Je jodovaná sůl opravdu nad zlato?

8.12.2015 v Zdravověda 19

A když vám z vlastní zkušenosti řeknu, že je to jen nebezpečná pohádka?

Pro minimálně 10 lidí ze sta je obohacování potravin jódem ne požehnání, ale zhouba. Tolik oficiální, zajisté podhodnocená, čísla. Určitě ne každý zjistí, z čeho jeho obtíže pochází – a i já jsem se to dozvěděla až po letech – a to jsem tomu zpočátku vůbec nevěřila.

Kdo jsem a proč tohle píšu? Kromě toho, že jsem lékařka zabývající se alternativní medicínou, patřím bohužel také k těm deseti procentům. Přišla jsem na svou neoficiální „diagnózu“ úplnou náhodou po 6 letech dost závažných obtíží a trvalo mi to ještě celé 2 roky, než jsem začala z větší části dodržovat hodně přísnou dietu, kdy si v podstatě vše musíte vařit a péct doma ze základních surovin. Potíže začaly pomalu mizet a s každým dietním prohřeškem se znovu objevily a to minimálně na dobu 4-6 týdnů.


Přirozeně se vyskytující jód, např. v rybách, je většinou bez problémů nebo alespoň mnohem lépe snášen. Bohužel, jód je dnes skoro ve všem, i tam, kde byste ho zaručeně nehledali. Krom přirozeně se vyskytujících zdrojů, jako jsou řasy, ryby, houby nebo třeba třešně, přechází uměle přidaný jód z krmiva i do vajec, mléka a masa (včetně lososů chovaných na farmách). Po jódu totiž zvířata rychleji rostou a více dojí. Od roku 2005 je maximální dávka jódu v krmivu snížená na polovinu.

Avšak i při této snížené (!) dávce mohou u některých dojnic dosáhnout hodnoty jódu v 1 litru mléka až 1400 mcg. V roce 2010 bylo například v 1 litru mléka (a všech mléčných výrobcích) v průměru 490 mcg, v roce 2012-2014 to bylo v průměru 30 mcg, přičemž nejvyšší hodnoty jódu drží mléko z mlékomatů. Možná namítnete, že mléko nepijete. Ale co sýry, jogurty a další mléčné výrobky? Ani vejce na tom nejsou lépe: ve 2 vejcích je kolem 50 mcg jódu. Kupodivu žádnou aktuální tabulku s obsahem jódu nenajdete, databáze jak v ČR, tak v Německu jsou zastaralé a člověk musí vyhledat spoustu studií, než se něčeho dopátrá.

Na to, že je něco v nepořádku se štítnou žlázou, jsem měla podezření od začátku, protože mi byla neskutečná zima, která se nedala odstranit ani v posteli s peřinou a dekou. Příliš mnoho jódu mou štítnou žlázu postupně začalo „nahlodávat“. Zimou jsem často nemohla usnout, i když jinak jsem v té době mohla hravě soutěžit v zimním spánku s medvědy. Jenže všechny testy byly negativní. Byla jsem první dva roky tak strašně unavená, že to zdravý člověk nikdy nepochopí, protože to nezažil. Únavné a vyčerpávající byla již ranní očista (a tou veškerá aktivita některé dny i skončila). Někdy jsem nebyla schopná si dojít ani nakoupit a to jsem tenkrát měla obchod asi 3 minuty od domu. Měla jsem neustále lehce zvýšenou teplotu, syndrom suchého oka, mírný zánět kloubů (tzv. reaktivní artritida – reaktivní na co ale mí kolegové nikdy nezjistili), nepřetržité silné bolesti hlavy trvající bez přestávky včetně nocí několik týdnů, prostřídané migrénami. V časech nejhorších jsem kulháním konkurovala stařenkám. Nechyběly ani trávicí obtíže a hlavně velice časté močení (zhruba každé 2 hodiny), aniž bych měla nějakou zjevnou močovou infekci. V neposlední řadě jsem měla extrémně mastnou pleť, div ze mě sádlo neodkapávalo.

Pro klasickou medicínu jsem ale byla zdravá a navíc mě doktoři považovali typicky za doktorku, která prostě přehání a patří spíš na psychiatrii. A ano, měla jsem také velké deprese, stavy úzkosti a nebyla jsem moc schopná přemýšlet a koncentrovat se na něco (psychické příznaky, někdy i dost závažné, jsou u problémů se štítnou žlázou pravidlem). První 2 roky nemoci byl můj život katastrofální a mělo to dopad i na mezilidské vztahy. Ale i další léta, kdy byl můj stav o něco lepší, jsem se cítila, jako kdybych měla stálou chřipku. Jenže tahle „chřipka“, která na mě jednoho dne zčistajasna padla, ze mě vysávala mojí životní sílu den za dnem, rok za rokem.

Minimální dávka jódu je 1 µg na kilogram hmotnosti, v ČR je doporučováno 150 µg denně.

Ne nadarmo se říká, dobrého pomálu. U jódu to platí dvojnásob. Pokud si ke snídani dáte 2 vejce (po 33%-ní ztrátě tepelnou úpravou zbude min. 39 mcg jódu), 25 g másla (min. 8 mcg), 2 housky s jodovanou solí (min. 25 mcg), k tomu 50 g sýru (min. 20 mcg) a 50 g salámu (min. 20 mcg), dostanete do sebe jenom při snídani celých 112 mcg jódu. Pokud si vejce osolíte, v 1 lžičce (5 g) je minimálně dalších 67 mcg jódu (zakalkulována 33%-ní možná ztráta jódu vyprcháním). Víte, že průměrná spotřeba soli v ČR je 15 g? Tak co, ještě máte pocit, že byste mohli mít nedostatek jódu a že potřebujete jodovanou sůl?

V himálajské nebo mořské soli je přirozený (a tudíž nižší) obsah jódu. V nejhorším můžete vzít zavděk jedlou solí bez přidaného jódu (ale je ochuzena o všechny minerály, proto jí nedoporučuji).

Na závěr bych chtěla dodat, že uzeninám (dusitany) a chlorované vodě bychom se měli vyhnout, protože malá množství jódu tělo přece jen potřebuje a tato chemie v naší stravě jód blokuje.

Tabulka s aktuálními hodnotami jódu je již v přípravě a vyjde v týdnu od 7.12. do 13.12.

Zdroje:

Křížová a kol. 2015: Aktuální obsah jódu v mléce a jeho význam v lidské výživě (Fulltextový sborník XLI. konference o jakosti potravin a potravinových surovin)

prof. MUDr. Václav Zamrazil, DrSc.: http://www.szu.cz/uploads/documents/czzp/JOD/Jod_a_stitna_zlaza.pdf

http://www.nasevejce.cz/o-vejci/vejce-jako-potravina

Jan Velíšek: Chemie potravin 2

Dušová H., Trávníček J., Peksa Z. et al. (2012): Trace element content in market eggs in Bohemia. Acta Universitatis Agriculturae et Silviculturae Mendelianae Brunensis, 6, s. 75-80

zdroj článku: http://doktorka-se-srdcem.blog.cz/1512/je-jodovana-sul-opravdu-nad-zlato

Dodatek Alue:

Při čtení tohoto doporučeného článku jsem si uvědomila, že syndrom suchého oka jsem měla celé dětství a nikdo mi s tím nemohl pomoct, v lékárně jsem jenom dostala umělé slzy a to byla veškerá pomoc !!!!!

V mých 16ti letech jsem se dozvěděla jak je chemický jód strašně nebezpečný a začala jsem se mu co nejvíce vyhýbat. Zároveň od té doby dělám osvětu o chemickém jódu kde můžu. Syndrom suchého oka postupně zmizel, jako spousta jiných zdravotních problémů. V posledních letech už skoro nevím co to syndrom suchého oka je, zažiju ho jednou za velmi dlouhou dobu… Teď už je mi jasné, z čeho tyto problémy byly.

Komentáře

Ikona diskutujiciho sycho 2015-12-08 07:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jak se mame vyhnout chlorovane vode? 🙂

Ikona diskutujiciho Malina 2015-12-08 14:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: vím že stačí vodu nechat do druhého dne ve skleničce stát,a většina chemie by měla vyprchat.

Ikona diskutujiciho sycho 2015-12-08 16:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: Nekde jsem prave cetl, ze to takovej fofr neni a ze by bylo treba nechat sklenici odstat nekolik dni, nez vsechen chlor vyprcha…

Ikona diskutujiciho Peace 2015-12-08 20:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Trošku strašící článek. Např. kdo si sype na jedno jídlo 5 gramů soli? Zkuste si to zvážit a uvidíte, že to je obrovské množství a pokud si to hodíte do jedné porce, tak to nejspíš ani pro slanost nesníte :-D. Dále pokud zvířata vstřebají anorganický jód, tak buď se přemění na ogranický, případně se uloží v játrech apod., určitě by nešel do mateřského mléka apod.

Ikona diskutujiciho Doktorka se srdcem 2015-12-08 21:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: To se bohužel velmi mýlíte – ale sama jsem si myslela, že je to přehnané, tak Vám nic nevyčítám :-) I odpovědní odborníci již o tom vědí (vede to  MUDr. Lydie Ryšavá, Ph.D.), jen se o tom moc nemluví

Ikona diskutujiciho Alue 2015-12-08 21:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]:  No vidíš jaký taky máš luxus, odpovídá ti přímo autorka článku 🙂

Ikona diskutujiciho Doktorka se srdcem 2015-12-08 21:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: Zapomněla jsem na to mateřské mléko: tak do toho právě jód přechází.KALVACHOVÁ (2010) uvádí, že do mateřského mléka dostává v průměru 115 μg jodu denně. (KALVACHOVÁ B.: Jod a štítná žláza v těhotenství a při kojení. In: Sborník z IX. konference ,Zásobení jodem a prevence tyreopatií se zaměřením na období thotenství a kojení“. Praha: Státní zdravotní ústav, 2010, s. 13).

Ikona diskutujiciho Doktorka se srdcem 2015-12-08 21:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]:Jak se vyhnout chlóru? Velkým obloukem :-D A hlavně převařením (aspoň 5 min) anebo odstátím vody. Existují i speciální filtry.

Ikona diskutujiciho sycho 2015-12-08 22:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]: Krucis, clovek se pomalu ohyba aby zil zdraveji, odnauci se pit stavicky a limonadicky a uz ani ta "cista" voda neni dost! :D. Kazdy pullitr vody, ktery vypiju, prevarovat nemuzu, mezer v zivotosprave mam dost, poohlednu se zatim jinde ;). Napriklad zbavit se cigaret bude mnohem uzitecnejsi :)).

Ikona diskutujiciho Doktorka se srdcem 2015-12-08 23:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]: Nemám (zatím) úplně vyhraněný názor. Nikdy jsem to nezkoušela a bála bych se toxicity. Jenže i byliny, homeopatie a akupunktura mě musely svými výsledky přesvědčit. Na energie věřím jenom proto, že to už léta zažívám každý den (spoustu věcí se dá např. u pacientů ověřit).

Ikona diskutujiciho sycho 2015-12-09 07:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]: …"Spíš bych to viděla, že je to jako s každou terapií: není každá léčba pro každého a v kterýkoliv čas."…

Ikona diskutujiciho Tina 2015-12-09 07:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Organicky viazaný iód neškodí ani keď sa ho je viacej? Napríklad v morských riasach?

Ikona diskutujiciho Peace 2015-12-09 09:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: Tak jestli si skutečně někdo dává 5 gramů soli na jedno jídlo, tak teda solím úplně minimálně a to jsem záměrně v poslední době solil víc :-D (solím himalájskou solí, která by měla být zdravá). Mě jen moc nejde do hlavy, že všeobecně lidé mají přebytek jódu, na jiných stránkách a fórech o zdraví (myslím tím ty alternativní, ne ty farma lobby a pseudozdravá strava), tak tam se píše vždy o nedostaku jódu, dokonce si někteří lidé nechají dělat analýzu prvků z vlasů, což by měla byt daleko spolehlivější metoda, jak z krve a mají skutečně nedostatek.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-12-09 10:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]: Organický léčí, chemický zabíjí…. S himalajskou se tolik šetřit nemusí, je přirozeně slaná tak solí méně a obsahuje důležité minerály, které klasická sůl nemá. Roztok z himalajské soli se naopak používá jako přirozené léčivo.

Ikona diskutujiciho Doktorka se srdcem 2015-12-09 23:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]: [13]:Ono nejde jenom o tu sůl, už BEZ soli jen při snídani do sebe naládujete třeba možná těch 112 mcg jódu. A sůl vám jen přidá další mikrogramy. Ale předpokládám, že také obědváte a večeříte ;-)

Ikona diskutujiciho Doktorka se srdcem 2015-12-12 23:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]: Přemíra organicky vázaného jódu také škodí, zrovna u některých řas (zvl. kombu)je třeba dávat pozor, protože si můžete zablokovat funkci štítné žlázy (1g může překračovat doporuč. denní dávku 6,7-33krát). Japonci se na to adaptovali, ti s tím problém nemají. Údaje se sice dost liší, ale zrovna u kombu jsou vždy dost vysoké. Je tu ale jedna pomoc: namočte řasy na 3-4 hodiny do studené vody a pak minimálně 5x propláchněte. Tím se sníží obsah jodu o 95%.

Ikona diskutujiciho Přemek 2015-12-13 11:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Pro akvarijní ryby je chlór jed, takže voda do akvárií se buď převařuje nebo se nechá před nalitím do akvária probublávat vzduchem.

Ikona diskutujiciho UnlimitedMind 2015-12-13 22:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ikona diskutujiciho Doktorka se srdcem 2015-12-17 00:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[18]: No pokud Vás poslechne nějaký člověk s chronickou autoimunitní tyreoiditidou s hypotyreózou, tak ho tedy lituji, protože jód vše zhorší (přehnaná jodace potravin je totiž nejpravděpodobnější příčinou, viz str. 42 dole – prof. MUDr. Zamrazil, DrSc.).

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek