Jaký typ hudby mají rostliny nejraději? / DOPORUČUJI

26.4.2013 v Spiritualita 27

Ráda bych se tématem vrátila zpět k článku, který před časem vyšel na Aluška.org: ,,Zpívající rostliny Damanhuru„. (Velice doporučuji pročíst a pustit video před pokračováním v tomto článku.)

To, že někdo dokázal technikou dokázat a zdokumentovat, že rostliny milují hudbu, umí si ji pamatovat a umí ji i vytvářet, považuji za úžasný a převratný poznatek. Osobně jsem nadšená. Upřímně doufám, že se mi někdy podaří sehnat jejich přístroje. V hlavě mám desítky různých pokusů, které by se s tím daly zrealizovat.

Logicky v diskuzi vznika otázka, jakou hudbu zvlastně mají rostliny nejraději? – Tato otázka je velmi dobrá, je vhodné ji rozvést, ráda bych vám tímto doporučila hudbu, kterou moje rostliny schvalují.

Logicky je jasné, že hudba, kterou rostliny tvoří – lze ji slyšet ve videu v odkazovaném článku – je jim nejbližší. Pokud chceme rostlinu potěšit hudbou, je dobré vybrat něco, co se nejvíc blíží jejímu ,,vkusu“.

V této souvislosti mohu doporučit (Odkazy skrývají ukázky hudby): Omar Akram (ten vychází VELMI dobře), Oliver Shanti, Medwyn Godall, jakákoliv hudba meditační, ta která napodobuje zvuky přírody, nebo něco, kde hraje jediný nástroj líbivou melodii. Například pomalejší skladby Vanessa Mae, Yiruma, či klasická hudba. Existuje mnoho studií a pokusů, kdy se rostlinám pouštěla různá hudba a na celé čáře to vyhrávala hudba klasická. Nejvíce rostliny milují Mozarta, po ní i rychleji rostou. Skvělé je i Čtvero ročních období od Antonio Vivaldi.

Rostliny mají svůj vlastní hudební vkus. Preferují jemné tony, cinkavé, tahy smyčce, zdlouhavé, pomalé, zpěv – jedno jestli ženský či mužský, bez příliš výrazného a tvrdého rytmu, či živou hudbu. Můžeme rostlinám sami hrát na vlastní nástroj. Už jmenované housle jsou skvělé, velmi dobrá je i flétna, či kytara. Na bubny opatrně, příliš velké mlácení se jim líbit nebude. Pokud ale vlastníte džembe, můžete se vybít bez obav. Rostlinám se dá i zpívat, ale pozor na obsah slov. Rostliny ho vnímají a rozumí mu. – Není dobré zpívat jim cokoliv destruktivního.

Vkus mých vlastních rostlin mne omezuje. Já, jakožto milovník tvrdé hudby, musím své hudební vášně krotit. Není pravda, že rostliny odmítají všechnu tvrdou hudbu, ale rozhodně odmítají většinu z ní. Občas kapela která jinak hraje tvrdě, vytvoří ploužák, nebo něco pomalého, co se rostlinám líbí a co jim můžeme pouštět, aby si to užily spolu s námi. Například Turn loose the mermaid’s od Nightwish. Obecně však pouštění tvrdé hudby rostlinám, moc nedoporučuji.


Abych vysvětlila z čeho vycházím, průzkum hudebního vkusu rostlin je mé dlouhodobé téma, protože to cítím.

Když si dovolím v době samoty pustit Nightwish na plné pecky a trochu víc se rozdunit, cítím, jak mi rostliny říkají, ať si to ztlumím, že se jim to nelíbí. Je to podivný pichlavě nutkavý pocit, který ve mně vyvolává něco jako výčitku: ,,No dovol, tohle přece nemyslí vážně, hoď tam něco jiného, prosím!“ Je to pocit naléhavý a jde z něj smutek.

Ten pocit jde z rostlin, které mám na každém kroku. Jsou všude. Čím více je rostlin v domě, tím více je možné vnímat jejich nechuť vůči určitému typu hudby. Mohu si dovolit osolit od Nightwish ploužáky, od Freedom call se semtam nějaké skladby naštěstí také najdou, od Within Temptation semtam něco, oni těch utahanějších skladeb mají totiž více. Například The Swan Song, ale není to pořád ono.

Zkrátka lehčí typy metalu, jako je symphonic, či gothic, rostliny v některých případech berou dobře, podle toho, o jakou konkrétní skladbu jde. Stejně je na tom i Rock.

Co ani trochu nedoporučuji v žádném případě, je Korn, Rammstein, a jim podobné typy hudby, kde se tzv. ,,zvrací“ do mikrofonu. Není dobré ani moc velké TUC TUC TUC.

Rostlinám se moc nelíbí většina hip hopu, ale i zde se dá najít něco, co se jim líbí. Většinou je to však nic moc. Tuhle oblast nemám moc zmapovanou, protože hip hop neposlouchám, ale pouštět ho, jsem už zkoušela. Také postupem času člověk umí odhadnout dopředu, který typ hudby se asi rostlinám zamlouvat bude a který ne, je v tom jen trocha praxe. Ale i tak někdy rostliny překvapí.

Elektronická hudba: Určitě není dobré pouštět rostlinám techno, to je velmi tvrdé, rostliny ho doslova nenávidí. Některé jemnější skladby z elektronické hudby však rostliny mohou, ale to je opět otázka individuálního odzkoušení. Celkově snáší dobře elektronickou hudbu, která je taneční.

K popové hudbě: Tu rostliny snáší vesměs dobře. Shakira se dá, Céline Dion je dobrá, i něco z Madony. Ne že by rostliny tento typ hudby milovaly, vesměs jim však nevadí a v některých skladbách najdou zalíbení, i když jsou živější.

Líbí se jim ABBA, z té je to většina jejich nejlepších skladeb. Nevadí jim ani Beatles.

Co snášejí rostliny opravdu velmi dobře, je celkově hudba od Blackmore`s night. Pouštím ji květinám velmi často a nahlas – Aktuálně je to totiž skupina, na které se shodnou obě strany. U jiné hudby mě to omezuje. Narazila jsem tak maximálně na dvě z jejich repertoáru, na které se rostliny příliš netváří. Ty raději přeskakuji. Co VELMI doporučuji, je skladba Old Village lantern. Na tu květiny reagují velmi vstřícně, jinak celkově se jim dá v tomto případě pouštět COKOLIV. Na kytarová sola reagují rostliny perfektně.

http://www.youtube.com/watch?v=HvBgtGXe_NY

Doporučuji i výběry z filmové hudby, jako je Avatar, Šifra mistra Leonarda: The Da Vinci Code: Chevaliers de Sangreal, Madagaskar a jim podobné. Všude, kde zní hudba hodně monumentálně a vznosně, rostliny reagují s radostí. Mají rády i tajemnější, fantastická témata, či něco veselého (Už zmíněný Madagaskar). Celkově to co složil pro filmový průmysl Hans Zimmer, je vhodné. A ten složil většinu nejúspěšnějších melodií k slavným filmům (Dokonce i Pearl Harbor: Tennessee). Dobře si vede i soundtrack Narnia, nebo Piráti z karibiku. Perfektně je na tom The Gravel Road.

Perfektní interpret je Andrea Bochelli.

Pokud se s vašimi rostlinami nesejdete na hudebním kvusu, je dobré si hudbu pouštět do sluchátek, anebo když do repráků, tak nepřeřvávat. Je lepší si ji ztlumit, tak abychom ji slyšeli, ale aby nezněla po celém domě a neobtěžovala tak všechny rostliny.

Hudební vkus rostlin a to jestli ho dodržujeme, se podepisuje na jejich spokojenosti a následně na jejich růstu, vzhledu, zdraví, životnosti a kvetení. – Pokojové rostliny rády kvetou za odměnu, jako výraz zděčnosti. Pro nadšené pěstitele je proto znalost o hudebním vkusu rostlin důležitá.

Obecně také platí, že to co dělá dobře rostlinám, koduje konstruktivně vodu uvnitř nich (Výzkumy Masaru Emoto). Stejnou vodu obsahují i naše vlastní těla. Podle hudebního vkusu rostlin proto snadno poznáme léčivou konstruktivní hudbu, která je dobrá i pro nás.

© Aluška.org, Alue K. Loskotová 2013. Článek není určen k volnému šíření.

Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Nehmotný svět“ – ZDE

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

Otevřít seriál Zákony Vesmíru

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Na Aluška.org najdete také interaktivní chat Vstoupit do Chatu – ZDE

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho all-is-magic 2013-04-26 06:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já si metal poslouchám naplno zcela běžně, ale rostlinkám to kompenzuji hrou na housle 🙂 Mám pocit, jako by mě někdo poslouchal, i když v domě třeba je prázdno… Další motivace k tomu, abych začala více hrát na housle :D

Ikona diskutujiciho Spyro 2013-04-26 06:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ony umí i anglicky? :D

Ikona diskutujiciho Luz 2013-04-26 09:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pěkné 🙂 Jestli máš ráda Blackmore's Night, doporučovala bych taky Lyriel, ty jsem objevila nedávno a je to dost podobný styl, ale líbí se mi ještě víc.

Ikona diskutujiciho Lil 2013-04-26 10:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Momentálně mi pokojem pořád dokola zní toto http://www.youtube.com/watch?v=H2-1u8xvk54 🙂 mám pocit, že to by se jim mohlo líbit ne? :))

Ikona diskutujiciho Arvari 2013-04-26 10:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hm, chápu, takže Sabaton nebudou pro kytky nejvhodnější. No, tak aby si radši zvykaly, já hudební vkus měnit nehodlám…

Ikona diskutujiciho Alue 2013-04-26 10:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: Rostliny poznávají energii slov a myšlenky, takže na jazyku nezáleží.

Ikona diskutujiciho Sy_ 2013-04-26 10:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mythbusters v jednom díle (ke shlédnutí na youtube) zkoumali vliv rozdílné hudby a emocionálních podnětů na růst rostlin – nejlépe na tom byl nakonec skleník s metalem, nejhůře kontrolní skleník, kde nehrálo nic.

Ikona diskutujiciho Luz 2013-04-26 10:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: Pravda, WT se to taky trochu podobá. Já jsem si teď oblíbila hlavně tuhle http://youtu.be/y5yKbGPvC2E  Ale ještě toho nemám od nich moc naposloucháno.

Ikona diskutujiciho Eileen 2013-04-26 11:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pěkný článek 🙂 No tak to vypadá, že metálek si budu muset pouštět jenom do sluchátek :D Naštěstí si docela často pouštím i typy hudby, které mají rostliny nejradši a dokonce nedávno jsem vytahla ze skříně flétnu… :))

Ikona diskutujiciho Renata 2013-04-26 14:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No jéje, a Celtic Woman… to musí kytičky růst už jen rozkoší a něhou!

Ikona diskutujiciho Venëa 2013-04-26 14:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A co Enya? Tu také mají rády? Nebo Denean? A když jim zazpívám sama (a ktomu si budu drnkat na kytaru), tak to se jim bude také líbit? (Pokud ano, tak konečně někdo, před kým se nemusím stydět zpívat)

Ikona diskutujiciho Alue 2013-04-26 15:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]: Enya a Denean ANO. Zpěv a kytaru ocení velice.

Ikona diskutujiciho Posol 2013-04-26 15:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A ja dám niečo, čo verím, že prírodné bytosti si radi vypočuvajú, veď skladateľ a hráč aj žije obklopený prírodou, kde široko, ďaleko žiadny ľudský tvor, čo je z nášho územia, preto pre mňa osobne môjmu srdcu bližšie:

Ikona diskutujiciho Jimmy Mindfucker 2013-04-26 15:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Teprve si dovybavuju pokojík, takže tu žádné rostlinky ještě nemám, ale určitě jim budu pouštět třeba Beach House a Sigur Rós 🙂

Ikona diskutujiciho Karel 2013-04-26 16:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]:Obávám se, že většina bohužel ne. Takové smrky hovoří častěji rusky, zatímco olivy mohou umět Španělsky, Řecky, Italsky… Ale pýr plazivý umí jazyko mnoho, proto je možná nejvhodnější 🙂 :D :D :D

Ikona diskutujiciho Ananas 2013-04-26 18:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

country, písničky z vystoupení Lord of the dance by taky snášely dobře, ne? já jim zase hraju na klávesy, kde vybírám různé zvuky. nevím, jak se jim třeba líbí varhany, ale dneska jsem se odreagovávala s marimbou a měla jsem dojem, že jim to bylo docela příjemné. občas nehraju podle not, ale nálady a možná se i ladím na nějaké energie (tím si nejsem jistá, ale zdá se to možné) a pak vznikají takové příjemné melodie. třeba dneska jsem si u toho v duchu vizualizovala procházku deštným lesem, podle toho vznikala melodie a kytičky jako by do toho ještě přizvukovaly energií :D to byl moc hezký moment 🙂

Ikona diskutujiciho junior-star 2013-04-26 18:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2013-04-26 23:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já mám dobré zkušenosti s keltskými písněmi. Ty jsou myslím taky dobré. Tedy aspoň polovina.

Ikona diskutujiciho Nasgol 2013-04-26 23:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

U nás frčíme na dubstepu… ♥

Ikona diskutujiciho Mike 2013-04-29 21:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Co třeba soundtraky ze Skyrimu od Jeremyho  Soule?

Ikona diskutujiciho just it 2013-07-27 22:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tohle je docela vtipné, protože přítel se mi smál, že když si domů přitáhnu nějakou květinku, tak ji pojmenuju, aby se jí to líbilo a povídám si s ní. No a když mi hraje hudba – já poslouchám většinou relaxační, tak chodím od kytičky ke kytičce a hladím je po listech a říkám, jak jsou krásné; až na jednu, tu moc nemusim :D. Teď už mohu tedy říkat, že kytičky nás slyší 🙂 a mé chování je opodstatněné :D. Jistě bude rád :D :D :D

Ikona diskutujiciho Natalich 2013-10-28 17:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já si myslím že by se jim mohla líbit písnička- better sweet symphony.

Ikona diskutujiciho Melodica 2014-01-06 18:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavé, vždycky jsem měla Raději stromy než pokojové květiny ale vůbec jsem netušila, že slyší hudbu O.O

Ikona diskutujiciho Maria 2014-02-01 22:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A nejsi si jistá, co si rostliny myslí například o kapelách, jako jsou Scorpions, nebo Smokie? Pouštím si po pokoji i pomalejší skladby od Aerosmith a zdá se, že jim to nevadí. Ale zato vím, že nesnesou Justina Biebera, kterého neposlouchám, ale jednou jsem ho omylem pustila a všechno v mém pokoji jakoby křičelo, ať to vypnu. Myslíš, že si to jen namlouvám, nebo je to tak?

Ikona diskutujiciho Michal 2014-02-14 02:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Teda, konečně vím, proč je mi vždy velice ale velice nepříjemně když kolega poslouchá v kanceláři metal.

Ikona diskutujiciho Natali 2014-07-25 21:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zdravím ve spolek,

Ikona diskutujiciho Laivinë 2016-01-16 21:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já při svém pokusu s rostlinkami použila toto a můžu vám to vřele doporučit =)

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek