IKEA zadala studentům pokus s chválením nebo šikanováním dvou rostlin po dobu 30 dnů, výsledky jsou výmluvné

5.12.2018 v Zajímavosti 6
V současnosti společnost věnuje stále větší pozornost šikaně, zastrašování a násilnickému chování. Dnes existuje i výraz cyberbullying, což je druh šikany realizován prostřednictvím informačních a komunikačních technologií, nejčastěji prostřednictvím internetu či mobilního telefonu. Obě verze šikany jsou nebezpečné a doslova ničí psychiku oběti. Společnost IKEA proto uskutečnila experiment na toto téma, aby uvědomila mladé lidi o nebezpečí takového chování.

V jedné z běžných škol umístili vedoucí společnosti dvě stejné rostliny a ke každé umístili tabulku s instrukcemi. První rostlinu měly děti pouze urážet a nadávat jí a druhou pouze chválit. Experiment trval 30 dní a všichni zájemci si mohli s rostlinami promluvit. Dotýkat se rostlin bylo zakázáno.
Jedna rostlina každý den poslouchala pouze nadávky, přitom ne abstraktní, ale osobní. Druhá rostlina poslouchala pouze chválu a komplimenty. Studenti se sami rozhodovali, ke které rostlině přistoupit dříve a také sami vybírali slova. Promluvit si s rostlinami bylo povoleno pouze jednou denně.
Vlevo šikana, vpravo chvála.
Rostliny byly zcela stejné, v ničem se před experimentem nelišily jedna od druhé. Rostliny neudělaly nic špatného ​​ani dobrého, aby si zasloužily takové chování od lidí, pouze byly vybrány v rámci experimentu. Přitom profesionální zahradník hlídal, aby každá rostlina dostávala stejné množství vody, světla a hnojiva.
Po jednom měsíci byl výsledek experimentu jasný každému a studenti z dané školy mohli vyvodit správné závěry a změnit svůj postoj k šikaně.
Zde se můžete podívat také na video z tohoto experimentu, který se udál na škole středního východu.
https://www.youtube.com/watch?v=Yx6UgfQreYY
připravila Alue, www.aluska.org

Komentáře

Ikona diskutujiciho ⚜ aston 405 2018-12-05 18:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ikea je vůbec nějaká zajímavá. Nejdříve odmítne čárové kódy, teď toto. No páni.

Ikona diskutujiciho hanka 2018-12-05 19:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je skvělé, tohle je ta nejlepší výuka<3

Ikona diskutujiciho aves passeri 2018-12-05 21:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tenhle experiment znám (v podobě rýže s vodou) a dokonce jsem ho doma sama zkoušela. Měla jsem jen dvě sklenice – jednu jsem chválila a druhou ignorovala. A výsledek? Té ignorované se dařilo mnohem hůř – chytla plíseň. Viděla jsem podobných experiment všude možně a vždycky dopadly pozitivně pro tu pozitivní sklenku….

Ikona diskutujiciho Teri 2018-12-05 22:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mně je té rostlinky hrozně líto :-?

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2018-12-07 02:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Čakal som že rastlina ktorá schytáva nadávky bude otrlejšia a odolnejšia.

Ikona diskutujiciho Jarda B. 2018-12-14 22:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pokus je to zajímavý, ale chtělo by to vícekrát zopakovat. Pro 100% jistotu :-) Mimochodem Bořiči Mýtů také něco takového zkoušeli v jednom díle.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek