Jak poznat vystresované dítě: Průvodce pro rodiče

22.11.2023 v Psychologie 11

Naše děti se i přes naši nejlepší snahu mohou setkat s těžkými stresory. Schopnost dešifrovat záhadné signály, které ukazují na stres, je pro rodiče prvořadé. Podle studií reagují děti na okolní svět jinak, než dospělí a proto se liší i způsob, jak se u nich projevuje stres. Dnešní článek popisuje projevy stresu u dítěte a změny v chování, které by se měly u dětí hlídat.Stres je přirozenou reakcí na změny v každodenním životě dítěte a může hrát konstruktivní roli v jeho vývoji. Když je však stres nepřiměřený a vysilující, může u dětí vést k vážným duševním problémům. Schopnost přizpůsobit se stresorům a reagovat na ně konstruktivně a aktivně, je zásadní pro zdravý růst a vývoj dítěte. Když ale dítě čelí nadměrnému nebo dlouhodobému stresu bez adekvátní podpory, pomoci nebo řešení, může to mít škodlivé účinky na jeho duševní zdraví.
Proto je pro rodiče i pečovatele klíčové, aby úspěšně rozpoznali známky stresu u dětí a poskytli jim nezbytné vedení a podporu, která jim pomůže zorientovat se v životních vzestupech a pádech.

Jaké jsou časté příčiny stresu u dětí?

Separační úzkost
Podle studií může mít separační úzkost konstruktivní vliv na dítě, může zlepšit jeho kognitivní schopnosti.
Je to zároveň i přímá reakce dítěte na nové prostředí. Když život dítěti přinese velký stres, zasáhne jeho schopnost zvládat nové výzvy.  To může mít za následek zvýšenou přilnavost, slzavé loučení nebo hmatatelnou nervozitu, když se děti ocitnou odděleny od svých rodičů.

Změna v rodině 
Velké změny, jako je ztráta, rozvod, změna zaměstnání nebo stěhování do nového domova, mohou způsobit silný stres u dětí všech věkových kategorií. I dobré změny, jako je přivítání nového sourozence, mohou dětmi otřást.

Je důležité, aby rodiče chápali, že změna sama o sobě je pro dítě stresující událostí. Změna je odklon od normy a tento odklon může vyvolat stresové reakce u dětí všech věkových kategorií. Je hlavním důvodem problémů s duševním zdravím u dětí.

Zvýšený akademický tlak
Škola je místo, kde se můžete učit, růst a objevovat nové věci. Ale je to také místo, kde se děti, dospívající a mladí dospělí mohou pořádně vystresovat. Zvýšený akademický tlak může našim mladým vědcům někdy připadat jako těžký boj. Jejich mysl je často zaměstnána starostmi o domácí úkoly, zkouškami a honbou za nejlepšími známkami.

Přátelství, orientace ve společenských situacích a různá společenská pokušení, nebo populární názory – to vše jsou důležité aspekty školy, se kterými je potřeba se srovnat a ve kterých se dítě musí zorientovat. Tyto sociální složitosti mohou vyvolat úzkost a napětí.

Typické příznaky stresu u dětí
Pro rodiče je velmi důležité, abys zůstali bdělí a pozorní vůči duševní pohodě svých dětí. Zde jsou klasické příznaky, na které je potřeba dávat si pozor.

Noční můry
Strašidelné noční eskapády mohou být někdy známkou toho, že je dítě ve stresu. Rodič musí pamatovat na to, že je oporou a průvodcem svého dítěte.
Proto je důležité, abyste jako rodič zachovali klid, snažili se dítě utěšit a vytvořit pro něj atmosféru bezpečí. Také vám doporučujeme, abyste dítěti před spaním četli hezké pohádky. Je to odzkoušený způsob, jak dítě utěšit.
Vybírejte jim příběhy o statečných dětech, které tváří v tvář svým vlastním strachům porážejí strašidla a zvládají překážky.

Agresivita
Máte agresivní dítě? Kouše, kope, nebo nadává? To jsou známky toho, že vaše dítě není schopno vyrovnat se se stresem, kterému čelí. Děti, které jsou ve stresu, jsou netrpělivé, verbálně a slovně agresivní.

Nebojte se, protože vy jste jejich vůdčím světlem v této bitvě. Jde o to, pomoci dítěti objevit zdravé způsoby, jak zvládat a usměrňovat svůj vnitřní hněv. Zkuste ho naučit uklidňující techniky dýchání, představte mu mindfulness, nebo si zkuste společně zatancovat, aby ze sebe uvolnilo přebytečnou energii.
Více zde: Jak seznámit děti s meditací a Mindfulness

Noční pomočování
Noční pomočování je často výmluvným příznakem problémů s duševním zdravím u dětí a pochopitelně souvisí s nadměrným stresem. Je to okno do emočního světa vašeho dítěte.

Utěšte své ratolesti tím, že jim dáte vědět, že se stávají nehody a že na toto noční dobrodružství nejsou sami. Ujistěte je, že jste vedle nich, a společně se dostanete k jádru tohoto problému.

Hyperaktivita
Všimli jste si, jak se pod tlakem stresu děti promění na energetické elektrárny? Zdá se ale, že jejich energické superschopnosti jsou špatně orientovány. To vede k naléhavé otázce: Jak je navést, aby tuto energii nasměrovali konstruktivně? Opět jsme u správného dýchání a mindfulness. Zavedením těchto příjemných aktivit dítěti umožňujeme optimalizovat svou neomezenou vitalitu, pomáháme mu zvládat stres a podporujeme jeho duševní zdraví.

Izolace
Osamělost se často objevuje během významných životních změn, které mohou ovlivnit duševní zdraví dětí. Je to tichý boj, kterému někdy čelí. Pokuste se být jejich neochvějným partnerem v boji proti této samotě. Začněte udržováním stabilní rutiny, aby dítě získalo větší jistotu ohledně toho, co se bude přes den dít a mohlo se na to připravit jak psychicky, tak i energeticky. Předvídatelný denní program může nabídnout pocit bezpečí, který je zásadní při zvládání stresu u dětí.

Důslednost při výchově je také důležitá pro duševní zdraví dětí a jejich správný vývoj.
Otevřená a pravidelná komunikace se školou kam dítě dochází může také pomoci. Škola hraje v životě dítěte klíčovou roli a udržováním dialogu můžete včas identifikovat a řešit jakékoli problémy s duševním zdravím svého dítěte.

Jak podporovat duševní zdraví vašeho dítěte
Když budete své dítě pozorovat a zapojovat se do jeho vnitřního světa, budete lépe vybaveni k identifikaci životně důležitých známek nadměrného stresu. Dítěti pomůžete tím, že vytvoříte atmosféru porozumění, útěchy a podpory, která mu umožní překonat emocionální výzvy, kterým čelí.
Duševní zdraví vašeho dítěte je plně závislé na vás – rodičích. Je to váš úkol a vaše odpovědnost.

Snažte se o příjemnou a častou komunikaci, dělejte spolu hezké a uklidňující věci, jako společné malování, nebo techniky mindfulness. Cvičte spolu, nebo si hrajte.
Udržování rutiny a udržování kontaktu se školou může také pomoci vašemu dítěti účinně se vyrovnat se stresem.

Určitý přiměřený stres je pro vývoj dítěteprospěšný. Když se však stres stane nadměrným nebo dlouhodobým, může to vést k vážným psychickým problémům. Adekvátní rozvíjející stresor je například setkání s novým dětským kolektivem, přihlášení do nového kroužku, jet sám autobusem.
Ochromující stresory jsou závažné chronické problémy, které dítě nemůže vyřešit. Jako je rozvod, smrt a těžká nemoc v rodině, domácí násilí psychické i fyzické, opuštění a nezájem ze strany rodičů, nebo nezvládnutá školní šikana.

© aluska.org 2023

 Komentáře

Ikona diskutujiciho kuku 2023-11-22 11:30:32 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Několik málo hodin opřed Vaší reakcí na mne, jste se na nás a i na mne, Alue, telepaticky a tedy opravdu kvalitně vnitřně, napojila a o to nám od počátku šlo. Děkujeme. Já nyní zmizím stejně tak, jak jsem se na Vašem webu, který Vám plně přejeme, objevil. Zatím. Vážíme si Vás a to tedy nejen já ale především vyšší vibrační sféra, která Vás zná mnohem déle a sleduje Vaši pozitivní a potřebnou činnost. kk.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-11-22 12:13:09
Ikona diskutujiciho
sipka

Neznám tě a nemám zájem se napojovat na tvoje problémy. Mám svůj vlastní život.

Ikona diskutujiciho Koblih 2023-11-22 12:45:53
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem říkal že to je schizofrenie.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2023-11-22 13:19:32
Ikona diskutujiciho
sipka

děsivý

Ikona diskutujiciho zuzi 2023-11-22 14:07:39
Ikona diskutujiciho
sipka

Kuku ty seš marnej případ 😀

Ikona diskutujiciho housenka 2023-11-22 14:18:10
Ikona diskutujiciho
sipka

😀 nevěřím že mu ty kecy někdo fakt žral.

Ikona diskutujiciho Standa 2023-11-22 20:48:32
Ikona diskutujiciho
sipka

Přátelé, nemůžeme přece jenom tak odbýt intergalaktického a multifunkčního inženýra, přítele KUKA, jehož civilizace je mnoho milionů let před námi. KUKU, vyzývám tě prosím, zůstaň tu s námi. Předej nám alespoň část tvých bohatých vědomostí ohledně vyspělých a podivuhodných technologií. Ach, ach. Tvé vysoké sociální cítění, neuvěřitelná empatie a transcendentní intelekt, kterým jsi bezesporu oplýval, bylo pro nás dostatečným ponaučením v tom směru, že naše IQ melounových pecek bylo proti tvému IQ pouhý výpar. Až nyní chápu, že tvé dokonalé příspěvky nebyly žádné Goeblsoviny, ale ponaučení pro nás.

Ikona diskutujiciho Gulliver 2023-11-23 09:41:44
Ikona diskutujiciho
sipka

Jenom další kretén co zkouší jestli je teplá voda a jestli se dá zdejší šéfredaktorce vlézt do zadku dětinským pochlebováním. Evidentně nedá. Dnes večer věnuju svou modlitbu stránce aluska. Za ochranu před podobnými plazy.

Ikona diskutujiciho Q 2023-11-22 12:46:26 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tenhle článěk si měli přečíst moji rodiče. Bohužel dneska už je pozdě.

Ikona diskutujiciho Samuel 2023-11-22 19:48:26 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

U dětí je do očí bijící, jak jsou obrovsky odlišné, i když jsou to sourozenci a jak každé vystresuje úplně něco jiného. Holka dostává klidně čtyřky a pětky a absolutně jí to náladu nezkazí, jak ale vidí nějaký druh ubližování a nespravedlnosti, tak může vylítnout z kůže a vždycky jí to překvapí. Kluk se naštve, když dostane jedničku a učitel ji označí „jen“ váhou deset procent, ale už dopředu dokáže perfektně vystihnout povahu jiných, takže ho málo co překvapí. Pak je nutný ke každýmu přistupovat jinak. Já jsem tady zahájil misi přesně na den po deseti letech, kdy jí JFK ukončil. Hodně lidí jsem rozesmál a hodně taky naštval. A tak nějak jsem rekapituloval nad touhle planetou a napadlo mě a možná mě ovlivnily i tyto stránky, že snad na jiné planetě nežije pohromadě tolik psychopatů a zároveň andělů. Takže moje přání dneska, ať už to finální osvobození přijde co nejdřív, a ať do našich životů už vstoupí konečně klid.

Ikona diskutujiciho housenka 2023-11-23 09:47:01 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Bohužel, jakmile se začne dítě izolovat, je označeno za asociální, povýšené, introvertní a vadné. Ptát se na důvod, to byste po emoční inteligenci průměrného jedince chtěli fakt hodně. Navíc to není pohodlné žejo. Protože pak by se s tím taky muselo něco dělat a někdo by musel slevit ze svých nároků a pohodlí.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek