Jak prožít Vánoční svátky duchovně

15.12.2023 v Spiritualita 9

Jak prožít dovolenou duchovně? S blížícím se obdobím dovolených jsme zaneprázdněni plánováním a nakupováním dárků. Pak může být snadné, zapomenout na skutečný význam oslav. Se správným přístupem můžeme své svátky proměnit v duchovní lekci, která nám pomůže znovu se spojit s naším skutečným já, s našimi přáteli, rodinou a se světem, ve kterém žijeme.Duchovní dovolená
Cílem je začlenit spiritualitu, všímavost a vnímání hlubšího smyslu v období svátků. To znamená, že místo toho, abychom se soustředili na nakupování a oslavy, by se svátky mohly stát časem, kdy přemýšlíme o sobě a o jednotě se světem.
Můžeme volno využít k tomu, abychom prozkoumali duchovní nauky a praktiky, na které jsme během roku neměli čas či energii a abychom nabrali nový dech.

Jak vypadá duchovně laděná dovolená
– Projevy vděčnosti

– Být všímavý, cvičit mindfulness
– Sebezpyt
– Trávit čas v přírodě
– Sloužit druhým skrze lásku a soucit
– Provádění ozdravných a očistných rituálů

Souvisí to s uvědomělým přístupem během svátků. Dosažení vnitřního klidu, uvědomění a zároveň posílení vztahů se svými blízkými, rodinou a přáteli. Duchovnost svátků vyžaduje, aby se člověk více zaměřil na své nitro a duchovní hodnoty, než na povrchovou okolní krásu.

Jak prožít duchovní Vánoce
Vánoce jsou takové, jaké si je člověk udělá a hodně záleží na tom, s kým je stráví. Vánoce proto mohou představovat honičku a stres, nebo mohou představovat odpočinek a příležitost vypnout.

1. Připravte se na svou duchovní cestu
Cesta k duchovním a vědomým svátkům začíná stanovením záměru. Co pro vás znamená pojem „duchovní dovolená, duchovně pojaté Vánoce“? Jde o nalezení vnitřního klidu, vyjádření vděčnosti nebo spojení s vyšší silou?
Až budete schopni definovat svůj záměr, zapište si ho a umístěte na viditelné místo, třeba na ledničku. Tím, že si to sepíšete na papír, který budete vídat, si připomínáte své cíle k dosažení vytouženého duchovního zážitku.

2. Živte svou vděčnost
Vděčnost je transformační pocit, který nás zve k uvědomění a uznání hojnosti života. Uprostřed rozdávání dárků a dlouhých svátků ve svátečním období si udělejte čas na procítění vděčnosti. Začněte tím, že si každé ráno uvědomíte tři věci, které jsou skvělé a za které děkujete.
Místo toho, abyste se během svátků soustředili na materiální věci, vás vnitřní zdůrazňování životního požehnání zve do slavností duchovní atmosféry.

3. Ticho
Uprostřed Vánočního šílenství jsou velmi potřebné chvíle ticha, kdy se můžete zastavit, uvědomit se a udělat si pohodu. Udělejte ze svého domova posvátnou zónu – i když to znamená třeba jen vytvořit si speciální koutek se svíčkami a polštářky.
Věnujte každý den chvilku svému poklidnému koutku, poseďte si a zameditujte, ať se vaše mysl může zklidnit. Soustředte své myšlenky na lásku a vděčnost. Prostřednictvím vytvoření vnitřního ticha, se nejen znovu spojíme se svým pravým já, ale také můžeme naslouchat poselstvím shůry.

4. Dávejte
Vědomé darování během svátků vyjadřuje lásku a soucit. Tento akt by však měl být naplněn uvědomělostí. Místo toho, abyste se nechali strhnout přílivem konzumu, buďte při dávání dárků úmyslní. To znamená, že zvážíte dárky, které jsou smysluplné, užitečné a v souladu s hodnotami a zájmy vašeho blízkého.
Praktikováním vědomého dávání nejen prohloubíte duchovní aspekt svátků, ale také způsobíte, že bude vaše nadílka možná skromná, ale osobní a kouzelnější.

5. Spojte se s přírodou
Příroda nás umí magicky vrátit do přítomného okamžiku. Uprostřed spěchu a chaosu, spojeného s přípravami na dovolenou, se ujistěte, že strávíte i nějaký čas v přírodě. Udělejte si vědomou meditativní procházku v parku, pozorujte hvězdy za jasné zimní noci, nebo pozorujte krásnou zimní krajinu.

6. Pečujte o sebe
Volno má být doba, kdy hodíme nohy na stůl a vypneme, ale pokud si toho naložíme na záda moc, skončíme spíš vyčerpaní a zavalení. Aby byla vaše dovolená duchovní, věnujte se péči o sebe. Každý den si udělejte čas na aktivity, které vám doplní energii a posílí vaši duši. Meditujte, nebo si udělejte dlouhou koupel s esenciálními oleji. Nebo se pusťte do kreativních činností, které vám dělají radost. Starat se o sebe není samoúčelné ani sobecké, je to vyložená nutnost.

7. Buďte v přítomném okamžiku
Vědomý přístup je během svátků zásadní pro nalezení štěstí a vnitřního míru. Ze všech dárků, které můžete sobě a svým blízkým během vánočního období nabídnout, musí být dar vaší vědomé přítomnosti tím nejlepším. Aktivně naslouchejte rozhovorům, vychutnejte si chuť jídla a věnujte se všem činnostem s plnou pozorností. Takto si během svátků vytvoříte hřejivé celoživotní vzpomínky, které přesahují bohatství a hmotu.

8. Pečujte o vztahy
Svátky jsou ideální období pro posílení vztahů s vašimi blízkými. Pokud chcete, aby vaše Vánoce byly duchovní a procítěné, pak veďte hluboké osobní rozhovory, vyjadřujte lásku, vděčnost a budujte svá spojení s druhými lidmi. Sdílejte příběhy, humor nebo tradice, které jsou pro členy vaší rodiny nebo přátele důležité.

Ať jsou vaše svátky naplněny láskou a mírem. Ty nejcennější dárky nenajdete pod stromečkem, ale v hloubi vašeho vlastního srdce a v náručí vašich blízkých.

© aluska.org 2023

 Komentáře

Ikona diskutujiciho octomaník 2023-12-15 04:22:44 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

u mnohých to jsou svátky vyhozených peněz a obžerství, vypitého alkoholu,…..

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-12-15 08:03:37
Ikona diskutujiciho
sipka

jaké si to uděláš, takové to máš…

Ikona diskutujiciho Elii 2023-12-15 06:23:28 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji. Alue, také Vám přeji ať jsou Vaše svátky naplněny láskou a mírem.

Ikona diskutujiciho Reny 2023-12-15 21:54:37 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ticho a klid, poletující vločky, pod nohami křupající sníh, zasněžený, tichý les. Není to podmínka, ale určitě jde pak všechno líp.

Ikona diskutujiciho zuzi 2023-12-16 11:33:38 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hlavně být s dobrýma lidma. To je to hlavní. Špatný kolektiv umí pokazit všechno a je jedno jak moc se člověk snaží.

Ikona diskutujiciho get ze gustav 2023-12-16 11:35:17 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vánoce jsou nejhezčí když jsou malý děcka. Jak jsou natěšený a vzrušený. Pak to přenáší na všechny i na dospělé. Jak děcka odrostou, tak to hrozně ztrácí kouzlo. Myslím si že kouzlo vánoc dělají spíš ty veselý děcka než cokoli jinýho. Já se tyto svátky soustředím na meditaci a úklid.

Ikona diskutujiciho Will 2023-12-16 11:35:44 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moc krásný článek. Děkuji za něj 🙂

Ikona diskutujiciho Fialka 2023-12-16 11:37:10 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

je to pravda…

Ikona diskutujiciho Q 2023-12-16 11:38:40 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

My letos slavíme 23. abysme nepodporovali to šestkový datum. Děcka jsou nadšený že dostanou dárky dřív a 24. bude ještě druhá hostina. Protlačil jsem změnu úplně nenásilně a mám z toho radost.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek