Naše děti se i přes naši nejlepší snahu mohou setkat s těžkými stresory. Schopnost dešifrovat záhadné signály, které ukazují na stres, je pro rodiče prvořadé. Podle studií reagují děti na okolní svět jinak, než dospělí a proto se liší i způsob, jak se u nich projevuje stres. Dnešní článek popisuje projevy stresu u dítěte a změny v chování, které by se měly u dětí hlídat.
Stres je přirozenou reakcí na změny v každodenním životě dítěte a může hrát konstruktivní roli v jeho vývoji. Když je však stres nepřiměřený a vysilující, může u dětí vést k vážným duševním problémům. Schopnost přizpůsobit se stresorům a reagovat na ně konstruktivně a aktivně, je zásadní pro zdravý růst a vývoj dítěte. Když ale dítě čelí nadměrnému nebo dlouhodobému stresu bez adekvátní podpory, pomoci nebo řešení, může to mít škodlivé účinky na jeho duševní zdraví.
Proto je pro rodiče i pečovatele klíčové, aby úspěšně rozpoznali známky stresu u dětí a poskytli jim nezbytné vedení a podporu, která jim pomůže zorientovat se v životních vzestupech a pádech.
Jaké jsou časté příčiny stresu u dětí?
Separační úzkost
Podle studií může mít separační úzkost konstruktivní vliv na dítě, může zlepšit jeho kognitivní schopnosti.
Je to zároveň i přímá reakce dítěte na nové prostředí. Když život dítěti přinese velký stres, zasáhne jeho schopnost zvládat nové výzvy. To může mít za následek zvýšenou přilnavost, slzavé loučení nebo hmatatelnou nervozitu, když se děti ocitnou odděleny od svých rodičů.
Změna v rodině
Velké změny, jako je ztráta, rozvod, změna zaměstnání nebo stěhování do nového domova, mohou způsobit silný stres u dětí všech věkových kategorií. I dobré změny, jako je přivítání nového sourozence, mohou dětmi otřást.
Je důležité, aby rodiče chápali, že změna sama o sobě je pro dítě stresující událostí. Změna je odklon od normy a tento odklon může vyvolat stresové reakce u dětí všech věkových kategorií. Je hlavním důvodem problémů s duševním zdravím u dětí.
Zvýšený akademický tlak
Škola je místo, kde se můžete učit, růst a objevovat nové věci. Ale je to také místo, kde se děti, dospívající a mladí dospělí mohou pořádně vystresovat. Zvýšený akademický tlak může našim mladým vědcům někdy připadat jako těžký boj. Jejich mysl je často zaměstnána starostmi o domácí úkoly, zkouškami a honbou za nejlepšími známkami.
Přátelství, orientace ve společenských situacích a různá společenská pokušení, nebo populární názory – to vše jsou důležité aspekty školy, se kterými je potřeba se srovnat a ve kterých se dítě musí zorientovat. Tyto sociální složitosti mohou vyvolat úzkost a napětí.
Typické příznaky stresu u dětí
Pro rodiče je velmi důležité, abys zůstali bdělí a pozorní vůči duševní pohodě svých dětí. Zde jsou klasické příznaky, na které je potřeba dávat si pozor.
Noční můry
Strašidelné noční eskapády mohou být někdy známkou toho, že je dítě ve stresu. Rodič musí pamatovat na to, že je oporou a průvodcem svého dítěte.
Proto je důležité, abyste jako rodič zachovali klid, snažili se dítě utěšit a vytvořit pro něj atmosféru bezpečí. Také vám doporučujeme, abyste dítěti před spaním četli hezké pohádky. Je to odzkoušený způsob, jak dítě utěšit.
Vybírejte jim příběhy o statečných dětech, které tváří v tvář svým vlastním strachům porážejí strašidla a zvládají překážky.
Agresivita
Máte agresivní dítě? Kouše, kope, nebo nadává? To jsou známky toho, že vaše dítě není schopno vyrovnat se se stresem, kterému čelí. Děti, které jsou ve stresu, jsou netrpělivé, verbálně a slovně agresivní.
Nebojte se, protože vy jste jejich vůdčím světlem v této bitvě. Jde o to, pomoci dítěti objevit zdravé způsoby, jak zvládat a usměrňovat svůj vnitřní hněv. Zkuste ho naučit uklidňující techniky dýchání, představte mu mindfulness, nebo si zkuste společně zatancovat, aby ze sebe uvolnilo přebytečnou energii.
Více zde: Jak seznámit děti s meditací a Mindfulness
Noční pomočování
Noční pomočování je často výmluvným příznakem problémů s duševním zdravím u dětí a pochopitelně souvisí s nadměrným stresem. Je to okno do emočního světa vašeho dítěte.
Utěšte své ratolesti tím, že jim dáte vědět, že se stávají nehody a že na toto noční dobrodružství nejsou sami. Ujistěte je, že jste vedle nich, a společně se dostanete k jádru tohoto problému.
Hyperaktivita
Všimli jste si, jak se pod tlakem stresu děti promění na energetické elektrárny? Zdá se ale, že jejich energické superschopnosti jsou špatně orientovány. To vede k naléhavé otázce: Jak je navést, aby tuto energii nasměrovali konstruktivně? Opět jsme u správného dýchání a mindfulness. Zavedením těchto příjemných aktivit dítěti umožňujeme optimalizovat svou neomezenou vitalitu, pomáháme mu zvládat stres a podporujeme jeho duševní zdraví.
Izolace
Osamělost se často objevuje během významných životních změn, které mohou ovlivnit duševní zdraví dětí. Je to tichý boj, kterému někdy čelí. Pokuste se být jejich neochvějným partnerem v boji proti této samotě. Začněte udržováním stabilní rutiny, aby dítě získalo větší jistotu ohledně toho, co se bude přes den dít a mohlo se na to připravit jak psychicky, tak i energeticky. Předvídatelný denní program může nabídnout pocit bezpečí, který je zásadní při zvládání stresu u dětí.
Důslednost při výchově je také důležitá pro duševní zdraví dětí a jejich správný vývoj.
Otevřená a pravidelná komunikace se školou kam dítě dochází může také pomoci. Škola hraje v životě dítěte klíčovou roli a udržováním dialogu můžete včas identifikovat a řešit jakékoli problémy s duševním zdravím svého dítěte.
Jak podporovat duševní zdraví vašeho dítěte
Když budete své dítě pozorovat a zapojovat se do jeho vnitřního světa, budete lépe vybaveni k identifikaci životně důležitých známek nadměrného stresu. Dítěti pomůžete tím, že vytvoříte atmosféru porozumění, útěchy a podpory, která mu umožní překonat emocionální výzvy, kterým čelí.
Duševní zdraví vašeho dítěte je plně závislé na vás – rodičích. Je to váš úkol a vaše odpovědnost.
Snažte se o příjemnou a častou komunikaci, dělejte spolu hezké a uklidňující věci, jako společné malování, nebo techniky mindfulness. Cvičte spolu, nebo si hrajte.
Udržování rutiny a udržování kontaktu se školou může také pomoci vašemu dítěti účinně se vyrovnat se stresem.
Určitý přiměřený stres je pro vývoj dítěteprospěšný. Když se však stres stane nadměrným nebo dlouhodobým, může to vést k vážným psychickým problémům. Adekvátní rozvíjející stresor je například setkání s novým dětským kolektivem, přihlášení do nového kroužku, jet sám autobusem.
Ochromující stresory jsou závažné chronické problémy, které dítě nemůže vyřešit. Jako je rozvod, smrt a těžká nemoc v rodině, domácí násilí psychické i fyzické, opuštění a nezájem ze strany rodičů, nebo nezvládnutá školní šikana.
© aluska.org 2023
Poslední komentáře
-niky Ahoj, díky za krásný článek a chtěl bych…
-Petr Caha Zdravím, přesně. Takhle to vypadá, že kněz nesnáší…
-Richard Trochu od témy, ale v tejto relácii sa…
-kešo Jednoznačně souhlasím, já se přesnula do te nejlepsi…
-Ellie