Hlasy Andělů

29.11.2017 v Doporučení 2

Hlasy Andělů

Rodinné drama

USA 2000

Popis filmu:

,,12 ročný James Neubauer /Trevor Morgan/ sa nespamätal z traumatického zážitku z autonehody, pri ktorej stratil svoju matku. Jeho otec sa s tým rozhodol vyrovnať tak, že sa vrhol do práce a našiel si novú manželku. James pociťuje k otcovi odpor. Jediný priateľ, ktorého má, je jeho strýko Charlie, ale ani on nedokáže Jamesovi pomôcť. Zrazu sa v Jamesovom živote zjaví Maddy Bannettová /Vanessa Redgrave/, miestna samotárka, ktorá sa sama vyrovnáva s veľkou stratou. Zoznámia sa, keď James nechtiac poškodí plot jej domu. Postupne sa ich napätý vzťah zmení vo vzájomnú dôveru, ktorá im obom pomôže prekonať problémy…“ (zdroj)


Velice citlivý film na téma, o kterém se většinou velmi těžce mluví. Hlavní hrdina neví jak se vypořádat s traumatizujícím zážitkem a jeho okolí mu v tom nepomáhá. Nese si v sobě obrovský smutek a ke svému okolí se proto staví odmítavě, cítí že mu nikdo nerozumí.

Otec umí jenom přikazovat zakazovat, prakticky není doma, nedokáže se synovi pořádně otevřít a o problému si promluvit. Má na něj málo času, ne proto že by tak moc pracoval, ale spíš že ten čas mít nechce. Dokonce v jednu chvíli brání Maddy, která jako první hlavnímu hrdinovi porozumí a začne s ním dělat pokroky.

Ze začátku je film smutný, ukazuje vnitřní osamělost dítěte, které má pocit, že už ho nic dobrého nečeká a podle toho se navenek chová. V jednu chvíli dokonce strýc Charlie vyloženě řekne, že z mladého stejně nakonec bude za pár let zlomený feťák. – Odepsali ho rovnou, aniž by se pokusili mu pomoci a porozumět.

Otec si své chyby nakonec uvědomí a naváže se synem tolik důležitý otevřený kontakt. Největší pomoc pro hlavního hrdinu je samotářka Maddy, která sama přišla o syna i o manžela. Mluví s dušemi zemřelých a učí hlavního hrdinu jak se s nimi spojit a jaká jsou jejich poselství. Ukazuje mu, že smrt není hrůzostrašná a je dobré o ní mluvit, přijmout ji.

Když hlavního hrdinu popadne panický záchvat na silnici kde zemřela jeho maminka, Maddy je u toho a místo aby jeho záchvat potlačila, povzbuzuje ho k ventilování pocitů a k tomu, aby o nich mluvil, aby si je svobodně prožil. Tím se chlapec postupně uzdravuje a nachází vnitřní klid. Urovná vztah s otcem a přijme i svoji náhradní mámu, kterou předtím odmítal.

Pěkný film k zamyšlení, který v sobě obsahuje mnoho moudra a pravdy. Aby se člověk mohl vypořádat se svými kostlivci ve skříni, není možné před nimi donekonečna utíkat a zavírat oči, je potřeba se jim otevřít a umět je popsat.

Zrovna smrt je téma, u kterého materialistický přístup a mlčení jakémukoliv vyléčení brání, zatímco spirituální přístup a vysvětlení zákonitostí a principů týkající se smrti, dokážou člověka přivést ke klidu a smíření.

Film je na youtube celý v češtině.

Hlasy Andělů – CZ

https://www.youtube.com/watch?v=lFTzSgUI6WE

Komentáře

Ikona diskutujiciho Miluška 2017-11-29 01:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ano, krásný film. Viděla jsem ho už dvakrát :-)

Ikona diskutujiciho Arleta 2017-11-30 17:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Stryc sice rekne, ze z nej za par let bude fetak, ale ne proto, ze by ho odepsal – spis poukazal na bezvychodnost situacea popichnul otce, at se svou netecnosti neco dela

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek