Jak se buněk z potracených lidských plodů využívá k vytvoření inovovaných zvýrazňovačů chuti

22.4.2013 v Prevence 20

Odpůrci umělého přerušení těhotenství už několik let varují, že nové technologie používají při výrobě zvýrazňovačů chuti buněk z lidských embryí.

Biotechnologická společnost Senomyx z Kalifornie, která využívá tohoto inovačního způsobu, podepsala v průběhu několika posledních let smlouvy s Pepsi, společností Ajimoto, která vyrábí Aspartam a masová pojiva, Nestlé a dalšími společnostmi na výrobu potravin a nápojů. (9.10.2012 získala povolení prodávat své příchutě v rámci EU

Primárním cílem pro mnohé z těchto výrobních potravinářských firem je, aby potraviny a nápoje byly co nejchutnější a zároveň se snížil obsah cukru a soli.

Zatímco Senomyx odmítá prozradit podrobnosti této výroby, z jeho přihlášky patentu je zřejmé, že část jejich tajemství skutečně spočívá v použití lidských ledvinových buněk, známých jako HEK293, které pocházejí z předčasně narozeného dítěte.

Je třeba poznamenat, že v konečném produktu nejsou žádné ledvinové buňky nebo jejich součásti. Ty jsou použity ve výrobním procesu na zvýraznění nových příchutí.

Pro mnohé to znamená překročení limitu. Před dvěma lety skupiny odpůrců umělého přerušení těhotenství zahájily bojkot společnosti Pepsi s cílem přinutit ji, aby přehodnotila používání látek určených k ochucení, získaných z procesu, který zahrnuje používání ledvinových buněk z potraceného embrya.

Ať už je vaše osobní přesvědčení v otázce použití biologického materiálu od předčasně narozeného plodu jakékoliv, zůstává otázka, zda jsou biotechnicky vyráběné příchutě bezpečné, nebo ne.


Vytváření příchutí biotechnickou cestou

Senomyx je technicky a vývojově vyspělá společnost, zaměřená na hledání nových chutí, které povedou ke snížení spotřeby cukru a soli. Jedná se o nové příchuti, jako slané a osvěžující, stejně jako blokátory hořkosti a aktivátory sladkých a slaných příchutí.

Senomyx se také v rámci inovace zabývá vývojem silně koncentrovaného sladidla, které by nahradilo vysoce fruktózní kukuřičný sirup, umělá sladidla i přírodní bylinná sladidla jako Stevie, vůči kterým mají někteří lidé námitky, kvůli jejich pachuti.

K dosažení tohoto cíle vyvinul Senomyx patentované látky zlepšující chuť s použitím patentovaného systému založenému na vyhodnocování chuťových receptorů. Tento systém testuje chutě a poskytuje vědcům biochemické reakce a elektronické vyhodnocení stavu v případě, že se chuťová složka shoduje s jejich patentovaným receptorem a dá vědci na vědomí, zda se strefil do správné chutě nebo ne. Senomyx to popisuje takto:

Příchuti jsou látky, které dodávají chutě nebo vůně. Lidé mají pocit příjemné chutě, pokud je příchuť v potravinách nebo nápojích sladěna s chuťovými receptory v ústech. A chuťové receptory pracují buď na bázi spojení s chuťovými složkami anebo se chovají jako kanál, který vede do chuťových buněk.

V důsledku tohoto vzájemného působení jsou vyslány signály do mozku, kde jsou konkrétní chutě registrovány. V současné době se uvádí pět základních chutí: umami, což je delikátní chuť glutamanu sodného, sladká, slaná, hořká a kyselá.

Senomyx objevil nebo získal licenci na mnoho klíčových receptorů – buněk, které zprostředkovávají u lidí chuť. Vytvořili jsme patentované systémy analýz chuťových receptorů, které poskytují biochemické nebo elektronické hodnoty aktuálního stavu v případě, že je chuťová složka v souladu s chuťovými receptory.

Podle článku v The New Yorker zveřejněném v květnu 2011 má výrobní závod Pepsi v New Yorku robota, vybaveného lidskými chuťovými pohárky, který je schopen spolehlivě předpovídat, co by lidem chutnalo. Aby mohli vytvořit tuto robotickou chuťovou zkoušečku, vpravili vědci společnosti Pepsi genetickou sérii čtyř známých chuťových receptorů do vyšlechtěných buněk a pak napevno zapojily tyto buňky do počítače robota. Robot, který nahradil lidské ochutnavače po počátečních chuťových studiích, může ochutnat okolo 40 000 chuťových testů denně.

Jaké jsou tato geneticky zkonstruované zvýrazňovače chuti a jsou bezpečné?

Podle zprávy CBS News z června 2011, 70 ze 77 patentů Senomyxu podaných v té době uvádí použití HEK293. Jsou to lidské embryonální ledvinové buňky pocházející ze zdravého vybraného potraceného zárodku z doby kolem roku 1970. HEK označuje buňky jako ledvinové buňky a číslo 293 označuje, že buňky pocházejí z 293. experimentu.

Tyto buňky byly po desetiletí klonované, protože nabízejí spolehlivý způsob, jak vyrábět nové proteiny pomocí genetického inženýrství. Senomyx má buňky HEK293 zpracované tak, že fungují jako lidské chuťové pohárky, pravděpodobně takové, které použila společnost Pepsi ve svém chuť testujícím robotu. Provedlo se to cestou izolování chuťových buněk nalezených v některých buňkách a jejich přidáním k buňkám HEK.

Buňky HEK jsou také široce používány v rámci výzkumu farmaceutické a buněčné biologie ze stejného nebo podobných důvodů. Je to však poprvé, kdy byly buňky HEK použity v potravinářském průmyslu, což je pro některé lidi odpuzující. Další otázkou je to, že se prostě neví, jak jsou tyto nové chutě tvořeny. V další zprávě CBS News se uvádí:

„Takže, co přesně je ta zázračná přísada, která se objevuje v nové verzi Pepsi a jak se vyrábí? Bohužel na tyto otázky je těžké odpovědět. Senomyx se o nich zmiňuje pouze jako o stimulátorech nebo složkách. Tyto produkty fungují tak, že aktivují chuťové receptory na jazyku a oklamou vaše chuťové pohárky tak, že vnímají sladkost, nebo v případě jiných programů společnosti slanost nebo osvěžení.

Jsou tedy tajné přísady Senomyxu bezpečné? To se lze pouze jen dohadovat, mnohým z jejich stimulátorů bylo uděleno označení GRAS (obecně považované za bezpečné), ale to neznamená nic víc, než že společnost provedla své vlastní posouzení a v něm dospěla k názoru, že všechno je v pořádku. Nevíme, zda Senomyx udělal nějaké testování, protože společnost není povinna předložit cokoliv k FDA (Food and drug administration – Úřad pro kontrolu potravin a léčiv).

Není žádný důvod k domněnce, že produkty Senomyxu budou škodit, ale dokud se Pepsi nerozhodne uveřejnit informace o tom, jak přesně chce dosáhnout šedesátiprocentního snížení cukru při zachování stejné chuti, budou spotřebitelé pít jejich vědecky pokrokové limonády v naprosté nevědomosti.

Nedostatečné požadavky na označování jsou problematické a pravděpodobně se v budoucnu stanou problémem. Vzhledem k tomu, že tyto směsice, ať už jsou jakékoliv, se používají v minimálním množství, nemusí být uvedeny na etiketě. Budou prostě spadat do obecné kategorie umělých nebo přírodních příchutí. Znamená to, že výrobek se bude zdát mnohem zdravější, než kdyby se látka zvýrazňující chuť nepoužila.

Podle zprávy CBS z roku 2010 prodával již Senomyx zvýrazňovače chuti mimo USA. Například Nestlé používala látku zvýrazňující chuť glutaman sodný (MSG v USA a E621 a E631 v EU) ve svých polévkách, omáčkách, koření a instantních nudlích značky Maggi a Ajimoto také používala podobnou přísadu v produktech pro čínský trh. Znamená to, že k vytvoření stejně sladké chuti jako předtím, bude potřeba méně umělého sladidla, ale pokud si někdo myslí, že to je dobrá věc, mám podezření, že se nakonec dozvíme, že tato metoda dochucování má několik nepředvídaných nepříznivých důsledků. Jak metabolických, tak i biologických.

Následky pozměňování potravin jsou spíše pravidlem než výjimkou

Existuje mnoho důvodů, proč je pro nás lepší, vybírat si naprosto přírodní potraviny namísto zpracovaných náhražek, ale jedním z hlavních je to, že ty chemicky upravené potraviny obsahují přísady, které zvyšují toxické zatížení, což může vést ke zvýšení pravděpodobnosti vývoje rakoviny. A navíc neexistuje žádný lékařský výzkum, který by zaštítil tvrzení, že manipulování chuťových pohárků způsobem, jakým to provádí Senomyx ve svých produktech, je v dlouhodobém horizontu bezpečné a zdravé. Například bych chtěl poukázat na důkazy, které jsou dnes k dispozici a které ukazují, že jedním z důvodů, proč umělá sladidla nefungují tak, jak bylo slibováno v reklamách, je proto, že samotná sladká chuť je propojena s naším metabolismem tak, že to stále ještě nejsme schopni pochopit. A výsledkem výroby uměle slazených výrobků, které se mnohdy chlubí nulovým množstvím kalorií, je ve skutečnosti větší nárůst tělesné hmotnosti než u výrobků slazených běžným způsobem.

Zapomíná se na to, že průmyslově vyráběné potraviny, polotovary a restaurace rychlého občerstvení jsou skutečně radikální změnou, pokud jde o historii výroby potravin. Hodně z toho, co dnes jíme, se jen vzdáleně podobá skutečnému jídlu. Mnoho výrobků je plné nevýživných plniv, které zcela záměrně jen zabírají místo, abychom měli dojem, že jsme dostali víc, než jsme dostali ve skutečnosti. A to s libovolným počtem přísad. U mnoha přísad se prokázalo, že mají škodlivé účinky na náladu, chování, metabolické fungování a biochemii těla.

Nyní, se zavedením nevyzkoušených umělých látek zvýrazňujících chuť, můžeme dumat o tom, zda jsou zpracované potraviny s čistými štítky bezpečnější a zdravější nebo ne. Pamatujte, že ochucovadla Senomyxu jsou používána v tak nízkých koncentracích, že zde není povinnost podrobit se schvalovacímu postupu pro potravinářské přídavné látky.

Tento nepřirozený trend, jehož jsme dnes svědky, se bude jen zhoršovat. Již dnes mnoho z průmyslově zpracovaných potravin nemá dokonce ani potravinový základ. Kdo ví, jaké genetické mutace a zdravotní poškození pro sebe a pro budoucí generace vytváříme, když převážná většina naší stravy se skládá ze značně průmyslově zpracovaných a umělých potravin, které obsahují látky, jež nikdy předtím, v celé historii lidstva, lidé nejedli.

Jak přirozeně vylepšit chuť vašeho jídla

Při výběru toho, co jíst, vřele doporučuji zaměřit své jídlo na opravdové jídlo. Pamatujte, že jídlo = živé výživné látky. Živiny na oplátku vyživují naše buňky, optimalizují naše zdraví a udržují život.

Když budete jíst skutečné potraviny, na rozdíl od potravinářských výrobků, jako jsou ty, vylepšené technologií Senomyxu, nebudete potřebovat umělé, laboratorně vytvořené příchutě a zvýrazňovače chuti, protože skutečné potraviny chutnají lahodně. Skutečnost, že zpracované potraviny jsou chutné, je úspěchem ziskové vědy o umělých příchutích, zvýrazňovačích chuti a přísadách, bez nichž by většina zpracovaných potravin chutnala jako piliny.

Skutečné potraviny mají přirozeně jasné barvy, rozmanité struktury a přírodní chuťovou plnost. Pro případy, že chcete přidat vašemu jídlu další šmrnc, dala nám příroda byliny a koření, které jsou neuvěřitelně chutné, a vaše jídlo bude navíc zdravější.

Zdroj článku: Zvědavec.org

Kam dál:

Otevřít rubriku ZDRAVÍ: ZDE

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org

• Na Aluška.org najdete také interaktivní chat Vstoupit do Chatu – ZDE

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho Farah 2013-04-22 06:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to jak v Matrixu, chute, vune atd. jsou vlastne programy! Jsem mela jednou sny behem jedne noci- to si zive pamatuju, protoze byly ciste zamereny jenom na jidlo :D Jeden z nich bylo, ze nasemu vybiravemu tatkovi (kterymu jentak neco nejede) jsem dala sliznout tzv. aktivacni tycinku a data jeho chuti se pomoci slin prenesla do tzv. hmoty tez se da to pojmenovat AMAROUNY 😉 a do nich se ty vsecky chute, co on by prave TED rad, a vyzivne latky nahraly (slina byla chytra a rekla i to, co tomu cloveku v tele chybi, tak jako se dneska ze slin da zjistit mira unavy cloveka) no a byl z toho vytecny rosolovity pokrm :D

Ikona diskutujiciho Mr.Pen 2013-04-22 08:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj,úžasný článok.

Ikona diskutujiciho Mr.Pen 2013-04-22 08:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jééj, zabudla som video 🙂

Ikona diskutujiciho Nanu 2013-04-22 10:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak si někdy říkám, jestli jsou takové články opavdu pravda, nebo jestli to není něco jako vzestup do 5D 21.12.2012… třeba se vůbec nic takového nechystalo, byla to jen lež, ale mělo to lidi nakopnout. Nevím, není tohle jen lež, aby lidi začali pít čistou vodu a přestali pít Pepsi, apod. ? Nechci nic zpochybňovat, je to jen má úvaha 🙂

Ikona diskutujiciho Alue 2013-04-22 10:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: Kdyby všichni lidé přestali pít sladké srajdy majdy a začali pít jedině čistou vodu, tak bysme byli mnohem zdravější. – Otázka je, jestli to lidem někdy dojde, přitom je to taková jednoduchá věc.

Ikona diskutujiciho septik 2013-04-22 10:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Takže, když to shrnu: lidé testující chuť byly nahrazeny buňkami testující chuť, a na základě reakce testujících subjektů byly vytvořeny nové účinné látky ? Podle názvu jsem čekal, že nám někdo sype buňky do jídla, po druhém odstavci jsem čekal, že někdo ty buňky přímo přetvoří v příchuť, ale ono se nic tak hrozného neděje (kdo pije Pepsi, tak  nepřestane, ani kdyby to sladili hnojem). Ale je zajímavé sledovat, kolik toho lidi ještě vydrží, takže děkuju za článek :-)

Ikona diskutujiciho Ameline 2013-04-22 11:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: Já myslím, že se to obecně i ví. Jen se na to kašle nebo se to nebere vážně. K tomu připočtěme, že sladký vyvolává i jakous takous závislost a máme vystaráno. Já tyhle nápoje nemusím, trnou mi z toho zuby, nezažene to žízeň a za chvíli mám v puse jak v polepšovně, ale příchylnost k přechemizovaným potravinám je jeden z mála kalorických zlozvyků, jimiž netrpím, takže mě to nevytrhne. Já bych furt něco jedla.

Ikona diskutujiciho Renata 2013-04-22 11:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue, souhlasím. Já teda čistou vodu nemusím, ale učím se. Najednou mě to zničehonic popadlo, že se na ni naučím. Jako by to bylo nutkání těla. Zatím jsem v prvotní fázi, která mě ale neskutečně chutná!

Ikona diskutujiciho pavel 2013-04-22 12:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak proto mi pepsi tak chutná. :D

Ikona diskutujiciho Spyro 2013-04-22 18:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

já už od malička piju čistou vodu a jen když vidím nějaký ten přeslazený nápoj tak mi je blbě.

Ikona diskutujiciho Nanu 2013-04-22 19:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: S tím souhlasím.

Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2013-04-22 23:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Oni se vážně asi lidé snaží vyhladit lidstvo, když dávají do jídla takové hnusy.

Ikona diskutujiciho Jindra 2013-04-23 11:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dnes v noci se mi o té Pepsi zdálo. Nejspíš pod dojmem z článku. Jak k ní přistupuju opatrně, podezřívavě ochutnávám a chutnalo to jinak, nasládle a divně.

Ikona diskutujiciho Bofinka 2013-04-23 13:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zní podobně jako ve filmu Atlas mraků… nakrmí sám sebe :-(((

Ikona diskutujiciho myší královna 2013-04-23 17:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A placentu si patláme na ksicht.

Ikona diskutujiciho Jindra 2013-04-23 22:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavý článek, až jsem se lekl co to bude za hrůzu a ono se to vyvinulo úplně jinou cestou než bylo očekávání. 🙂 Ale i tak nic dobrého i když delší dobu už piju jen vodu nebo čaj. Po tomhle už ty jejich žblepty tuplem pít nebudu. 😉

Ikona diskutujiciho Lil 2013-04-24 18:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je jako ve filmu Atlas mraků.. mýdlo pro servírky z budoucnosti..

Ikona diskutujiciho Karel 2013-04-24 19:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]:to mi došlo tak před rokem, že ty slazené nápoje mi nesvědčí. ale pít jen vodu je taky chyba, nápoje jako čaj, nebo syrovátka zůstávají pořád zdravé (myslím sypaný, nebo přímo nasbíraný čaj)

Ikona diskutujiciho Posol 2013-04-24 22:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]:Samozrejme, že sú tiež, ide o bytostný druh, tak ako elfovia, rusalky, obry…

Ikona diskutujiciho Posol 2013-04-24 22:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nepiť nič také, ako cola , pepsi a podobné hnusy!

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek