Jak má vypadat seriozní hromadná zpráva, aneb hambatý spam na scéně

30.12.2012 v Aluška.org 5

Vážení čtenáři, předem tohoto článku bych ráda připomenula, že trpím profesionální deformací. Když si všimnu v jakémkoliv textu nějaké chyby, hned ji mám nutkavou potřebu opravovat, za což mohu poděkovat těmto stránkám a své knize. Další profesionální deformaci mám díky komunikaci e-mailem. Pořád mám totiž chuť všechno zlepšovat a rozšiřovat si obzory o tom, jak má co vypadat.

Čirou náhodou jsem se proto v nedávné době zabývala otázkou, jak je to vlastně s rozesíláním spamů a hromadných zpráv. Jak tomu vlastně káže zákon, jak to má vypadat a co v něm musí být? – Od té doby se schválně dívám, když nějaký otevřu, jestli je to ,,seriozní“ newsletter, nebo není… Postupně jsem zjistila, že málokterá zpráva je podle legislativy, ale že bych kvůli tomu každý den psala na úřad pro ochranu osobních údajů, to tedy ne. Zase až tak moc to určitě neprožívám, každopádně situaci sleduji.

… Ale pak mě doslova nakrkla hromadná zpráva, která mi před vánoci přistála v e-mailu. Určitě si nikdo nemůže myslet, že by to byl jeden z mála. Moji e-mailovou adresu mají snad všichni zloději e-mailových kontaktů celého světa, aby na ni mohli posílat všechny blbiny z celého vesmíru.

Dámy a Pánové, ráda bych vám představila doposud nejúděsnější spam co mi kdy přišel a zároveň si ujasníme, co to vlastně je seriozní hromadná zpráva a jak má vypadat… – berte to jako takový trochu odlišný díl doposud vydávaných kuriozitek.


,,Od: [email protected] *
Datum: 8. 12. 2012
Předmět: Praktický dárek

Dobrý den,

posíláme Vám odkaz s tipem na praktický dárek:

http://personalnigrafologie/…. ok, až do této chvíle je to klasika, která přijde běžně do schránky asi každému. Co mě ale dorazilo, byl dodatek:

,,Tato zpráva Vám byla zaslána zdarma z území České republiky a v době odesílání

zprávy nebyl odesílateli znám Váš nesouhlas se zasíláním pošty na Vaši adresu.

Přestože na Vaši adresu již nebude v nejbližší době zaslána žádná další zpráva,

vyjádření nesouhlasu se zasíláním jakýchkoli zpráv na Vaši adresu můžete provést

zdarma. Stačí odpovědět na tento email s předmětem NEZASÍLAT

Message was sent from Czech republic. Inzercenet s.r.o.“


Pokud ještě pořád někteří netušíte co mi na tom tak moc vadí, přejděme k tomu, jak má vypadat seriozní hromadná zpráva:

1. Abyste mohli podle zákona poslat hromadnou zprávu (obsahující obchodní sdělení, což samozřejmě tato nabídka byla), musíte mít první souhlas příjemce. Tedy ne že první pošlete zprávu a pak řeknete, že nevíte o tom, že by mu to mohlo vadit… Jako první musíte mít souhlas. Pokud ho nemáte, je to úplně špatně.

Ten získávají běžně majitelé e-shopů prostřednictvím formulářů při vaší objednávce, případně přes nějaký jiný formulář, který někde vyplníte. – Personální grafologie můj souhlas stoprocentně nikdy nedostala. Jednoduše přišli, vzali můj kontakt a šup tam s tím, protože jsem se zdála jako typ zákazníka, který je vhodný pro jejich ,,službu“.

2. Hromadná zpráva MUSÍ obsahovat jednoduchý způsob odhlášení přes funkční ,,tlačítko“.

Věty o tom že máte na daný e-mail odpovědět a napsat že nechcete už nic posílat, jsou výsměch příjemci, odesílatel sám sobě škodí a navíc tím porušuje zákon.

Přes funkční tlačítko na které se jednou klikne, máte být přesměrováni na jednoduchý formulář, kde se přecvaknete, nebo kde vám vyskočí potvrzení o odhlášení. Nic víc. – Na to vše zákon myslel a to vše ukládá odesílateli hromadného obchodního sdělení jako povinnost a ne jako dobrovolný domácí úkol, když se mu bude náhodou chtít.

Sumasumárum si představte, že vám přijde zpráva, ve které vám někdo napíše, že vám to posílá zcela zdarma, což je pro vás samozřejmě strašně úžasné… a pak se samozřejmě můžete i ZDARMA odhlásit, když jim na tento e-mail ODEPÍŠETE a vyplníte do předmětu NEZASÍLAT….

– Když už tedy začínám, nemám žádné kontakty, žádné zákazníky, nikdo mě nedoporučí, ani si nemůžu zaplatit normální reklamu, alespoň bych se nemusela tvářit, jakobych byla seriozní a něco znamenala. Pošlu raději mail normální, bez dodatků, činčurinek a jakýchsi napodobenin… Nebýt toho děsného dodatku, byla by tato zpráva jedna obyčejná z mnoha, které běžně chodí všem a nic zajímavého by na ní nebylo.

A teď se ptám: Koupil by si někdo něco od lidí, kteří posílají takové zprávy, které postrádají prakticky úplně všechno co mají obsahovat a ještě k tomu vám odesílatel napíše, že to máte zdarma?

Že se nestydí….

Podobní ,,prodejci“ hřeší na to, že běžní uživatelé nevědí nic o tom, co jim vlastně má chodit a také si myslí, že příjemci s tím nemůžou stejně nic dělat… Ale můžou: Když příjemce pozná neseriozní sdělení, pochopí, kde určitě nemá nic nakupovat a co určitě nikomu nebude doporučovat… A když to budou vědět všichni příjemci, přestanou nám podobné zprávy chodit, protože ztratí smysl… A konečně budeme mít všichni pokoj od toho, co nechceme.

Já si vždycky říkám: Pokud si dotyčná firma/osoba/společnost/výrobce nedala tu práci udělat pořádně leták/svůj web/jídelní lístek, nebo pokud nectí základní pravidla pro hromadné zprávy, proč bych se u ní měla namáhat já?

* e-mailovou a webovou adresu jsem pozměnila, ani jedna není funkční.

Kam dál:

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Na Aluška.org najdete také interaktivní chat Vstoupit do Chatu – ZDE

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

.

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho Míša 2012-12-30 09:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Úplně klidně jim na tyhle maily odepisuju, když to znamená, že od nich budu mít klid …

Ikona diskutujiciho Ann Taylor 2012-12-30 09:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Asi nevíš o systémech opt-in a opt-out. Buď musí mít souhlas, nebo používají druhý systém, kde nesmí mít tvůj nesouhlas.

Ikona diskutujiciho karel 2012-12-30 14:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem na ty spamy nikdy neklikal a podle mě je alespoň půlka příjemců rovnou přepravuje do složky spam a vůbec si necení, že ji dostali zdarma.

Ikona diskutujiciho M. 2013-01-01 11:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ono neni dobre uvadet kdekoliv svuj email ve tvaru [email protected] . Takhle je vsem botum, co sbiraj emaily, hned jasne, ze jde o adresu. Ja svuj mail uvadim ve tvaru blabla(zavinac)seznam.cz, coz kazdy inteligentni clovek pochopi a nemusim pak resit hromadu spamu.

Ikona diskutujiciho Lenka 2013-01-02 12:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, naprosto souhlasím, také mě takové maily otravují. Lenka

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek