Fotografie řidiče kamionu dokumentuje, co s pletí udělá za 28 let sluneční záření přes okýnko

30.4.2021 v Zajímavosti 21

Víme, že bychom se měli při opalování natírat ochranným krémem, ale jen málo z nás ho používá každý den jako součást naší pravidelné péče o pleť. Náš obličej je díky tomu po celý rok vystavený UV záření. Pleť, zejména oční okolí, je však náchylná k vráskám, takže pokud vám záleží na udržení mladistvého vzhledu, je třeba ji před sluncem chránit. Kromě tvorby pigmentových skvrn a pih, způsobuje nadbytek slunečního záření i rozklad kolagenu v pleti a pokožka proto dříve zestárne.Tato šokující fotografie řidiče kamionu, která obletěla celý svět, je důkazem toho, že bychom měli myslet na každodenní působení slunce na naši pokožku. Fotografie 69 letého muže, publikovaná v New England Journal of Medicine, ukazuje, o kolik je jedna strana jeho tváře starší, než druhá.

UV záření je jedním z nejvýznamnějších faktorů při předčasném stárnutí pleti (fotostárnutí). UVA paprsky mají na svědomí naše opálení, ale také vrásky a další známky předčasného stárnutí, zatímco UVB paprsky způsobují spálení a rakovinu kůže. UVA paprsky mohou pronikat mraky a sklem a působí po celý rok.

Po 28 let měl řidič kamionu vystavenou levou stranu tváře UVA paprskům, které na něj dopadaly přes boční okýnko. Jeho pravá strana obličeje byla většinou ve stínu. Výsledkem je zesílení kůže na levé straně (dermatohelióza).
UVA paprsky jsou schopny proniknout skrz skleněná okna i mraky. Chronické vystavení UVA může vést ke zničení elastických vláken v pokožce, díky čemu vznikají hluboké vrásky.

Podle webu Skincancer.org je téměř nemožné vyhnout se úplně UVA paprskům, protože tvoří 95% UV záření dopadajícího na zemský povrch. Doporučuje proto, abyste používali krém na opalování, i když je venku zataženo a škaredě. Pokud jde o tohoto řidiče, bylo mu doporučeno začít používat lokálně retinoidy a začít s opalovacími krémy.

připravila © www.aluska.org 2021

 Komentáře

Ikona diskutujiciho JOjo 2021-04-30 07:59:34 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jestli to taky není zdařila fotomontáž, aby lidi nakupovali ty chemický sajrajty na opalování! Dnes jsem už dost podezíravá ke všemu…najít pravdu je někdy těžké!

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-05-01 08:31:47
Ikona diskutujiciho
sipka

Dneska už je spousta kvalitních a přírodních. Lavera, Weleda, Nobilis tilia – určitě jsou i jiné značky které mají. Přírodní krém na slunění se dá dokonce i vyrobit doma.

Ikona diskutujiciho JOjo 2021-05-01 09:16:53
Ikona diskutujiciho
sipka

Ano, už jich je mraky, taky ji používám a sestra vyrábí doma pro celou rodinu kosmetiku. Ale fakt kvalitní a na vysoký úrovni, tak jsem zásobená. Už se jí doma nevejdou ani zásoby ani přístroje, bude muset hledat nějakou místnost kde to zpracovávat.
Nicméně si opravdu myslím, že foto řidiče je pro ovce, aby se mazali ch. sajrajtem. Znám pár řidičů z povolání a nikdo nemá takový obličej…

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-05-01 17:10:21
Ikona diskutujiciho
sipka

Kamarádka mi vyrobila předloni doma opalovák a je fakt výbornej. Na úrovni kupované Lavery. Prostě to jde 🙂 doba je jinde.

Ikona diskutujiciho izairi 2021-05-01 10:18:54 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Třeba bulharská přirodní kosmetika Hristina.cz. Je to rodinná firma,a mohla by se Ti aluško líbit,mají i kosmetiku z damašské růže :).

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-05-01 17:08:07
Ikona diskutujiciho
sipka

mám prozkoušeno.. a znám lepší

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2021-05-01 20:14:11 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A nestačí aj obyčajný slnečnicový olej? Nie že by to bol môj nápad ale už 1-2 krát som videl nejaké asi študentky čo možno nemali na drahé nechemické opalováky a opalovaly sa s bežným kuchynským olejom. U toho kamionistu by možno pomohlo natrieť bočné okienko olejom na opaľovanie bolo by trošku mastné ale to nemalo vadiť.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-05-01 20:23:14
Ikona diskutujiciho
sipka

Čisté oleje mají samozřejmě taky ochranný faktor, nemusí to být nutně krémy. Už je to dávno změřené a dá se to načíst. Každý druh oleje má jinou míru ochrany.

Seznam olejů a jejich SPF faktoru:
Malinový olej 28-50
Mrkvový olej 38-40
Olej z pšeničných klíčků 20
dál ve zdroji: http://blog.ekokoza.cz/oleje-a-jejich-ochranne-spf

Ikona diskutujiciho erness 2021-05-01 21:23:57
Ikona diskutujiciho
sipka

To, co je dobrý pro řízek má být dobrý i pro mne? 😀
A co třeba teflonový lehátko?
… bych se nepřipálil. 😉

Ikona diskutujiciho Milan 2021-05-01 21:24:02 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na opalování obyčejný kokosový olej, ten má být sice slabší než krémy ale podporuje přirozené promaštění a regeneraci, když jsme byli týden na balatonu, všichni se mi smáli jak jsem jako sádelník vše od oleje, akorát jsem ženským musel vysvětlovat že mi po kokosu nevoní krém ale přímo kokos, výsledek byl, ženské totálně spálené, kamarád za krkem sloupaný na třikrát a já krásnou zlatavou barvu bez opruzenin, takže moje volba i na příště

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-05-01 22:39:23
Ikona diskutujiciho
sipka

já jsem absolvovala poslední moře čistě s oliváčem… spáleniny žádné, byla jsem jak cigán, akorát jsem zlikvidovala dvoje plavky, protože to rozpouští gumičky

Ikona diskutujiciho Karel 2021-05-02 08:33:57 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hlavně je potřeba si uvědomit, kolik hodin takový kamioňák, jedoucí přes celou Evropu stráví levou polovinou tváře na slunci za 1 rok. Když bude jezdit cca 40 týdnů v roce, v 1 týdnu třeba 56 hodin (podle posledních norem, dříve to určitě bylo víc), tak je to 2240 h, za oněch 28 let je to 62 720 h, což je přes 7 let… Takže pro normální lidi bych to nedramatizoval. Nehledě na to, že je to dle mého jedno z nejnezdravějších povolání – stále sedět, dýchat výfukové zplodiny…

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-05-02 09:08:11
Ikona diskutujiciho
sipka

… A málo spánku, furt ve střehu tudíž ve stresu… lymfa neproudí, tělo se okyseluje… nemohla bych to dělat.

Ikona diskutujiciho ctenar 2021-05-22 01:38:58 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Řidič si asi vybíral cesty, kdy jel levou tváří ke slunci 🙂 🙂 🙂 . Auto mohlo míti netěsné dveře a tudíž neustálý průvan. Taky mohl mít okýnko pootevřené a kouřil a šklebil levou stranu. A tady se píše, že sice záleží na propustnosti skla, ale za oknem se opálit nemůžete. https://www.lidovky.cz/domov/muzeme-se-za-oknem-opalit.A080716_000131_ln_noviny_sko (a nikdo prosím, ať mi nepíše, že ti naši doktoři jsou trubky a uplacení, tak samě mohli být i ti, co diagnostikovali v článku)
A v neposlední řadě, tvorba kolagenu závisí na tvorbě hormonů. Ve stáří se už potřebné hormony tolik netvoří, a proto se nevytváří kolagen a jsou vrásky. Proto vlastně neexistuje žádný krém na omlazení trvalého charakteru. Slunce potřebujeme a hodně. Vrásky a šedé vlasy jsou ze starostí a hlavně z těch procesů v lidském těle. Ne nadarmo se říká při starostech: nedělej si vrásky, nebo zešedivíš.
A při opalování se mi osvědčil kokosový olej. Nikdy jsem se nespálil a ani na začátku sezony jsem se nesloupl, jako „odměna“ za první opálení (než jsem začal aplikovat kokosak) Přírodní kosmetika je nejlepší, jen ta trvanlivost při pokojové teplotě je kratší, než u komerčně vyráběných přípravků, které pro zvýšení trvanlivosti v sobě mají chemii.

Ikona diskutujiciho MUDrland Wenca 2021-05-22 07:06:14 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jedná se o sprosté a účelové zneužití fotografie. Muž na fotografii během svého života trpěl zánětem dutin, levé ledviny a chronickým zánětem levých lícních a čelistních nervů, patrně také zánětem levého ucha a to v důsledku průvanu a trvalého ochlazování levé části hlavy, patrně od blízkého okna auta. Ty kožní deformace způsobují mikrokrystalky kyseliny močové, jako důsledek bakteriálních metabolických procesů.

UV záření tyto záněty léčí. Sám ho používám v případech, kdy nezabírá jiný způsob léčby. Jedná se o účelovou záměnu příčiny a důsledku. UV záření NEUMÍ vytvářet kyselinu močovou! To umí pouze naše buňky a zánětlivé bakterie.

Také prosím o zamyšlení se nad faktem, že průvan je v jedoucím autě ve dne i v noci. UV záření pouze ve dne.

Ikona diskutujiciho Pavel 2021-05-22 08:01:18 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, Já si nemyslím že to bude od sluníčka. Denně nakládám desítky kamionů a jezdí k nám někteří co už řídí kamion 40 let a vypadají naprosto normálně.

Ikona diskutujiciho Merlin 2021-05-22 17:24:54 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Aluško, né, že bych byl pedant na spisovnou češtinu, ale na začátku ve větě máš chybu. “ Fotografie 69 letého může, publikovaná… “ Může bejt čéče. Oprav si to, my nejsme můži, ale muži. 😂 Děkuji za pochopení. 🥰 A toto smaž. Měj se famfárově. 🥳

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-05-22 17:27:40
Ikona diskutujiciho
sipka

mno tak někdo prostě může, někdo už nemůže… 🙂

Ikona diskutujiciho Max 2021-05-23 08:21:58 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

denne stretavam tych istych ludi co spolupracuju s nami a vozia sa na kamionoch nie par hodin ako ti „original“ kamionisti ale idu velakrat cez kartu! A robia to desiatky rokov no ani na jednom som nevidel nieco take, dokonca ani som este tak vraskaveho z tych co poznam nevidel. Sam robim na slnku v horucavach uz dost rokov od rana do vecera/vikendy a plet mam lepsiu ako ludia co sedia v kancelariach.

Ikona diskutujiciho Matej 2021-05-24 21:57:53 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nemal by mať tento pán z Anglicka opalenu druhú časť tváre? Predsa len sa tam jazdí opačne?

Ikona diskutujiciho MUDrland Wenca 2021-05-26 07:50:01
Ikona diskutujiciho
sipka

Bingo! Vy jste to trefil! Váš příspěvek dokázal že článek i celá diskuze jsou naprosto zbytečné.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek