Jak vytvořit vlastní čajovou zahrádku a jaké bylinky zařadit?

30.6.2023 v Doporučení 15

Pěstování vlastních bylinných a květinových čajů vám nejen ušetří peníze. Většina těchto léčivých rostlin je velmi krásná, vaši zahradu obohatí, zkrášlí a zlepší i kvalitu vašeho života. Vlastní bylinková a čajová zahrádka přinese do  vašeho života i trochu tajemna.

Většina lidí si pod pojmem čaj představí zelené čajové lístky, nebo černý fermentovaný čaj. Louhovat se dá ale bambilion bylinek, které jsou neméně chutné a zdravé. Vaše čajová zahrádka může nabídnout skutečně pestrou škálu chutí.



Heřmánek
Uklidňuje a navozuje kvalitnější spánek. Posiluje imunitu, zmírňuje příznaky nachlazení a uklidňuje bolesti žaludku. Jeho květy jsou nádherné, takže zkrášlí každou zahradu. Z květů si můžete připravit vlastní čaj. Heřmánek je nenáročná jednoletá rostlina.

Máta
Existuje mnoho různých odrůd a tudíž i chutí máty. Problém bude spíš rozhodnout se, jaký druh zasadíte. Máta peprná, máta kopinatá, máta jablečná, máta čokoládová, anasová, máta polej, americká horská máta, nebo dokonce máta marocká – to je jen několik druhů, ze kterých si můžete vybrat. Skoro každé vesnické zahradnictví nabízí máty hned několik druhů, výběr je vskutku pestrý. Kupte si tu, která vám bude nejvíc vonět.

Jakmile se mátě u vás doma zalíbí, bude se chovat invazivně. Po vysazení má tendenci zahradu ovládnout. Někdo to řeší zasazením do zapuštěného velkého keramického květináče, někdo ji prostě šoupne do odlehlého koutku zahrady, kde mu nebude vadit, že si časem vezme XY metrů sama pro sebe. Pokud máte místo, nechce mátu řádit, budete mít vždy čerstvé rostlinky k podarování. Zbavíte se plevele, ale v očích obdarovaných budete pozorní a štědří 🙂
Máta je mrazuvzdorná trvalka. Dobře se jí daří jak ve stínu, tak na slunci. Speciální péči nepotřebuje.

Růže
Chuť a vůně růžového čaje jsou božské. K přípravě čaje lze použít listy, poupata, okvětní lístky i šípky růží. Většina růží je jedlá, ale existují růže, které jsou vhodnější pro použití v potravinách a nápojích, než jiné. Při výběru růží, které chcete pěstovat, vybírejte takové, které mají příjemnou vůni. Dobře se hodí staromódní voňavé růže. Žluté a růžové růže v sobě mají obvykle nejvíce chuti a vůně. Před použitím se ujistěte, že jste odřízli bílou část okvětních lístků, můžou někdy být hořké.

Některé druhy růží jsou na pěstování náročnější než jiné, záleží na tom, jakou odrůdu máte. Moderní růže jsou často vyšlechtěny k velké odolnosti vůči nemocem a k opakovanému kvetení. Většina růží přesto potřebuje každý den alespoň šest hodin slunce, proto je důležité vybrat správné místo pro jejich výsadbu. Dbejte na to, aby byly v dobře propustné půdě, a kolem rostlin dejte mulč. Pravidelně kontrolujte, zda se na nich nevyskytují choroby nebo hmyz, a pečlivě je prořezávejte.

Pokud dostanete šanci sehnat a vysadit si růži stolistou, berte ji všema deseti. V čajích je nepřekonatelná.

Černý bez
Nemusíte ho ani pěstovat. Stačí si omrknout okolí a v sezóně si pro něj zajít, protože roste skoro všude. Bezinky plodí jedlé květy i chutné plody. Plody obsahují více vitaminu C než pomeranče a používají se k posílení imunitního systému. Pokud se vám nepodaří využít všechny plody bezu, které keř vyprodukuje, nezoufejte, jsou oblíbenou potravou ptáků, takže nikdy nepřijdou nazmar. Vždy se ale ujistěte, že jste bezové plody uvařili, protože nevařené bezinky jsou mírně jedovaté a mohlo by vám z nich být hodně špatně. Pokud si s tím nechcete lámat hlavu, sbírejte prostě jenom květy. Květ je nejlepší sušit v sušičce na ovoce, protože se jinak zapařují a hnědnou.

Ostropestřec mariánský
Ostropestřec mariánský je bylina, která má protizánětlivé a protivirové vlastnosti. Je také plná antioxidantů. Může být poměrně invazivní, takže řešením je květináč, nebo opět odlehlý kout zahrady, kde vám nebude překážet, pokud se rozjede. Je jednoletý a vypadá podobně jako obyčejný bodlák. Má rád slunné nebo mírně zastíněné plochy.

Levandule
Snižuje úzkost, stres a pomáhá při nespavosti. Rostliny potřebují alespoň šest hodin slunečního svitu denně a mají rády dobře propustnou půdu, nebo vyvýšené záhony. Nepřehánějte zálivku. Levandule se dobře kombinuje s růžemi a echinaceou.

Meduňka lékařská
Meduňka pomáhá při nespavosti i úzkosti. Čaj z ní je velmi chutný, hlavně když je čerstvá. Její pěstování je velmi snadné a snadno se i množí. Meduňku zasaďte do dobře propustné půdy, daří se jí na slunci i v polostínu.

Maliník
Čaj z listů maliníku posiluje imunitní systém, zlepšuje metabolismus, pomáhá regulovat hormony, pomáhá zmírňovat příznaky nachlazení a chřipky a pomáhá při zánětech. Keře maliníku patří mezi trvalky a jejich pěstování je poměrně snadné. Maliny mají rády kyprou, vzdušnou a výživnou půdu, která dobře odvádí vodu. Pokud nechcete maliny pěstovat, pamatujte, že v přírodě jsou tyto keře skoro na každém kroku, stačí si jen natrhat.

Pampelišky
Ty nepěstujeme, ty přijdou samy a my je necháme žít. Pampelišky jsou velmi zdravé, harmonizují žlučník a játra. Rostou prakticky všude, v jakékoli hlíně. Celá rostlina je užitečná, včetně kořene. Ujistěte se, že sbíráte listy, když jsou ještě křehké a mladé. Starší listy jsou hořké. Pampelišky je dobré nechávat v blízkosti kvetoucího ovoce a zeleniny, protože lákají opylovače. Jahody a maliník jsou vhodné do čajové směsi s pampeliškou.

Echinacea
Jsou jí plné lékárny, ale kolik lidí napadne, že by ji mohli mít na své zahrádce? Pomáhá při podpoře imunitního systému, může také zmírnit příznaky nachlazení a chřipky. Je to vytrvalá mrazuvzdorná rostlina, takže když jí dáte dobré místo, budete mít sklizeň každý rok jistou. Pokud byste chtěli sklízet kořen, používá se u rostlin starých ideálně 3 roky. Snadno se pěstuje a je nenáročná na údržbu. Třapatkovky rostou nejlépe na plném slunci až polostínu. Nemají rády přemokření. Echinacea se dobře kombinuje se šalvějí, šantou kočičí a muškátem.

Jahodník
Jahodník by měl být jednou z prvních rostlin, které si vysadíte. Nejenže si můžete pochutnat na lahodných plodech, ale jahodové listy využijete v čaji. Jahody se pěstují poměrně snadno, pokud mají plné slunce a je o ně řádně pečováno. Pokud pečovat nechcete, zaměřte se na lesní jahody, protože jakmile se někde uchytí, akčně se rozmnoží a poskytují plody i listy naprosto bez práce a bez zálivky. Jahodník je trvalka a nejraději roste na plném slunci.

Tymián
Čaj z tymiánu má jedinečnou chuť, dobrý je s přídavkem medu a citronu při nachlazení. Existuje více než 300 různých druhů tymiánu. Tymián se obtížně pěstuje ze semen, proto je nejlepší koupit několik rostlin a rozmnožit je časem po zahradě. Potřebuje prostor, sluneční světlo a dobře propustnou půdu, aby se mu dařilo. Jsou to také dobré rostliny do květináčů. Rozmarýn je dobrou doprovodnou bylinou pro výsadbu k tymiánu, protože má stejné nároky na zálivku a sluneční světlo.

Šalvěj
Nenáročný vytrvalý polokeř, který rozhodně nesmí na vaší zahrádce chybět. Květ nebo list udělá z každé čajové směsi úžasný nápoj. Šalvěj má ráda slunce a ochotně poroste i v méně kvalitní půdě. Vybírat můžete z mnoha druhů, obzvláště ženy by se mohly shánět po šalvěji muškátové, která je velmi léčivá a vhodná na ženské potíže.

Je mnoho dalších druhů bylinek, které můžete sbírat ve volné přírodě, nebo zařadit do své zahrádky a připravovat z nich skvělé čaje, nebo tinktury. Například kontryhel, třezalka, divizna, nebo kozlík. Pokud máte k dispozici kousek půdy, určitě zapátrejte v herbářích a udělejte si malý bylinkový ráj pro potěchu duše i těla.

Bylinky sbírejte za slunečného suchého dne a sušte v průvanu, nebo ideálně v sušičce na ovoce, kdy máte jistotu, že květy neztmavnou a nezapaří se. Samozřejmostí je popíjení čerstvých nálevů, když je zrovna sezóna.

© aluska.org 2023

 



Komentáře

Ikona diskutujiciho M 2023-06-30 09:19:51 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahojky Alue, pamatuji si, jak jsem se na Tvých stránkách dozvěděla, jak je aspartam nebezpečný a máme to tady. Včera zprávy o tom, jak to WHO prohlásila za karcinogen. :))

Zajímalo by mě, jak se máš a jak se Ti vlastně v životě vede. Vím, že video už dlouho nebylo a přiznám se, že sem nechodím pravidelně, takže nevím, jestli jsi psala nějaké novinky o tom jak jde život, každopádně doufám, že se máš dobře.:)

Ikona diskutujiciho Jirka 2023-07-01 09:49:28
Ikona diskutujiciho
sipka

… zpráva od WHO že aspartam škodí, by mě spíš vedla k úvaze, jestli náhodou není zdraví prospěšný 😉
Jo, aspartam není nic moc, ale WHO taky tak.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-07-01 10:09:24
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavé, že WHO začala konečně něco dělat s látkou o které se to všeobecně ví minimálně 16 let a více.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2023-06-30 13:42:05 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jojo, mít velkou zahradu kde budu mít spoustu kytiček je už pár let můj sen, miluju zahrady a těšim se až jednou nějakou budu mít. Moc hezký článek.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-07-01 09:44:28
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to splněný sen. Já letos ryju jako krtek všude kde se dá. Jestli to tak půjde dál, asi skončím v soukromém arboretu, nebo něčem podobném.

Ikona diskutujiciho Jirka 2023-07-01 09:52:29 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dík za další příjemný článek.
Z vděčných, snadno použitelných i pěstovatelnýc bylinek bych ještě zmínil řepík.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-07-01 10:10:08
Ikona diskutujiciho
sipka

Nebo ještě tužebník a chrpu.

Ikona diskutujiciho Jirka 2023-07-01 10:43:52
Ikona diskutujiciho
sipka

Vidíš, tužebník by mě vůbec nenapadlo pěstovat :-).

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-07-01 10:45:47
Ikona diskutujiciho
sipka

Dobře smrdí.. ale dá se zahlídnout už zdálky v přírodě, teď je zrovna v květu.

Ikona diskutujiciho Petra 2023-07-01 14:54:39 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jsem velký přítel bylinné zahrady. Ale nevyhýbám se ani jiným kytkám. Každý rok je na něco dobrý a něco zlý. Echinaceu mi na podzim sežraly myši. Najednou to začlo vadnout, říkala jsem si že je ještě brzy a nemohlo to zmrznout. Zalévání nepomohlo až to prostě padlo k zemi a zjistila jsem, že to byl už jen stonek bez kořene 🙁 No tak aspoň myši měly hostinu. (Já je předtím 2 roky předpěstovávala!) Zato mátě se daří dobře. Mám několik druhů a všechny krásné. Až se divím, máta ráda hodně vody a u nás je sucho a kamenito. Oregano mi švagr nedopatřením přejel na jaře sekačkou, a už to nerozchodilo. Semena nemám, takže příští rok. Meduňku jsem letos po asi 15 letech vysévala novou, protože se jí poslední 2-3 roky moc nedařilo a chřadla. Z celého balení semínek vzešly jen 3 rostlinky. Zato se vzpamatovala ta chřadnoucí 🙂 Růže i levandule jsou letos krásné. Na růže dokonce nejdou ani mšice, loni touhle dobou už jsem tak měsíc a půl sbírala jako divá. Měsíček lékařský jsem také vysévala letos na jaře, ale asi na blbé místo. Půda tam dělá škraloup, budu ji muset zušlechtit a příští rok to zkusit znovu, nebo jinam. Mám nasušenou z jara kopřivu, hluchavku, svízel, trochu pampeliškového listí a řebříček. Pampeliškový med jsem letos nestihla, furt pršelo a zrovna když bylo 2 dny slunce, musela jsem odjet pryč a když jsem se vrátila, tak už všechny byly bílé. Ale neva, loňské zásoby ještě nejsou spotřebovány, ačkoliv jsem rozdávala na všechny strany. Pampeliškový kořen si sama nesuším, je s tím hrozně práce, člověk se s tím piplá, aby z toho sundal veškerou hlínu, a když to konečně usuší, tak to stejně pak tahá vodu ze vzduchu a většinou to chytne plíseň. Zajímavé, že koupený kořen neplesniví. Nevím jak to dělají..(?) Tymián jsem ještě nesklízela, létají na něj neustále včelky, tak je nechci rušit. Zato šalvěj už jsem letos nasušila 2 várky. Mám odrůdu culinaria, která moc hezky voní. I si dokážu představit parfém z toho. Loni jsem si nasbírala semínka chrpy, vlčího máku a tak.. Že si udělám barevnější luční trávník. Ale v zimě jsme vyhořeli a ze semínek není nic. Letos máme kolem domu makové pole, které několikrát stříkali a chrpa už není na kraji pole ani jediná !! 🙁 Asi si budu muset udělat výlet do vedlejší vesnice. Aktuálně pěstuji z divokých kytek zvonky, kopretiny, řebříček, kostival, fialky, bílou hluchavku, jitrocel, rozchodník a pár bodláků. Chystám se ještě na hadinec, přesličku, prvosenku. A chtěla by se naučit roubovat šeřík. Nějak se rozrostl, takže by nebylo špatné kdyby měl i různé barvy. Mám ten obyčejný a jeden keřík i bílý. Líbil by se mi temně fialový. Myslím, že léčivé jsou prakticky všechny rostliny, akorát my nevíme vždycky přesně na co jsou 😀 I když ono někdy stačí na tu zahradu i jenom koukat, už jen to samo je lék.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-07-01 17:04:37
Ikona diskutujiciho
sipka

Myš se mi taky hrabe záhonem. Asi se jí líbí, že je tam měkko a láká jí to. Zatím vždycky pěstí narazím hlínu zpátky, ale je to naprd, člověk se s tím kypří… a pak si to sám uplácne zpátky. 😀 napadá mě cpát hrabošům a myším do chodbiček psí a kočičí bobky, třeba se vystěhují od smradu sami. Zatím zaplácnutí chodbičky funguje, asi se jí nechce hrabat znova tu stejnou trasu, když jí to tam někdo bourá.

Med jsem letos dělala z bezinek a vřele doporučuji. Je aromatický. Pampeliška se může jít zakopat. Možná bezinky stihneš, ve vyšších polohách ještě dokvétají.

Chrpu jsem sela… a nic. Tak jsem minulý týden zašla do lesa s lopatkou, narýpala jsem si jí plnou tašku a mám instantní chrpový záhon. Některé věci se fakt nevyplatí kupovat.

Ikona diskutujiciho Jirka 2023-07-02 13:14:40
Ikona diskutujiciho
sipka

Hraboši a krtci v záhonku prý nemají rádi pryšec křižmolistý. Je to zajímavá kytka, můžeš ji zkusit přidat. Já mám teď zahrádku tak plnou koček, že hlodavci jsou bez šance :-).
Chrpy taky moc nepěstuju. Mám v dosahu jedno nechemizovaný pole, který bejvá skoro modrý, chudák sedlák, je jich tolik, že to už musí na úrodě fakt poznat, ale když chci chrpy vidět, nebo trhat, mám kam jít.

Ikona diskutujiciho Petra 2023-07-09 14:34:38
Ikona diskutujiciho
sipka

No tak kočky tu máme aktuálně 4, a i pes loví myši a krtky, ale myši jsou furt v přesile a vždy budou, jsou tu kolem nás obrovské lány polí, takže s tím ani nijak nebojuji. Člověk musí apriori s tím počítat, že si myši taky něco vezmou,(nebo slimáci, zvěř,….) a nebýt na to lakomý. Ona ta příroda stejně není naše, ani semínko, které jsem koupila není moje, ani ta půda, kterou si jakože „koupím“ a mám napsané na katastru, že je to „moje“, ve skutečnosti stejně nikdy nemůže být MOJE, protože je to samozřejmě prostor i těch zvířat a rostlin. Mají též nárok – a já hlady neumřu, aspoň dokud máme Lidl, Albert, Penny a kdykoliv si koupím co chci a klíďo i z opačného konce světa, když na to přijde. Myš žádnou sámošku nemá a když mi nesežere Echinaceu, tak má smolíka a hrozí jí smrt hlady (beztak všude všecko postříkané, skoro už ani neroste nikde plevel a kde není stříkané pole, tam je asfalt nebo beton). My třeba máme úplně šílené sousedy, kteří bojují s krtkem naprosto neuvěřitelným způsobem – kolik peněz, času a energie tomu věnují… a jak se u toho rozčilují, jakoby byl konec světa 😀 Já když vidím krtinec, tak ho prostě jen srovnám, abych o to nezakopla nebo si úplně nezničila sekačku kdyby v tom byl kámen a tím to pro mě hasne. Ať si krtek ryje, na jaře mi parádně vkuřil do čerstvě vysázených afrikánů, to ani nechápu, jak se mu to mohlo povést, jednu kytku jsem dokonce našla kořenem vzhůru a částečně vršek vtažený do chodbičky ! Asi si ho chtěl dát ve svém hradu „do vázičky“ 😀 Myslím, že s přírodou by se nemělo bojovat, protože ten čas můžem věnovat raději něčemu užitečnému když stejně nemůžeme „vyhrát“. Už roky nemám doma ani plácačku na mouchy (síta v oknech ano), když mi nějaká omylem vlítne dovnitř, tak prostě otevřu okno dokořán, máchnu utěrkou ve vzduchu a ony jsou dost inteligentní, aby věděly, že venku jim bude lépe. Když najdu doma nějaký hmyz, akorát ho vynesu ven a jen dávám bacha, abych mu nějak neublížila (chytám do zavařovačky pomocí listu papíru). Hmyzu už je málo a ubývá. A vlaštovky též potřebují něco žrát. Tak ať si dají, holky.

Ikona diskutujiciho Petra 2023-07-09 14:52:25
Ikona diskutujiciho
sipka

Ještě k těm chrpám.
Některá semena potřebují stratifikaci, jinak neklíčí. Nevím jestli zrovna i chrpa, ale je to dost dobře možné. Každopádně jednoletky obecně většinou mívají klíčivost dobrou (evolučně ji potřebují!). Já bych rostliny za květu moc nepřesazovala a kór u té chrpy to fakt nemá ani smysl, když měsíc trvá než se to pořádně chytne a po té době už samozřejmě nepokvete a pak to stejně samo zhyne ještě před prvním podzimním mrazem. A zas dokud ty chrpy nevykvetou, tak je na okraji pole stejně ani nenajdu, že ano 😀

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-07-09 15:14:40
Ikona diskutujiciho
sipka

Stratifikace je super. Úspěšně jsem takto vytvořila 8 jabloní. Rostou samy, nepotřebují zálivku, uvidím jaké ponesou plody. Ale to ještě potrvá. Co mě překvapilo, a Jarda to ve své permakulturní knížce nezmínil, že mi to semeno vyklíčí přímo v lednici. Takže jsem ani nemusela řešit otázku, kdy je to dost, kdy uběhla ta správná doba chlazení… prostě to vylezlo ven z písku.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek