Endorfiny: Jak si přirozeně zvýšit hladinu hormonů štěstí

14.3.2021 v Prevence 21

Věděli jste, že chronický stres, hněv, deprese a nízké vibrace mohou snížit vaši průměrnou délku života a bránit regeneračním schopnostem vašeho těla? Jedním z nejjistějších způsobů, jak pomoci tělu prospívat během životních vzestupů i pádů, je využít zabudovaný léčebný systém. Tím je centrální nervový systém a endorfiny.
Mnozí lidé při zvládání stresu sahají po jídle, alkoholu, drogách nebo jiných návykových látkách, což může z krátkodobého hlediska potlačit jejich nepříjemné emoce. Měli bychom však pracovat se svým vlastním tělem a vytvořit si zdravý životní styl, který zaručeně posílí produkci endorfinů. Dnes se dozvíte, jak můžete pomoci tělu produkovat více této přirozené ,,drogy radosti“, abyste byli na vrcholu svých sil.Endorfiny produkuje centrální nervový systém a hypofýza. Tělo vytváří nejméně 20 různých druhů, z nichž každý má mnoho různých přínosů.

Mezi ně patří:

  • Působí podobně jako přírodní morfin (přinášejí úlevu od bolesti)
  • Pomáhají vám zvládat přetrvávající bolest
  • Pomáhají vám zbavit se závislosti
  • Posilují imunitní systém
  • Snižují stres a frustraci
  • Regulují růst a pohlavní hormony
  • Oddalují proces stárnutí
  • Zlepšují vztahy a vazby (spolu s oxytocinem)
  • Jsou 18 až 500krát silnější než jakýkoli syntetický lék proti bolesti!

Když se cítíme „na dně“, je snadné hodit flintu do žita a sáhnout po jídle nebo jiných látkách, které nám pomohou otupit mysl, nebo se alespoň na krátkou chvíli cítit lépe. Využijte raději těchto alternativních nástrojů pro využití svého přirozeného hormonálního systému, takže když se cítíte sklesle, můžete sáhnout po něčem zdravějším, co vám zlepší náladu a přinese dlouhodobé výhody.

14 způsobů, jak zvýšit tvorbu endorfinů

1. Nepřerušované cvičení po delší dobu
Pohyb je jedním z nejrychlejších a nejsilnějších způsobů, jak zvýšit v těle tvorbu endorfinů! Vyjděte si ven a protáhněte své tělo. Rozprouděte krev v žilách a sledujte, jak se váš život změní k lepšímu. Studie ukázaly, že během nepřerušovaných cvičení, jako jsou běh, jízda na kole, lyžování, plavání a aerobik, tělo produkuje nejvíce endorfinů. Nicméně, jakákoli forma pohybu vám pomůže přirozeně zvýšit tvorbu hormonů štěstí, takže si najděte aktivitu, která vám nejvíce vyhovuje, a věnujte se jí každý den!

2. Fyzický dotek
My lidé se potřebujeme cítit fyzicky v bezpečí, když nás něco bolí. Objetí, ruka na rameno, držení za ruku… Všechny tyto věci nám pomáhají zvýšit produkci endorfinů. Nemusíte mít rádi objímání, ale když se cítíte „na dně“, nechte se obejmout svým přítelem nebo partnerem, namísto toho, abyste hned sahali po jídle či alkoholu. Endorfiny nám pomohou „znecitlivět“ bolest, která pramení z našich emocí, nebo fyzického nepohodlí v těle. Být v blízkosti někoho, komu důvěřujete, vám může výrazně zlepšit náladu a utišit bolest po náročném dni v práci.

3. Milování
Věděli jste, že hladina endorfinů se může během pohlavního styku zvýšit až o 200 %? Právě díky hormonům štěstí nás zaplaví blažený pocit lásky. V desetileté studii zahrnující 3500 lidí neuropsycholog jménem Dr. David Weeks zjistil, že dvojice, které se milují 4x – 5x týdně, vypadají o 10 let mladší nebo i o více, než průměrný člověk, který to dělá jenom 2x týdně. A 10 let je docela významný rozdíl! Zjistil však také, že promiskuita nemá stejné účinky jako milování z lásky, a je pravděpodobnější, že proces stárnutí spíše podpoří, než sníží.

4. Čokoláda
Jsem si jistá, že jste na tohle čekali! Čokoláda je jednou z nejoblíbenějších potravin, které podporují tvorbu endorfinů. Řekové ji označují za „pokrm bohů“. Pravda je taková, že má podobné zklidňující účinky na mozek jako marihuana. Dávejte si však pozor na čokoládové sladkosti, které kromě pravé čokolády obsahují i spoustu dalších „složek“. Kousek tmavé čokolády denně prý předchází výkyvům nálad.

5. Chilli papričky
Přirozená pikantnost chilli papriček zvyšuje tvorbu endorfinů v těle. Proto se někteří lidé stávají závislými na pikantních jídlech. Chilli papričky také pomáhají posilovat imunitní systém a mohou doslova spalovat infekce a viry ve vašem těle.

6. Ženšen
Bylo prokázáno, že ženšen vyrovnává hladinu stresových hormonů a zvyšuje tvorbu endorfinů. A co je na něm ještě skvělé? Říká se, že pomáhá velmi účinně oddálit únavu.

7. Meditace
Vědci zjistili, že pravidelná meditace může tělu pomoci produkovat endorfiny. Ti z vás, kteří pravidelně meditují, budou jistě souhlasit s tím, že meditace přináší pocity klidu a uvolnění. Čchi-kung, neboli meditace v pohybu, se stává stále více populární. Je to vynikající způsob, jak stimulovat tvorbu endorfinů.

8. Smích
To není nic překvapivého. Humor je hodně důležitý. Neberte se příliš vážně. Zasmějte se malým chybám, kterých jste se v životě dopustili, užijte si dobrý vtip, travte čas ve společnosti lidí, kteří vás rozesmějí, sledujte zábavné programy a komedie spolu s přáteli, ujistěte se, že každý den máte nějaký důvod k úsměvu!

9. Akupunktura
Akupunktura je stará čínská léčebná metoda, při které zkušený odborník používá malé jehly k navození správného proudění životní energie čchi. Výzkum ukázal, že může pomoci zvýšit tvorbu endorfinů a posílit imunitní systém.

10. Masážní terapie
Masáž je považována za mocný nástroj pro uvolnění stresu a navrácení těla do uvolněného stavu. Navíc bylo prokázáno, že zvyšuje tvorbu endorfinů.

11. Chiropraxe
Chiropraxe je další léčebná metoda, u níž bylo prokázáno, že napomáhá hojení a zvyšuje tvorbu endorfinů.

12. Hydroterapie
Je mnoho důvodů, proč tolik lidí miluje trávení času v bazénu, horké vaně, či v moři. Terapeutické účinky vody zlepšují krevní oběh, posilují imunitní systém a zvyšují tvorbu endorfinů v těle.

13. Aromaterapie
Podle Reader’s Digest bylo prokázáno, že vůně čerstvé levandule a hřejivé vanilky zlepšuje naši náladu tím, že zvyšuje hladinu endorfinů. Studie provedená v nemocnici Memorial Sloan-Kettering Cancer Center sledovala pacienty podstupující vyšetření MRI a měřila jejich hladiny úzkosti v prostředí provoněném vanilkou, nebo v prostředí bez vůně. Ti, kteří podstoupili vyšetření MRI a cítili vanilkovou vůni, uváděli o 63 % menší úzkost než ti, co necítili žádnou vůni.

14. Hudba
Hudba je jazyk vesmíru. Vytvořte si playlist uklidňující, energetické nebo veselé hudby a pouštějte si ji, kdykoliv budete potřebovat povzbudit.

připravila © www.aluska.org 2021 / podle Zdroje

 Komentáře

Ikona diskutujiciho NoName 2021-03-14 08:32:33 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jej. To je super. Dík😀

Ikona diskutujiciho mariánksmč 2021-03-14 10:59:52 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahá tak asi aj preto som na tom tak zle, z toho všetkého mám rád len tú čokoládu a čili (ideálna by bola čokoláda s čili). A čo káva (mám trochu pocit že je tiež proti depresii asi preto ju pije tolko ludí v práci ale neviem, ideálne by bolo keby existoval nejaký čaj na endorfíny 🙂

Ikona diskutujiciho Ceneon 2021-03-14 15:18:55
Ikona diskutujiciho
sipka

Čokoláda s chilli existuje, již jsem ji měl, byla dobrá: https://www.lindt.cz/lindt-excellence-horka-cokolada-s-chilli-extraktem-100g

Ikona diskutujiciho mariánksmč 2021-03-14 17:05:10
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo môže existovať len mi to pripomenulo: babka mi raz dala čokoládky o ktorých tvrdila že sú s čili vraj to od niekoho dostala a nechutí jej to. Ale som si istý že to boli čokoládky so zázvorom, poznám tú chuť a trochu som sa i divil že babka nepozná zázvor a myslela si že to mám v hlave domotané keď som to tvrdil, holt asi to neni bežná zelenina.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-03-14 18:53:25
Ikona diskutujiciho
sipka

a už jsi jedl hořkou čokoládu s himálajskou solí?? …. sedmý kruh pekla

Ikona diskutujiciho myop 2021-03-14 19:04:36
Ikona diskutujiciho
sipka

Ty jsi to jedla? Asi slaná hořká čokoláda ne? Pokud tam té soli není tak polovina obsahu, mohlo by to být asi i poživatelné. 😀

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-03-14 19:56:05
Ikona diskutujiciho
sipka

jednou jsem do toho kousla a navalilo se mi
https://im9.cz/iR/importprodukt-orig/f5e/f5ec20f9c198f49384ef5425da557daa.jpg
je to na zblití, nechápu jak to někdo může jíst

Ikona diskutujiciho mariánksmč 2021-03-14 19:13:03
Ikona diskutujiciho
sipka

To jo no, ja som mal ,,morskou nemoc“ (s morskou soľou).

Ikona diskutujiciho JOjo 2021-03-14 22:47:09
Ikona diskutujiciho
sipka

hahaha na zblití je to pro vás. Já se po této kombinaci jdu utlouct… pro mne nejlepší chuť slanáčokoláda-věřte že ta chuť je tak krásně vyvážená, že je to lahodné!

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-03-15 08:01:39
Ikona diskutujiciho
sipka

:O cooože!

Ikona diskutujiciho JOjo 2021-03-15 11:28:34
Ikona diskutujiciho
sipka

No fakt, nekecám – nemám to zapotřebí. Určitě je to taky tím, že si dávám do kupy ledviny a ty jak známo ujíždějí na soli … A já nemusím moc sladké, ale hořkou čokoládu jo, tu můžu a když je tam ta sůl, po které žadoní mé ledviny, tak plácnu dvě mouchy jednou ranou… 🙂

Ikona diskutujiciho aneta 2021-03-15 12:24:20
Ikona diskutujiciho
sipka

taky mě chutná čokoláda s mořskou solí 😀 ale chilli je lepší

Ikona diskutujiciho mariánksmč 2021-03-14 19:34:30 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A inak až teraz mi došlo že tie čokoládky od babky mohli byť wasabi (wasabi oriešky v čokoláde) takže s tým zázvorom som sa možno predsalen sekol. Wasabi totiž málokto pozná (i keď existuje tiež pomerne známy film s týmto názvom).

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-03-14 19:53:59
Ikona diskutujiciho
sipka

wasabi je japonský křen 🙂 moc zajímavá věcička, hlavně když si to dáš do pusy a pak vydechneš nosem, tak ti to vyštípe mozek 😀

Ikona diskutujiciho pavel-)) 2021-03-15 10:41:43 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

alue skus zhltnout celou skleničku vasabi na jednou já sem to udělal a pak sem málem vyletěl z kůže je to dobré pokud máš angínu

Ikona diskutujiciho Renata 2021-03-15 11:14:35 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No to jsou tipy!
Mnohé opravdu potvrzuju. Pohyb ční nad všemi (ale až ve stylu „dát si pořádně do těla) bohužel to teda já oblafnou nemůžu ani tunou meduněk nebo kozlíků.
Hudba a meditace hned za tím.
A tmavá čokoška s chilli – no díky, právě jsem na ni dostala chuť a už táááák dlouho jsem ji neměla!

Ikona diskutujiciho mariánksmč 2021-03-15 16:37:58 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak som si spravil čokoládu s himalájskou soľou, kúsok horkej čokolády som jemne posypal jemne mletou himalájskou soľou (ono ani v tých vyrábaných čokoládách veľa soli byť nemôže, lebo koľko soli stačí na otravu človeka?). V malom množstve tak maximálne 4 kúsky je to celkom dobré, potom už človek cíti že má dosť. Asi by som si takú čokoládu nekúpil, stačilo čo som mal tú s morskou soľou hneď som zožral polku a bolo mi blbo.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-03-15 17:58:40
Ikona diskutujiciho
sipka

je mi blbě, jenom to čtu 😀

Ikona diskutujiciho Bróňa 2021-03-15 20:39:36 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Sedmý kruh pekla,brr. Žeby Dante? Asi ne , tam bylo kruhů víc. Relatos salvajes? Správně?

Ikona diskutujiciho Peter 2021-03-19 20:20:17 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Proto vypadáme s ženou tak mladě…bod 3. 🙂

Ikona diskutujiciho michal 2021-05-03 23:03:59 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aha, tak proto je mou snad nejoblíbenější činností cvičení při kterém poslouchám hudbu 🙂

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek