Pokud se necítíte zrovna nejlépe, zkuste si prohlédnout svůj jazyk. Stav, v jakém se nachází, vypovídá o vašem zdraví. Barva, textura i vlhkost jazyka, jsou dobrými ukazateli toho, co se odehrává v organismu. Mnoho komplementárních terapií, včetně akupunktury a naturopatie, používají jazyk pro pomoc v diagnóze.
Při vyšetření jazyka akupunkturista zjišťuje následující znaky:
barvu jazyka, jeho velikost a tvar
barvu a tloušťku jazykového povlaku
polohu abnormalit
vlhkost nebo suchost jazyka
stav takzvané ,,srsti“ jazyka
Uvedené znaky nevypovídají jen o všeobecném zdravotním stavu, ale korelují se specifickými funkcemi a disharmoniemi orgánů, zvláště v trávicím systému. Zde je nutné poznamenat, že ne všechny odchylky jsou jistou indikací nerovnováhy. Jídlo a léky dokážou změnit povlak, nebo barvu jazyka. Například po kávě jeho povlak zežloutne. Někteří lidé také mají na jazyku malé neměnné trhlinky, které se považují za normální.
Jiní se rodí s takzvaným „zeměpisným jazykem“ pokrytým většími trhlinkami tvořícími „kopce“ a „doliny“. To je považováno jedněmi terapeuty za normální, podle druhých to již vypovídá o disharmonii v organismu.
Jak začít s diagnózou podle jazyka
To, jak se jazyk jeví, není absolutním indikátorem tělesné nerovnováhy. Pokud se to však vezme v celkovém kontextu, který zahrnuje vyšetření cleého těla, pak výsledky z „jazykového testu“ poskytují poměrně spolehlivý obraz o tom, kde se nachází zdravotní problém. Diagnóza pomoci jazyka je v podstatě takové malé umění. Vyzkoušet si jej můžete i sami. Pozorujte změny na svém jazyku a porovnávejte je s rodinou, či přáteli.
Když si prohlédněte více jazyků, zjistíte, že se navzájem výrazně liší. Pokud si k tomu dostudujete pár údajů, budete schopni říci poměrně hodně o všeobecném zdraví dané osoby.
barva a povrch vašeho jazyka mohou říci hodně o vašem zdraví.
srdce, plíce, játra, plísně (čteno zleva doprava)
Povrchové změny
Přejděte špičkou prstu po povrchu svého jazyka. Měli byste cítit hodně maličkých hrbolků, které na dotek připomínají vlasy, nebo chmýří. Tyto uzlinky se nazývají řasy a v podstatě jde o malé vlásky, mezi nimiž jsou rozptýleny vaše chuťové pohárky. Změny na nich mohou být zcela neškodné, ale mohou být i projevem nějakého závažnějšího onemocnění.
a) hladký povrch
Váš jazyk se může na dotek zdát hladký v důsledku nutriční nedostatečnosti.
Vybledlý hladký jazyk předznamenává anémii kvůli nedostatku železa, případně nízkou hladinu vitaminů B, které jsou důležité pro využívání energie tělem z dostupné potravy.
b) záplaty jako kdyby na mapě
Pokud zaznamenáte malé jizvy, jako kdyby záplaty na svém jazyku, které obykle den po dni mění svou polohu, může to značit, že trpíte neškodné, ale někdy nepohodlné onemocnění zvané geografický jazyk.
Za jeho příčinu se považuje nedostatek vitamínů skupiny B, ale viníkem může být i iritace jazyka alkoholem nebo některými potravinami.
c) zvrásněný jazyk
Jazyk charakteristický drážkami, vráskami nebo brázdami může předznamenávat takzvaný šourkový jazyk.
Jde o neškodnou, obvykle vrozenou odchylku, která občas způsobuje pocity pálení při konzumaci pálivých jídel. Také může stěžovat udržování jazyka v čistém stavu, bez hromadění bakterií.
Bolavá místa a hrboly
Každý jsme si někdy zakousli do jazyka tak silně, že to na něm zanechalo bolestivou stopu. V některých případech však bolestivé místo na jazyku může znamenat více než jen povrchové poranění.
a) hrbol na špičce jazyka
Ten může být varovným znakem bakteriální nebo virové infekce. Případně se jedná o alergickou reakci na jídlo nebo léky.
b) vředy
Vředy na jazyku se častěji objevují na spodní straně a dají se rozpoznat na základě jejich kulatého červeného okraje s bílým středem.
c) bílé nebo šedé jizvy
Jde o útvary s tvrdým povrchem. Jsou obvykle tlusté a vyčnívají nad povrch jazyka.
Odborně se jim říká leukoplakie, onemocnění sliznice způsobené podrážděním od zubních kazů, korunek, plomb, ale i užíváním tabáku.
Leukoplakie je typická pro lidi s oslabeným imunitním systémem, jako například při onemocnění HIV či Epstein-Barre virem. Vyznačuje se nejasnou (neohraničenou) lézí objevující se po stranách jazyka.
d) bolestivé místo nebo uzlinky na jedné straně jazyka
Může jít o znamení rakoviny, jazyk by proto měl být prohlédnut lékařem. Také se může jednat o neléčený syfilis, který může potenciálně přerůst až do rakoviny na povrchu jazyka.
Změny v zabarvení jazyka
Zřejmě jste si už všimli, jak váš jazyk dokáže změnit zabarvení v závislosti na tom, co zkonzumujete (pamatujete si na všechny ty duhové barvy, které jste v dětství dokázali dosáhnout jedením lentilek?).
Změny od typicky růžového zabarvení jazyka mohou předznamenávat, že nějaké potraviny si dopřejete až příliš. Nebo mohou také signalizovat závažnější onemocnění.
a) černé zabarvení
Čas od času může jazyk dostat černé, vlasovité zabarvení. Jde obvykle jen o dočasnou a neškodnou změnu způsobenou nadměrným růstem řasinek (papillae) na jazyku, které uvězní bakterie a zbytky jídel.
Špatná ústní hygiena je nejčastějším viníkem. Kromě toho se to stává také v důsledku:
dýchání ústy
nadměrného užívání tabáku (kouření nebo žvýkání tabáku)
dentálních vod
užívání některých druhů antibiotik
užívání vizmutových léků na žaludek
Kromě změny zabarvení často zaznamenáte i kovovou chuť v ústech a zapáchající dech. Řešením zde je kartáčování, vyplachování a použití škrabky na jazyk pro odstranění bakterií.
Černý vlasatý jazyk se obvykle upraví i sám od sebe. Pro jistotu si jej však nechte zkontrolovat i lékařem v případě, že příznaky přetrvávají více než 10 dní.
orgánová mapa jazyka podle ajurvédy
b) žluté zab
arvení
arvení
Podobně, jako při černém jazyku, i v tomto případě dochází k uvíznutí bakterií v hustém řasinkového porostu na jeho povrchu. Malé řasinky obepínající jazyk se mohou zanítit v důsledku kouření, horečky, dýchání ústy a dehydratace.
Upravte svou dentální hygienu a žluté zabarvení by mělo časem zmizet.
c) bílé zabarvení
Bílý jazyk často znamená totéž jako černý nebo žlutý jazyk – uvízlé bakterie v hustém řasinkového porostu.
Také některé příčiny jsou podobné jako v předchozím případě. Jde převážně o kouření, dehydrataci a sucho v ústní dutině v důsledku dýchání ústy.
Bílá barva znamená, že se tam nacházejí bakterie, odumřelé buňky a zbytky z jídla. Zaměřte zvýšenou pozornost na čištění jazyka kartáčkem a vyplachování. Přidat můžete i již zmíněný kartáček na jazyk.
Méně často bílé zabarvení indikuje anémii. Bílý povlak také může být znakem aftu, tedy druhu kvasinkové infekce.
d) červené zabarvení
Červená barva jazyka obvykle signalizuje nějaký zdravotní problém, zejména u dětí. Jahodovo nebo malinově červená barva jazyka bývá nejednou prvním příznakem spály. U dospělých se tyto projevy objevují méně často.
Pokud vás však bolí ústa a jazyk vypadá hladký a červený, ve vaší stravě možná chybí niacin (vitamin B3), důležitý vitamín skupiny B.
e) hnědé zabarvení
Bod na jazyku, který se změnil na hnědé, či jinak tmavé zabarvení může být formou rakoviny kůže, melanomem.
Zřejmě byste to nečekali, ale rakovina kůže se může objevit i na jiných orgánech, než na pokožce. Melanom má totiž vysokou schopnost metastázovat.
Závěr
Vždy, když na jazyku zaregistrujete bolest, pálení, otok, případně změny schopnosti zaznamenávat chuť, neobvyklé pohyby nebo potíže s pohybováním jazyka, neváhejte vyhledat odbornou lékařskou pomoc.
diagnoza jazyka podle ajurvédy – určení orgánového problému podle místa změny na povrchu jazyka
(existuje velmi mnoho tabulek, které mapují jazyk)
všechny zdroje:
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová Presne môj problém, ja som v takom štádiu…
-Andrej Proboha, že takovým nesmyslům věříte, buď je někdo…
-armag Mám kámoše co byl na mužské síle i…
-Alue K. Loskotová Teda, díky moc! Napsal jsem jim mail s…
-astrei swingař