Jak mozek tvoří nové neurony: 4 věci, které zvyšují inteligenci

17.10.2019 v Prevence 24

Ještě před dvaceti lety se věřilo, že po dosažení dospělosti už lidský mozek nedokáže vytvářet nové neurony. Dnes však vědci obecně zastávají názor, že mozek prostřednictvím procesu neurogeneze i nadále vytváří nové nervové buňky a to dokonce i ve vyšším věku. Existuje několik věcí z oblasti stravování a životního stylu, které tento proces umí podpořit a urychlit.Které části mozku dokážou nejlépe vytvářet nové buňky?
Výzkumy ukázaly, že k tvorbě nových neuronů dochází nejvíce ve dvou částech mozku – v subventrikulární oblasti a v hipokampu.

Hipokampus je zodpovědný za schopnost učení se a paměti. Když nefunguje správně, vznikají neurodegenerativní onemocnění jako jsou deprese, úzkost, či Parkinsonova choroba. Podporou tvorby nových nervových buněk v mozku během dospělosti, dokážete těmto onemocněním nejen předcházet, ale dokonce i zlepšovat své mentální schopnosti.

Následuje 5 věcí přímo podporujících vytváření nových neuronů, které tvoří základ pro zvyšování inteligence:

1) Fyzická aktivita
Může to znít jako klišé, ale nejúčinnější způsob, jak podpořit proces neurogeneze v mozku, je pravidelná fyzická aktivita.
Zrychlení tlukotu srdce a průtoku krve cévami pomocí běhu, cyklistiky či plavání, je výborný způsob, jak zvýšit hladinu mozkového neurotrofického faktoru (BDNF) a trofického faktoru gliálních buněk (GDNF) – čili dvou faktorů, které podporují neurogenezi.
Endorfiny uvolňované během fyzické aktivity také pomáhají minimalizovat hladiny kortizolu (stresového hormonu) a zároveň zvyšovat úroveň testosteronu, který podobně jako BDNF a GDNF podporují proces neurogeneze.

Tyto hormony a růstové faktory aktivované fyzickou aktivitou jsou kriticky důležité zejména pro stárnoucího člověka, protože působí jako elementy zpomalující stárnutí a přitom také zvyšují mentální kapacitu.

Oběma těmto ženám je 80 let. Vaše každodenní rozhodnutí určují, jak se vyvine vaše budoucnost.

2) Meditace
Přínosy meditace jsou vědecky dobré zdokumentovány. K tomu, abyste je získali, vůbec nepotřebujete být nábožensky založení. Stále nové a nové důkazy poukazují na to, že meditace pomáhá zvyšovat hustotu šedé mozkové kůry ve více částech mozku, včetně hipokampu.
Hlavním úkolem při meditaci je zaměřit pozornost člověka na současnost, namísto bloumání v minulosti nebo budoucnosti. Výsledkem je čistá mysl, která vyrovnává mozkovou chemii, včetně látek regulujících neurogenezi.
Minimálně jedna studie také potvrdila, že meditace aktivuje integrované funkce mozku, které podporují jak krátkodobé, tak i dlouhodobé nervové změny v mozku. Večerní meditace dokáže také zvýšit produkci melatoninu (spánkového hormonu), který se přímo zapojuje do neurogeneze.

Amishi Jha z Univerzity v Miami doporučuje takzvaný „trénink mysli“. Jde o metodu, která zahrnuje soustředění se na specifický objekt, jako například nějaký tělesný pocit, s cílem zlepšit strukturu a činnost mozku. To ostatně povede i ke zvýšení inteligence.

3) Strava
Zdravé stravování se může zdát samozřejmostí, ale mnoho lidí má stále špatnou představu o tom, co to opravdu znamená. Váš mozek je tvořen ze 60% tukem. To znamená, že tuk hraje v každodenním stravování velmi významnou roli. Mnoho lidí však stále pohlíží na tuk jako na něco špatného a snaží se mu vyhýbat. Místo něj upřednostňují potraviny bez tuku, případně nízkotučné varianty plné chemických sladidel a umělých příchutí (protože tuk je nosičem chutě, tak jídla bez tuku obvykle nemají žádnou chuť a tak se musí dochucovat uměle).

 

Nejdůležitější z tuků jsou omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které je třeba konzumovat pravidelně – denně.
Dalším nepostradatelným druhem tuku pro tvorbu nových neuronů jsou saturované tuky jako například kokosový olej. Případně ze živočišných tuků je to vepřové sádlo.
Absolutní kritická složka nesaturovaných tuků se nazývá dokosahexaenová kyselina. Ta hraje v procesu formování nových mozkových buněk nezastupitelnou roli.

4) Spánek, sluneční světlo a sex
Spánku se často nedostává takové uznání, jak by si zasloužil, ale pro zdravou činnost mozku je opravdu nezbytný.

Nedostatek spánku způsobuje:
snížení neurogeneze v hipokampu
narušení hormonální rovnováhy
zamlžené myšlení

Nedávná studie publikovaná v deníku Current Topics in Behavioral Neurosciences (Současná témata v behaviorálních neurovědách) zjistila, že vynechání spánku převyšující 24 hodin zpomaluje dělení buněk a v některých případech i samotnou neurogenezi.

Vystavení se slunečnímu světlu je další faktor, který podporuje formování nových neuronů v mozku. Během jeho působení se v pokožce produkuje vitamin D. Ten následně zvyšuje hladinu serotoninu (přenašeče mozkových signálů) a tvorbu GDNF v mozku. Minimální čas pro vystavení se slunečnímu světlu, se pohybuje mezi 10 až 15 minutami denně během léta.

Ještě tu máme sex
Ten pomáhá snižovat stres a zároveň stimuluje v mozku produkci endorfinů, které navozují pocit blaženosti.
Studie z roku 2010 publikována v deníku PLOS ONE zjistila, že sex pomáhá snižovat úzkost a úroveň kortyzolu.
Zároveň stimuluje neurogenezi v mozku, růst dendrické míchy a strukturu hipokampu.

 

připravila Aluška.org © www.aluska.org 2019Komentáře

Ikona diskutujiciho Luk 2019-10-17 02:42:21 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jak já nad tím přemýšlel, tak vědci pozorují že se každý rok, pokud se člověk učí , zvyšuje jeho inteligence průměrně o 4 body. Tak mě napadlo, že pokud jsou lidé nadaní, nebo lidé kteří v nějaké oblasti získávají hodně bodu IQ tak se lidé nerodí trvale předurčení k tomu, mít své trvalé IQ a tím pádem ani průměr jak ho známe není podle mě trvalá věc. Jen se drží skrz zpackané školství a toho, že nikdo neučí jak sebe používat. Podle mě je právě normální u lidí od narození se dostat přes stůj průměr až dál, jen vědět jak na to a mít to tady zabudované. Pak by se předešlo ztrátám času a otálení a průměr by podle mě už nebyl průměrem. Podle mě to jen součástí vývoje člověka, jen se nezastavit a jít dál 😀 že lze zvyšovat i vrozenou podle mě inteligenci.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-10-17 08:32:16
Ikona diskutujiciho
sipka

myslím si, že na školství se to úplně svádět nedá, protože co pak člověk dělá ve zbytku svého volného času, je čistě na něm a v dospělosti to platí čtyřnásob… kdo se fakt učit chce, ten se učí a je jedno co to bude…

Ikona diskutujiciho Luk 2019-10-17 11:57:33
Ikona diskutujiciho
sipka

Třeba co jsem zjišťoval a vypozoroval i u sebe, že využívat volný čas během školního roku nestačí. Škola a ten nevyhovující réžim pak vysaje určité kapacity během těch hodin, kdy tam člověk musí být. Ja si třeba myslím že když už je ve školství někdo za hlupáka, je to od počátku špatně a zbytečně je člověk/dítě přesvědčeno, že učení mu nemůže jít nebo že na tom není stavěné. Spíš pak to studium a system v něm není stavěné učit lidi správně, každému to dělá nějaký problém a kdyby ten systém byl vyhovující, byl by bezproblemů. A s tím souhlasím, ten čas to je pak jak zlato mít nějaký navíc, ba spíš mě ten článek upoutal v tom, že nad podobnými informacemi přemýšlím často a vidím že to jde ke komplexnosti šťavnatých informací co mě pomohly xD
Pokud tě škola nenarušovala i mimo školní čas, tak asi je každý na věci stavěný jinak, nebo se zřejmě nějak divně nakládá s časem na školách nyní, protože třeba nesamostatnsot co nemohou mít žáci v hodinách, to už je fakt jen o tom, že ti někdo vezme jen ten čas a člověk se neučí během nich. Jen vyhořívá vůle, pozornost, hlubší soustředění například…
A je jedno co to bude? Tu poslední větu nechápu 😀

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-10-17 13:03:27
Ikona diskutujiciho
sipka

Je jedno co se učíš, důležité je, že něco děláš a že se rozvíjíš. Jestli budeš zevrubně studovat golf nebo akvaristiku, je úplně putna, efekt na mozek to bude mít stejný.

Já jsem jako malá po škole šla do kroužku, hodně let jsem strávila hudbou – teorií i hraním, keramikou a pohybovými kroužky. Pokud ne to, tak jsem byla venku, hrabala se v hlíně a stavěla bunkry, nebo jsem kreslila a četla. A to jsou všechno rozvíjející aktivity. Tehdy totiž bylo pro děti v televizi naprostý h**** a těch pár nahraných kazet jsme znali zpaměti, takže nebylo tolik možností zabíjet svůj potenciál a intelekt pasivním sezením u obrazovky. I když ne všichni zacházeli se svým časem jako já, ale jak jsem už psala, je to o rozhodnutí každého z nás, co se sebou udělá po zbytek dne.

Ikona diskutujiciho Luk 2019-10-17 22:25:42
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak já s tím souhlasím, ale pokud jsem psal o školství, nemyslel jsem to jako výmluvu ale prostě věc která by se dala zlepšit. Já jsem měl třeba problém jako malí, když jsem si něco zamiloval, nebyl problém se tím zabývat tak jak píšeš, ale když někdo se má učit třeba to co je poupravené a není to ani pravdivé, tak jsem to intuitivně cítil a byl jsem z toho naštvaný. Takže chuť se třeba zabývat vesmírem odpadla už jen proto, že jsem vnímal že vesmír je prostě něco jiného než to co je v knížkách a častokrát se mi v hlavě dostali ty data, která jsem objevil třeba až u Tomáše matného, nebo dalších článcích které jsi sdílela. Já se třeba do teď nenaučím nějakou látku, pokud mi není vysvětleno logicky proč se to mám učit, nestačí na mě cukr a bič. Můj mozek nepochopí kde to prostě zapadá a vrací se k té úvaze a pořád to chce logicky pochopit, než bude se do toho nořit a představovat si to a chápat to. Já vnímám velký rozdíl mezi tím co nastane potom, když to tak není, prostě to můžu jen pozorovat a vyštěpovat si z toho co mi přísluší, ale vůbec to není naučit se celou látku.
Já jsem chtěl prostě především vyjádřit, že pokud si někdo myslí, že je hloupí, nebo je momentálně studentem a je v tom ponořený každý den, tak existuje na to pomoc a tenhle tvůj článek mi připomněl jeden z důkazů.
Já bych chtěl spíš ty věci změnit k lepšímu, proč jen o tom mluvit, kdybych nechtěl pro to nějaký dobrý důsledek?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-10-18 09:09:42
Ikona diskutujiciho
sipka

Myslím si, že u lidí co nad věcma trochu přemýšlí, je to společné chování. Vztekání se co to je za blbost, proč se to mám sakra učit, na co mi to bude a pak to do hlavy samozřejmě ani neleze a když to tam natlučeš, za týden je to pryč. The struggle is real 😀 Ušetřila jsem si trápení a všechny tyhle hovadiny vyřešila tahákem, ale na střední už to pak nešlo, protože tam byla látka, kdy se kombinovaly třeba čtyři věci co se braly předtím a když jsi tu věc nepochopil a nenaučil se ji vypočítat, tak jsi potom nevypočítal to další, i když jsi zbytek chápal. Nejvíc mě tehdy dožral matikář – biorobot jako řemen a do toho hrozný kretén – co na nás na začátku roku pompézně zablil, že máme zapomenout všechno ze ZŠ, že to nebudeme potřebovat, ať klidně zahodíme staré sešity, že začneme z čistého… no a týden na to se začal chronicky vztekat, že tohle máme umět ze zš, že to je učivo sedmé třídy atd…. 😀 – stalo se to někomu taky? Nebo dementa co nosí žvýkačku za uchem a pak si ji nacpe zpátky do pusy jsme měli jenom my?

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-10-18 12:06:37
Ikona diskutujiciho
sipka

jaj Aluško, s tímhle tvým posledním komentářem mega souhlasím a soucítím!!:D přesně tak. jo a matikáře máme nyní uplně stejného debila, ne-li horšího :‘) jako miluju střední.

Ikona diskutujiciho ⚜️ aston 405 2019-10-18 23:33:36
Ikona diskutujiciho
sipka

Vzpomínám si, že jsi už o tom matikáři někde vyprávěla. Pěkný nechuťák….

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-10-19 09:06:28
Ikona diskutujiciho
sipka

Ten týpek, to byl zážitek na celý život.. a jak já si o něm myslela že je naprostý dement, tak si přesně to samé myslel i on o mně 😀

Ikona diskutujiciho Luk 2019-10-22 13:58:10
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem vlastně rád, že máš nakonec nějaký luxus a klid v tom životě, tím luxusem myslím že tyto události patří minulosti. Vůbec se tomu nedivím, spíš je dobré, že ti lidé kteří fungují lépe než ten systém jak je postavený, můžou buť najít v něm skulinky a nebo mít možnost to úplně opustit. Bylo by to prostě dobré reformovat, aby těm mladším se to nemuselo opakovat 😀
Konec konců jsou i důkazy a nějaké další studie, že to omezuje i ty kteří se cítí pohodlně v těchto podmínkách, nejčastěji ty průměrné a nebo šplhounské školské typi, ale jak a kdy si to můžou tito lidé uvědomit? To je zase složitá otázka a sahá podle mě už mimo rámec tohodle samotného tématu o schopnosti učit se.

Tak stejně přeji všem zdar v učení, dle mimo toho omezujícího systému 😀

Ikona diskutujiciho ⚜️ aston 405 2019-10-17 17:24:41 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Psal jsem dlouhý komentář a Opera mi právě spadla a celý se mi smazal, takže se podělím jen o myšlenku, že bych asi napsal trochu delší článek nebo seznam činností, které podporují inteligenci, abych tam vecpal i zmínku o účincích…. pomilovávání se – ale ne, že bych si stěžoval 😅.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-10-17 18:35:40
Ikona diskutujiciho
sipka

co se toho sexu týče… 😀 no, tak to můžu potvrdit. následný příval energie, kreativity.. je to zajímavé. člověk se taky pak jako uklidní a zbaví napětí. jo a taky mám po tom vždycky hroznou chuť na jídlo(specialně čokoládu), stejně jako kuřáci na cigaretu. to fakt nevim, proč se děje. ale je to skoro vždy… 😀

Ikona diskutujiciho [email protected] 2019-10-17 23:17:25
Ikona diskutujiciho
sipka

Hehe, tak to díky za sdílení zkušenosti :D. Člověk by řekl, jaké to je dokola omílané téma, a přesto se občas dovím něco nového i zde.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-10-18 12:04:16
Ikona diskutujiciho
sipka

aston: ježišikriste teď to vyznělo nějak divně jak se to poslalo konkrétně tobě 😂😂 to měl být komentář poslaný do „obecné diskuze“ + jsem chtěla něco jiného pak ještě napsat tobě jako odpověď na tvůj komentář(na to jsem pak zapomněla), ale nechtěně jsem rovnou zaklikla aby se ten první koment, mířený do diskuze, poslal tobě… jestli mě chápeš 😀 ale ono je to jedno 😀 lool

Ikona diskutujiciho ⚜️ aston 405 2019-10-18 16:10:07
Ikona diskutujiciho
sipka

🤣🤣🤣
To je v pohodě, přesně z těchto důvodů přece používáme na Aluška.org vymyšlené přezdívky :D!

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-10-18 21:19:52
Ikona diskutujiciho
sipka

😀😀😀 upřímně moje přezdívka(alias duchovní jméno) je mi bližší než moje skutečné jméno 😂

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-10-18 21:23:37
Ikona diskutujiciho
sipka

pojem ,,skutečné jméno“ je podle mě hodně relativní.. třeba indiáni si měnili jméno po každé zásadní změně v životě, když už s nimi to staré nerezonovalo

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-10-18 23:09:05
Ikona diskutujiciho
sipka

Alů: jo, to máš pravdu 😊 líbí se mi, jak z voloviny/omylu může vzniknout plodná a zajímavá diskuze 😀

Ikona diskutujiciho ⚜️ aston 405 2019-10-18 23:31:42
Ikona diskutujiciho
sipka

No koukej na to Nirvánko, Alue neodolala a vzdělává nás i v komentářích! 😂 Já bych vůbec netipoval, že se i v tomto řetězci dovím něco nového a helemese – a tohle jsem třeba vůbec nevěděl. Dík :).
A to je tvé duchovní jméno? Jé, jsi šťastná to žena, že jsi na něj taky přišla! Já budu muset asi ještě dozrát, abych se to své taky jednou dozvěděl…..

Ikona diskutujiciho Kraken 2019-10-20 13:21:58
Ikona diskutujiciho
sipka

Nirvana: jo, to ti věřím, „následný příval energie, kreativity..“ Ale koukla ses taky někdy na toho králíka? 😀

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-10-20 21:52:08
Ikona diskutujiciho
sipka

aston: to neřeš, přijde k tobě jednou samo, to poznáš 🙂
Kraken: 😂 to jo no 😀 chudák 😀

Ikona diskutujiciho Lucie 2019-10-17 21:49:15 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jen bych chtěla upozornit na chybku – dokosahexaenová kyselina není saturovaná. Ale naopak – nesaturovaná (unsaturated) = nenasycená. Má šest dvojných vazeb (z toho ten název hexaenová). Pro mozek jsou právě ty omega-3 mastné kyseliny s dlouhým řetězcem důležité.

Ikona diskutujiciho Drahoslava 2019-10-18 20:59:52 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nedokážu si v souvislosti s článkem vysvětlit ten fakt, že známa si zřídila na Ostravici před několika léty něco jako stacionář, pro lidi s postižením, DEMENCI a ALZHEIMEREM a jak říká dle studia se tam nacházejí v tom nejvyšším stadiu tohoto onemocnění, převážně z řad vysoce studovaná inteligence. Může mi tento fenomen někdo osvětli, jenž považují za rozporuplné tvrzení v článku?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-10-18 21:12:41
Ikona diskutujiciho
sipka

Obě onemocnění jsou způsobená otravou mozku těžkými kovy, dělá to nejčastěji kombinace očkování a přikládání mobilu k hlavě.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek