Autohypnóza zahrnuje uvedení se do vysoce sugestibilního stavu, kdy máte plnou kontrolu nad svými činy a jste u toho při vědomí. Můžete opustit svůj změněný stav mysli, kdykoli si to přejete. Autohypnóza je o navození sebe sama do velmi klidného a vnímavého stavu soustředěné koncentrace. Tím se zvýší i odezva na různé afirmace, např. „Jsem silný, sebejistý a klidný“, „Moje tělo je zcela uvolněné a nehybné“, „Jsem svobodný. Jsem zdravý“. Takové sugesce se pak lépe odrazí v každodenním životě člověka.
Autohypnóza není o houpání si kyvadlem před obličejem. Autohypnóza není usínání, ani to není stav bezvědomí, ze kterého je těžké se probudit. Autohypnóza nezpůsobí ztrátu kontroly nad situací.
Autohypnóza může být velice mocná. Bylo prokázáno, že pomáhá léčit řadu problémů, jako:
Problémy se stresem a úzkostí.
Problémy s váhou.
Chronická bolest.
Deprese.
Poruchy spánku.
Závislosti.
Problémy se sebevědomím.
Pokud ovládnete autohypnózu, můžete zažít větší jasnost myšlení, lepší schopnost rozhodování, méně celkové úzkosti a lepší zdraví.
Není pochyb o tom, že autohypnóza vyžaduje čas na trénink, odhodlání a praxi. Neočekávejte, že hned na první pokus uspějete (ale pokud ano, gratuluji!).
Zde je několik základních rad k autohypnóze a cvičení, které napodobuje metodu autohypnózy, která dobře funguje. Nezapomínejte však, že každý jsme jiný a nemusíme nutně reagovat na stejné techniky. Proto vám doporučuji, abyste si kromě tohoto článku udělali širší průzkum o dalších možnostech a technikách. Být svým vlastním lékařem a terapeutem je nejen povzbuzující, ale nesmírně obohacující.
Jak provádět autohypnózu
Než se do toho pustíte, musíte si být vědomi následujícího:
Podvědomá mysl nezpracovává záporné formulace. Pokud si v hypnotickém stavu nastabujete: „Nejsem úzkostný. Nebudu stresu. Nebudu se už cítit napjatý“, vaše podvědomí to interpretuje jako: „Jsem úzkostný. Jsem ve stresu. Zase jsem v napětí.“
Říká se tomu Zákon obráceného účinku a profesionálně vyškolení hypnotizéři před tím důrazně varují.
Ujistěte se, že vaše prohlášení neobsahuje zápory. Například: „Cítím se klidně a vyrovnaně. Moje tělo je zdravé a uvolněné. Cítím se silný a schopný.“
Vždy si nastavujte to, co chcete cítit, ne to, co cítit nechcete. Své afirmace také uvádějte v přítomném čase. Díky tomu budou efektivnější.
Vyvarujte se formulacím typu: „Budu sebevědomější.“ Místo toho je formulujte v přítomném čase: „Jsem stále více sebevědomější“, „S lehkostí se této závislosti zbavuji“.
Věřte tomu, co říkáte, a buďte o tom přesvědčeni. Vaše podvědomí se nedá oklamat. To uklidní vaši mysl a přinese změnu, po které toužíte.
Soustřeďte se vždy na jednu věc. Pokud chcete zhubnout, překonat závislost na kouření a mít lepší výkon, zaměřte se na to, co je pro vás nejdůležitější.
Buďte realističtí ve svých programech. Autohypnóza nemávne kouzelnou vílí hůlkou a do týdne z vás neudělá nejšťastnějšího člověka na světě. Místo toho se zaměřte na opakování něčeho, co vaše podvědomí dokáže zpracovat, např. „Každým dnem se cítím šťastnější.“
Postup
Zde je technika autohypnózy, kterou můžete cvičit sami. Ujistěte se předem, že máte stanovený realistický záměr.
1. Najděte si pohodlné a nerušené místo. Budete potřebovat alespoň 15–30 minut. Doporučuji sedět, abyste omylem neusnuli.
2. Zaměřte se na uvolnění svého těla. Můžete to udělat progresivní svalovou relaxací, nebo pomalým opakováním slova „spát“ po dobu několika minut. Je důležité, abyste svůj zrak zaměřili na jedno místo, ať už je to značka na zdi, vzdálený statický objekt, nebo něco podobného.
Když vstoupíte do hypnotického stavu, pocítíte pocit odpoutání, naprostého uvolnění, příjemné „tíže“ , nebo pocity „unášení“. V tomto okamžiku můžete mít oči otevřené, nebo je zavřít.
3. Zaměřte se na svůj záměr. Můžete ho opakovat nahlas, nebo v duchu. Chcete-li například překonat sociální úzkost, říkejte si: „V sociálních situacích jsem klidnější a uvolněnější“.
Pamatujte na to, abyste své výroky udržovali v přítomném čase. Například: „Cítím se sebevědomě a schopně… Dělám pokroky každý den… Jsem v míru.“
Opakujte svou afirmaci po dobu 15-30 minut.
4. Ukončete autohypnózu. Na konci, když už jste spokojeni, můžete svůj hypnotický stav opustit následujícím způsobem: „Pět… opouštím tento stav… čtyři… probouzím se… tři… probouzím se… dva… jsem bdělý … jeden.“
Pomalu posuňte oči od bodu, na který jste se soustředili, nebo pokud jste měli oči zavřené, postupně je otevírejte.
Nyní jste opustili hypnotický stav.
V autohypnóze jsou základem opakování, vytrvalost a přesvědčení. To jsou prvky, které potřebujete, abyste dosáhli změny, kterou potřebujete. Neočekávejte, že jednou vyzkoušíte autohypnózu a vyřeší všechny vaše problémy. Také možná budete muset experimentovat s několika různými technikami, abyste našli tu, která je pro vás nejefektivnější.
© aluska.org 2024
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová Když dneska člověk sleduje alternativní stránky, tak se…
-Samuel Sůl vám pomůže také proti slimákům. Máte-li v…
-***** Raději budu mít debilní styl psaní, než-li bych…
-***** Nedokonalost - zranitelnost - sebesoucit - sebepřijetí. Skvělá…
-standa