Idiocracy (česky ,,Absurdistán“)

28.9.2014 v Doporučení 18

,,Náhodou“ jsem narazila na zvláštní komedii, která vypráví o teoretickém osudu lidstva za 500 let (od data vydání filmu). Zatímco jiné filmy ukazující naši teoretickou budoucnost, se zaměřují spíše na sfi-ci, nebo různé apokalypsy, tento film to vzal z úplně jiného konce.

Film začíná současností, kdy se srovnávají dva páry. Vysoce inteligentní pár, který pořád děti odkládá, až to nakonec nejde. A bandu blbů, co klopí děti bez ladu a skladu. – Zkrátka něco, co už dávno řešíme jako potenciální problém. Ti chytří si děti stokrát rozmyslí a pak mají třeba jedno až dvě, zatímco hloupí si jich nasekají klidně 8, přestože na ně nemají ani prostor, ani peníze. A vychovávají ideálně ještě stylem ,,škoda rány, která padne vedle“.

V tom je film trochu za hranicí komedie, protože člověka přinutí položit si otázku, jestli toto náhodou nečeká lidi – ne za 500 – ale klidně už za sto let?

Jaký je totiž logický výsledek? – Inteligentní lidé vymírají, potomky mají ve velkém hlavně primitivové. A tak místo aby se lidstvo za 500 let rozvinulo, naopak degradovalo na pologramotné zombie, kteří dají sotva dohromady souvislou větu.

Co se stane, když se do této doby dostane voják a jedna ,,dobrovolnice z lidu“, kteří podstoupili pokus s kryogenikou, na který se později zapomnělo? Místo jednoho roku ,,naspali“ 500 a objevují se v Absurdistánu, kde jsou nejchytřejší na světě.

Mimochodem je v této době už zavedeno i ,,čipování“ lidí. Kdo nemá čárový kód, skončí v base a natetují ho povinně…

Idiocracy – Trailer

https://www.youtube.com/watch?v=BBvIweCIgwk


Kdo mluví souvisle, je ,,buzík“. ,,Čtení je pro teplouše“. Pomalu každá druhá firma má v názvu ,,ass“. – Není to až moc podobné tomu, čím si dnes procházíme?

Pokud lidstvo nic nesmete a bude pokračovat v tom co začalo, je možné že se z nás za 500 let stanou idioti?

Oficiální text distributora:

Mike Judge, jeden z tvůrců seriálu Beavis a Butt-Head, Tatík Hill a spol. a Maléry pana Šikuly, přináší šílenou komedii, která vás donutí dvakrát se zamyslet nad budoucností lidstva. Seznamte se s Joe Bowersem (Luke Wilson). Moudrosti sice moc nepobral, ale když se po jednom nepovedeném vládním experimentu probudí v roce 2505, tak zjistí, že společnost zatím pod náporem reklam a hloupých televizních pořadů úplně zdegenerovala a z něho je rázem nejchytřejší člověk na planetě. A tak je na průměrném Joeovi, aby lidský vývoj vrátil zpátky do správných kolejí!

Základní myšlenka a odkaz toho filmu jsou opravdu zajímavé.

Z lidí jsou blbci, všude obrovské hory odpadků, nezvládají ani to základní, IQ testy vypadají jako hračka pro dnešní dvouleté ,,vkládání tvarů do děr shodného tvaru“.

Jinak kdybyste čekali něco na úrovni, nečekejte. Téma se zpracovalo opravdu jako ,,komedie pro průměrného US ovčana“. Je to klasická americká hovadina s ne příliš úžasnými hereckými výkony a poměrně primitivní zápletkou. Která sice na chvilku může zabavit, ale až na hlavní myšlenku to nic moc světoborného není.

Film končí doporučením, aby lidé četli, zajímali se o svět kolem a neseděli jenom u televize. – JAK AKTUÁLNÍ!

… Škoda, že to nebylo z našeho prostředí. To by se Luke Wilson dostal do světa, kde jsou jenom hnědočeši a peníze ani soukromý majetek by už neexistovaly. Ani jako pouhý pojem.

Kam dál:

Další doporučené filmy – ZDE

Znáte skvělý film, který stojí za zmíňku? – Doporučte mi ho ►mailem◄

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho Mára 2014-09-28 03:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já se na ten film nikdy nedokoukal :D a to sem si ho už pouštěl třikrát. Takže díky za data o poučce, ale mohla bys prosím napsat jak to skončí? Mě se na tu kravinu nechce dívat znova. Díky. Těžko říct jestli takhle skončíme, že budem uplně blbý, ale myslím že to tak horký nebude 🙂

Ikona diskutujiciho Kač 2014-09-28 09:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Film jsem jednou rozkoukala, protože mě také zaujala hlavní myšlenka, ale upřímně se na to nedalo moc dívat, tak jsem ho asi po půl hodině vypnula :D Přišlo mi to popravdě naprosto hloupé a samo o sobě docela degenerativní :D Ale myšlenka dobrá, to uznávám 🙂

Ikona diskutujiciho fluttershine 2014-09-28 10:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vypadá to zajímavě…ale asi se na to nepodívám. Btw znáš film Millerovi na tripu? Jestli ne, tak je to opravdu hrozná americká hovadinová komedie, ale občas se člověk zasměje..

Ikona diskutujiciho Sigil 2014-09-28 11:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tzn. děti by měly být na příděl podle změřeného IQ partnerů? Popřípadě páry s vysokým IQ by měly být vedeny jako plemenné?

Ikona diskutujiciho colourfulworlds 2014-09-28 11:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

tak to vypadá podle traileru na pěkně bláznivou komedii,

Ikona diskutujiciho Ivett 2014-09-28 12:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak na tenhle film jsme museli ve škole koukat povinně v originále (v hodinách angličtiny) a pak jsme na něj psali esej. Pan učitel byl taky původem z USA a hodně s námi ten film rozebíral. To mě bavilo, konečně člověk, který taky přemýšlí, nutí ostatní studenty k zamyšlení apod. Jinak je škola nuda, instituce, kde rádoby učitelé cpou studentům do hlav bezduché informace… Sem tam se mezi učiteli najde ale díky bohu výjimka :-). Film určitě doporučuji ke shlédnutí i k zamyšlení ;-)

Ikona diskutujiciho Jindra 2014-09-28 15:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ten film jsem viděl už hrozně dávno, ale je doslova legendární. Děti teď, když je taková situace na burze? A podobné hlášky intelektuálního páru, který nakonec umřel bez dětí. A do toho rodina primitivů, vyloženě buranů, hádají se, hází po sobě papuče, chlastají… a dělají děcka jak na běžícím pásu. To není obyčejná komedie, to je sonda do ne zas tak vzdálené budoucnosti. Ale není to asi samo sebou. Elity to tak chtějí, proto k tomu lidstvo vedou. Tupý dav se ovládá mnohem snadněji.

Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2014-09-28 16:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Myslím že na tohle se ani dívat nebudu. Asi bych z toho měla deprese.

Ikona diskutujiciho mariankosnac6 2014-09-28 21:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Videl som to dávnejšie, požičali sme si to v DVD požičovni a pozeral som to s rodičmi, zaujal nás ten popis filmu, tak sme boli zvedaví ako bude vyzerať ľudstvo budúcnosti. Film je hlúpy ale docela pravdivý.

Ikona diskutujiciho Peter 2014-09-29 00:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

já se u ukázky musel smát, já nevím ale všechny ty emerické filmy emerická hudba-podmaz, intonace, mluva…pro mě prostě srandovní:-D I cant help myself:-D

Ikona diskutujiciho Rushwolf 2014-09-29 09:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No.. zbytečný strach :-) takhle to chodí co svět světem stojí vždy tu byli R stratégové a S stratégové a i tak si lidstvo svou rovnováhu (% zastoupení chytrých a hloupých ve společnosti) udrželo. Je to možná dáno tím, že Evolučně nejúspěšnější nejsou jedinci nadprůměrní, ani podprůměrní, ale právě ti nejprůměrnější z průměrných… bráno tedy glogbálně ;-) Navíc i lidská společnost v čase osciluje… to že se civilizace zhroutí a idstvo zhrubne, je stejně přirozené, že za nějaký čas se zase povznese a tak stále dokola dokud tu bude svět. Nejhorší co se může stát je kombinace kdy lidstvo bude na vrcholu svých technologických možností a naráz zpitomí a zničí sebe i Planetu… ovšem ani lidská společnost nehloupne ze dne na den ( byť čemu sou lidé v poslední době ochotní věřit a jak abdikují na vzdělání je až zarážející) může to být proces, který potrvá staletí a nebude se asi ani dít formou celosvětového úpadku, jako spíš přesunů a výměny civilizačních center… viz. řecko… ve starověku maják lidského poznání, dneska z tohoto hlediska ničím vyjímečná oblast… kontra v té době například barbarská Británie kde si lidé prdele malovali na modro a dnes…

Ikona diskutujiciho Rushwolf 2014-09-29 09:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jinak k tomu IQ a šlechtění lidí… chodil kdys po zemi tvor zvaný Megaloceros giganteus. Právo se rozmnožit si prosadil vždy nejsilnější samec jehož znakem bylo největší a nejzdravější paroží. Díky tomu se po generace tato vlastnost přenášela a velikost paroží se zvětšovala, až se z evoluční výhody stala překážka, která přispěla k vyhynutí druhu… Proto s eugenikou opatrně, ne vždycky to musí mít ten efekt který chceme.. a inteligence ještě nutně není znakem ušlechtilosti, zdraví, morálních kvalit etc.

Ikona diskutujiciho majka 2014-09-29 15:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zasmála jsem u toho.:-D

Ikona diskutujiciho Jirka 2014-09-30 21:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No chápu jak to myslíš, ale znám několik rodin, v jedné se oba rodiče pouze vyučili a dělají dělníky a mají vysoce inteligentní děti oba mají VŠ, ani prarodiče nebyli chytří, a pak znám doktory co mají děcka feťáky a blbce. Myslím že i když se dědí jisté prepozice, pokud má někdo nějaký větší úkol zde na zemi, narodí se jako vysoce inteligentní i bezdomovcům, nebo se pletu?

Ikona diskutujiciho Rushwolf 2014-10-01 12:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]: No můžeš se taky narodit jako pulec :-D Slyšel sem i názor, že lidská duše se po smrti může rozdělit, nebo splynout s tím čemu třeba indiáni říkají velké tajemství (to mě osobně je třeba celkem sympatické) a znovu se z něj časem třeba vydělit a zrodit se znovu v nějaké jiné formě… docela by to i vysvětlovalo rozpor v některých mýtech kdy daná kultura věřila na zásvětí kam duše odcházejí po smrti (čili žádná klasická víra v reinkarnaci) a zároveň připouštěli znovuzrození některých významných jedinců…

Ikona diskutujiciho Léňa 2014-10-01 18:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Přemek 2014-10-04 20:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]: Vysoká škoal je holt těžší než škola základní. Volat po lehčích podmínkách pro duši je jako volat po návratu o několik školních stuňů zpátky.

Ikona diskutujiciho Andula 2014-10-06 16:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo tenhle film znám, taky jsem ho viděla už dávno a moc se mi líbila jeho myšlenka i zpracování…

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek