Ačkoliv je spánek kriticky důležitý pro zachování kvality našeho života, přibližně jedna třetina dospělých selhává při snaze pravidelně kvalitně spát. Snažit se usnout může být pěkná výzva, když jsme přitom zavalení myšlenkami na práci, účty a povinnosti. Dopady na organismus bývají neblahé. Kromě stresu se často vyskytuje i úzkost, svalová únava či snižování kognitivních funkcí mozku.
Na rychlejší usínání však existuje účinné dechové vičení. Říká se mu Metoda 4-7-8. Trénuje mozek, aby byl schopen se uvolnit a tím i rychleji usnout.
Jak na to
Technika byla vyvinuta harvardským odborníkem Dr. Andrewem Weilem, který studoval vliv dýchání a meditace na potlačování stresu a vychází z jógy.
Postupujte takto:
1. Sedněte si na židli, narovnejte záda. Zavřete pusu a spičku jazyka lehce opřete o horní patro, za horní řadu zubů.
2. Nejprve se nadechněte nosem a počítejte při tom do 4. Snažte se dýchat hluboce.
3. Potom zadržte dech a počítejte při tom do 7. Během této doby umožňujete kyslíku, aby se co nejlépe vstřebal v plicích a krví roznesl do celého těla.
4. Následně pomalu vydechněte ústy během počítání do 8.
Tím jste dokončili dechové cvičení. Odpočiňte si a zopakujte ho celé ještě třikrát. Měli byste to provádět 2x denně, takže za den celkem 8x. Pokud se budete cítit nepříjemně, cvičení přerušte a příště dýchejte mírněji. Není to závod.
Toto cvičení můžete dělat i v posteli před spaním, kdy vám pomůže se uklidnit a rychleji usnout.
Zde je cvičení ukázané ve videu, kde ho předvádí a vysvětluje sám Dr. Weil:
Toto dýchací cvičení funguje na jednoduchém principu. Kompletně zrelaxuje vaše tělo, zpomalí srdeční rytmus a zvýší úroveň kyslíku ve vašem krevním systému, mezitím co se vaše mysl soustředí na něco jednoduchého a uklidňujícího.
Dr.Weil to provádí ráno když se probudí a večer než jde spát. Můžete to dělat i častěji, ale nikdy ne více než 4 opakování hned za sebou. Po asi 4-6 týdnech, když si na cvičení zvyknete, ho používejte na uklidnění i v běžném denním provozu, když vás něco rozhodí, nebo naštve. Po této době se změní mnoho věcí ve vašem těle, budete lépe fungovat duševně i zdravotně.
Dr.Weil vyjmenovává zdravotní přínosy: Dá se s tím zahnat nutkavá potřeba si zakouřit, nebo jíst sladké. Než popadnete tu svou drogu, zkuste si první takto zadýchat a nutkání vás přejde. Zlepší se vám trávení, sníží se vysoký krevní tlak, zpomalí srdeční tep. Některým lidem to vyřeší problém s chronicky studenýma rukama, které se jim začnou správně prokrvovat. To je všechno důsledek toho, že tlumíte svou ,,bojuj nebo uteč“ reakci na stres a místo toho se v klidu vydýcháte.
Vyzkoušejte to a budete mile překvapeni.
přeložila www.aluska.org 2020
podle zdrojů:
https://www.theladders.com/career-advice/this-4-7-8-breathing-hack-could-help-you-fall-asleep-in-60-seconds-or-less
https://www.youtube.com/watch?v=YRPh_GaiL8s
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová No, pripomenulo mi to hudobný klip od Priessnitz…
-mariankosnac Teda ja neviem jak je to s tými…
-mariankosnac Otázka zda pomoci a nebo nechat chcípnout, tvrdě,…
-není Tak já jsem znal osobu, co měla takového…
-*****