Pěstování vlastních bylinných a květinových čajů vám nejen ušetří peníze. Většina těchto léčivých rostlin je velmi krásná, vaši zahradu obohatí, zkrášlí a zlepší i kvalitu vašeho života. Vlastní bylinková a čajová zahrádka přinese do vašeho života i trochu tajemna.
Většina lidí si pod pojmem čaj představí zelené čajové lístky, nebo černý fermentovaný čaj. Louhovat se dá ale bambilion bylinek, které jsou neméně chutné a zdravé. Vaše čajová zahrádka může nabídnout skutečně pestrou škálu chutí.
Heřmánek
Uklidňuje a navozuje kvalitnější spánek. Posiluje imunitu, zmírňuje příznaky nachlazení a uklidňuje bolesti žaludku. Jeho květy jsou nádherné, takže zkrášlí každou zahradu. Z květů si můžete připravit vlastní čaj. Heřmánek je nenáročná jednoletá rostlina.
Máta
Existuje mnoho různých odrůd a tudíž i chutí máty. Problém bude spíš rozhodnout se, jaký druh zasadíte. Máta peprná, máta kopinatá, máta jablečná, máta čokoládová, anasová, máta polej, americká horská máta, nebo dokonce máta marocká – to je jen několik druhů, ze kterých si můžete vybrat. Skoro každé vesnické zahradnictví nabízí máty hned několik druhů, výběr je vskutku pestrý. Kupte si tu, která vám bude nejvíc vonět.
Jakmile se mátě u vás doma zalíbí, bude se chovat invazivně. Po vysazení má tendenci zahradu ovládnout. Někdo to řeší zasazením do zapuštěného velkého keramického květináče, někdo ji prostě šoupne do odlehlého koutku zahrady, kde mu nebude vadit, že si časem vezme XY metrů sama pro sebe. Pokud máte místo, nechce mátu řádit, budete mít vždy čerstvé rostlinky k podarování. Zbavíte se plevele, ale v očích obdarovaných budete pozorní a štědří 🙂
Máta je mrazuvzdorná trvalka. Dobře se jí daří jak ve stínu, tak na slunci. Speciální péči nepotřebuje.
Růže
Chuť a vůně růžového čaje jsou božské. K přípravě čaje lze použít listy, poupata, okvětní lístky i šípky růží. Většina růží je jedlá, ale existují růže, které jsou vhodnější pro použití v potravinách a nápojích, než jiné. Při výběru růží, které chcete pěstovat, vybírejte takové, které mají příjemnou vůni. Dobře se hodí staromódní voňavé růže. Žluté a růžové růže v sobě mají obvykle nejvíce chuti a vůně. Před použitím se ujistěte, že jste odřízli bílou část okvětních lístků, můžou někdy být hořké.
Některé druhy růží jsou na pěstování náročnější než jiné, záleží na tom, jakou odrůdu máte. Moderní růže jsou často vyšlechtěny k velké odolnosti vůči nemocem a k opakovanému kvetení. Většina růží přesto potřebuje každý den alespoň šest hodin slunce, proto je důležité vybrat správné místo pro jejich výsadbu. Dbejte na to, aby byly v dobře propustné půdě, a kolem rostlin dejte mulč. Pravidelně kontrolujte, zda se na nich nevyskytují choroby nebo hmyz, a pečlivě je prořezávejte.
Pokud dostanete šanci sehnat a vysadit si růži stolistou, berte ji všema deseti. V čajích je nepřekonatelná.
Černý bez
Nemusíte ho ani pěstovat. Stačí si omrknout okolí a v sezóně si pro něj zajít, protože roste skoro všude. Bezinky plodí jedlé květy i chutné plody. Plody obsahují více vitaminu C než pomeranče a používají se k posílení imunitního systému. Pokud se vám nepodaří využít všechny plody bezu, které keř vyprodukuje, nezoufejte, jsou oblíbenou potravou ptáků, takže nikdy nepřijdou nazmar. Vždy se ale ujistěte, že jste bezové plody uvařili, protože nevařené bezinky jsou mírně jedovaté a mohlo by vám z nich být hodně špatně. Pokud si s tím nechcete lámat hlavu, sbírejte prostě jenom květy. Květ je nejlepší sušit v sušičce na ovoce, protože se jinak zapařují a hnědnou.
Ostropestřec mariánský
Ostropestřec mariánský je bylina, která má protizánětlivé a protivirové vlastnosti. Je také plná antioxidantů. Může být poměrně invazivní, takže řešením je květináč, nebo opět odlehlý kout zahrady, kde vám nebude překážet, pokud se rozjede. Je jednoletý a vypadá podobně jako obyčejný bodlák. Má rád slunné nebo mírně zastíněné plochy.
Levandule
Snižuje úzkost, stres a pomáhá při nespavosti. Rostliny potřebují alespoň šest hodin slunečního svitu denně a mají rády dobře propustnou půdu, nebo vyvýšené záhony. Nepřehánějte zálivku. Levandule se dobře kombinuje s růžemi a echinaceou.
Meduňka lékařská
Meduňka pomáhá při nespavosti i úzkosti. Čaj z ní je velmi chutný, hlavně když je čerstvá. Její pěstování je velmi snadné a snadno se i množí. Meduňku zasaďte do dobře propustné půdy, daří se jí na slunci i v polostínu.
Maliník
Čaj z listů maliníku posiluje imunitní systém, zlepšuje metabolismus, pomáhá regulovat hormony, pomáhá zmírňovat příznaky nachlazení a chřipky a pomáhá při zánětech. Keře maliníku patří mezi trvalky a jejich pěstování je poměrně snadné. Maliny mají rády kyprou, vzdušnou a výživnou půdu, která dobře odvádí vodu. Pokud nechcete maliny pěstovat, pamatujte, že v přírodě jsou tyto keře skoro na každém kroku, stačí si jen natrhat.
Pampelišky
Ty nepěstujeme, ty přijdou samy a my je necháme žít. Pampelišky jsou velmi zdravé, harmonizují žlučník a játra. Rostou prakticky všude, v jakékoli hlíně. Celá rostlina je užitečná, včetně kořene. Ujistěte se, že sbíráte listy, když jsou ještě křehké a mladé. Starší listy jsou hořké. Pampelišky je dobré nechávat v blízkosti kvetoucího ovoce a zeleniny, protože lákají opylovače. Jahody a maliník jsou vhodné do čajové směsi s pampeliškou.
Echinacea
Jsou jí plné lékárny, ale kolik lidí napadne, že by ji mohli mít na své zahrádce? Pomáhá při podpoře imunitního systému, může také zmírnit příznaky nachlazení a chřipky. Je to vytrvalá mrazuvzdorná rostlina, takže když jí dáte dobré místo, budete mít sklizeň každý rok jistou. Pokud byste chtěli sklízet kořen, používá se u rostlin starých ideálně 3 roky. Snadno se pěstuje a je nenáročná na údržbu. Třapatkovky rostou nejlépe na plném slunci až polostínu. Nemají rády přemokření. Echinacea se dobře kombinuje se šalvějí, šantou kočičí a muškátem.
Jahodník
Jahodník by měl být jednou z prvních rostlin, které si vysadíte. Nejenže si můžete pochutnat na lahodných plodech, ale jahodové listy využijete v čaji. Jahody se pěstují poměrně snadno, pokud mají plné slunce a je o ně řádně pečováno. Pokud pečovat nechcete, zaměřte se na lesní jahody, protože jakmile se někde uchytí, akčně se rozmnoží a poskytují plody i listy naprosto bez práce a bez zálivky. Jahodník je trvalka a nejraději roste na plném slunci.
Tymián
Čaj z tymiánu má jedinečnou chuť, dobrý je s přídavkem medu a citronu při nachlazení. Existuje více než 300 různých druhů tymiánu. Tymián se obtížně pěstuje ze semen, proto je nejlepší koupit několik rostlin a rozmnožit je časem po zahradě. Potřebuje prostor, sluneční světlo a dobře propustnou půdu, aby se mu dařilo. Jsou to také dobré rostliny do květináčů. Rozmarýn je dobrou doprovodnou bylinou pro výsadbu k tymiánu, protože má stejné nároky na zálivku a sluneční světlo.
Šalvěj
Nenáročný vytrvalý polokeř, který rozhodně nesmí na vaší zahrádce chybět. Květ nebo list udělá z každé čajové směsi úžasný nápoj. Šalvěj má ráda slunce a ochotně poroste i v méně kvalitní půdě. Vybírat můžete z mnoha druhů, obzvláště ženy by se mohly shánět po šalvěji muškátové, která je velmi léčivá a vhodná na ženské potíže.
Je mnoho dalších druhů bylinek, které můžete sbírat ve volné přírodě, nebo zařadit do své zahrádky a připravovat z nich skvělé čaje, nebo tinktury. Například kontryhel, třezalka, divizna, nebo kozlík. Pokud máte k dispozici kousek půdy, určitě zapátrejte v herbářích a udělejte si malý bylinkový ráj pro potěchu duše i těla.
Bylinky sbírejte za slunečného suchého dne a sušte v průvanu, nebo ideálně v sušičce na ovoce, kdy máte jistotu, že květy neztmavnou a nezapaří se. Samozřejmostí je popíjení čerstvých nálevů, když je zrovna sezóna.
© aluska.org 2023
Poslední komentáře
-***** Osobne by som každému radil pozrieť seriál Stargate…
-mikulas gera Raději dovysvětlím. Článek je o konspirátorském pekle, stavu,…
-Alue K. Loskotová Sypou to mnohem déle, pamatuju si, že jsem…
-armag To je pravda co se týká toho počasí.…
-Jarka