Free Guy: Takový levnější barevnější a primitivnější Matrix

5.3.2022 v Doporučení 21

Film Free Guy je americká akční komedie z roku 2021. Ačkoli se na první pohled jeví pouze jako primitivní zábava na zaplácnutí nudného odpoledne, rychle zjistíte, že film skrývá mnoho poselství a v podstatě by se dal přirovnat k filmům Matrix, akorát v mnohem primitivnější a přímočařejší formě.Hned na začátku filmu jste uvedeni do virtuálního městečka, do kterého se přihlašují hráči. Městečko oplývá mnoha postavami na pozadí, kterým se říká NPC. Nejsou to hráči a nemají autonomní mysl. Je to jenom křoví, které má doplňovat městečko. Jsou tam prodavači, lidi co dělají v bance, zkrátka civilisti všech možných profesí, se kterými můžou skuteční hráči interagovat.
Zápletka filmu spočívá v tom, že Free Guy je počítačová hra, která používá kradený software od dvou mladých vývojářů, kteří do něj implementovali schopnost postav samostatně se vyvíjet a dělat vlastní rozhodnutí. Na základě toho jedno NPC získá vlastní vědomí. Uvědomí si, že je jenom nedůležitá postava v počítačové hře, že celý život hraje bezduché křoví, že jeho život a jeho svět není skutečný.
Přestane si plnit zadané naprogramované úkoly dané počítačovou hrou a začne si žít svým vlastním životem. To se samozřejmě nelíbí majitelům hry, kteří oživlé NPC považují za hackera a pokouší se ho ze hry vyhodit.

Film prakticky napodobuje klasický Matrix, ale místo agentů Smithů, co by honili Nea, jsou tu nalogovaní správci hry, kteří honí oživlé NPC, které si uvědomilo, že žije v nereálném virtuálním světě. Když navíc oživlé NPC pochopí, že se ve hře získávají úrovně pácháním zla, rozhodne se dělat pravý opak a všechny uchvátí tím, že se vyexpí děláním dobra. To bylo v dané hře, postavené vyloženě na zlu a násilí, do té doby nevídané. I sami hráči jsou překvapení záhadnou postavou, která jako jediná nikoho nezabíjí, naopak pomáhá druhým a dělá dobro. Považují to za naprosto revoluční koncept.
Oživlé NPC si postupně děláním dobra vybuduje takovou slávu, že přivede své okolí i samotné hráče k zamyšlení, přehodnocení svého přístupu, k uvědomění si pravdy o tomto virtuálním světě a tím spustí doslova revoluci.

Majitelé hry se snaží celý svět zničit přechodem na novou verzi a vypnutím té staré verze se starými postavami, ale nepodaří se jim to.
Film dobře skončí, postupně se podaří přivést všechna NPC ke zjištění, že nežijí ve skutečném světě, hru se jim podaří s pomocí zvenčí změnit a vstoupí do něčeho jako Zlatý věk, nebo Ráj. Je to nové místo, kde už nejsou hráči se svými kvéry a všudypřítomné nebezpečí. Je tam naopak klid, pohoda a krásný svět.

Ryan Reynolds hraje bankovního úředníka, který zjistí, že je ve skutečnosti nehratelnou postavou ve videohře. A tak se rozhodne stát se hrdinou, který přepíše vlastní příběh. V prostředí, kde neexistují žádná omezení a kde je vše dovoleno musí zachránit svět dřív, než bude zničen. (zdroj)

Když jsem na film natrefila, nemohla jsem uvěřit vlastním očím, co všechno tam lidem ukázali a jak moc okatě. Pustila jsem si ho třikrát a pořád jsem z toho měla vítr. Určitě si ho pusťte.

Poslechnout si článek v namluvené verzi

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2022Komentáře

Ikona diskutujiciho lool 2022-03-05 06:25:53 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Včera večer jsem na něj koukal. Asi už taky potřetí 🙂 Je to velice pěkný a inspirativní film.

Ikona diskutujiciho Amálka 2022-03-05 06:55:20 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji za tip, na to se určitě podívám 😉

Ikona diskutujiciho stenly919 2022-03-05 12:57:12 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dík za tip, du na to mrknout, mimochodem Aluš, viděl jsi už poslední díl Matrixu a co na něj říkáš ? A bylo tam něco ze symboliky, co tě zaujalo, jedna věc, kterou by jsi mohla vypíchnout ?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-03-05 13:04:53
Ikona diskutujiciho
sipka

Čtyřku jsem viděla, byla výborná 🙂

Ikona diskutujiciho Samuel 2022-03-06 00:02:10 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Střední kafe, smetana dva cukry, co takhle zkusit cappuccino. Jak to slovo plyne, jako vodopád z písmen. Matrix je pro probuzené, Free Guy pro probouzející se.

Ikona diskutujiciho Samuel 2022-03-06 00:56:29 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Symbolů v pokračování série Matrix je nespočet. Dva hlavní, spojení probuzeného páru je pro Matrix smrtící. Nicméně ve velkém počtu očipovaní, neboli ti, kteří přijali vakcínu (ne placebo), budou dělat vše, aby ostatním v probuzení zabránili. A těm, kteří probuzení jsou, co nejvíc život komplikovali, navíc jsou řízeni na dálku.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-03-06 09:57:21
Ikona diskutujiciho
sipka

Nebo jak tam aktivovali ty bioroboty co pak skákali z oken. Spousta lidí vedle jednoho žila a nepřišli na to že to není člověk.

Ikona diskutujiciho peace 2022-03-07 12:50:47
Ikona diskutujiciho
sipka

Já to pochopil tak, že ti „bioroboti“ byli normální lidé s duší, ale prostě je obětovali a odpojili a do jejich těl dali na ten úkol program. Už přece v předchozích dílech se agenti mohli vtělit do kohokoliv „neprobuzeného“. Nebo to špatně chápu?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-03-07 13:51:23
Ikona diskutujiciho
sipka

Věříš tomu, že žiješ v simulované realitě, nebo pokládáš tento svět za skutečný? Pokud za B tak tě nehodlám zbytečně znepokojovat divokými teoriemi. Pokud za A: systém má programy na pozadí, jsou to NPC, agenti Smithové. Likvidují probuzené a chrání systém. Každý neprobuzený je potenciální agent.

Ikona diskutujiciho peace 2022-03-07 14:44:02
Ikona diskutujiciho
sipka

No věřím… spíš se přikláním k možnosti, že žijeme v simulaci, ale kdo zná skutečně pravdu… třeba je pravda úplně jiná než je dnes vůbec veřejně známých teoriíí… no to už možná filozofuji trošku moc 😀
A jaký je myslíš poměr NPC ku oduševnělým lidem? Podle mě jich nemůže být moc, protože ty NPC interagují s tolika dušemi, že by jim muselo být na nich něco dost divného a když nemají duši, tak to člověk za nějakou dobu pozná ne? A nebo je nás oduševnělých (snad teda taky nejsem NPC? ale tak to bych asi o tom takto nepřemýšlel, ne?) opravdu málo a hodně lidí co potkáváme třeba ani nežijí své životy, ale prostě se objeví jen když jsou v našem zorném poli a pak zase zmizí.
Jak píšeš: „Každý neprobuzený je potenciální agent“ – myslíš to tak, jak jsem to psal já, že do neprobuzeného se může nahrát NPC-tj. program Matrixu a jeho duše je vykopnuta pryč a nebo to myslíš tak, že moc nepoznáme když s někým mluvíme jestli to je NPC nebo duše?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-03-07 16:34:49
Ikona diskutujiciho
sipka

Dřív jich prý bývalo méně, spíš polovina, v současné době prý až 75%, ale nemám to číslo nijak ověřené – je to tedy pouhá teorie. Systém se asi tímto navýšením počtu snaží bránit.
Neprobuzený je ten kdo žije v systému a slouží mu. Když to podráždíš, tak ho aktivuješ a začne systém chránit – třeba tím že se tě pokusí zlikvidovat, nebo vrátit zpátky do spánku.

Ikona diskutujiciho ketty 2022-03-07 18:38:09
Ikona diskutujiciho
sipka

Hm to číslo by téměř odpovídalo naočkovaným lidem, i když se mě zdá šílené, že je až tak vysoké. I mě celkem děsí kolik i trošku alternativně smýšlejících a zaměřujících se na zdraví životní styl téhle propagandě podlehlo.

Ikona diskutujiciho peace 2022-03-08 15:21:19
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue, nechtěl bys o NPC udělal nějaký článek? Myslím, že nejsem sám koho by to zajímalo. A to jsou v podstatě temné bytosti ne? Ti jsou přece bez duše a je to jen umělá inteligence. Nebo NPC můžou být i hodní? A dají se nějak poznat? Žijí normální životy?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-03-08 18:36:41
Ikona diskutujiciho
sipka

NPC je program na pozadí matrixu. Vypadá jako člověk, chová se tak, ale člověk to není. Trigguje ho cokoli, co vybočuje. Tehdy je agresivní, opovrhuje tebou, snaží se tě zesměšnit – chrání systém. Je jeho součástí. Nevím, jestli má smysl tomu věnovat článek. Kolik znáš lidí co si uvědomují simulaci? Já moc ne. Takový článek pochopí tak 20 lidí, zbytek se bude ptát o co go. Většina lidí není na odpojení připravená.

Ikona diskutujiciho Samuel 2022-03-06 14:05:38 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To byl hodně děsivý pohled, nicméně jestli některý druh vakcíny dokáže přeměnit DNA, tak by pak zřejmě ty záběry nemusely být tak nereálné.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-03-06 18:44:02
Ikona diskutujiciho
sipka

na to není potřeba vakcína, byli tu dávno před tím

Ikona diskutujiciho armag 2022-03-07 08:35:08
Ikona diskutujiciho
sipka

Na změny a aktivaci DNA se používají frekvenční vlny nebo některé chemikálie. Proto se všude spouští tak hodně nových vysílačů pro mobily, TV, Radia, Internety atd.
Zvláštní že před rokem 1989 tady byly 3 TV programy, žádný mobil a lidi taky žili…

Ikona diskutujiciho Ceneon 2022-03-07 02:04:34 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jaká náhoda, na film jsem se podíval v neděli. Je bombastický, opravdu se dá přirovnat snad jen k matrixu a pak ještě k hororu Oni žijí!, z toho si to vzalo ty brýle, navíc chtěl ty brýle dát kamarádovi černochovi, stejně jako v tomto starším filmu. Zatím jsem viděl jen tři čtvrtě hodiny, protože jsem si film užíval ve 4K na televizi, pak přišli rodiče, tak jsem to vypnul. I tak mi to dalo neskutečnou energii. Zahrál jsem si oblíbenou hru LoL a měl jsem ze všech nejlepší skóre, protože jsem tím filmem byl nabit a hru jsem nehrál jen tak jak obvykle, ale hodně vědomě jako ten chlápek z filmu, s pocitem jako bych byl hrdina, teď tak začít hrát ještě v životě :-). V té hře jsem navíc získal 10444 zlaťáku (444: Je to znamení, které říká, máte naplnit vaše plány a stanovit si nové cíle. Pravděpodobně je teď ten správný čas uspět).

Ikona diskutujiciho adria 2022-03-09 22:38:44 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

jen pro připomenutí … https://aluska.org/jak-reptiliani-manipuluji-s-lidmi-aby-potlacili-spiritualni-silu-zen-doporucuji/comment-page-2/#commentsanchor

takové články je třeba číst pořád … si to připomínat … ach jo, ať už je konec

Ikona diskutujiciho dopa 2022-03-27 14:08:26 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Co si myslíte o té zmiňované pomoci zvenčí?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-03-27 15:40:44
Ikona diskutujiciho
sipka

Jsou správci a strážci matrixu. Jedni fungují jako ajťáci ve filmu a pak jsou ti, kteří chtějí vítězství lidstva a zejména důležitým klíčovým postavám, které mají sílu změnit hru, pomáhají a chrání je aby je systém nezlikvidoval.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek