Jak se odnaučit chutím na sladké – 4.díl / Doporučuji

6.4.2017 v Návody 10

(Toto je poslední díl se čtyř. Zpět na první díl TUDY)

Cvičte

Abyste zvýšili svoji motivaci odnaučit se sladkému, pomůže vám cvičení. Není to nezbytná podmínka k úspěchu, ale usnadní proces. Když začnete cvičit a vaše tělo začne krásnět, budete se cítit mnohem lépe. Budete mít víc energie, budete spokojenější sami se sebou, zvedne se vám sebevědomí. Budete silnější, rychlejší, výkonnější. Budete mnohem lépe spát, mít silnější libido a celkem vás to zaměstná, pokud se občas nudíte a vymýšlíte, kde byste co zblajzli. Když cvičíte a vydržíte přechodný počáteční stav, budete se cítit skvěle a potom budete mít tendenci si ten skvělý pocit uchovat a to vás ještě více oddálí od potřeby jíst sladkosti. Cvičením posunete své myšlení od cukru směrem k tělu a jeho formě. Čím víc se budete snažit hýbat a dobře jíst, tím míň budete mít náladu kazit si to cukrem. Vždycky se zeptáte sebe, jestli vám cukr za to vůbec stojí, a zjistíte že nestojí.

Cvičení vám rozproudí lymfu a okysličí tělo. Dobře proudící lymfa odvede z těla přebytečnou toxickou vodu, ale potřebuje od vás také, abyste dostatečně pili. V dobře okysličeném těle se nedrží nemoci a záněty. Pohybem rychleji vydetoxikujete přebytečnou kyselost z organismu a vaše tělo se začne opravovat. Candida albicans, o které už byla řeč, miluje překyselený organismus, ale už při hlubokém a rychlém dýchání klesá kyselost organismu, což jí naprosto nevyhovuje. Bojujete-li s plísněmi, pohyb vám v tom velice pomůže.

Pijte každý den hlavně čistou vodu a dbejte na její dostatečný příjem. Například si ráno dejte ten svůj sladký čaj nebo sladké kafe pokud se bez nich neobejdete, ale zbytek dne se snažte pít už jen vodu, maximálně když vás honí chuť, vymáčkněte si do ní pomeranč, ale nesypte tam další cukr.

Bílkoviny

Pokud to myslíte s odvykáním na sladké doopravdy a vážně, myslete na dostatečný příjem bílkovin. Pokud budete mít v potravě málo bílkovin, tělo bude mnohem hladovější a bude si víc vymýšlet nesmysly a cukříky…

Nevíte, jestli máte dost bílkovin a nevíte, jestli vaše chutě nejsou náhodou způsobené právě tímto? Zaregistrujte se na serveru kaloricketabulky.cz. Je to celé úplně zdarma.


Zadáte své parametry a začnete si tam zapisovat, co jste přes den snědli, vypili a kolik toho bylo. Můžete si zapisovat týden, nebo měsíc, podle toho jak přesný chcete mít přehled. To zapisování je trochu otrava, ale data která vám to potom vyjede, jsou k nezaplacení!

Až budete mít zapsáno hodně dnů tak, aby to objektivně vypovídalo o vašich stravovacích návycích (alespoň měsíc zapisujte, to bude nejlepší) se podívejte nejen na výsledky z jednotlivých dnů, ale také na souhrnné celkové statistiky. Ty souhrnné statistiky najdete v záložce Jídelníček, nahoře jsou na tlačítku namalované tři komínky a na nich je napsáno ,,Analýza“.

(druhé tlačítko zprava)

Když to rozkliknete, systém vám ukáže, jak je celkově vaše strava vyvážená, nebo nevyvážená. Pokud tam máte moc sacharidů a málo bílkovin, což je obvyklý problém při cukroholismu a nadváze, je nutné změnit stravu, jinak se to nespraví.

Speciálně vám tuto analýzu doporučuji, i pokud jste začínající vegani, vegetariáni a potýkáte se s nedostatkem energie, nebo výkyvy váhy. Díky tabulkám uvidíte, jestli jíte dobře, případně co je potřeba zlepšit. Snažte se každý den naplnit svou denní dávku bílkovin, nesypat do sebe uhlohydráty horem spodem a uvidíte, že vám bude mnohem lépe a váha půjde dolů. Tabulky jsou odborně sestavené a velmi přesné. Skvěle se podle nich hlídá vyvážená strava, i hubne. Denní zapisování vás navíc motivuje, protože si nechcete pokazit tabulku 🙂

Pokud zjistíte, že opravdu máte málo bílkovin a nechcete se denně cpát ve velkém řízkem a vajíčkama, můžu vám velmi doporučit výborný veganský protein. Jmenuje se Sunwarrior. Existuje více druhů, mně nejvíc chutná Sunwarrior Blend Chocolate… měla jsem i vanilkový, ale asi mi moc to vanilkové aroma nesedlo, když jsem si ho dala víc, bývalo mi po něm těžko, ale čokoládový trávím velmi dobře, i když si dám větší dávku… I líp chutná. Jedna 21g odměrka tohoto proteinu vám dá 15g výborně využitelných bílkovin.

Můžete samozřejmě najít i jiné skvělé proteiny které mají rostlinné složení a budou vám chutnat. Ale já mám dobrou zkušenost s tímto, takže jsem zatím na jinou dobrou značku nenatrefila, neměla jsem zatím potřebu zkoušet jinou. Sunwarrior má komplexní složení, je velice kvalitní, ale trochu si za něj připlatíte. (koupila jsem zde … budete k němu potřebovat i shaker.)

Zásadně se netrapte hladem, jezte pořádně a naučte se rozlišovat chuť od malého hladu.

Pokud jste dostali chuť na sladké a na čokoládu kolem 16-17:00 odpoledne a naposledy jste obědvali ve 12-13:00, s nejvyšší pravděpodobností máte hlad a potřebujete svačinku. Nedělejte automatický pohyb a necpěte se cukrem, ale udělejte si něco dobrého a zdravého, co vám bude chutnat. Může to být i na sladko, ale nesmí to být sladkost. I kousek chleba namazaný s něčím bude lepší nápad, než sníst půlku Milky. Klidně si svačinky chystejte dopředu a plánujte, pokud víte, že máte tyto chutě pravidelně.

Chcete svačinkovou inspiraci?

Mně na svačiny chutná například trocha bílého jogurtu Hollandia, do něho trochu prcnu datový sirup a dám co největší kopec chia… někdy si tam rozmáčknu pár jahod, ale není to nutné. Nechám nabobtnat v ledničce a za půl hodinky mám super výživné jídlo, které mě zasytí na dlouhou dobu. Když si toho dám víc, tak nemám hlad dokonce ani na večeři, protože chia jsou hodně sytá.

Nebo mám v lednici nachystané těstíčko na ovesné palačinky. To je normální řidší těsto na palačinku, do kterého nasypete ovecné nebo ječné vločky a necháte nasáknout. Čím víc to odležíte (klidně i půl dne nebo přes noc), tím lepší jsou ty nasáklé vločky. Potřete pánvičku tenkou vrstvou másla, kydnete malý žufánek těsta, rozetřete rovnoměrně vločky do placičky, je to raz dva. Nesmažte to moc dlouho, aby to nebylo vysušené. Potřete tenkou vrstvou marmelády dle své chuti a je to. Opět výživné jídlo, které zasytí. Dá se to jíst i na snídani, i na večeři, jen si upravíte množství podle potřeby. Na svačinku stačí jedna placička a když je na sladko, tak potom ani necháte chuť dávat si sladkosti. Mám palačinky moc ráda, ale nedělám si ty klasické, protože obsahují hlavně mouku a je po nich brzy hlad. Ale vločky dodají vlákninu a tráví se delší dobu, takže se z nich líp najím. Dá se tam sypat i rýžová mouka, pokud nechcete pšeničnou. Chutná to stejně výborně, možná ještě líp.

Další moje svačinka může být i proteiňák. Nemám třeba nakoupený jogurt, došlo mlíko, nemám vajíčka, nemám čas, nechce se mi s ničím crckat, nechci sacharidy, nechci mléčný produkt.. no tak si dám do 3dcl jednu odměrku, zaštěrchám, vypiju a mám vystaráno. Jedna dávka Sunwarrioru mě zasytí asi na dvě hodiny. Je trošku sladký, takže i chuť se uklidní.

Samozřejmě existuje milion všelijakých zdravých svačinek, najděte si inspiraci na internetu, vyzkoušejte co vám bude chutnat a uveďte to do praxe.

Prostě místo zajídání malého hladu čokoládou nebudete líní a připravíte si něco normálního. Naučte se svačit. Cesta za vaším zdravím nikdy nebude ta snadnější a pohodlnější, vždycky to bude o tom zvednout zadeček a nebrat bez rozmyslu první věc, co se najde.

Než odvyknete od cukru, může vám to zabrat asi půlrok soustavného snažení. Pak se dostanete do fáze, kdy začnete být konečně svobodní v jídle a budete si vybírat to, co opravdu chcete a potřebujete, ne to, co vám něco vnějšího namlouvá, že musíte chtít.

Jakmile si jednou úplně odvyknete od cukru, jakýkoliv návrat k cukru a opětovné druhé odvykání bude mnohem snadnější. Už jste si tu cestu jednou prošli, takže je prošlapaná a nedá to vůbec takovou práci, jako poprvé.

Pamatujte, že nový návyk se buduje asi tři týdny. Pokud si dáte každý den sladkost po dobu tří týdnů, vybudujete si nový zvyk na sladké a tělo to začne vyžadovat. Toho se určitě vyvarujte a speciálně si dávejte pozor v zimě na Vánoční stromečky ověšené čokoládou a cukroví, které vám říkají, že si musíte každý den alespoň jednu figurku dát… Ty jsou velmi nebezpečné :))) Ale i když si navyknete, podobně dlouho bude trvat druhé odvyknutí. To znamená zhruba tři týdny soustavné snahy, než vás to pustí.

Zdraví není o tom, že člověk jednou vybere pár doplňků stravy, jednou si jde zacvičit a jednou drží týden bez cukru. Zdraví je cesta a proces, který trvá celý život a nejsou v něm žádné pauzy. Starejte se o sebe, protože tělo máte jen jedno a pokud se s ním něco stane, nedáte ho už do žádného servisu, ani vám nikdo nedá náhradní.

https://www.youtube.com/watch?v=YsgP8LkEopM

(konec seriálu)

Komentáře

Ikona diskutujiciho áťa 77 2017-04-06 12:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Skvělý seriál a velmi cenné rady! Děkuju za něj :-)  :-)

Ikona diskutujiciho Fellien 2017-04-06 14:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Burákové máslo je super zdroj bílkovin, na 100g má okolo 25g bílkovin, hodně ho jedí i kulturisti a tím že je do sladka skvěle pomůže, když člověka honí mlsná :-). A moje nejoblíbenější sváča je trochu divná, ale kromě jablek s burákovým máslem to je tvarohová pomazánka (tvaroh, trochu hořčice, sůl, česnek a kurkuma) a to dám na plátky okurek. Zjistila jsem, že je to fakt výborné, zasytí to a je to přitom lehké :-). Bílé jogurty jím jen někdy ráno, moc mi nechutnají, ale zase miluju ten tvaroh a jím ho třeba i jen tak, nebo s borůvkama :-).

Ikona diskutujiciho Alue 2017-04-07 08:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]:  díky snažila jsem se 🙂

Ikona diskutujiciho vanilková 2017-04-07 09:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kokosový olej! Má lehce nasládlou chut, takže cukr taky částečně nahradí. Pro ty, co mají rádi "zrní" je skvělá kombinace jáhly/pohanka nebo oves. vločky s kokosákem a skořicí…

Ikona diskutujiciho Nusi 2017-04-07 10:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Přesně tak! Vždycky když si zacvičím, tak se hned cítím lépe a chci si to udržet, takže o sladké nezavadím ani pohledem. Někdy je to těžké, jelikož jsem hodně velká milovnice čokolády, která bohužel ničí jak mou pleť, tak mé tělo. S tou vodou to je naprostá pravda, piji vodu každý den, někdy ale méně a někdy si dám pozor a piji tolik, kolik bych měla a hned vidím rozdíl další den, moje pleť a pokožka vypadá zdravěji a je lesklejší. Skvělý článek a skvělé tipy!:)

Ikona diskutujiciho áťa 77 2017-04-08 12:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Jde to poznat :-) , upřímně se poprvé v životě cítím takhle motivovaný přestat jíst sladkosti (a začíná se mi to dařit). Všechny díly jsem si musel pročíst ve čtečce. Obzvlášť oceňuju propojení s radami koupit veganské proteiny, cvičit a aktivovat tím lymfu a v případě potřeby pouze hořkou čokoládou.

Ikona diskutujiciho Lenka.L 2017-04-09 17:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A proto chci opět začít běhat. Byla jsem už včera a super. Sice toho neuběhnu tolik, ale to se zlepší :).

Ikona diskutujiciho Lucie P. 2017-04-12 16:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Doporučuju cronometer.com na spočítání všech živin. Je to trochu jako kaloricketabulky.cz, ale ukazuje to i přijaté vitamíny, minerály, jednotlivé aminokyseliny, no prostě všechno :-) Je tam obrovská databáze potravin. Je to sice v angličtině, ale baví mě procvičovat si anglické názvy jídel. Když potřebuju zjistit množství konkrétních živin v potravině, tak se dívám taky tam. Jediná nevýhoda je, že tam nejsou některé typicky české potraviny, ale zatím to pro mě nebyl problém. Nejlepší pocit je, když mi u všeho svítí splněný target za den :-)

Ikona diskutujiciho kalia 2017-04-24 10:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]: dík, něco takového jsem hledala. Já byla na kalorických tabulkách a chyběly mi tam vitamíny, minerály a aminokyseliny. Tady mi jen dělá problém, jak je to anglicky, že tam nemůžu najít zelenou, červenou či žlutou papriku:)

Ikona diskutujiciho Nirvana (alias Ježovka) 2018-12-24 07:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kalorické tabulky mi skoro zachraňují život:) A kdyby někdy byly placené, stopro si je zaplatím. Je to fakt kvalitní apka a už jsem díky tomu před dlouhou dobou zhubla asi 12 kilo. Spoustu lidí se takhle díky Kal. tabulkám naučí sledovat, co do sebe vlastně cpou.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek