Facebook je nejděsivější špionážní nástroj

25.5.2017 v Zprávy 12

Facebook je nejděsivější nástroj CIA a FBI, tvrdí Assange z WikiLeaks

Zakladatel WikiLeaks označil populární sociální síť Facebook za „nejděsivější špionážní nástroj, který byl kdy vytvořen“. Obsahuje prý rozhraní, které zpravodajským službám usnadňuje analýzu vazeb a chování jednotlivých uživatelů.

Facebook je „nejobsažnější světovou databází lidí, jmen, adres, vzájemných vztahů a komunikace, umístěnou ve Spojených státech a otevřenou zpravodajským službám“, uvedl v rozhovoru pro televizi Russia Today zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange.

Podle Assange má Facebook vestavěné rozhraní, díky kterému zpravodajské služby nemusí „dolovat“ jednotlivé záznamy, ale mohou databázi automatizovaně procházet a analyzovat. Doplnil však, že podobné rozhraní mají například i produkty společností Google a Yahoo.


Zlatý důl pro zpravodajské služby

Podle informací EFF, nadace na ochranu práv lidí v elektronickém světě, některé americké úřady ve svých dokumentech počítají s využíváním bezpečnostních chyb pro získání zabezpečeného obsahu a možností získat „osobní obsah“ sdílený na soukromých stránkách a profilech. V materiálech FBI se zase hovoří o využití „kamuflovaných“ profilů a stránek.

Bezpečnostní specialistka Darlene Storm na blogu přetiskla část dokumentu USCIS (americký imigrační úřad): „Narcistické sklony mnoha lidí vedou k potřebě mít veliký počet „přátel“ a mnozí z těchto lidí přijmou za „elektronického přítele“ i někoho, koho vůbec neznají. To je výborná příležitost pro pracovníky FDNS (úřad pro odhalování podvodů a národní bezpečnost) k pozorování denního života lidí na podpoře a žadatelů o podporu, kteří jsou podezřelí z podvodných aktivit.“

Facebook vás sleduje víc, než si myslíte! Pravdu odkryla učitelka

Profesorka masové komunikace Kelli Burnsová pořádně zavařila reklamním agentům populárního Facebooku. Zveřejnila totiž výsledky svého předchozího bádání zacíleného na hledání souvislostí mezi soukromou konverzací a reklamou – a způsobila hotový poprask.

Není žádným tajemstvím, že sdílení příspěvků na Facebooku je zcela věcí veřejnou, kde neexistuje prostor pro soukromí. Pokud jste si ale mysleli, že komunikace prostřednictvím aplikace Messenger je zcela odlišnou záležitostí, jste na velkém omylu.

Profesorka masové komunikace na University of South Florida upozorňuje na to, že Facebook „odposlouchává“ a pečlivě monitoruje vše, co si s protějškem řeknete. Kvůli tomu pak může lépe zacílit reklamu na konkrétního uživatele. Alespoň tak to Burnsová vysvětlila novinářům britského The Independent.

„Myslím si, že lidé si neuvědomují, jak moc Facebook sleduje každý jednotlivý krok, který provedeme online,“ říká Kelli Burnsová. „Facebook vidí všechno, co děláme na svých telefonech a počítačích,“ dodává.

Aby to dokázala, nadhodila během hovoru přes telefon několik „náhodných“ témat, která se přímo nabízela k cíleným reklamám. A jednou to celé dokonce natočila. Do telefonu srozumitelně řekla, že by opravdu moc chtěla vidět africké safari, jezdit džípem,… A jako lusknutím prstu se na sociální síti za chvíli objevil článek o safari a reklama na džíp.

Kelli Burnsová zároveň upozorňuje, že společnost podle všeho nedělá nic nekalého. Pouze využívá „odposlouchávání“ ke komerčním účelům. Samotná společnost se ale vůči experimentu tvrdě ohradila. Mikrofón prý v žádném případě nevyužívá k tomu, aby mohl citlivé informace předat inzerentům. Hovory prý nijak neanalyzuje ani neukládá.

Facebook automaticky sleduje chat uživatelů a „podezřelé“ věci hlási policii

V zájmu dobré věci Facebook (ale možná i další sociální sítě a služby) monitoruje co si na něm povídáte a v případě „podezřelých“ věcí vše končí hlášením policii. Plyne to například z článku Reuters (Social networks scan for sexual predators, with uneven results), kde se hovoří i o některých „varovných“ příznacích. Což je například příliš velký věkový rozdíl chatujících, který vede k automatickému nahlášení, prověření zaměstnancem Facebooku a poté případnému předání policii. Sledovány jsou i určité „podezřelé“ výrazy, ale také je zde ve hře určitá úroveň „umělé inteligence“ v prohledávacím software. To se „učí“ z již existujících záznamů sexuálních delikventů a dokáže tak lépe poznat podezřelou komunikaci.

Software využívané pro podobné automatické sledování znamená, že k zásahu zaměstnanců Facebooku dochází jenom v okamžiku, kdy software dojde k názoru, že dochází k podezřelé aktivitě. Přesto je zřejmé, že zaměstnanci Facebooku mohou monitorovat (a monitorují) komunikaci mezi uživateli. A software zdaleka není bezchybný, takže se mohou běžně dostat ke komunikaci, která nemá žádné kriminální pozadí. A je také zřejmé, že pokud je využíván automatický monitoring snažící se pátrat po sexuálních delikventech či pedofilech, je možné v rámci stejného monitoringu vyhledávat cokoliv jiného.

zdroje:

http://technet.idnes.cz/facebook-je-nejdesivejsi-nastroj-cia-a-fbi-tvrdi-assange-z-wikileaks-11c-/sw_internet.aspx?c=A110503_125622_sw_internet_nyv

http://tn.nova.cz/clanek/facebook-vas-sleduje-vic-nez-si-myslite-pravdu-odkryla-ucitelka.html

https://www.lupa.cz/clanky/facebook-automaticky-sleduje-chat-uzivatelu-a-podezrele-veci-hlasi-policii/

Komentáře

Ikona diskutujiciho Aleš 2017-05-25 11:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A to je špička ledovce. Win10 je terminál na sběr informací. Po 2 letech se Microsoft vyjádřil a zobrazil částečný seznam, co vše sleduje. Masakr… Když vyšly dotykáče, tak jsem si řekl, WoW už maj i otisky prstů. No každopádně, je to zajímavà doba, vyďte?! 🙂 Doporučuji video má asi 2minuty a jmenuje se: Nebezpečný pro společnost. Od Osha. Krásnej den Všem…

Ikona diskutujiciho zdeněk 2017-05-25 13:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Velice podobné se mi stává u youtube s návrhy na videa. Cokoliv začnu vyhledávat ve vyhledávači (lhostejno jestli je to přes google, seznam nebo třeba duckduckgo) se mi na to téma začnou objevovat návrhy na videa.

Ikona diskutujiciho Martin Martin 2017-05-25 16:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ano od toho je internet – sdílení a shromažďování informací. :-?

Ikona diskutujiciho Peace 2017-05-25 21:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mě nejvíc překvapilo, že když jsem hledal na internetu konkrétní elektrický spotřebič, tak mi pak na něj vyskakovaly reklamy. Pak jsem si jej byl koupit v kamenné prodejně (bez objednání na netu, prostě normálně jsem z ničeho nic šel do obchodu). Jakmile jsem jej koupil, najednou mi začaly vyskakovat reklamy na příslušenství ke konkrétnímu modelu co jsem koupil. Buď to byla náhoda, nebo v tom jsou zahrnuty i platební karty, protože jsem tehdy platil kartou.

Ikona diskutujiciho Martin Martin 2017-05-25 23:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: Ano i placení kartou se monitoruje.

Ikona diskutujiciho lucka 2017-05-26 09:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: není jen u platebních kart,děje se mi tohle normalně a platím vždy v hotovosti…

Ikona diskutujiciho hanka 2017-05-26 17:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: ano taky platím vždy v hotovosti, ale o tak promyšleném monitorování jsem nevěděla. Měla jsem prostě jen lepší pocit z toho, že nikdo nemusí vědět, kde jsem nakoupila. Mimochodem, nedávno jsem po dlouhé době vybírala peníze z bankomatu a bankomat je vydává mostem nahoru. Jak na mě vykoukly bankovky, zůstala jsem jako opařená. Tohle určitě není náhoda.

Ikona diskutujiciho A. 2017-05-26 21:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Myslim si, ze na dnesni dobu neni nic co v clanku bylo napsane az tak sokujici. Vsechny tyto veci jsou snad normalne smyslejicimu cloveku jasne a je jen na nem, jestli se necha (kupr. tou reklamou) vlivnovat.

Ikona diskutujiciho Mára 2017-05-26 22:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

blbý je že si člověk moc nepomůže ani když nemá fb, například appku Whatsapp už Facebook koupil.,

Ikona diskutujiciho Peace 2017-05-27 14:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7:] To že peníze z bankomatu "lezou" mostem dolů náhoda nebude, ale opravdu bych v tom neviděl nic konspiračního. Bankomaty konstruují normální firmy, stejně tak jako ostatní přístroje. Takže nejspíše to bude z důvodu aby člověk ihned viděl, jaká hodnota bankovky mu vyjela, z "mostové" strany to většinou je hůře rozpoznatelné. Nemyslím si, že by i do mobilů bylo přidáváno cokoliv tajemného. Sám pracují ve vývoji elektroniky ne tedy mobilů, čeho přesně sem psát nebudu, ale nevím, že by u nás od někoho z vedení nebo z nějakého tajemného zdroje nám diktovali, že by se muselo něco přidávat. Prostě se vyvíjí produkt tak aby splňoval veřejně přístupné normy a plnil funkci jakou má daný přístroj plnit, to je celé. Teoreticky bych mohl v práci vypnutý mobil změřit, jestli něco vyzařuje, ale i kdyby se moje domněnka potvrdila, že nic vypnutý nevyzařuje, tak stejně by tady část lidí tomu nevěřila a nebo by mě rovnou odsoudili :-D

Ikona diskutujiciho majka 2017-05-27 20:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky mi přišlo divné-na vyhledavači jsem zadala "šváb" a druhý den mi na facebooku vylezl článek jak  náš region je zamořen šváby-napadlo mně ,že nám šijí i strašení na míru.

Ikona diskutujiciho sakay 2017-05-31 15:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

jako jo, creepy to je, ale nikdo to stejně používat nepřestane :D prostě se musí jen musí mít na paměti, že tě pořád někdo může "vidět" (ostatně na to by se mělo myslet i v realném životě:D)

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek