Tento článek publikoval Sensaklub.cz. Já za poznatky o léčivém slunci dostala bludný balvan a ono je to naopak na Nobelovku. Nebo ne? – Nejde totiž o nic nového, tato data se jen nehodí do krámu farmacii a zatvrdlým zpátečnickým dědům, jako jsou členové Sisyfa, kteří rozdávají balvany za něco, čemu nerozumí a ještě se tomu v televizi posmívají, jak jsem se doslechla od čtenářů. (Já televizi nemám, měkne po ní mozek.)
Helioterapie – zázrak oceněný Nobelovou cenou
To, že slunce prospívá našemu zdraví, se ví už od pradávna. Terapie sluncem neboli helioterapie či fototerapie byla na přelomu 19. a 20. století, kdy ještě nebyla objevena antibiotika, pokládána za hlavní metodu boje proti nakažlivým nemocem.
Na základě výzkumů se už tehdy vědělo, že vystavování pacientů kontrolovanému množství slunce snižuje krevní tlak, hladinu cholesterolu i cukru v krvi a zvyšuje množství bílých krvinek potřebných pro boj s nemocemi. Léčivé sluneční paprsky pomáhaly lidem trpícím dnou, artritidou, ulcerózní kolitidou, aterosklerózou, anémií, cystitidou, ekzémy, akné, lupénkou, herpesem, lupusem, astmatem a ledvinovými onemocněními.
Francouzský lékař Auguste Rollier byl nejznámějším helioterapeutem své doby. Roku 1903 otevřel svou první kliniku, na vrcholu své kariéry vlastnil ve Švýcarsku 36 klinik s více než tisícem lůžek. Kliniky byly umístěny ve výšce 1700 m nad mořem, což umožňovalo získat více ultrafialových paprsků.
Doktor Rollier používal sluneční záření při léčbě tuberkulózy, křivice, neštovic, lupusu a ran. Byl následovníkem dánského lékaře Nielse Finsena, který za využití ultrafialových paprsků při léčbě tuberkulózy získal v roce 1903 Nobelovu cenu. Rollier objevil, že se nejlepších výsledků dosáhne sluněním v kombinaci se správnou stravou.
Terapie probíhala následujícím způsobem: Během zimy se tělo v průběhu celého dne po jednotlivých částech vystavovalo slunci, v létě jen v ranních hodinách. Zázračná vyléčení tuberkulózy a dalších nemocí, kterých lékaři ve slunečních sanatoriích dosáhli, plnila tehdy titulní strany novin. V té době na tuberkulózu umíralo 100.000 lidí ročně. Během 20 let prošlo Rollierovými klinikami na 2000 lidí s vážnou tuberkulózou kostí a osmdesát procent z nich se uzdravilo.
Odbornou veřejnost nejvíce překvapilo zjištění, že slunce nepůsobí jako lék, pokud pacient nosí sluneční brýle. Sluneční brýle blokují tu část slunečního spektra, kterou tělo potřebuje pro základní biologické funkce. Zajímavé je, že jsou tyto paprsky oči schopny absorbovat i ve stínu.
Do roku 1933 se vědcům podařilo potvrdit kladný účinek slunečních paprsků na více než 165 druhů nemocí. Po Rollierově smrti v roce 1954 a s rozkvětem farmaceutického průmyslu po II. světové válce ztratila helioterapie na významu.
Životní energie
Ale jak slunce konkrétně působí na náš organismus? Ultrafialové záření stimuluje štítnou žlázu k větší tvorbě hormonů posilujících bazální metabolismus. Dokonce i domácí mazlíčci, kteří pobývají převážně v bytě, tloustnou stejně jako lidé, kteří se vyhýbají slunci. Jinými slovy, jestliže chcete zhubnout a posílit svaly, pobývejte pravidelně na slunci, každý den alespoň 20 minut.
Podle A. Moritze začnou každého člověka, kterému chybí slunce, trápit různé tělesné i mentální obtíže. Jeho životní energie slábne, zhoršuje se kvalita jeho života. Lidé žijící na severu Evropy více trpí nervozitou, únavou, slabostí, nespavostí, depresemi a alkoholismem nežli ti, kteří žijí na slunečnějších místech kontinentu. Navzdory očekávání je i výskyt rakoviny kůže na severu častější.
Ultrafialové světlo aktivuje hormon solitrol. Tento hormon působí na náš imunitní systém a další centra v našem těle a spolu s melatoninem, hormonem epifýzy, ovlivňuje naši náladu a denní biologické rytmy.
Umělé osvětlení
Zvýšení výskytu rakoviny kůže během posledních desetiletí se dává do souvislosti se ztenčením ozónového pláště Země. Ozónový plášť zadržuje většinu UV paprsků a propouští jich jen malé množství potřebné k pročištění vzduchu a vody, které nás obklopují. Andreas Moritz si myslí, že původce je třeba hledat jinde.
Lidské tělo má neuvěřitelnou schopnost se přizpůsobit různým přírodním podmínkám. S nepřirozenými vlivy, k nimž patří nepravidelná a nezdravá strava, málo spánku, znečištění a stres, si neví rady. Následkem toho se objevují různé nemoci varující, že s naším životním stylem není něco v pořádku. Moritz tvrdí, že kdyby ultrafialové záření bylo hlavním činitelem vzniku rakoviny kůže, tak by lidé žijící a pracující venku a ti, kteří žijí ve vysokých nadmořských výškách a kolem rovníku, trpěli tímto onemocněním enormně často. To však není pravda.
Jeden z výzkumů, jehož výsledky byly zveřejněny v roce 1982 v britském časopise Lancet, ukázal, že lidé, kteří pracují v kanceláři, onemocní dvakrát častěji rakovinou kůže než lidé pracující venku. Podle tohoto průzkumu mají největší náchylnost k rakovině kůže lidé, kteří tráví většinu dne pod umělým osvětlením.
Návrat k helioterapii
V poslední době se v USA začíná helioterapie znovu používat. Byly zaznamenány úspěchy v léčbě raných stádií rakoviny plic a u autoimunitních onemocnění. Zkušenosti dnešních lékařů a vědců stejně jako léčebné úspěchy z blízké i dávné minulosti nám říkají, že slunce není něco, čemu bychom se měli za každou cenu vyhýbat. Naopak, pravidelné a přiměřené vystavování se slunci pomáhá našemu psychickému i fyzickému zdraví.
Kam dál:
• Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄
• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org
• Na Aluška.org najdete také interaktivní chat – Vstoupit do Chatu – ZDE
• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE
• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!
• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE
.
Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová Je to stejné jako s dýcháním, musíte se…
-není Jsi blázen. I kdyby ti tu psal nějaký…
-***** Všechno funguje jako obvykle, žádné změny v tomto…
-Alue K. Loskotová Chápu. Jinak poradna funguje i nadále? Chtěl bych…
-Ivo