Harry Potter: slabikář mediální manipulace (1.díl)

20.12.2017 v Symbolika 49

Mediální průmysl stojící za Harry Potterem a podobnými bestsellery nás systematicky a v obrovském rozsahu obelhává a programuje. Ty knihy a filmy jsou o něčem jiném, než myslíme! Žijeme v bludu! A teď to každý může vidět na vlastní oči. Díky knihám Harryho Pottera uvidíte primitivní kabalu, která je používaná ke kódování textu ve filmech a v literatuře. Ty kódy jsou prakticky všude: v současných bestsellerech, v amerických filmech, v produkci soukromých televizí i u nás, ve filmech pro děti, videoklipech a vůbec ve všem podstatném, co hýbe světem.

Také uvidíte, které pasáže z filmů a knih mají – kromě jiného – doslovný význam. Některé citáty z filmů a literatury totiž znamenají přesně to, co říkají – a jejich význam v rámci příběhu je podružný. Obracejí se na diváka přímo, a doslovně a polopaticky mu říkají, co má vědět, a jak se má zachovat. Začít můžeme například jedním z filmu Matrix:

,,Nevíš, co to je, ale máš to v sobě jako střepinu v mozku. Je to k zbláznění a tento pocit tě přivedl sem. Chtěl bys vědět, co to je – Matrix. Obklopuje nás. A to i teď. Pořád ho vidíš, cítíš. Je to svět, který máš stále před očima, abys neviděl pravdu. Jako každý ses narodil do zajetí, žiješ ve vězení, které už vlastně vůbec nevnímáš. Neo, uvěznili tvoji mysl!“


Klíčem k prolomení kódu v sérii Harry Potter jsou anagramy

Anagram je slovní hříčka spočívající ve změně pořadí písmen. Když totiž u některých slov přeházíte písmenka, užasnete! Leckdy to nejsou šablonovitě přesné anagramy, ale přesto při jejich odhalení cítíme ujištění: no ano, tohle je přeci ono! Dosud podivně „pokroucené“ shluky písmen najednou dostávají smysl. Cítíme, že se odhaluje to podstatné, co nám při našem chápání textů dosud unikalo. Chvála intuice – po rozkódování zahlédnete jenom to, co jste podvědomě již tušili.

Jména v sérii Harry Potter rozluštěna:

DURSLEY = LSD USER

LORD VOLDEMORT je anagramem k MODER(N) WORLD ORDER (NWO)

ROWENA RAWENCLAW je anagram pro A NEW CLEAR WORLD (nový čistý svět)

NEVILLE LONGBOTTOM je zřejmý jinotaj EVIL ON BOTTOM (zlo v základu)

AMELIA SUSAN BONES je anagram k SUBLIMINAL SEASON (podprahová sezóna)

EMMELINE VANCE opět je anagram k NINE ELEVEN AM (9/11 dopoledne)

GIDEON PREWETT z Pottera vede na TWIN DROPPED OUT (dvojičky strženy)

Nevěříte? Schválně si přeskládejte písmenka!

Další přeložená jména z jiných děl vypadají následovně:

Dr. House

DR. GREGORY HOUSE je anagram ke GORGEOUS ORDER

DR. JAMESE WILSON vede na ORDER WILL CAME SOON

DR. ALLISON CAMERON vede na ALL ORDER CAMIN SOON

AMBERLEIGH VOLAKIS je anagram GLOBALISED AMERICA

Ztraceni

BENJAMIN LINUS – po přeházení písmen SUBLIMINAL ALIEN (podprahový nepřítel)

JAMESON SAWYER FORD zase vede na SAFE ORDER NO WAYS

Prison break

LINCOLN BURROWS dá SUBLIML CROWN

CHARLES WESTMORELAND je anagramem k ORDER WHITE CHESSMAN

CAROLINE REYNOLDS je anagramem k ALL NEOCONS ORDER

The next

FRENK CADILAC je anagramem k ALKAIDA FRANCE

Flynn Carsen

EMILY DAVENPORT: A NEW MILIEU ORDER

Čeho jsme si ještě mohli v souvislosti s anagramy všimnout?

– zelené, bez ustání plynoucí řetězce písmen ve filmu Matrix
– přeskupování písmen v Potterovi (kdo by si nevzpomněl na tu efektní písmenkovou rošádu TOM MARVOLO RIDDLE se změní na I AM LORD VOLDEMORT)
– další a další zjevné odkazy na proměnlivá písmena, jen namátkou z Pottera: zrcadlo Erised = Desire, Ronův kouzelný kódovací brk, zvěromágové = lidé měnící podobu, atd…
– kabala

Pokud všichni zúčastnění vědí, o čem je řeč, stačí naznačovat. Uvidíte, že knihy a filmy, které jste měli rádi, patřily ve skutečnosti někomu jinému a sloužily jinému účelu. Skryté zprávy, podprahové manipulace, skrytý svět. Tušený obraz dostává jasnější kontury, postupným doplňováním dílků skládačky. Uvidíte stovky jmen s druhotným významem, nebo lépe – dávám vám k tomu klíč.

Na Harry Potterovi si dále ukážeme:

Subliminální (podprahové) zprávy
MINERVA MCGONAGALL = MARVELLING COGNAC (úžasný koňak)
ARGUS FILCH = FLUSH CIGAR (cigaretové opojení)
BELATRIX LESTRANGE = LIBERAL STRANGE SEX (svobodný sex)

Neurolingvistické programování – Subjektu jsou pomocí skrytých psychologických technik vštípeny určité návyky a pokyny.

Kódování krátkých sdělení pomocí anagramů
KATIE BELL = BLAK ELITE (černá elita)
GILDEROY LOCKHART = ORDER DARKLY LOGICAL (řád temně-logický)
MADAME MAXIME OLYMPE = MAXIMAL MEDIA EMPLOY (maximální výtěžek z médií)
DOLORES JANE UMBRIDGE = MODERN BIG JAILS ORDER (moderní řád velkých vezení)

Citáty s doslovným významem
,,Není žádné dobro ani zlo, je pouze moc, a ti, kdo jsou příliš slabí, aby o ni usilovali. Naštěstí se vždycky najdou takoví, kteří jsou ochotni si mě pustit do svého srdce a mysli“. (Řekl Lord Voldemort v 1.díle ságy)

Přesah do reálného světa
znamení zla na obloze = chemtrails

viteály = psychické experimenty

rozřazování studentů do kolejí = project Monarch

skutečné události na pozadí dat z Pottera: 31. 8., 6. 6., 22. 11. – schválně koukněte do Wikipedie, co je to za data!

Knihy Harryho Pottera jsou Slabikářem mediální manipulace. Je to celé prošpikované kódem, který používá kromě „Brumbála“ také ta druhá, temná strana. Je strategií „Brumbálovy“ strany provalení kódu? Patrně ano, nejspíš se nám „Brumbál“ snaží pomoci, jak brzy uvidíte. Patrně hra spěje do finále a nezbývá mnoho času. O jakou hru jde? Kdo s kým hraje na schovávanou prostřednictvím světové beletrie a masmédií? Spíše než hra na schovávanou, jde o šachovou partii. A hra již postoupila do značně pokročilého stádia:

,,Sledovat, jak Edward s Alicí hrají šachy, byla snad nejzábavnější podívaná na světě. Seděli téměř bez pohnutí a zírali na šachovnici, zatímco Alice předvídala tahy, které udělá Edward, a ten jí na oplátku z hlavy četl tahy, kterými mu to oplatí. Většinu partie odehráli v duchu, myslím, že oba udělali dva tahy pěšcem, načež Alice převrátila svého krále a přiznala porážku.“ (citát ze Stmívání)

Postava Harryho Pottera byla koncipována jako truchlivá vzpomínka na osobnost a tragickou smrt Johna Lennona

Podobnost Harryho a Johna je zarážející. Dalšími patrony této tajemné kroniky světa za oponou, kterým kniha nepokrytě skládá hold, jsou mučedníci nového světového řádu Lady Diana, bratři Kennedyové, oběti tragického 11. září. Snad to jsou výčitky adresované jednou frakcí řádu té druhé, temné. Voldemort je USA. Brumbál je Brit… Vše vyjde najevo níže.

Zato skutečné věnování uváděné v Potterovi na rubu obálky je, zdá se, také falešné.

To: Sean P.F. Harris, pokud budeme číst jako anagram, vede na TO RISEN AFFAIRS, čili „věnováno rostoucím aférám“.

V první kapitole na Harryho promluví had.

Řekne: BOA CONSTRICTOR. Ale není to nic jiného než anagram ARISTOCRATIC BOARD.

Pokud se zadíváte na obálku, bude vám jasné, o jakou hru aristokratů jde. (zednářské atributy, dva pilíře, oblouk, šachovnice).

Obrázky na obalu knih prozrazují víc, než tušíte. Naše cesta ale nepovede přes doslovné vysvětlování „tohle znamená to a to“. Potter, myslím, o tom není – je spíš o pěstování intuice, je to něco jako slabikář pro ty, kdo mají oči k vidění. Takže – domýšlejte co vám naznačím, přemýšlejte o tom, srovnávejte, ptejte se a hledejte odpovědi. To je cesta hodná Harryho Pottera.

Harry a John

Literární postava Harryho je grandiózní hold intuici. Harry vždy skončí rovnýma nohama v centru dění, jedná spontánně, ale ne na základě rozumové analýzy. Jedná pod vlivem tušení a nebrání se věcem, které přináší náhoda.

Lupine, … co byste Harrymu vzkázal, kdybyste věděl, že nás poslouchá?

Že jsme všichni v duchu s ním. A také bych mu řekl, aby se řídil vlastním instinktem, který je vynikající a skoro vždy správný. (HP 7)

Chlapec, který zůstal naživu, zůstává symbolem všeho, za co bojujeme: vítězství dobra, síly nevinnosti a nutnosti pokračovat v odporu. (HP 1)

Ať už Pottera stvořil kdokoli, Rowlingová to sama nebyla. Ale možná, že se psaním a s rozvrhem klíčových pasáží jí jen někdo ,,pomáhal“.

Jako inspirační zdroj Pottera vidím na jedné straně Lewise Carrolla a jeho Alenku v kraji divů. Odsud převzatý motiv slov, která mají dvojí význam, to je pro skrytý svět v Potterovi typické. Tlachapoud – trochu tlachal, trochu strakapoud. Vrňoukání, Jezelen, Vetcharý, Svačvečer – to vše už bylo u Carrolla. V Potterovi se setkáme se stejnou myšlenkou, jen na poněkud jiné úrovni – subliminální. MINERVA MCGONNAGALL = MARVELLING COGNAC. HERMIONE = HEROINE. CHO CHANG = COCAIN, atd.

Druhý inspirační okruh, který se krčí za Potterem, je Peter Pan. To je kniha, která také není, čím se zdá být. Neustálé šarvátky mezi Peterem a družinou pirátů jsou vedeny vlastně jen na oko. Vždyť Peter Pan mnohdy volá po nových a nových dobrodružstvích s piráty jen proto, aby byla zábava, která ukrátí jinak dlouhou chvíli. U Petra Pana šlo zase jen o literaturu na dvojí způsob čtení. Sovy ani v tomto případě nejsou tím, čím se zdají být. Pohádkový příběh je tady zástěrkou pro něco jiného. Takže Potter má nepochybně také blízko k takové hře, novému rozestavení figur, a vskutku pěkné taškařici. Třeba je Potter opět celý jen hra – provokují se navzájem a nikdo jiný nemá ponětí o co jde. Třeba jsme opět u takové šachové hry, kdy jedna strana dává druhé určitou volnost a ve střehu očekává její protitah.

Zajímavé je, že všechny ty lingvistické triky, které můžeme v Potterovi objevit, se odvíjejí už od první kapitoly. Pokud si budeme všímat podivných vlastních jmen, jako je třeba už zmíněné DURSLEY, SURREY, GRINGOTS, MCGONAGALL, a všechna ta podivně „pokroucená slůvka“, dostaneme se k podprahovému působení, svodům mládeže na zcestí a možná i podněcování k neřestem, drogám a násilí. Tedy – domnívám se, že to je podněcování k neřestem… Ale třeba to tak není, a jen to tak má vypadat… Ale proč teda?

Naštěstí pro českého čtenáře je všechno zamýšlené negativní působení „ztraceno v překladu“.

K odhalení všech těch podprahových triků se jmény bude nutné vrátit se k původní podobě Potterovských jmen.

Pokud budeme sledovat do očí bijící záplaty (a hlavně násilně vlepované výstřižky), půjdeme cestou odhalení skrytých šifer a slov souvisejících s ŘÁDEM, odkazy na skutečné osoby a události. Objevíme tak Voldemortův deník. Lennonky má Potter na nose už tady. A táhne se to až k finálnímu odhalení toho, kdo stál za jeho smrtí – DEATHEATERS, Smrtijedi. Objevíme mnoho citátů, které mají i těžce doslovný význam.

Zde je Voldemortův deník: ,,Naštěstí jsem své vzpomínky zaznamenal trvaleji, nespoléhal jsem na obyčejný inkoust. Vždycky jsem věděl, že si jistí lidé nebudou přát, aby tenhleten deník někdo četl. Chci říct, že tento deník obsahuje vzpomínky na příšerné věci. Na věci, které se ututlaly.“

Pak je zde založen ještě třetí skrytý plán, a tím je neurolingvistické programování. Vystopujeme je, když se budeme držet linie vedoucí od podivné Brumbálovy hlášky s citrónovou zmrzlinou (jakoby místy ten stařík už nevěděl, co mluví). Afekt a jeho kontrola, působení na nižší reflexní dráhy, patrně to tam je kvůli aktivaci levé hemisféry. Linie vede dál, přes Harryho jizvu, až konečně k Harryho ztrátám vědomí a k Mozkomorům. Je to hypnotické programování a vštěpování příkazů, které vám pak následně jakoby z ničeho nic vytanou na mysli. Nedávno jsem nevěděl, že něco takového může existovat, ale díky TV dnes hypnóza už není takové tabu.

A konečně čtvrtým a posledním skrytým plánem, je mýtus a estetika temna počínaje parafrází na Genezis, rituální zhasínání světel ve stylu „budiž tma“, rozhovor Harryho s hadem (jako v ráji), až konečně třeba motivem převrácené Michelangelovy fresky Stvoření světa na obálce poslední, sedmé knihy. Kupodivu je v této souvislosti třeba zmínit také to, že ač prostředím, kostýmy, atmosférou zapadá děj těch sedmi knih jakoby do středu křesťanské éry, není tam křesťanského, potažmo duchovního, vůbec nic.

Samozřejmě odkazů a souvislostí v Potterovi je mnohem víc, v anglické Wikipedii tuším uvádějí na třicet různých literárních odkazů počínaje kelty, Artušem, přes Alenku v říši divů, Divotvorný hrnec, atd., atd. Jenže tohle jsou odkazy zjevné, kdežto já vám ukazuji ty skryté, ty, na které se zatím jaksi zapomnělo …

Je tedy Harry jako kniha „dobrá“ nebo „zlá“? Těžká odpověď. Pokud by měla právě tato kniha přispět k vzrůstu našeho uvědomění, co se týče míry a hloubky mediální manipulace, pak je odpověď nasnadě. Jenže v tomhle ohledu jisté není vůbec nic, takže může také převážit také temná stránka věci a Potter od teď může být také vzorem k tomu, jak tu manipulaci příště dělat ještě líp a efektivněji. Každopádně je to kniha s velkým potenciálem, a to ostatní, co z ní vytěžíme, záleží na nás.

Dovoluji si ještě jeden citát na zamyšlenou:

Ron: Je to strašné – vždyť jsi Harry (přeneseně „čtenáři knihy“) mohl přijít o život! Ne, není to strašné, namítl Harry zamyšleně. Brumbál je zvláštní člověk. Myslím, že mi svým způsobem chtěl dát šanci. On zřejmě více méně ví o všem, co se tu děje. Domnívám se, že měl dost jasnou představu, co máme v úmyslu, a místo aby nám v tom zabránil, prostě nás naučil dost, aby nám to pomohlo. Nemyslím, že to byla pouhá náhoda, když jsem s jeho pomocí zjistil, jak to zrcadlo funguje. (Spíše: Jak tahle kniha funguje). Skoro jako by si říkal, že mám právo se Voldemortovi postavit, pokud to dokážu.

Původní vzor k tomuto článku vyšel kdysi na starém webu osud.cz, který již neexistuje.

Komentáře

Ikona diskutujiciho áťa 2017-12-20 01:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

(Nenapsal tento článek jiří mašek? :-) )

Ikona diskutujiciho H. 2017-12-20 07:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To mi přijde jako totální kravina. Už vidím, jak Ďábel Rowlingová vymýšlí jména, aby v nich byly skryté významy. :DD

Ikona diskutujiciho H. 2017-12-20 07:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Musím dodat, že například ukryté symbolice v hudebních klipech věřím, to se mi zdá reálné, ale tohle je přehnané.

Ikona diskutujiciho aves passeri 2017-12-20 08:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ty sama jsi autorka knih. I já. Nejspíš máš tu samou zkušenost, že to vlastně do určité míry nejsme my samy, kdo je píše. Vzpomínám na svou úplně první "báseň" – začala pouze obrazem moře a skály a skončila někde, kde bych byla nikdy nečekala. Je to jako když tě vede inspirace přesně tam, kam se potřebuješ dostat, cestou, kterou potřebuješ jít. A ta inspirace čerpá z mnoha zkušeností, včetně knih, které jsi kdy přečetla (inspirovat se v anglickém prostředí Carollem apod. je asi přirozené). Čerpá ale i z archetypů a může se napojit i na to, co se ve světě děje, a symbolicky to vyjádřit. Mám dojem, že umělci velmi často právě tuhle schopnost mají – jsou vnímaví a to, co tvoří, odráží to, co je pod povrchem. Přijde mi to přesně jak ve snu, i ty se splétají ze zkušeností, ale mohou odrážet to, co se děje jaksi "v podpalubí". Mimochodem, na H.Pottera jsem si nedávno vzpomněla také v článku o podstatě strachu – o víkendu jsme se totiž dívaly s dcerou opět na to, jak HP bojoval s bubákem a jak se učil bránit před mozkomory. Kdyby to děti nebraly jen jako nějaké kouzlení, ale fakt se z toho poučily (humor, šťastná vzpomínka), bylo by to super. Má dcerka (11 let) mě překvapila, že má svůj způsob, jak si proměnit smutné myšlenky na ty šťastné. Měla tedy můj obdiv :-)

Ikona diskutujiciho David 2017-12-20 09:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ja vnímam HP ako pozitívne silné dielo. K tomu som pred 13 rokmi písal článok

Ikona diskutujiciho M. 2017-12-20 10:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak myslím, že anagramy člověk najde dnes všude… :D Ale to mě určitě neodradí od toho, abych se ke knížkám nebo filmům s Potterovskou tématikou nevracela, pořád patří k jedním z mých oblíbených. ;-)

Ikona diskutujiciho Alue 2017-12-20 10:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]:  stoprocentně ho nenapsal, musí to být překlad zahraničního zdroje

Ikona diskutujiciho hanka 2017-12-20 11:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Upřímně, mně se HP nelíbí, četla jsem jako dítě první tři díly a pak už mi to přišlo pořád stejné a předvídatelné. Geniální dílo to určitě není, jak se nám snaží kritici podsouvat, to je opravdu přehnané. Zaujala mě ale ta symbolická rovina, v tom vidím obrovskou hodnotu. Děkuji za rozbor!

Ikona diskutujiciho Blaf 2017-12-20 12:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Knihy HP jsem nikdy nečetla. Ovšem na filmy se vždy ráda podívám, baví mě ten rozvíjející se příběh od prvního do posledního dílu. Knihy mě ale nikdy nelákaly.

Ikona diskutujiciho chleba 2017-12-20 13:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

nektery ty anagramy nesedej. spis to vyzniva jako cilena snaha v tom neco najit.

Ikona diskutujiciho Václav Benedikt 2017-12-20 14:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zato skutečné věnování uváděné v Potterovi na rubu obálky je, zdá se, také falešné.

Ikona diskutujiciho Lenka 2017-12-20 14:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moje zkušenost je taková když sem se dívala na pořad Popelka jak se ty hloupe holky oblikaji a ukazuji sve satniky,naraz me popadl pocit ze ve svem satniku mam toho malo a ze bych chtela taky tolik toho přepadlo mě chtění víc materialistickych věcí,cítila sem jak mě to ovládá a že je tam silný chtíc mít toho víc.ikdyž mám šatník celkem  v pohodě ale tenhle pořad silně ovládá ženy k tomu aby věnovali čas jen kupováním a oblíkáním se a paráděním  a nic jineho aby je nezajimalo.Takhle ty pořady s námi manipulují. :-?

Ikona diskutujiciho Rava 2017-12-20 14:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No jo, když se popřehazujou písmenka, pár se jich vynechá a pár přidá, vždycky z toho něco vyjde. To není žádné spiknutí, je to tím, že abeceda nemá neomezené množství písmen. Já jsem třeba po přidání jednoho písmene ´Pravici Kousala´, přitom většinou nekousnu nikoho, kdo mě nekousne jako první.

Ikona diskutujiciho Neo 2017-12-20 15:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Podle mě je to spíš odkaz na tajnou organizaci matfyzáků

Ikona diskutujiciho Michal 2017-12-20 16:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to dost účelový článek. Např. Boa Constrictor je latinský název Hroznýše Královského.

Ikona diskutujiciho fluttershine 2017-12-20 16:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám ráda Harryho Pottera, nikdy jsem v tom žádnou zvláštní symboliku nehledala a toto mi připadá násilné. Když se budu snažit, udělám anagram prakticky ze všeho. Alue = l'eau (voda) = aule (učebny)

Ikona diskutujiciho Alue 2017-12-20 17:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[16]:  Já jsem četla pět dílů a vím moc dobře o čem to je. Na filmy se nedá koukat, jsou strašně destruktivní, temné a depresivní jako horory.

Ikona diskutujiciho Rava 2017-12-20 17:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[17]: "Klíčem k prolomení kódu v sérii Harry Potter jsou anagramy." Anagramy očividně nefungují, přitom článek stojí hlavně na nich.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2017-12-20 17:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]: Je tam sex – najobľúbenejšia podprahovka

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2017-12-20 17:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Podľa psychológov je čítanie Harryho Pottera rovnako návykové ako drogy či cigarety. Bez ohľadu na to, či sa jedná o mladých či starších čitateľov. Osoby, ktoré sa do knižiek o čarodejníckom učňovi z pera Joanne K. Rowlingovej pustia, zažívajú príznaky podobné osobám závislým na drogách.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2017-12-20 18:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Myslím že tie drogové podprahovky sú tam ani nie tak kvôli navádzaniu na drogy ale aby samotný Harry Poter bol ako droga. Aby to malo úspech. Ale tak aspoň je tam trochu ten dej prepracovaný, narozdiel od ostatných plytkých amerických filmov. Teda ja som to moc nesledoval no napríklad moja mama Harryho celkom žrala a tiež pána prsteňov.

Ikona diskutujiciho Alue 2017-12-20 18:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[20]:  Mariáne, mohl bys nám sem prosím šoupnout i zdroj daného článku, který jsi sem vložil? zajímá mě to

Ikona diskutujiciho Alue 2017-12-20 18:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[18]:  Tak to dočti do konce.

Ikona diskutujiciho Rava 2017-12-20 18:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[23]: Ale já to četla do konce. Dokonce víckrát. Je to zábavné, ale to je asi tak všechno.

Ikona diskutujiciho Xoxo 2017-12-20 19:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Surrey není žádný pokřivený slůvko, je to část Anglie. Bydlela jsem tam totiž jako au-pair. Jinak Harry je o boji dobra se zlem a zvráceností, je tam obsažena láska ve své nejčistší formě (vždyť kdo by chránil nafoukaného synka ženy, která vás a vaši lásku odmítla kvůli šmejdovi co vás šikanoval před celou školou), anagramy nesedí…:)

Ikona diskutujiciho Daniela 2017-12-20 20:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímalo by mě, jak na ty anagramy autor přišel. Jako věřím, že je to možné a vím, že podprahovky jsou v každém filmu a asi i v knihách, pokud je to takhle komerční. O tom žádná, že chtějí mladé lidi zblbnout sexem, drogama atd. Ale ty anagramy jsou dost nesmyslné, pár z nich gramaticky špatně. Ikdyž možná negrají na gramatiku. Ale spíš mi to přijde, jakože dotyčný už hledal tyhle věci všude. Kdyby chtěl, tak by něco takového poskládal třeba i z mého celého jména a nebo ze slovního spojení bramborová kaše :D To ale nic nemění na tom, že tak či tak jde o manipulaci. Tomu věřím.

Ikona diskutujiciho Alue 2017-12-20 20:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[26]:  supr děkuju

Ikona diskutujiciho fluttershine 2017-12-20 20:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[17]: Problém je v tom, že články mají postupovat od nejjednoduššího ke složitějšímu, od nejdůležitějšího k nejméně důležitému, podrobnému. Tady jsou jako první informace o tom, že knihy, filmy a hudební klipy obsahují podprahová data, citáty mohou mířit přímo na čtenáře či diváka, ačkoliv promlouvají k nějaké postav díla, a pak jsou tam anagramy. Jsou na začátku, opakují se a jsou prezentovány jako extrémně důležité. Právě proto asi máme potřebu se k nim vyjádřit, proto nám nejvíc utkvěly.

Ikona diskutujiciho Rava 2017-12-20 20:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[29]: Přesně to jsem chtěla napsat, ale váš komentář je výstižnější. Pokud někdo zveřejní článek, který stojí na hodně chatrných anagramech, neměl by se divit, že se k těm neanagramům čtenáři vyjádří.

Ikona diskutujiciho Ayeri 2017-12-20 20:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Celý tenhle článek připomíná špatně napsaný bulvár nebo reklamu. Jak už bylo řečeno, anagramy najdete skoro všude, když se snažíte a kdyby bylo škodlivé ta slova číst, bude škodlivý i tento článek a veškeré informace, které si o řádu nebo drogách zjistíte 🙂

Ikona diskutujiciho Elfí 2017-12-20 21:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem četla několikrát a žádnou náchylnost k závislostem jsem nezískala. Ty knihy mám moc ráda, nikdy jsem v tom nehledala podprahovky, spíš mnohovrstvené významy, z nichž nejviditelnější je boj proti totalitě, rasové nesnášenlivosti (čistokrevní versus kouzelníci z mudlovských rodin, nebo domácí skřítkové), rozhodování se srdcem, chránění svých milovaných, smíření se smrtí… vypíchla bych ještě postavu Lenky Láskorádové, kterou bychom v naší společnosti označili za velmi alternativní, ta v příběhu ztělesňuje originalitu, intuici, hlas srdce, až dětskou moudrost… jistě, příběh je postupem času temnější a temnější, ale spěje k odhalení velkého tajemství a k zvratu, který opět ukáže sílu lásky, to jediné, co může porazit čisté zlo. Pro mě má ten příběh sám o sobě kouzlo. Z literárního hlediska není nijak geniální, ale poselství nese velké.

Ikona diskutujiciho Luen 2017-12-20 22:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jediné co bych v tom hledala je, že autorka knihy zaprodala zřejmě svoji duši Pánovi Zla a HP se poté hodně proslavil.

Ikona diskutujiciho ED 2017-12-21 06:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dalsi moznost pohledu na HP = http://www.harrypotterforseekers.com

Ikona diskutujiciho blankytně zelená 2017-12-21 19:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji za přínosný článek,

Ikona diskutujiciho :) 2017-12-21 21:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ja Harryho Pottera uplne zboznuju a taky nejsem nejaky zavislak na dorgach, chlastu nebo sexu a nesvadi me to k nicemu spatnemu, ba naopak…vzdy mi filmy zlepsi naladu a stejne tak jako kdyz vychazi clanky na tema Harry Potter a jeho negativni podprahova data, tak ja bych dokazala udelat mnohem delsi a vystiznejsi clanek na jeho pozitivni data…;) Zrejme to bude o tom KDO a z jakeho uhlu se na to dotycny diva…

Ikona diskutujiciho Leonov Bronski 2017-12-21 21:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Když vyměníš ve slově Cola 4 písmena, dostaneš slovo pivo. Náhoda?

Ikona diskutujiciho Alue 2017-12-21 21:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[35]:  Pravda no… kuriozitky z mailů teď nedělám asi proto, že to někteří lidé chápou jako snahu se pomstít a udělat ze sebe chudáčka a nesmějí se tomu a nebaví mě jejich útlocitné reakce. Nějak nerozumí tomu, že jsou to prostě zajímavé věci a tečka… Ale materiál by byl a poměrně dost tučný. Jeden přínos kuriozitek byl v tom, že mi začalo hovadin chodit méně a lidi se začali chovat slušněji, tak je nakonec mailování příjemnější. Smysl to prostě mělo a asi pořád má… na odlehčení dávám raději videa s morčátky, ta nikomu nevadí :-D  :-D

Ikona diskutujiciho Rava 2017-12-22 00:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[35]: Jiný úhel pohledu nemusí být vždycky na škodu. Na autorku tu nikdo nebyl zlý, chceme jen diskutovat.

Ikona diskutujiciho Majklice†Světice 2017-12-22 10:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[20]: Myslím, že cítit prázdnotu po tom, co jsem dočetla něco, co se mnou tady bylo několik let, je normální, tohle se nemusí limitovat jenom na Harryho Pottera.

Ikona diskutujiciho Majklice†Světice 2017-12-22 10:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[28]: Tady je původní článek, ten myslím bude výživnější.

Ikona diskutujiciho :) 2017-12-22 10:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

uplne presne vim o cem mluvis, je to hrozne vtipny koukat na to, ze lidi se muzou chovat jak hovada, ale pak kdyz je na to upozornis a jeste z toho udelas zalezitost verejnou, kdyz uz tak to vyuzijes pro zlehceni a vtipkovani, tak se na tebe vsichni obori…opet to krasne znazornuje to, ze lide neradi prebiraji zodpovednost za sve ciny a velmi radi je hazi na druhe…

Ikona diskutujiciho Verča 2017-12-22 11:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[38]: to je škoda!!!..já tvoje kuriozitky miluju!!…a čekám vždycky natěšená¨:-D

Ikona diskutujiciho vanilková 2017-12-22 11:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho A. 2017-12-22 12:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tedy… Dost me mrzi ze posledni dobou tady vidim jen clanky prevzate od druhych. Tento uz jdem take nekde cetla :-)

Ikona diskutujiciho Alue 2017-12-22 14:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[45]:  V tom případě se dívej na zdroje, protože očividně považuješ za převzaté články i to, co jsem napsala já.

Ikona diskutujiciho Teri 2017-12-23 17:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Lide jsou nevdecni… Opravdu, Alue nam poskytne naprosto skvely clanek, vse co v nem je a lidi to hned kritizuji, anagramy tohle, anagramy tamto. Vubec bych se ti Alu nedivila, kdybys tenhle format clanku zamereny na symboliku prestala vydavat. Me by to hodne mrzelo, myslim ze by nas bylo vic, ale tohle? Lidi zamyslete se, mate tu “prelozenou” celou knizku primo pod nosem.

Ikona diskutujiciho Rava 2017-12-24 03:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[47]: Co přesně je špatného na snaze diskutovat? Já sama se třeba snažím jen slušně debatovat, bez ohledu na to, čemu věřím nebo nevěřím. A klidně mě opravte, ale nevšimla jsem si, že by se tu někdo vyjadřoval jinak.

Ikona diskutujiciho Monster IsLand 2017-12-29 14:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To s tím Johnem je vtipný. :D

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek