Jak to vypadá, když někdo chová v zahradě Kachny jako domácí mazlíčky? – Kouzelně! (video)

5.6.2012 v Zážitky 26

Dneska mám pro vás úplnou pecku 🙂

Moji přátelé v Rakousku mají pět kachniček, které jim běhají po zahradě jako domácí miláčkové. Dodneška jsem ještě nikdy tohle neviděla a člověk, který zná kachny jenom ze statků přemýšlí, jak to asi funguje. – Nevěřili byste, jak je to nakonec jednoduché.

Kachny se pořídily do zahrádky, aby tam jedly šneky a slimáky. Také semtam snášejí taková velká vajíčka, která jsou mnohem lepší než slepičí. Ale jinak se nejedí a přestože jsou chované hlavně pro potěchu, nemají jména. (zatím..?)

Na zimu se jim postavil zateplený domek se slámou, ale v něm se hřály jenom v nejhorších mrazech. Jinak v něm nechtějí být a pořád pobíhají po zahrádce. Pospávají u kompostu, pijí ze zeleného jezírka a nejraději pod krmíkem sbírají slunečnici.

Pořád běhají ve skupince. Gaga sem, gaga tam, jednou jsou tady, pak zase jinde.

Co mě ale na tom celém fascinuje ze všeho nejvíc je fakt, že se samy drží doma, aniž by je tam kdokoliv nějak držel. Zezačátku byly tři na zkoušku. A to bylo semtam docela divoké. Jednou jsem přijela na návštěvu a to zrovna kačenky někde zmizely. Našly se dvě a tu třetí jsme hledali společně po okolí asi dvě hodiny nezúspěšně. Nakonec sama přiletěla na zahrádku asi po týdnu, kdy už všichni mysleli, že je po ní. – Nebylo. ,,Odskočila“ si prostě k sousedům na dovolenou.


Takže když kachničky nejsou v zahradě, tak se ví, že jsou někde u sousedů a až se jim bude chtít, tak se vrátí, protože doma mají svůj brčálek a krmítko. V části zahrady, kde se pěstují saláty a bylinky na jídlo, je vysoký drátěný plot, který kachničky naštěstí respektují. Zato plot okolo pozemku je jim putna. Prostě roztáhnou křídla a letí.

Jejich život v zahrádce ale není zcela bez rizika. V okolí se sice potulují kočky a kuny, které pach psů odhání. – Zvláštní, domácí psi jenom kachny sledují, ale vůbec je nehoní, ani na ně neútočí. Možná umí německy, anebo prostě vypozorovali, že teď se všechno netočí jenom okolo nich, ale jsou tu teď i kachny, tak si k nim nic nedovolí… no, ale abych dokončila původní myšlenku:

To nebezpečí přišlo z toho nejméně očekáváného směru: Šneci.

Jedna kachnička spolkla asi trochu většího měkkýše než zvládla, on se jí přicucnul v jícnu a protože byl večer, našli ji domácí až ráno. – Kachnička se oplakala a byla ve vší počestnosti pohřbena. Hned na to se přikoupily další, aby se na to trauma rychle zapomnělo, tak je jich teď pět.

A protože jsem vám je natočila, můžete se na ně rovnou podívat:

Zdroj videa: http://www.youtube.com/watch?v=hRBOC9UY0t0

Možná můj článek vyzní opravdu až příliš růžově, ale tak to tam doopravdy funguje: Kachny si běhají kam chtějí, nevyžadují žádnou speciální péči, když se poštěstí, tak vám nechají vajíčka a kdykoliv vyjdete na zahrádku, tak je tam vidíte, jak si povídají, běhají ve skupince, spí s hlavami složenými na zádech… no zkrátka ráj na zemi.


Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Zážitky – Z cestování“ – Zde

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

Komentáře

Ikona diskutujiciho Daysy 2012-06-05 06:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No uričtě teda zajímavě. :D

Ikona diskutujiciho Míša 2012-06-05 06:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

vypadají krásně

Ikona diskutujiciho Matthias 2012-06-05 07:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Myslím, že polovina z toho nejsou kachny, ale "běžec indický"

Ikona diskutujiciho Primula 2012-06-05 07:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Milá Alue, vôbec tento článok nevyznel príliš ružovo, práve naopak, príjemne ma hrialo pri srdiečku a potešila si ma. Päť kačičiek – sú naozaj úplne rozkošné a je krásne ich pozorovať, hoci radšej by som ich pohladila po pierkach. Ja vypúšťam každé ráno sliepočky a pávov a hladím tie. Je tam veľmi veľa vtáčikov, ktoré mi vyspevujú dobré ráno a spolu so mnou všetci vítame východ slnka / ak zrovna nie je zamračené/. Nedávno sa k nám pridal malý krteček. Normálne sa vytrčil riťkou z jamky a nechal sa hladkať. Jeho srsť bola úplne jemnučká. Bola som z toho úplne paf a potešená, ale rýchlo som mu dohovorila, aby sa schoval, pretože ochvíľu vyjdú sliepočky. Tak poslúchol a zdrhol pod zem. Je krásne, ak máte vo svojom okolí zvieratká a tešíte sa zo života spolu s nimi. A kľudne sa s nimi rozprávajte, ja to robím, občas aj spievam spolu s vtáčikmi a im sa to páči. Nerobím si starosti s tým, čo na to ostatní ľudia, to by som potom nemohla byť sama sebou.

Ikona diskutujiciho Babe 2012-06-05 08:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tohle je Indický běžec, nevim jestli slimáky jedí i další druhy. Mně by se moc líbilo mít kachny, ale bojim se, že na kachňátka by mohly jít i kočky.

Ikona diskutujiciho Alue 2012-06-05 09:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: To klidně může být… běhá jim to parádně :D

Ikona diskutujiciho Jindra 2012-06-05 11:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Jsou to kachny s názvem indický běžec. Na větší zahradě prý do roka zlikvidujou všechny slimáky.

Ikona diskutujiciho Moonscream 2012-06-05 11:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jůů, pořídím si kachny proti slimákům, taky kozy abych nemusela sekat trávu, a celý dny pak místo rušení sousedů se sekačkou a sbírání slimáků budu hledat vajíčka po zahradě 🙂 A snídat budu kachní omeletu s kozím mlékem, mňam!

Ikona diskutujiciho Pepa 2012-06-05 12:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V kachnách se vyznám, Toto plemeno se jmenuje Indický běžec, v indii jsou přeháněni přes např. rýžová pole kde sbírají škůdce a zbytky po sklizni, slabší kachny, které již nejsou schopny chůze jsou ve vesnicích prodávány k jatečným účelům, pasák také cestou sbírá jejich vejce, která rovněž prodává. Toto se v indii děje stovky let, za tu dobu se kachny přizpůsobily rychlé chůzi (viz dlouhé nohy a vzpřímená postava)ovšem ztratili schopnost letu, 50cm plůtek nedokážou přeletět, není možné, že by tato kachna odletěla a zase přiletěla. Pokud byla pryč, musí být někde díra v plotě. To že se drží doma je naprosto normální, tomu se diví jen lidé neznalí chování zvířat.  v dřívějších dobách, kdy vesnice byla ještě vesnicí se ráno otevřela vrata, kachny a husy vyšly na pastvu a večer se sami vrátily domů.

Ikona diskutujiciho Alue 2012-06-05 13:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]: Možná tomu rozumím jako kozel pastvě, ale ty kachny jsem viděla přeletět plot, který byl ze dřeva, vysoký asi do pasu. Díry tam budou, ale létat taky umí.

Ikona diskutujiciho Pepa 2012-06-05 13:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No možná některá to výjimečně dokáže, ale to je opravdu spíš výjimka, na nějaký normální let mají příliš krátká a úzká křídla a právě to je na nich perfektní, stačí nízký plůtek,menší zahrada (podle toho zvolit počet kachen) trochu vody, lehký přístřešek a večer trochu zrní. Všechny kachny žerou slimáky, ale tyto jsou nejvhodnější, jsou na to stovky let šlechtěni, několikrát za den proběhnou zahradu a slimák nemá šanci, po ránu loví rousnice. Tyto kachny bývají dost plaché, ale pokud je máte od kachňátek, dají se dobře ochočit, běhají potom za vámi jako pejskové a žebrají nějakou dobrotu. Nemůžu jinak, než je každému doporučit.

Ikona diskutujiciho Eileen 2012-06-05 13:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Takové roztomilé…. :D

Ikona diskutujiciho Pepa 2012-06-05 13:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ještě jsem zapomněl napsat,je to plemeno tzv. nosných kachen, to znamená, že jsou chovány hlavně na vajíčka, u nás bylo tuším někdy v padesátých letech zakázáno prodávat kachní vejce ve velkém kvůli možnosti nákazy salmonelózou. Doma myslím nemusíte mít strach a vejce stejně tepelně upravíte. Kachna snese až 200 vajec ročně, ale většinou je to tak kolem 150, vynikající jsou třeba na bábovku, bílek se perfektně našlehá opravdu do husta (mnohem lépe než slepičí).Jinak se používají běžně jako jiná vejce (slepičí, křepelčí)

Ikona diskutujiciho Vepřík 2012-06-05 14:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mňam kačacie! Už mi tečú slinky!

Ikona diskutujiciho Karol Dee 2012-06-05 14:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kachny jsou v pohodě, už jsem takové kamarádské viděla. Ovšem co mě překvapilo, že šnek může zabít kachnu :D

Ikona diskutujiciho Alue 2012-06-05 14:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[15]: Ninja šnek! :D

Ikona diskutujiciho Pepa 2012-06-05 15:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[15]:Jak zabít kachnu, nechápu??? To bude nějaká blbost.

Ikona diskutujiciho Arriane 2012-06-05 17:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

O těhle kachnách už jsem slyšela. Píše se o nich v knížkách o ekozahradách.

Ikona diskutujiciho Petan 2012-06-05 19:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]:Běžec indický je kachna.

Ikona diskutujiciho Auri 2012-06-06 08:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pred nejakou dobou jsem se nastehovala do Brna, do mistni casti Obrany. Na Babicke – tocna salin – je kachen divokych pozehnane. Ale nejvtipnejsi na tom je, ze jsou vsechny docela ochocene. Da se kolem nich chodit na blizko, nechaji se krmit atd., ale co me nejvic dostalo… ty kachny umeji chodit pres prechod! Nejcasteji do zdejsiho kramku k pani Jozifove. Vzdycky vyrazi nejaky parecek kacer a kacha z Babicke na Malomericky most a straduji si to "pres zebru" a zastavuji jim nejen auta, ale dokonce saliny. Prvne jsem neverila vlastnim ocim, ale ted uz je to normalni stav =))   kdyz je clovek chvili pozoruje, zarucene spatri nejakou perlu, co zase vyvedou =D

Ikona diskutujiciho Alue 2012-06-06 08:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[17]: Evidentně jsi nečetl článek.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2012-06-06 10:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Chúdence aké sú vychudnuté oni ich tam nekŕmia. To že jedia slimáky neni pravda, možno v indii ale naše slimáky cez deň spia, takže s tímito kačicami sa ani nestretnú. Teda hovorím o slimákoch bez ulity, tie s ulitou sú niekedy aj cez deň ale neviem ako by si kačica poradila s tou ulitou :D

Ikona diskutujiciho Alue 2012-06-06 10:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[22]: Hubenost je daná jejich odrůdou, koukni na google. A nechci ti nic říkat, ale slimák je jasně definovaný. Neexistuje žádný ,,slimák s ulitou", existuje pouze slimák a hlemýžď. – Řeč je jen o prvním druhu. :D

Ikona diskutujiciho Pepa 2012-06-06 12:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[21]:Ten konec jsem fakt jenom přelít, ta kachna se udusila, jsou strašně hltavý, mně jedna sežrala hřebík, takový ten krátký s velkou hlavičkou (papírák). Pozoroval jsem, jak sebou vždycky sekla, jako by měla padoucnici, musel jsem ji utratit a v žaludku ho měla zapíchnutý, to jí muselo dost bolet. Jinak slimáky žerou, oni si je dobře najdou i v jejich skrýších, pokud to není pod kamenem.

Ikona diskutujiciho Myší královna 2012-06-06 22:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Krásná zvířátka! Až se osamostatním, založím rodinu a BLÁBLÁ, tak chci taky zvířátka – králíčky, slepičky atd. O tom, zda je budeme jíst nebo ne, se nedokážu rozhodnout. Králičí maso stejně nejím a slepičí se dá až moc pohodlně sehnat v obchodě, narozdíl od vajíček 🙂 kdyžtak to nechám na partnerovi, jestli na to bude mít koule :D Ale asi by mi to bylo líto. Jsem typ člověka, který si kupuje maso, aniž by pocházelo od zvířete (autosugesce, vegetariánství u mě neprošlo).

Ikona diskutujiciho Vacátko 2012-07-19 12:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]:Ano, je to Běžec indický, krerý ale žere plže druhu Plzák španělský, kterého ostatní kachny ale i ostatní ptáci nežerou. Proto je běžec v oblibě i u nás.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek