GAPS dieta: Změnou stravování můžete ovlivnit ekzém, kvasinkové infekce i autismus

20.7.2018 v Zdravověda 14

O tom, že bakterie v našich střevech jsou důležitější, než se kdy myslelo, se mluví v odborných kruzích čím dál častěji. Britská lékařka Natasha Campbel-McBride se domnívá, že stav střevní mikroflóry ovlivňuje zdraví celého organismu a také lidskou psychiku. Sama navrhla a na své rodině vyzkoušela dietu, se kterou vás dnes seznámíme.

 

GAPS, neboli Gut and psychology syndrome (česky syndrom střeva a psychiky), je teorie, která říká, že kvalita bakterií v lidském střevě má vliv na řadu onemocnění a lidskou imunitu. Zdravá střevní mikroflóra nejen že zajišťuje optimální trávení, ale zároveň brání průniku škodlivých látek a mikroorganismů do těla, aktivuje imunitu a vytváří vitamíny.

 

Pokud je kvalita střevních bakterií špatná, objevuje se plynatost, zácpa nebo naopak průjem ze špatně trávené potravy. Dr. Campbell-McBride popisuje, že i kojenecké koliky mají svůj původ v osídlení střev, které miminka přejímají během porodu a kojením od své matky.

 


 

 

Narušená střevní mikroflóra přestává plnit svou funkci ochranné bariéry a skrze střevní stěnu mohou do krve přecházet látky, které by se za normálních okolností z těla vyloučily se stolicí. Mohou to být různé toxiny z potravy, viry, bakterie a plísně, ale i běžné složky jídla, které však nemají v krvi co dělat – například hliník. I samy „špatné“ střevní bakterie produkují toxiny. Tyto látky pak kolují v krevním oběhu. Naše tělo se s nimi více či méně úspěšně vypořádá, ale u toho může dojít k poškození různých orgánů – třeba mozku, jater nebo samotné střevní stěny.

 

Zároveň dochází také ke špatnému vstřebávání látek, které pro své zdraví nezbytně potřebujeme – minerálů, vitamínů, mastných kyselin apod. Dochází tak vlastně k určité formě podvýživy.

 

 

GAPS versus nemoci

Z diagnóz, které se k tomuto problému váží, jmenujme například autismus, poruchy učení a soustředění (hyperaktivita, dyslexie apod.), epilepsie, ale i onemocnění střevní – zácpa, ulcerózní kolitida, Crohnova choroba; dále pak kvasinková a plísňová onemocnění, ekzém a mnoho dalších.

 

Právě autismus je diagnóza, která tuto dietu asi nejvíce proslavila. Dr. Campbel-McBride tímto stravovacím systémem údajně vyléčila autismus svého syna, jak tvrdí ve své knize. Vzhledem k tomu, že konvenční medicína si s autismem neví rady, vzbudilo toto tvrzení nemalou senzaci.

 

 

Jak taková dieta vypadá?

GASP dieta v první řadě zcela odmítá konzumaci obilovin (a tím i lepku), rafinovaných cukrů (všechny zpracované cukry a sirupy) a mléčného cukru (vyjma zakysaných mléčných výrobků, másla a některých druhů tvrdých sýrů). Také odmítá umělá potravinová aditiva („éčka“) a nekvalitní potraviny. Právě tyto složky naší stravy nahrávají „špatným“ bakteriím v našich střevech a hubí ty žádoucí.

 

Zdrojem energie by při této dietě měly být zdravé tuky, naopak příjem sacharidů je třeba snížit – nevhodné jsou proto i brambory a některé druhy luštěnin, které příliš podporují kvasinky.

 

 

Základem jídelníčku jsou silné masové vývary, maso, vejce, zelenina, ořechy a semínka. Významnou roli hrají fermentované potraviny – kvašená zelenina nebo kysané mléčné výrobky – a kvalitní nasycené tuky (máslo, sádlo, kokosový olej).

 

Opravdu velký důraz je kladen na původ a kvalitu potravin, a na jejich zpracování. Pouze takováto strava se může stát léčivou pro nezdravé střevní prostředí. Přechod na tento způsob stravování je obtížný, mohou se dokonce projevit i příznaky podobné abstinenčním (kvůli vynechání cukru). U lidí se zdravotními problémy se doporučuje přecházet postupně – nejprve vynechat lepek a cukr, konzumovat především snadno stravitelné potraviny, hlavně vývary, a postupně začleňovat maso.

 

 

Dieta by měla vést k upravení střevního osídlení. Zdravá mikroflóra zacelí střevní stěnu a ta již nepropustí škodliviny. Naopak, zlepší se trávení a vstřebávání žádoucích látek a organismus tak dostane příležitost využít vlastních uzdravujících mechanismů ke zlepšení stavu nebo úplnému odeznění potíží.

 

Zdá se vám tato cesta příliš náročná? Jistě, snadná není, ale ten, kdo vytrvá, pak může být odměněn zlepšením zdravotního stavu, vyléčením zdravotních problémů a ztrátou chuti na sladké.

 

 

zdroj: https://www.modrykonik.cz/magazin/article/gaps-dieta-zmenou-stravovani-muzete-ovl-ddm86n/

 

Komentáře

Ikona diskutujiciho Hvezda 2018-07-20 01:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Musim rict, ze sama znam osobne dite s autismem co dodrzuje tuto dietu. Jeho matka se to nekde docetla a zacala to velmi dusledne praktikovat a skutecne doslo k zlepseni chovani ditete. Dost se zklidnil a zacal trosku vice komunikovat. Myslim ale ze problem nastane az chlapec zacne mit sam pristup k jidlu a nebude zavisli na tom co mu rodice pripravi. Nyni je mu osm takze to jde uhlidat. Ale ta dieta pro ne znamenala zlepseni zivota a vetsi schopnost komunikace s malym. Me by take prospela jsem jak becka s hackem nad c ale bohuzel .. nebdi nade mnou nikdo kdo by mi zakazal vsechnu spatnou stravu.. no ..a ja se mam tak rada :-x

Ikona diskutujiciho Alue 2018-07-20 09:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]:  Pokud ale vím, tak GAPS není určená jako stravování do konce života, ale pouze dočasně, na cca pár měsíců, než se střevo zahojí. Pak jíš normálně, ale zdravě. Ono se na GAPS prý nedá vydržet dýl, protože je až moc omezující. A zase kdyby střevo někdy onemocnělo, dá se znova nasadit. Výhodné u striktních diet je, že když člověk po nich začne nasazovat potraviny postupně a ne všechno naráz, okamžitě pozná, co mu nedělá dobře a co už nebude jíst. Tím spíš pak znova neonemocní.

Ikona diskutujiciho armag 2018-07-20 10:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

stále mám ve své zdravotní kartě uvedenou jednu střevní chorobu, která je považována za nevyléčitelnou, takže toho o tom docela dost vím.

Ikona diskutujiciho Sibyla 2018-07-20 11:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

já pracuji i s autisty (krom ostatních kombinovaně postižených = mentálně a tělesně)

Ikona diskutujiciho verča 2018-07-20 13:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

můj kolega má autistického syna a ketodieta ho v podstatě zachránila. kolega říkal že záchvaty se zminimalizovali a synek se zlepšuje. avšak když jsem ji zkoušela na sobě, tak po cca měsíci už jsem se na maso nemohla ani podívat, zvedal se mi z něj příšerně žaludek a trávení se velmi zhoršilo. některým typům lidí vyloženě vyhovuje silně masitá a bezsacharidová dieta, jiným naprosto škodi. já maso trávím dost špatně,jsem po něm ospalá a "těžká", otupím se, mívám zácpu. kvalitní sacharidy naopak spaluju obrovsky rychle, neexistuje únava ani otupělost. každé tělo je prostě jiné..a je třeba ho poslouchat.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-07-20 19:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]:  hmmm, to já nejlíp funguju zelenina + něco. maso, vejce, sýr. Čím míň cukr, tím víc adidas, tím líp trávím, myslím a všechno. Vajíčko zlehka spálím i o půlnoci, nechápu lidi co říkaj že jsou na noc těžký. :D

Ikona diskutujiciho armag 2018-07-20 20:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: Je to tím, jaké trávicí enzymy umí tělo nejsnadněji vyrábět. U nás vzhledem k velkému mixování různých národů, do šlo k tomu, že zde jsou zastoupeny všechny typy tradičních výživových směrů – lovci, sběrači, pastevci, zemědělci.

Ikona diskutujiciho Ježovka 2018-07-20 23:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: Já to mám skoro opačně… Většinu času nejlíp funguju na RAW a celozrnných tyčinkách, ovoci, všemožných vaflích s burákovým máslem, musli, jogurtech a i mase, rybách. Spíš potřebuju všechno, co je sacharid. Vajíčka jsou, jak říkáš, těžký :D Ono každý funguje jinak – někdo spíš líp na sacharidech a někdo další zase potřebuje víc bílkovin… Mně se třeba udělá okamžitě špatně, když si byť jen kousnu do něčeho, v čem je těžký krém(oříškové dorty, větrníky a tak podobně, prostě na cukrárny moc nejsem, spíš smoothie bary :D ) a nikdo v okolí to nechápe, holt asi slabý žaludek. Taky jsem si všimla, že po mastném se mi dělají pupínky, stejně tak po jídle s přebytkem cukru.

Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2018-07-20 23:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: To by stálo za to to zkoumat. Tato myšlenka mě zaujala.

Ikona diskutujiciho armag 2018-07-21 15:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]: Jen si vezmi, typické alergeny jako například mléko.

Ikona diskutujiciho armag 2018-07-21 15:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]: to, že se ti dělají pupínky z nějakého jídla, tak to je způsobeno tím, že to jídlo nedokážeš správně strávit. Stává se to například u čokolády, tuku, mléka, škrobu.

Ikona diskutujiciho Ivan 2018-07-21 18:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak túto diétu som testoval sám na sebe po dobu cca minimálne jeden rok. Prvé týždne boli veľmi ťažké, mal som takú chuť si dať pečivo alebo cestoviny, ako keby mi chýbali nejaké drogy. Ale vďaka Pánu Bohu som to predsa zvládol! Už po pár mesiacoch jedenia kvalitných domácich a tých najlepších bio potravín som cítil v sebe obrovskú silu-športovci vyskúšajte. Fyzické limity sú pri tejto diéte úplne inde! A takisto som mal pocit sviežosti, sily a energie. Mne teda tá diéta vyhovuje perfektne. Jediné čo by som už pri tejto diéte nikdy nerobil je pojedanie umelých probiotík. Mám pocit, akoby som si práve jedením obrovských dávok umelých probiotík zaviedol nejakého parazita do tela! Teraz už cukor a bielu múku prakticky neznášam vôbec, ako keby sa ten parazit tým živil! Takže toľko moje skúsenosti. A ešte veľmi dôležité je toto, prosím vás čítajte: https://www.biblik.sk/products/syndrom-travenia-a-psychologie/#str-210-jpg   POZOR, aj bio zubné pasty obsahujú svinstvá, kóšer je napr. táto pasta: https://goo.gl/CKmedg Ja osobne používam miesto pasty ľanový olej s trochou kurkumy.

Ikona diskutujiciho verča 2018-07-21 19:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: jo ty narážíš na dietu podle krevních skupin, že? Už jsem podle ní taky jedla, jsem nula a moc mi to nesedí…zato brácha i mamka jsou taky nuly a milujou spoustu masa i bez příloh, mamka zvěřinu, brácha steaky:-)

Ikona diskutujiciho armag 2018-07-22 13:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]: Když to vezmeš do důsledku, tak krevní skupina nemá nic společného s trávením, protože červená krvinka slouží k přenášení kyslíku a ne živin.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek