Štěstí není jediná emoce, která vám může pomoci udržet si zdraví i ve vyšším věku. Pomáhají také emoce nadšení, pobavení, hrdosti, euforie, síly, nebo veselí. Objevují se první studie, které prokazují, že každodenní prožívání širokého spektra různých konstruktivních emocí skutečně vede ke zmírnění zánětů v těle.
Prožívání nejrůznějších euforických, inspirativních, šťastných a uvolněných pocitů opravdu přispívá k léčbě zánětu
Studie odhaluje, že pouhé konstruktivní duševní naladění souvisí s nižšími biomarkery systémového zánětu, což snižuje riziko chronických onemocnění a předčasného úmrtí.
Pravidelný pocit radosti nebo štěstí produkuje dopamin, melatonin a serotonin, včetně jeho prekurzoru tryptofanu. Všechny tyto látky lze nazvat „neurochemikáliemi štěstí“, protože právě jejich vylučování člověku umožňuje prožívat štěstí a duševně-emocionální pohodu.
Vědci v této souvislosti vytvořili termín „emodiverzita“, aby zdůraznili důležitost každodenního prožívání různých konstruktivních emocí.
Seznam lidských emocí. Dobrá pomůcka i pro lidi, kteří mají potíže lépe pochopit své pocity.
16 různých konstruktivních emocí
Není to pouze „štěstí“ a „radost“. Dobrých emocí, které mohou vyvolat protizánětlivou reakci, je mnohem více.
Patří sem: být aktivní, bdělý, pobavený, v pohodě, pozorný, klidný, veselý, odhodlaný, nadšený, vzrušený, šťastný, inspirovaný, zaujatý, hrdý, uvolněný a silný.
Ve studii, jejímž cílem bylo zjistit vliv emoční rozmanitosti na zdraví, výzkumníci vybrali 175 účastníků, kteří měli na konci každého dne uvést, jestli prožili některé ze 16 různých dobrých emocí. Dále nechali účastníky hodnotit své prožívání 16 destruktivních emocí, mezi které patřily pocit strachu, studu, utrápenost, ospalost, provinění, nepřátelství, podráždění, nervózita, smutek, vystrašenost, depresivnost, pomalost, unavenost a rozrušenost.
Míra, v jaké někdo zažil některou z 32 známých každodenních emocí, byla hodnocena na škále od 1 (velmi mírně) až po 5 (extrémně). Emodiverzita byla měřena po dobu 30 dnů a kategorizována podle počtu případů a míry prožití jednotlivých emocí.
Po ukončení experimentu byly účastníkům odebrány vzorky krve a testovány na tři biomarkery zánětu: IL-6, CRP a fibrinogen. Výzkumníci dospěli k závěru, že větší rozmanitost každodenních dobrých emocí souvisí s výrazně nižší mírou systémového zánětu. Co se týče destruktivních emocí, bylo zřejmé, že zánět výrazně zvýšily.
Přibývá důkazů, že zánětlivé reakce mohou pomoci vysvětlit, jak se určité emoce dostávají takříkajíc pod kůži a přispívají k náchylnosti k nemocem. Zato zjištění naznačují, že bohatý, spontánní a různorodý konstruktivní emoční život může být prospěšný zdraví, protože snižuje míru zánětu.
Poněkud nedávná systematická analýza více než desetiletých intervencí mysli a těla (MBI) zjistila, že praktiky jako jóga a meditace snižují množství prozánětlivých cytokinů. Systematický přehled 18 různých studií MBI, který provedli vědci z Coventry University, dospěl k závěru, že duchovní praktiky, jako jsou mindfulness, meditace, jóga a tai-chi, mají zřejmě podobný účinek. Umí zvrátit poškození těla způsobené chronickým stresem a zánětem.
© aluska.org 2023
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová Ďakujem za obohacujúci článok. Musím dať za pravdu,…
-dodo Dnes ale aj v minulosti tu boli a…
-Rocky armag: Člověk, co nemá dostatek financí si ani…
-tauri Alue, chápu kam tim míříš a původní myšlenku…
-*****