Jak se odnaučit chutím na sladké – 3.díl / Doporučuji

3.4.2017 v Návody 9

Zdravotní aspekt

Abychom skutečně dosáhli svého, musíme vyřešit otázku podvýživy a toho, že tělo chutí na sladké hledá chybějící vitamíny. Možná tomu nebudete chtít věřit, ale tento krok je velice důležitý a pokud chcete uspět na tisíc procent, rozhodně je potřeba ho dodržet. Když tělu nedáte to co hledá, neodvykne si od shánění sladkostí. Musíte ho prvně nasytit. Nepředpokládám, že jíte junk food, ale i když konzumujete dost zeleniny a snažíte se jíst dzravě, není žádné tajemství, že zelenina ze supermarketu, co je pěstovaná někde na jihu ve skleníku, neobsahuje tolik vitamínů, jako kdyby rostla ve vaší zahrádce. Konzumovat vlastní zeleninu je samozřejmě nejlepší, nemáme ji ale po celý rok k dispozici. Druhý problém je, že kvalita půdy i na vaší zahrádce vlivem zněčištění prostředí, je o poznání horší a její plody už nemají takovou kvalitu, jako před sto lety…

Abyste tedy doplnili vše, co vaše tělo potřebuje a tělo přestalo hledat vitamíny pomocí nezvladatelných chutí, naučte se každý den ve stejnou dobu užívat doplňky stravy. Doplňky budou podléhat vašemu osobnímu výběru a vašim preferencím. Mohu vám rozepsat co beru já, ale pokud vám něco nebude vyhovovat, nebo budete chtít přidat něco svého, hrdě do toho.

Efekt vymizení chutě na sladké během užívání doplňků potravy se dostaví až po nějaké době, až když bude tělo spokojené a bude vědět, že všechno má. Může mu to trvat i měsíc a během té doby je potřeba vydržet a pomáhat si hořkou čokoládou. Nebuďte na sebe jako psi a nezakazujte si striktně úplně všechno sladké, ale ani se nenechte svými chutěmi ovládat. Najděte si svoji míru sebeovládání, která je vám příjemná a při které netrpíte pocitem, že nic nesmíte. To by vás totiž mohlo dovést k neúspěchu a hlavně by vám to vzalo radost z ozdravného procesu. Takže místo abyste se kroutili, že si nesmíte vzít ani trošku cukru, v klidu se potěšte hořkou čokoládou když bude nouze a ráno nebo večer si vždy vezměte své vitamíny. Držte se toho systému každý den, nesmíte z něj vypadnout a nemáte k dispozici žádný prasící den. Buďte šikovní pořád a nepovolujte.


Je nutné nastavit si jasná pravidla a jasné mantinely, které budete pevně dodržovat a nebudete o nich ve své hlavě diskutovat, ale zároveň uvnitř vašich mantinelů musí být drobné radosti a úlevy v potravinách, které jsem už zmínila. Nesmíte se jimi ale cpát nonstop. Máte chuť, dejte čtvereček, nebo dva a najděte si aktivitu, co vás zaměstná. Ne že to spasete na posezení. Dokud se nenaučíte ovládat a být organizovaní, ničeho nedosáhnete. Pamatujte na to, je to moc důležité.

Kdy budete vitamíny brát, záleží na vás. Já dřív brala hned ráno, teď je beru těsně před spaním. Nachystám si malý skleněný kalíšek, do něho dám všechno co chci zapít, vezmu 4dcl sklenici studené vody a během četby před spaním to do sebe postupně nahážu. Už se z toho stal upevněný zvyk, vzpomenu si že jsem nezapila vitamíny, i když zalehnu bez nich… Tak vstanu a jdu si je vzít. Pokud zvládnete opakovat určitou činnost bez přerušení tři týdny, utvoří se z toho váš nový zvyk a potom si automaticky vzpomenete co máte dělat, i když jste zapomněli a nehlídali to. První tři týdny na to proto je potřeba myslet a případně si nachystat nějakou upomínku.

Jak by mohla vypadat vaše vitaminová směska?

Záleží na tom jak se stravujete. Pokud se potýkáte s konkrétními zdravotními problémy, vyberte si doplňky podle toho. Vaše problémy vám říkají, čeho máte v potravě málo. Vyhněte se však anorganickým multivitaminům s chemickými příchutěmi a hromadou plnidel, pokud je to možné. Raději dejte přednost přírodním doplňkům stravy, kdy máte konkrétní surovinu vlisovanou do tabletky, nebo nasypanou do kapsle. Kapsle si dokonce můžete sami naplnit tím, co budete chtít užívat. Širokospektrální multivitamíny v jedné tabletce jsou vyhazování peněz, protože tyto vitamíny nemají organický zdroj a vaše tělo je neumí plnohodnotně vstřebat. Vstřebá pouze cca 2% a 98% vymočí.

Tělo umí vstřebávat pouze organické živiny, to jsou ty, které ziskáme z rostlin a ze zvířat. Neumíme však trávit hlínu, nebo prášky ze zkumavky. Tělo je nepozná, takže jednou stranou je tam hodíte, druhou stranou vyjdou ven a výsledek je téměř nulový. Existuje na to řada studií a článků, určitě se dají dohledat na internetu, pokud by vás téma podrobněji zajímalo.

Neberu ani vitamín C v kapslích, protože aktuálně neznám výrobce, který by ho měl z anorganického zdroje, vysoce potentní a pokud možno bez hromady škodlivých plnidel. Vitamín C si proto hlídám v potravě. Když si čerstvě vymáčknete citrus do vody, bude to pro tělo určitě výživnější, než tabletka.

Pokud vám padají vlasy, máte slabé řídké vlasy co málo rostou a máte lámavé nehty, velice doporučuji produkt HaarVital Komplex. Koupíte ho v DM za 100kč, často bývá v akci za 50kč. Balení obsahuje 60 tablet. Zhruba po dvou měsících uvidíte výsledek. Po tomto produktu se mi nejenom úžasně zpevnily nehty, ale už mi vůbec nepadají vlasy. Beru ho už dlouho každý den. Správně by se měla brát jedna tabletka, já beru rovnou dvě. Jsem rebel.

Při stejných potížích vám také můžu moc doporučit výrobek DonnaHair. Přešla jsem na něj hned po předešlém produktu. Je dražší, beru jednu tabletku. A je opravdu skvělý. Předtím jsem si mohla na hlavu patlat co jsem chtěla, ale nikdy se to úplně nespravilo. Po těchto produktech mi padání vlasů úplně přestalo, při mytí si vytáhnu třeba jenom jeden až tři vlasy, předtím jsem tahala celý tlustý pramen, až se mi chtělo brečet. Určitě něco z toho zařaďte do své směsky, jsou to zázraky.

Kupuji přes internet a dlouhodobě užívám rybí tuk v kapslích… ano já vím, moře je radioaktivní.

Nevím, jestli bych s ním neměla přestat právě kvůli zamoření, možná si nechám změřit svoje kapsle na stopy radioaktivních látek a pak se rozhodnu, jestli budu ještě dokupovat. (Měřili jsme cca před dvěma měsíci dozimetrem pstruhy a lososy v supermarketech a fakt září.. nejezte to!) Zatím beru po jedné kapsli, ale je to pro mě strašně diskutabilní téma, tak uvidím, jestli v tom ještě budu pokračovat. Jestli něco naměřím, tak přestanu.

Střevní bakterie beru preventivně, i když nemám akutní problém. Dlouhodobě se vracím v firmě Klas a beru 2-3 kapsle večer.

Chlorella a Spirulina jsou výborné a můžou tvořit základ vaší vitamínové bomby. Můžete brát jednu, nebo druhou, nebo obě dohromady, kdy mají údajně synergický efekt. Pokud jsou lisované do větších tablet, beru od každé pět až sedm. Pokud je výrobce dělá maličké, sypu si po troškách do hrstičky a nepočítám to. Výborně to detoxikuje střeva, což určitě poznáte sami (Kašovitá stolice, a smradu jako v Cařihradu. Hodně toxická stolice i dráždí konečník, to se projevuje hlavně pálením. Když se vám to stane, nevytírejte se papírem, ale jděte se umýt studenou vodou a konečník něčím šetrně namažte, kokosovým nebo olivovým olejem. Detox by neměl být až tolik prudký, ale pro jistotu to zmiňuji, možná toho v sobě máte hodně a možná se vám ta rada bude hodit.)… Poté se detoxikační projev upraví, může to být zhruba po měsící denního užívání. Chlorella a Spirulina jsou pro tělo velice výživné a zdravé.

Můžete také brát B Komplex. Já osobně ho nemám zařazený do své směsky trvale, beru ho spíš občasně a pak opět vynechávám. Záleží na vás, jak to budete cítit.

Koření

Můžete si sami doma udělat kapsle s obsahem, jaký si přejete. Pokud vás trápí zažívací problémy, nebo víte že máte v těle rozlezlou Candidu, zkuste mleté koření. Zakupte si velké balení prázdných kapslí k naplnění. Oficiálněji se to jmenuje ,,Želatinové tobolky“. Dá se to objednat na internetu, i koupit bez problému v lékárně. Kupte si klidně 500-1000kusů, při správném skladování se to nekazí a spotřebu můžete mít velkou.

Skořice – likviduje plísně a vyhání škodlivé bakterie ze střeva. Můžete naplnit mletou skořici do kapslí a brát 5-10 denně. Většinou to nikoho neprohání a nedráždí. Nebrala jsem to trvale, spíš jako kúru asi na 2 měsíce, dokud nepovolily chutě na sladké.

Skořice léčí cukrovku získanou během života. Nevím, nakolik zabírá i na vrozenou cukrovku, nemám s tím zkušenosti, ale u získané jsou ohromující výsledky. U cukrovky se ale berou ještě větší dávky, dvě polévkové lžíce – jedna ráno a jedna večer.

Mletý hřebíček – se většinou prodává v celku, takže si kupte nějaký mlýnek na koření, pokud ho budete chtít brát. Hřebíček odčervuje a likviduje plísně. Je hodně silný, když se bere 2x denně lžička nebo lžíce, někoho pěkně prohání. Já jsem ho vydržela brát dva týdny, potom mě to přestalo bavit a radši jsem se vrátila ke skořici, protože dlouhodobý durchfall není úplně žádoucí. Netrpí tím ale všichni, ostatní co ho brali, na záchod neběhali… Dá se brát v kapslích když si je připravíte, pro efekt by mělo stačit i 5. Dá se brát víc, podle toho jak jste velcí a kolik toho snesete. Je mnohem razantnější, než skořice… Kdybyste se nechtěli crcat s kapslemi, tak se dá mletý na lžičku/lžíci a zapije pořádně vodou. Není to zrovna chuťovka, ale už jste určitě pili i horší věci.

Kurkuma je výborné koření, pro tělo velice zdravá (neprohání). Můžete si ji dát do kapslí a brát denně 3-5. Kurkuma je skvělá pro lidi s vysokým krevním tlakem, ředí krev a je vhodná k dlouhodobějšímu užívání.

Do kapslí si můžete dávat i zelené potraviny, nebo jiné doplňky, co koupíte ve formě prášku a nenajdete v kapslích. Například zelený ječmen. Pokud vám nechutná v roztoku a nepřinutíte se, nandejte do kapslí. Samozřejmě že v roztoku to vždy bude pro tělo lépe vstřebatelné, ale lepší alespoň něco, než vůbec nic 🙂

Obecně všechno, co zapijete rozmíchané v roztoku, je pro tělo lépe stravitelné a využitelné, než když to dáte do kapsle. Ale umíte si představit pít denně třeba pět šálků něčeho, co vám vůbec nechutná? Jeden skořice, jeden hřebíčku, jeden se zeleniskem… to byste asi těžko vydrželi.

Výborná je také Maca. Prodává se jako prášek a ve vodě nechutná nijak extra nepříjemně, ale stejně jsem ji raději dávala do kapslí. Můžete se na ni zaměřit, pokud trpíte nemocemi spojenými s pohlavními orgány a poklesem libida. Je velice léčivá.

Můžu doporučit využívat jako základ vaší směsky kombinaci Chlorella + Spirulina + Haar Vital. Vše ostatní všelijak střídejte a měňte podle sebe…

V obdobích kdy intenzivně cvičím, si do směsky přidávám i nějaký výrobek pro výživu kostí a kloubů, aby tělo mělo z čeho opravovat a zhutňovat tkáně.

Pokud máte málo vlákniny a špatně/nepravidelně se vám chodí na velkou, přidejte vlákninu.

Pokud máte problémy se spaním, dávejte si do směsky Tryptofan. (koupíte na netu, je to doplněk stravy) Nekvalitní spánek velice zhoršuje vaše chutě na sladké. Tryptofan ale berte účelově před spaním, zabírá za cca 30 minut od spolknutí. Můžete spolu s ním zapíjet i ostatní věci, takže v tom případě byste brali vitamíny před spaním jako já.

Vaše vitamínová směska nebude náhrada pestré stravy. Přes den jezte pokud možno domácí stravu, pokud možno ze základních surovin, pokud možno bez umělých dochucovadel a nešetřete se zeleninou. Zapíjení doplňků potravy je vaše pojistka, je to součást, ale není to kompletní řešení všeho. Takže nebuďte líní si vařit a vybírat dobré suroviny. Když bude tělo dostávat výživnou potravu a pravidelně přírodní doplňky, bude spokojené a přestane vás nahánět, abyste jedli čokoládu. Mimochodem hořká čokoláda také obsahuje výživné cenné látky a v malém množství několika dílků vám prospěje… Tato zkušenost s doplňky stravy není pouze moje, shodla jsem se na tom v minulosti s více čtenáři, kteří také zjistili, že po doplňcích není chuť na cukr.

Možná si říkáte ,,šmarjá, tolik doplňků, to se prohnu jak něco!“ – Mnohé z těch doplňků nejsou drahé. Třeba Haar vital vůbec nestojí moc. Ve slevě stojí pajsku a vydrží vám dva měsíce…. A B komplex – Pangamin co koupíte i v lékárně, také nestojí moc. Dost záleží na konkrétní surovině, na konkrétní značce a mnohdy vyhmátnete i parádní slevu. Když budete plnit svoje kapsle kořením, také se neprohnete.

Pokud hodláte kupovat doplňky potravy přes internet, nakupte je hromadně na jednom shopu za jedno poštovné, to je způsob jak ušetřit peníze i námahu. Nemusíte ani obíhat obchody a investovat svůj čas. Naklikáte to z domova, převezmete balík a máte pokoj.

Já hodně beru doplňky stravy na Lékárna.cz, protože mají velký výběr. Seženete tam Rybí tuk, zelené potraviny, i Donna Hair a Tryptofan. Mají všechno.

Pokud jste cukroholici, spočítejte si kolik dáte za týden na ty svoje sladké nesmysly a co z toho máte… A za měsíc to už je pěkná pálka, viďte? Vezměte ten rozpočet a vražte ho prostě do zdravých potravin. Nejenom že cukr už nebudete chtít dokupovat v ráci svého rozhodnutí, ale pokud počítáte peníze, tak si už sladké nebudete moct dovolit, protože jste investovali jinam. Ve výsledku, když si odvyknete na cukr, vlastně peníze neušetříte. Ušetříte své zdraví a psychiku, ale doplňky stravy je potřeba dlouhodobě užívat. Ne že půlrok odvykáte a pak až odvyknete, přestanete doplňky úplně brát. Jakmile přestanete, tělo znova začne shánět živiny a zase vás požene za cukrem…

Je to prostě něco za něco. Vaše zdraví nikdy nebude o té lehké a jednoduché cestě pro lenochy. Když chcete být zdraví, tak na tom musíte pracovat CELÝ ŽIVOT. Zázraky se nedějí instantně samy na počkání a nebudou zadarmo, s takovou představou se hezky rozlučte, zamávejte jí z dálky šátečkem.

Abyste něco získali, musíte na oplátku něco pustit. Vždy to tak bude. Nevnímejte odvykačku od cukru jako jednorázový druh ,,diety“ a když bude hotovo, nemusíte už nic dělat. To je nerealistická představa.

A nikomu (ani sami sobě) hlavně neříkejte, že držíte dietu, protože tohle opravdu NENÍ dieta. Je to změna životního stylu, je to odvykání zlozvyku, je to druh sebeléčby, je to dobrodružství, je to o překonání sebe sama, ale v žádném případě to není dieta. Naopak, teď teprve začnete jíst správně, pořádně a doplňkovat. Teď konečně se tělo nají a bude mu dobře.

pokračujte na čtvrtý díl TUDY

Komentáře

Ikona diskutujiciho Marta Králová 2017-04-03 12:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Milá Aluško, reaguji na organický vitamin C HERBAL -PLUS v prášku od

Ikona diskutujiciho Kirma Lee 2017-04-03 14:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Spirulinu beru a dělá se mnou přesně to, co jsi popisovala. A to jsem si v podstatě kupovala jednu z nejlevnějších (ono tam těch tablet ani nebylo nějak hodně, bylo to 400 tablet, mají se brát podle popisu 4 tabletky, 3x denně). I tak to dost stačí a začalo mi to působit. Chutě na sladké už nemám a to jsem dříve byla velice závislá. Přešla jsem na zdravější stravu, plno zeleniny, ovoce … Saláty už jsou moji nejlepší kamarádi. Někdy si i po ránu dělám fresh, což mě dokáže nasytit na několik hodin. A jsem velice spokojená 🙂

Ikona diskutujiciho Monisek 2017-04-03 14:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ja jeste uzivam jablecny ocet do vody a klíčim.(tedy ja ne,ikdyz nekdy mam ten pocit,ze klicim a kvetu:-D ) Na klicici nádobě mam nalepeny obrazek krystalu vody- vdecnost a láska a je to rozhodne znát.Pak po kliccich litam,jako :-? ne jako d**k ne,no proste litam :-D 8-)

Ikona diskutujiciho Fellien 2017-04-04 08:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Super článek! 🙂 Určitě hodně přínosný pro spoustu lidí! Alue, můj osobní názor je, že ty kapsle s rybím tukem můžeš vynechat. Moje babička a spousta dalších lidí co znám ryby vůbec nejí, celý život, protože jim to nechutná a ani to nemůžou vidět a ani rybí tuk nikdy nebrali a paradoxně mám pocit, že tito lidé se dožívají snad i více let a jsou mnohem zdravější než okolí. Ale každý člověk je jiný. Nicméně já dřív rybí tuk brala kvůli deficitu vitaminu A a teď už mám místo toho různé ty oleje, dělám si směs a užívám několik lžiček denně a zatím jsem rozdíl nezaznamenala. Spíš když to neužívám tak se to hned projeví.

Ikona diskutujiciho kalia 2017-04-24 10:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Přírodní vitamín C najdeš třeba v prášku acerola – v malém množství prášku je ddd vitamínu C a je to přírodní, obsahuje i flavonoidy jako je rutin a hesperidin (vitamín C je nejlepší užívat spolu s flavonoidy – takto je obsažen např. v citrusech a dalším ovoci – protože vitamín C spolu s flavonoidy rozpouští  špatné látky do moči, aby mohly odejít z těla).

Ikona diskutujiciho áťa 77 2017-05-01 22:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Napadá mě, je vlastně chlorella a spirulina a další výrobky z řas vůbec ještě bez radioaktivity?

Ikona diskutujiciho Alue 2017-05-02 08:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: sladkovodní řasy ano…

Ikona diskutujiciho mi 2018-02-21 14:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

milované bytosti…

Ikona diskutujiciho Ivanitko 2019-04-26 07:37:32 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tenhle seriál mě opravdu hodně inspiroval k tomu, abych skutečně začala něco dělat a nezůstalo jen u přemýšlení a fantazírování, co by kdyby. Děkuji, že jsi tak hezky sepsala svoje názory a postoje.
Zejména se mi líbila možnost plnit si kapsle čím chci. Už ke mně jede kapslovačka, na ruční plnění nervy nemám 😀
Takovéto rady jsou k nezaplacení.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek