Ibuprofen vážně poškozuje vaše střeva a celý organismus

29.11.2016 v Zdravověda 17

Milióny ľudí užívajú lieky proti bolestiam bez lekárskeho predpisu, ako napríklad tie, ktoré obsahujú účinnú látku ibuprofén. Avšak väčšina z týchto ľudí ani len netuší, že spomínané nesteroidné protizápalové lieky sú len v USA zodpovedné každoročne za vyše 16000 úmrtí. V Európe je to pravdepodobne ešte viac. Ide o viac obetí než má na svedomí AIDS či astma.

Účinok ibuprofénu, o ktorom sa príliš nevie

Existuje však ďalší vedľajší účinok, o ktorom sa príliš nevie. Respektíve, skôr by sme mali povedať hlavný účinok, nie vedľajší, keďže k nemu dochádza pomerne často a nejde len o nejakú banalitu.

Ide o to, že tieto lieky poškodzujú výstelku čriev, čo potom vedie k rôznym črevným syndrómom. Tie sa vyznačujú tým, že nestrávené zvyšky potravy alebo aj vyslovene toxíny sa dostávajú z čreva priamo do krvného obehu.

Výsledkom potom býva autoimunitné ochorenie, ktorému sa občas ľudovo vraví aj „deravé črevo“.


Tu je príbeh jedného dievčaťa:

Sarah je 5 ročné dievčatko, ktoré jedného dňa priniesla jeho mama do nemocnice. Sťažovala sa na silné bolesti a opuchy viacerých kĺbov, vrátane členkov, lakťov a prstov.

Chodenie bolo preň extrémne bolestivé. To isté sa týkalo aj kreslenia, ktoré dovtedy bolo jedno z jej najobľúbenejších aktivít.

Jej mama aj učiteľky v škôlke si všimli, že zo živého a hravého dievčatka sa stalo podráždené a úzkostlivé dieťa.

Pritom Sarah bola ešte pred rokom perfektne zdravá. Vtedy však dostala silnú nádchu s horúčkami, ktoré prichádzali a odchádzali približne 1 týždeň.

Detský lekár dal matke inštrukcie, že má dcére bez prestávky podávať striedavo lieky s obsahom ibuprofénu a paracetamolu, ktoré jej mali pomôcť zmierniť prejavy ochorenia a znížiť horúčku.

Ide v podstate o štandardný protokol v pediatrickej liečbe.

Čo lekári vedia a čo nevedia o nesteroidných protizápalových liekoch

Lekári sa na medicínskej fakulte učia, že ibuprofén, ktorý patrí do rodiny nesteroidných protizápalových liekov, môže spôsobiť gastritídu.

Tiež sa učia, že môže vyvolať žalúdočné vredy a v extrémnych prípadoch aj krvácanie žalúdka a čriev, čo si potom vyžaduje operáciu a krvné transfúzie.

Zároveň sa im počas výučby zdôrazňuje, že to nie sú príliš bežné následky a vyskytujú sa len pri dlhodobom užívaní liekov.

Čo však detský lekár Sarah nevedel, a čo ani väčšina lekárov nevie, je, že už aj krátkodobé užívanie týchto liekov v pravidelných intervaloch poškodzuje výstelku čriev a s tým spojené zdravotné následky. Platí to nielen u detí, ale rovnako aj u dospelých.

V skutočnosti, väčšina vedeckých štúdii vykonaných za posledných 20 rokov ukazujú súvis medzi nesteroidnými protizápalovými liekmi a vážnym poškodením čriev.

Podľa štúdie vykonanej americkým Národným inštitútom zdravia (NHI) spôsobovali všetky nesteroidné protizápalové lieky, vrátane ibuprofénu, mierne zápaly v črevách.

Ďalšia štúdia došla k záveru, že tieto lieky poškodzujú integritu čriev a ich dlhodobé užívanie vyvoláva zápal tenkého čreva.

U nášho detského pacienta to „dlhodobo“ znamenalo už 1 týždeň!

Prečo sú poškodené črevá pre vás veľkou hrozbou

Prečo je poškodené črevo problém? Pretože toxické baktérie a nestrávené bielkoviny z potravy prenikajú do krvného obehu a spúšťajú v tele zápaly, ktoré vedú k astme, alergiám, autoimunitným ochoreniam, obezite, cukrovke typu 2, chorobám srdca a dokonca i k rakovine.

A nielen to. Problémy s imunitou mávajú následky aj mimo čreva.

Dochádza k zápalom v kĺboch, mozgu, nervovom systéme. Môžu nastať stavy úzkosti (ako sa to stalo aj u Sarah), depresie, podráždenosť a výkyvy nálad.

A čo, ak ste k tomu ešte aj citlivý na lepok alebo máte celiakiu? Och, to ani nechcite vedieť. Ibuprofén a ostatné nesteroidné lieky proti bolestiam a zápalom môžu spomínaný problém ešte viac prehĺbiť a zhoršiť.

Uvedené lieky doslova vytvárajú v črevách diery, či odborne povedané spôsobujú prepúšťajúce črevá.

Čiastočky nečistôt z čreva sa potom cez poškodenú výstelku dostávajú priamo do krvného obehu a vyvolajú potravinové alergie, ďalšie zápaly a autoimunitné reakcie.

5 krokov na vyliečenie poškodených čriev

V prípade, že vám užívanie nesteroidných liekov proti bolestiam poškodilo vaše črevá, pre ich regeneráciu postupujte nasledovne:

1. Zistenie príčin

Zistite príčinu bolestí a zápalov tak, že navštívite holistického lekára a on vám poradí ako.

2. Vysadenie škodlivých liekov

Okamžite, pokiaľ to nie je absolútne nevyhnutné, prestaňte užívať lieky, ktoré poškodzujú črevá.

Týka sa to protizápalových liekov, protikyselinotvorných liekov (napríklad na pálenie záhy alebo na potlačenie tvorby žalúdočných kyselín), ako aj antibiotík.

3. Eliminačná diéta

Vyskúšajte eliminačnú diétu – postupné vyraďovanie potravín za účelom zistenia, ktoré z nich môžu spôsobovať dráždenie čreva.

To zahŕňa napríklad: mliečne produkty, spracované mäso (salámy, klobásy), pečivo, oriešky, sója, vajcia, cukor a podobne.

4. Probiotiká

Užívajte probiotiká. Odporúča sa 50 až 100 miliárd baktérií zo skupiny prospešných probiotických kmeňov.

5. Bylinky a doplnky stravy

Užívajte bylinky a doplnky stravy podporujúce zdravie čriev.

Sú to hlavne enzýmy, zinok, glutamín, rybí olej, quercetin a kurkumín.

zdroj: http://www.badatel.net/5-sposobov-ako-vyliecit-creva-poskodene-ibuprofenom/

Komentáře

Ikona diskutujiciho Gabby16 2016-11-29 06:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ja to uzivam jen pri silnych menstruacnich bolestech, protože to nedávám, co tedy od bolesti doporucujes? 🙂

Ikona diskutujiciho Jirka 2016-11-29 07:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Názor o škodlivosti těchto léků naštěstí odporuje dlouhodobé zkušenosti řady lidí, keří léky typu iburofen potřebují a užívají.

Ikona diskutujiciho Ayeri 2016-11-29 09:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tohle jsem slyšela, je to docela známé, ale pokud můžu věřit tomu, co jsem slyšela, tak se to stane jen při pravidelném užívaní, což většina lidí nedělá a když to nepřeháníte, tak se vám nic nestane 🙂

Ikona diskutujiciho JV 2016-11-29 10:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já sama jsem užívala Ibuprofen několik let a to pravidelně, jinak jsem v práci nemohla se silnou bolestí hlavy existovat. A to několik prášků denně. A jsem tu stále 🙂 …..nechci to však zlechčovat. Myslím však že nic není tak horké jak se jeví. Došla jsem do fáze kdy si řekla STOP a začalo to kolečko, které se teď stává asi víc lidem – odešla jsem z práce, začala se čistit, změnila jsem myšlení, změnila stravu atd a bolest hlavy vnímám už jen při extra silných nárůstech energií – Bovisů. A chemické preparáty nebaštím žádné, na vše je bylinka a samoléčení ….přeji všem ať se tam taky posunou 🙂

Ikona diskutujiciho hanka 2016-11-29 10:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: začni pít hodně vody, obecně ale hlavně pár týdnů před menses, a uvidíš…mně takhle přestaly menstruační bolesti.

Ikona diskutujiciho Siren 2016-11-29 11:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Proč už na prvopodstatě nebude TM? A maží jeho komentáře?

Ikona diskutujiciho janča 2016-11-29 12:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Co třeba jantarový náramek? nebo Kontryhel obecný, ten je přímo na tlumení menstruačního krvácení a bolest v tomto období viz. např.http://www.lecba-bolesti.cz/aktualne/vyhybate-se-lekum-s-bolesti-pomuze-deset-ryze-prirodnich-bojovniku-139

Ikona diskutujiciho Alue 2016-11-29 13:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]:  Přečti si zápisníček, všechno tam je.

Ikona diskutujiciho Gabby16 2016-11-29 14:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho jirik 2016-11-29 19:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]:Přečti si knížky od Marie Treben, doporučovala směs kotryhel, řebříček,…

Ikona diskutujiciho Ayeri 2016-11-29 19:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: Kontryhel jsem zkoušela, párkrát pomohl, někdy taky ne, jako loterie, pak si tělo nejspíš zvyklo a nepomohl už vůbec 🙁 Jantar jsem zatím nezkoušela, ale jinak to taky bez prášků nedávám 🙁 Ale říkám, slyšela jsem, že v tak malém množství by škodit neměly.

Ikona diskutujiciho Alue 2016-11-29 20:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Doporučuji detoxikaci a likvidaci skrytých zánětů v těle. Ty bolesti mohou mít hodně příčin, jako je stres, dehydratace, překyselení, toxicita organismu, nachlazení, skrytý zánět, nebo zanesená játra. Očista jater pomáhá hodně.

Ikona diskutujiciho Triss 2016-11-30 20:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Proč zveřejňuješ takové články, když sama ibuprofen bereš viz jeden z tvých starších zápisníčků?

Ikona diskutujiciho Alue 2016-11-30 21:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]: Už jsem si ho dlouho nevzala, protože se změnily okolnosti okolo mého zdraví. Samozřejmě že tohle vím už dlouho a vždycky jsem se snažila to svinstvo vyřadit. Ale to přece vůbec nic nemění na této skutečnosti. Vždyť je to i v příbalovém letáku.

Ikona diskutujiciho AriaKeboke 2016-12-01 23:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuju Ti, za tento článek. Všem co to považujete za strašení a zlehčujete to, musím oponovat. Není to blbost. Já musím bohužel říct, že jsem si ibalginem vyrobila chronický zánět tenkého střeva. Stačilo opravdu málo. Brala jsem tuhle růžovou mrchu jednou za 40-45 dní při bolestivé menstruaci. Při předposlední jsem si vzala dva naráz, protože jsem měla opravdu nesnesitelné bolesti. Do hodiny se objevily urputné bodavé bolesti v nadbřišku. Ale druhý den už to bylo dobré a já hloupá tomu nevěnovala pozornost. Takže při další menstruaci jsem si vzala tabletu znovu a za hodinu další v domnění, že první nezabrala. A to byla zřejmě poslední kapka. Bolesti neustávaly ani po dvou týdnech, pak jsem měla takový záchvat, kdy jsem dokonce došla na pohotovost s tím, že mám zánět slepého střeva. Nic. Nakonec jsem skončila na gastru a GFS našla zánět duodena a vyloučila helikobaktera. Příčina neznámá. Už je to přes půl roku a stále se s tím trápím. Holky nebuďte hloupé, nezahrávejte si se zdravím. Jedna tabletka sem, druhá tam… Ale i to stačí. Už bych to v životě nevzala do úst.

Ikona diskutujiciho Alue 2016-12-02 08:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[15]:  …. ale jinak je přece Ibalgin úplně bezpečný a vůbec nic nedělá.

Ikona diskutujiciho Chulinkaa 2016-12-05 11:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám Crohnovu nemoc a díky ní jsem i o půlku tl. střeva "chudší"! Sama jsem užívala Ibalgin při bolestivé menstruaci a dokonce i doktoři přiznávají, že nespecifické střevní záněty mohou být způsobeny užíváním těchto analgetik. Takže ti, co říkají, že to jí a nic jim není, tak přeji, aby i za pár let jim nic nebylo!

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek