Jak se naučit vědomě snít

11.12.2017 v Návody 14

Obětovali byste pár hodin denně, abyste se věnovali něčemu, co jste nikdy dříve nedělali a vydali se někam, kde jste předtím nikdy nebyli? Věřte, že je to doopravdy možné – pokud se naučíte umění vědomých snů.

Toto umění vám odkryje celý svět nových dojmů a možností. Vědomý, nebo také lucidní sen je takový, během kterého víte, co děláte, to, co se děje, máte pod kontrolou a sami rozhodujete o tom, co chcete vidět. Podívejme se podrobněji na příčiny něčeho takového.

Ovládané snění je starobylá metoda, která vznikla už na úsvitu lidských dějin. První záznamy o tom, jak si uvědomovat a jak ovládat to, co se ve snu děje, jsou ovšem daleko mladšího data.

Pocházejí z roku 415 našeho letopočtu. Svatý Augustin tento stav popisoval jako fyzický spánek, kdy tělo spí a mozek je aktivní. Tento stav podle něj umožňoval vytvářet ve své fantazii celé světy.

Známými mistry této metody jsou tibetští buddhisté. Odpradávna praktikují jógové techniky, které jim umožňují uchovat si jasnost vědomí i ve spánku. Mnohé kultury po celém světě rovněž znalay tajemství, jak se probudit a přitom snít. Tato schopnost byla pokládána za součást duchovní praxe, kterou by dnes mnozí moderní lidé nejspíš popsali jako šamanismus.


Až po uplynutí dalších staletí, v roce 1975, zaujal fenomén ovládání snů seriózní badatele. Britský parapsycholog Keith Hearn řídil experiment, během kterého si se zkoumanou osobou – Alanem Worsleyem – předali řadu předem domluvených zrakových signálů. Worsley přitom spal. Hearnův experiment zopakoval a ověřil v roce 1978 americký parapsycholog Stephen LaBerge. Ten získal světovou proslulost právě jako propagátor lucidního snění. Ke zkoumání tohoto fenoménu založil ústav a jako autor věnoval této tématice celou knihu. Jeho pokusy vzbudily zájem neurologů, kteří se blíže věnovali problematice lidského spánku a snění.

Další osobností, která je pevně spojena s oblastí vědomého snění, je Carlos Castaneda, známý duchovní guru a spisovatel. Napsal celou knihu věnovanou umění vědomého snění („Umění snít“, česky Volvox Globator 2005), v níž popsal tak zvaných sedm bran ke snění. Castaneda podrobně vysvětluje, jak během spánku přejít do stavu plně vědomého snu.

Mnozí zaujímají vůči Castanedovým pracem značně skeptický postoj a mají je za naprostý výmysl. Přesto však někteří lidé Castanedovy postupy využívají a mají lucidní sny pravidelně.

Nejoblíbenějším postupem, jehož pomocí většina lidí dosáhne úspěchu, je takzvaná technika rukou. Během dne si čas od času pozorně prohlížejte své ruce, pokaždé asi tak deset vteřin. Ve snu pak, poté co jste své vědomí zafixovali na ruce, je uvidíte opět a můžete pozorovat rozdíly – ruce mohou mít jiný tvar, mohou vypadat podivně, dokonce můžete mít nějaké prsty navíc. Tehdy si také uvědomíte, že tohle všechno vidíte ve snu. Od toho okamžiku budete svůj sen ovládat, dokážete rozhodnout o tom, čemu se v něm chcete věnovat, kam jít nebo co vidět.

Existuje také další metoda umožňující uvědomovat si, co se ve snu děje a ovládat své jednání. Nicméně nejvhodnější je začít opravdu tím, co doporučuje ve své knize Castaneda: v průběhu dne čas od času zafixujte pohled i pozornost na své ruce.

Pomůže vám to snadno postřehnout změny v jejich vzhledu až budete snít.

Než se odeberete na lože, řekněte si, že dnes hodláte prožít lucidní sen a stanovte, co konkrétně v něm uvidíte. Zvolené téma si několikrát opakujte – zvýšíte tak šanci, že si sen zapamatujete.

V průběhu dne je rovněž užitečné si občas položit otázku: Nespím náhodou?

Pokud si zvyknete takto postupovat, stejná myšlenka vás napadne i ve snu, načež si dokážete uvědomovat to, co se děje. Abyste se zcela ujistili, že skutečně spíte, vyzkoušejte staré dobré štípnutí: zkuste sami sebe štípnout. Jestliže nic necítíte, znamená to, že jste dosáhli úspěchu a skutečně vědomě sníte.

(Pozn. Alue: Štípnutí není zaručená forma ověření, lepší je ověřit základní fyzikální zákony a shodu s běžnou realitou. To je gravitace, nebo podoba okolní krajiny. Snová může vypadat věrohodně, ale často se mění. Pokud máte potřebné vlastnosti, snadno ve snech cítíte i naprosto šílenou bolest, ale také si můžete vychutnávat neuvěřitelně dobrá jídla. Takže to že vás něco bolí, sen nijak nevylučuje.)

Důležité rovněž je vést si deník svých snů. Mějte vedle postele sešit, do kterého si budete pravidelně zapisovat, co se vám zdálo. Je jedno, kdy se vzbudíte, snažte se zkrátka ihned po probuzení zapsat viděné. V budoucnu bude pro vás ovládání snu ještě snadnější.

Vyzkoušejte také nastavit si budík na cca 5 a půl hodiny po době, kdy jste ulehli. Pravděpodobnost vybavení snu, který se vám zdál, je v tu dobu nejvyšší. To je ověřeno výzkumy.

Abyste byli úspěšní, budete potřebovat trpělivost a vytrvalost.

použitý zdroj: https://astroplus.cz/jak-se-naucit-vedome-snit/

Komentáře

Ikona diskutujiciho Ayeri 2017-12-11 13:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ještě by to chtělo mít ve snu stejnou mysl jako vzhůru. Když vzpomínám na sny a opakuju si je v hlavě, tak zjišťuju, že jsem tam buď jen jako divák, nebo se chovám nelogicky jako automat. Prostě mi ve snu vůbec nedochází, že je něco divnýho na tom, že lítám někde u stropu :D

Ikona diskutujiciho octomaník 2017-12-11 16:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]:Osobně mám  především pracovní sny, usnu astrálně odcestuju a ráno se vracím….třeba na dnešek jsem si konečně potvrdil jednu teorii (nedařilo se mně dostat se do té správné *dimenze* až na dnešek se konečně zadařilo)….

Ikona diskutujiciho Mary 2017-12-11 23:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Můžu se zeptat na ty potřebné vlastnosti? Ja ve snech většinou vnímám všemi smysly tak by mě zajímalo proč ostatní to nemají

Ikona diskutujiciho Andy 2017-12-12 08:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak už jsem taky zkusila říct si před spaním téma snění a pamatuju si celý sen i veškeré nápisy, které jsem tam chtěla přečíst. Hurá

Ikona diskutujiciho Verča 2017-12-12 09:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj! Tohle dobře znám – je to super trénink psychiky – řízení snů je obvykle dobré znamení, že fongujete konstruktivně.

Ikona diskutujiciho LucTuc 2017-12-12 18:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: Wow! Tak to mě zajímá :D tohle by bylo skvělé popovídání, jestli chceš já ti budu klidně naslouchat. Takové věci mě zajímají a někdy rád bych se k nim propracoval.

Ikona diskutujiciho Cattail 2017-12-14 12:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V zmíněných ověřeních snu, jestli je sen (alias "reality check") mi chybí asi nejúčinnější technika: Zkusit dýchat nosem, který držíte stisklý rukou.

Ikona diskutujiciho Nina 2017-12-14 17:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: To by strašne zaujimalo aj mňa, znie to úžasne :-)

Ikona diskutujiciho Alaiana 2017-12-14 19:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]:[6]: Taky se hlásím. :-)

Ikona diskutujiciho Alue 2017-12-14 20:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]:  To se mi fakt stalo… děje se mi to když moc astrálně cestuju, jakoby mě to zmate. Mám v oblibě skákat ve snech a v AC z ona když to jde a letět rovnou nad krajinou, ale říct si ,,když si nejsi jistá je to sen", nikdy z okna neskočím. :D

Ikona diskutujiciho Peta 2017-12-17 09:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Podle mého pozorování má na sny hlavní vliv způsob života a celkové nastavení. Bylo období kdy mi to mnoho let nešlo vůbec. Když nebylo naladění správné, tak mi občas selhávaly i testy reality, ve snu jsem se díval na svoje ruce a výsledkem bylo zhodnocení že nejde o sen. Poslední dobou se mi ty bdělé sny objevují častěji ale nedělám pro to nic. Obvykle mě ve snu napadne že by to mohl být sen a jen to prověřím tím že jde létat. Kdykoliv jsem si večer zkoušel říkat že dnes budu mít ten lucidní sen, což se všude radí, nikdy mi to nefungovalo. Asi tím jen vzikla křeč která to spíš brzdila.

Ikona diskutujiciho Verča 2017-12-18 13:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: PROMIŇTE JÁ JSEM SE KOUKLA NA VAŠE REAKCE AŽ PO NĚKOLIKA DNECH…

Ikona diskutujiciho octomaník 2017-12-19 16:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ráno jsem se probudil v cizí posteli a byl jsem nakloněn nad nahou spící štíhlou krátce střiženou blond dívkou, která byla přikryta pouze peřinou (konec erotiky); začalo mě zajímat kdo to je a jak jsem se k té lepé dívčině dostal; o koho jde jsem zjistil a jak jsem začal přemýšlet jak jsem se k ní dostal, tak jsem otevřel oči a sen skončil…….. :-(

Ikona diskutujiciho Alaiana 2017-12-22 21:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]: Děkuji. Já to tu zase čtu průběžně, ale komentuju až po několika dnech, pokud komentuju.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek