dětí v děloze může být také riziko nadváhy a vzniku hormonálních problémů (dokonce i cukrovky a rakoviny) v dlouhodobém horizontu. Nikdo nezná plný rozsah škodlivých účinků těchto hormonálních disruptorů, ani to, jaké množství je zapotřebí ke způsobení škody. Nejnovější důkazy však naznačují, že k poškození stačí i nepatrné množství, přitom jsme denně vystaveni velkému množství těchto chemických látek. Navíc chemické látky narušující hormony přetrvávají v životním prostředí desítky let nebo i déle.

10 způsobů, jak se vyhnout endokrinním disruptorům
Naše každodenní volby mají velký vliv na snížení denní expozice toxinům.

Buďte krásní ale chytří. Používejte kosmetiku bez toxinů a vyhýbejte se výrobkům, které obsahují chemické látky narušující hormonální systém.
Buďte nekuřáci. Pokud kouříte, vyhledejte pomoc. Pokud je to možné, vyhýbejte se pasivnímu a třetímu kouření (povrchům, které kuřáci používali, jako je oblečení apod.).
Používejte přírodní čisticí prostředky. Častým zdrojem endokrinních disruptorů  jsou čisticí prostředky pro domácnost.
Pozor na nádobí. Nepřilnavé hrnce jsou hlavním zdrojem toxických chemikálií, proto si v kuchyni vybírejte nerezové, litinové nebo z tvrzeného skla.
Oblékejte se zdravě. To je důležité zejména pro děti. Hledejte bavlnu a jiná neošetřená vlákna, abyste se vyhnuli použití zpomalovačů hoření s vysokým obsahem chemikálií v oblečení a pyžamech.
Vybavení domácnosti. Zpomalovače hoření jsou také v našich pohovkách, kobercích a dalším vybavení domácnosti. Udělejte další krok a pořiďte si raději přírodní nábytek. Vaše zdraví za to stojí.
Rozhodněte se pro bio. Všechny mléčné výrobky by měly být pro vaše optimální zdraví bio. Maso, drůbež a ryby by v ideálním případě měly být chovány ekologicky – pro vás, pro zvířata i pro planetu.
Vynechte plast. Chemikálie v plastových obalech jsou známé endokrinní disruptory, které se snadno dostanou do potravin. Skvělou alternativou jsou nádoby ze skla a nerezu.
Chovejte se rozumně k vodě. Pití filtrované vody může minimalizovat expozici chemikáliím, které se nacházejí i v komunální vodě, kde se často používají chemikálie na čištění.
Nebuďte tlustí. Hormonální disruptory jsou lipofilní, to znamená, že milují tuky. Čím více na sobě máme tukových zásob, tím více hormonálních disruptorů zachytíme a uložíme ve svém těle.

Obnovení hormonální rovnováhy
Jak vidíte, seznam zdravotních problémů týkajících se hormonů je rozsáhlý. Zde jsou hlavní kroky, které můžete podniknout k prevenci a zvrácení hormonální nerovnováhy, která je důsledkem vlivu endokrinních disruptorů na vaše tělo.

Rozhýbejte střeva. Každodenní stolice pomáhá tělu vyčistit se od přebytečných hormonů. Pokud máte problém s pravidelnou stolicí, zkuste zelený čaj, zeleninu bohatou na vlákninu a trochu cvičte, abyste to popohnali.

Jezte tmavou listovou zeleninu vařenou v páře, dušenou nebo v salátech. Zelenina vyživuje prospěšnou střevní flóru, která je nezbytná pro detoxikaci hormonů a každodenní vyprazdňování střev. Kapusta a brokolice obsahují důležité látky, které pomáhají tělu vyčistit se od přebytečných hormonů z prostředí, zejména od estrogenu.

Jezte potraviny bohaté na probiotika, nebo užívejte probiotický doplněk stravy. Probiotika jsou důležitá pro zdravý mikrobiom, který je částečně zodpovědný za detoxikaci a eliminaci hormonů.

Většina endokrinních disruptorů se detoxikuje v játrech, proto se vyhýbejte nadměrné konzumaci alkoholu a léků, jako je Tylenol. Obojí zatěžuje játra. Mezi byliny, které specificky podporují játra, patří: kurkuma, list artyčoku, ostropestřec mariánský a kořen pampelišky, které lze užívat denně. Zvažte doplněk stravy, který podporuje detoxikaci. Například kurkumin z kurkumy, ostropestřec mariánský, extrakt ze zeleného čaje. Důležité upozornění: Detoxikace by se neměla provádět v těhotenství nebo při kojení. Zatímco většina těchto doplňků je pro kojící matky v pořádku, většina z nich se nedoporučuje, pokud jste v současné době těhotná.

Když stále více z nás využívá svou kupní sílu a požaduje čistší a bezpečnější potraviny, výrobky pro domácnost, kosmetiku atd., trh na to reaguje tím, že společnosti přicházejí s jejich nabídkou. Trh se tak mění a s ním i svět kolem nás. I když se může zdát, že toho děláte málo, je nesmírně posilující uvědomit si, že vaše volba ovlivňuje zdraví vás samotných, vašich blízkých i všech ostatních. Společně to můžeme dokázat jednoduše tím, že se budeme rozhodovat zdravě.

© aluska.org 2022

 Komentáře

Ikona diskutujiciho octomaník 2022-11-17 06:05:02 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jsou i nepřilnavé pánvice – to bude asi stejné šméčko…..

A jak kvalitní je pánev VOK?

Ikona diskutujiciho zuzi 2022-11-17 11:44:53
Ikona diskutujiciho
sipka

Vok jen označuje tvar pánve se zvýšeným okrajem. Podstatné je z jakého je dělaná materiálu.

Ikona diskutujiciho Janina 2022-11-17 20:45:25
Ikona diskutujiciho
sipka

Hlavně nebrat pánve s teflonem. Ale ty se dle mého názoru dnes už moc nevyrábí, alespoň já je nikde už neviděla.
Doporučuji pánve s titanem anebo s „kamenným“ povrchem. Tescoma má vynikající. 🙂

Ikona diskutujiciho tauri 2022-11-17 21:30:53
Ikona diskutujiciho
sipka

Janina:
Dnes si moc nevybereš. To není jenom pánev s teflonem, ale co takový nepromokavý oblečení (bundy, kalhoty, boty-goretex).
To máš dnes téměř všude. Většinou je v tom ještě elastan/spandex a ty se impregnují. Už se ani nedělá kvalitní oblečení bez spandexu, který se časem vytahá, ošoupe atd..takže nějaká pánev je jen třešnička na dortu :)) To bude rakovin, neplodnosti a jinýho. Mít to na sobě každý den…

Ikona diskutujiciho Pavel 2022-11-17 08:39:16 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji za nádherný článek a přeji hezký den

Ikona diskutujiciho Will 2022-11-17 11:40:38 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Výborný článek. Díky!

Ikona diskutujiciho Zuzi 2022-11-21 07:27:05
Ikona diskutujiciho
sipka

Tescoma používa teflon aj na keramických aj na kameninových panviciach alebo iný toxický nepriľnavý povrch. Robila som si výskum a treba byť pozorný.. predajci urobia čokoľvek, aby predali aj klamať (re-klama) budú.

Ikona diskutujiciho Petros 2022-11-17 13:04:25 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Příjemná tématická změna. Jen tak dál

Ikona diskutujiciho Lumír 2022-11-17 13:06:44 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A já jsem si říkal proč vlastně hormonální potíže souvisí s nadváhou. Proč hodně tlustým chlapům roste prsní tkáň. Slyšel jsem o případech že jim i teklo mlíko. Byli asi plní syntetických hormonů. To samé i ženská neplodnost.

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2022-11-17 21:17:08 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A čo spôsobuje rast fúzov u žien? Mali sme takú fúzatú susedu (ale zase nič výrazné), vlastne ešte žije len už nechodí von, už musí byť mega stará – takže je inak asi relatívne zdravá keď sa dožila tak vysokého veku. Chovala myslím sliepky tak sme si hovorili že to bude nejakým hormónom z nich…

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-11-17 21:27:52
Ikona diskutujiciho
sipka

Hormonální nerovnováha, syndrom polycystických ovarií, cysty.

Ale zdravé baby mívají trochu vousky, v podstatě každá druhá. I kolem pupíku, bradavek. Nesmí toho akorát být moc. Prostě si to holí nebo vypálí laserem. Chlapi říkají že baba s fouskama je vášnivější. Jestli je to pravda nevím. 😀

Ikona diskutujiciho tauri 2022-11-17 21:59:26
Ikona diskutujiciho
sipka

Pokud ta baba nemá víc fousků, jak její chlap..to už pak tak vášnivě nevypadá :))
A k tomu jen ten obrázek: https://en.meming.world/images/en/f/ff/Defeated_Male_Leaves.jpg

Ikona diskutujiciho tauri 2022-11-17 21:49:29 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem třeba musel postupně vyřadit bavlnu ze svýho šatníku, protože prostě smrděla.
Tak mám spíš umělý, který vydrží dýl „svěží“ a hned vyschne. Problém bavlny byl ten, že prostě dlouho schne a pokud neuschne do nějaký doby, tak smrdí plísní. Podle mě je to způsobený i chemtrails, který rozprašují tyhle srajdy a je to pak všude.Takže nevím, co používat, aby člověk jedl a šatil se zdravě. Prostě dnes je to všude a nevyhnem se tomu. Buď čistá bavlna, ale když navlhne, tvoří se tam plísně, protože jsou ve vzduchu, nebo umělotinu, která sice hned uschne, ale stejně vylučuje toxiny. Kartáček je taky z plastu. A hlavně, většina moderních trubek je z plastu. Už to není litina, jakok dřív.

Ikona diskutujiciho octomaník 2022-11-18 09:02:06
Ikona diskutujiciho
sipka

A co třeba lněné oblečení? Ikdyž to bude asi hodně předražené.

Ikona diskutujiciho tauri 2022-11-18 09:47:20
Ikona diskutujiciho
sipka

Ještě jsem moc neviděl lněný oblečení v krámech (koukám na to a ceny docela pálka). Spíš bambus a Merino. Ale zkušenost s tím nemám, tak nemůžu říct, jak rychle to schne a jak dlouho vydrží. K merino, stejně tam musí být příměs umelotiny, protože samotný merino může kousat a nevydrží samotné tolik. Musí se šetrně prát a hodně věcí z merina je ze slabší látky(triko, trenky), takže sice je přírodní, odvádí dobře pot, ale nevydrží tolik, je náchylný na teplotu a může se srazit. Ono není dnes moc materálu, o kterých vim, který vydrží. Jedině biobavlna, která má ještě dlouhý vlákna. Dost prodejců si ale chce namastit kapsu a pálí ceny, protože jsou „jiní“. Přitom v Africe to prodávají za „pakatel“, musí urazit tisíce kilometrů, který jedou klidně týdny, protože tam jsou lijáky a brodí se bahnem, když nemají silnice. S tou plísní je to ale dost problém, protože je rok od roku víc na listech stromů. Dost bavlněného oblečení mají třeba v Tescu. Občas tam mají akce 1+1 zdarma, nebo slušný výprodeje za pakatel, když se toho chtějí zbavit.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-11-18 10:33:03
Ikona diskutujiciho
sipka

glami.cz je dobrý filtr. Dáš si parametry, nastavíš nejlevnější řazení a můžeš vyhrábnout něco třeba za půlku, jenom protože to někomu už dlouho leží na skladě. Levné hadry z bavlny prodává bonprix.cz kde je výběr a i to hezky vypadá, hodně jim to šijou Poláci. V tesco se moc oblečení nakupovat nedá, ty hadry vypadají strašně, ale sportovní podprsenky čistě s gumou mají dobré (ale jak které, některé střihy u bezešvých nebo bezkosticových jsou fakt na pěst). S tesco se pak dá za 200 koupit šprnda za kterou se jinak platí 700 na netu a ta ne/kvalita je přitom úplně stejná. Taky tam mají dobré střihy u teplých polyesterových pyžam na zimu, za 400 se tam dá koupit to samé co jinde na netu stojí 1000 a víc, kvalita je opět stejná.
Kupovat drahé hadry se vůbec nevyplatí, protože nejsou kvalitnější, ani to nevydrží delší dobu – až na světlé výjimky. Ani péřová bunda za 12 litrů nehřeje víc než polyesterová z výprodeje za tisícovku – ta z výprodeje je dokonce lepší. Ještě je zajímavý shop mohito.cz, ten dováží konfekci z polska. Často bavlna, levné, střihy ok, ale občas je tam taky hadr co navrhoval asi někdo kdo nebyl zcela při smyslech.

Ikona diskutujiciho tauri 2022-11-18 11:00:19
Ikona diskutujiciho
sipka

To neznám… Teď koukám, že na glami si lidi docela stěžují, tak nevim, nevim.
Spíš je dneska takový nešvar, že už začíná být těžký sehnat i obyč polyester věci, který nejsou vyrobený z recyklovanýho materiálu. Vůbec člověk netuší, co to s nim může udělat za x let. Podle mě to už nemůže mit takový vlastnosti a můžou se odpařovat ftaláty, či uvolňovat mikoplasty. A je to tak, cena neznačí kvalitu. Z tesca mám nějaký kalhoty a vypadají moderně. Jinak tam nic na sebe nekupuju, ale rozhodně se to někdy vyplatí, když občas kouknu, co mají (hadrů mam totiž dost). Nedávno tam brala mamka flecovou mikinu za 89Kč velikost S, ale bylo to spíš L. Proto to lidi asi nezkoušeli a nemohlo se to prodat. Přitom byla fakt parádní a za tu cenu se to snad ani nedalo vyrobit.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-11-18 18:38:55
Ikona diskutujiciho
sipka

glami je jenom filtr, není si na co stěžovat. ukazuje ti co mají kde

ta mikina mohla být tzv. oversize, kdy naschvál nosíš velký pytel aby na tobě plandal. některé holky si myslí že to vypadá dobře protože jim to cpou do časopisů

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2022-11-18 11:26:26
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám ľanové tričko aj kraťasy z Lidlu. Ako dlho to schne neviem posúdiť a dlho to asi nevydrží, pôsobí to krehko. Preliezal som kríky a zachytil sa o halúzku a mal som v rozkroku dieru. Ale treba povedať že to nie je 100% ľan, to by asi bolo ako nosiť šmirgl papír a dnešní zhýčkaní ľudia by to nekupovali. Takže je to asi tak 50% bavlna a 50% ľan. No a aj v biblii sa píše že sa nemá vyrábať oblečenie z kombinácie rôznych materiálov, že to proste není dobré lebo rôzne materiály majú rôzne vlastnosti a nevydrží to, niečo na tom asi bude.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-11-18 18:43:25
Ikona diskutujiciho
sipka

čistý len je hodně jemný a vzdušný, žádný šmigl. nosí se v létě protože nehřeje a dobře větrá, nepotíš se. akorát je hodně mačkavý, na chvilku si sedneš třeba do auta a vylezeš jako vyžvýkanej krávě ze zadku.

Ikona diskutujiciho tauri 2022-11-18 19:04:14
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahaa, já pak koukal, že se mi to otevřelo na jiný stránce 🙂
K oblečení..snad se časem najde lepší materiál, který nebude škodlivý a přesto vydrží. Už aby se to všechno změnilo k lepšímu.
Hledat u všeho, jak moc co škodí už je fakt vysilující. Ještě ségra bere věci z Tchiba a Lídlu, tam ale neznám kvalitu, ale cena je většinou dobrá.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek